Yükleniyor

Cildinizi altın dokunuş ile yenileyin

Cildinizi altın dokunuş ile yenileyin

İnsan vücudunun koruyucusu ve estetik açıdan önemli bir parçası olan cildin yapısında zaman içerisinde çeşitli olumsuz değişiklikler meydana geliyor.

İçindekiler

İleri yaş, güneş ışınları, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, yorgunluk, uykusuzluk, stres, sağlıksız beslenme, alkol, sigara tüketimi ve genetik faktörlere bağlı olarak yapısında meydana gelen değişikliklerle cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanıyor. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık, elastikiyet ve nem kaybı ile birlikte lekeler de oluşuyor. Ciltte; yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisinde sağlıklı ve genç bir görünüm elde etmek için ameliyatsız yüz gençleştirmede etkili bir yöntem olan “altın iğne” olarak bilinen “Fraksiyonel Radyofrekans” ön plana çıkıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, iğnelerin altınla kaplı olmasından dolayı ‘Altın İğne’ olarak da adlandırılan işlemle ilgili bilgi verdi.

Doğrudan cilt altına ulaşabiliyor

Altın iğne uygulaması, cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşılarak; cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayarak, cilt üzerindeki birçok sorun da tedavi edilebilmektedir. İşlem sonrasında ciltte oluşan kızarıklık ertesi güne kendiliğinden geçmekte, hasta uygulamanın ardından normal yaşamına dönebilmektedir. Kişinin günlük yaşamı için herhangi bir kısıtlama söz konusu olmaması da altın iğnenin avantajlarından biridir.

Cihazındaki altın uçlu mikro iğneler ile cildin en üst tabakası yani epidermis aşılıp direkt olarak orta deriye ulaşılmaktadır.

Cilt yüzeyine zarar vermiyor

Altın iğneler yardımıyla derinin alt tabakalarına verilen radyofrekans enerjisi cilt yüzeyine zarar vermeden cilt alt tabakasına ulaşır ve kolajen ile elastin üretimini tetikler. Uygulama süresince iğnelerden dokuya ısı verilerek kolajen lifler uyarılmaktadır. Bu sayede ciltte hızlı bir toparlanma sağlanmakta ve yeniden kolajen üretimi ve hasarlı kolajenin tamiri gerçekleşmektedir. Böylece ciltte yenilenme, hasarlı dokuların onarımı, parlak ve gergin bir cilt oluşumu gözlenir.

Her mevsim uygulanabiliyor

Uygulamada kullanılan cihazın başlığı içerisinde 25 adet altın kaplama mikro iğne bulunmakta olup bu iğneler 0,5'den 3,5 mm derinliğe kadar atış yapabilmektedir. Bu sayede uygulanacak olan radyofrekans enerjisini hastanın cildinin yüzeyinden cildin alt kısımlarına kadar iletmek mümkün olmaktadır. Fraksiyonel radyofrekans uygulaması yaz kış fark etmeksizin her mevsimde yapılabilmektedir. Fraksiyonel radyo frekans yöntemi mutlaka bu konuda deneyimli kişiler tarafından, gerekli hijyen şartlarının sağlandığı merkezlerde yapılmalıdır.

Altın iğne hangi sorunlarda uygulanmaktadır?

Altın iğne hem yüz hem vücut için uygun uygulanmaktadır.

 • İnce kırışıklıkların giderilmesinde,
 • Cilt gençleştirmede,
 • Sivilce izleri ve yara izlerinin giderilmesinde,
 • Gözaltı morluklarının tedavisinde,
 • Cilt çatlaklarında,
 • Gözenek sıkılaştırmada,
 • Akne tedavisinde,
 • Yanık izleri tedavisinde,
 • Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada
 • Vücut sıkılaştırmada
 • Aşırı koltuk altı terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Altın iğne nasıl uygulanmaktadır?

Fraksiyonel radyofrekans (altın iğne) uygulaması öncesi, işlemin yapılacağı bölge temizlenir ve ağrıyı azaltmak için anestezi etkisi olan krem uygulanır. İşlem bölgesi antiseptik bir solüsyonla temizlenir. Her hastaya özel altın iğne başlıkları bulunmaktadır. Altın iğne uygulamasının süresi bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle 30-45 dakika sürmekte, işlem sonrasında hafif kızarıklık ve ödem olabilir.

Cilt gençleştirme tedavisinde altın iğne uygulamaları ortalama ayda bir yapılmaktadır. Seans sayısı da doktor tarafından yapılan işleme göre değişmektedir.  Bu tedavinin PRP ve diğer başka mezoterapi işlemleri ile birlikte uygulanması etkinliği daha da artırmaktadır. 2-4 hafta ara ile ortalama 3 seans uygulama yapılır. Ancak kırışıklık, sivilce izi veya yara izi gibi durumlarda 4-6 seans uygulama gerekebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Ocak 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al