Yükleniyor

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir? Limonlu Su Kürü Nasıl Hazırlanır?

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir? Limonlu Su Kürü Nasıl Hazırlanır?

C vitamini ve antioksidan barındırması sebebi ile enerji seviyesinin yükselmesine ve metabolizmanın canlanmasına yardımcı olduğundan sabahları kahve ve çay yerine kullanılan limonlu suyun günlük rutine eklendiğinde sağlık açısından birçok faydası vardır.

İçindekiler

Limonlu Suyun Besin Değeri

Bir adet (yaklaşık 50 gr) taze sıkılmış limon suyu şu besin değerlerini barındırır:

 • 10.6 kalori
 • 18,6 miligram (mg) C vitamini
 • 9,6 mikrogram (mcg) folat
 • 49,4 mg potasyum
 • 0,01 mg B1 vitamini
 • 0,01 mg B2 vitamini
 • 0,06 mg B5 vitamini

Düşük kalorili bir içecek olan limonlu su, düşük şekerli alternatif bir içecek olarak tüketilebilir.

Limon Suyu Kürü Ne İşe Yarar?

Limonun suyla karıştırılmasından elde edilen limon suyu, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Taze sıkılmış bir limon suyu, günlük C vitamini değerinin yaklaşık yüzde %21’ini sağlar. Demir emiliminde önemli rol oynayarak kansızlığa iyi gelir. Bunun yanında portakal, greyfurt gibi besinlerde yer alan flavonoid içerir. Bu da hastalıklarla savaşmayı kolaylaştırmaktadır. 

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Limonlu su, C vitamini deposu olup, bağışıklığı güçlendirmeye, sindirimi kolaylaştırarak kabızlık gibi sorunları çözmeye, kan basıncını düşürüp kalp sağlığını korumaya, kolajen üretimini arttırarak cilt sağlığını desteklemeye yardım eder. 

Potasyum kaynağı limonlu su kürünün faydaları şunlardır:

 • Limonlu su bağışıklığı güçlendirir, serbest radikallere karşı korur
 • Sindirimi kolaylaştırarak, kabızlık gibi sorunları çözer
 • Böbrek taşı oluşumunu önler
 • İnflamasyonu önleyerek artrit gibi romatizmal ağrılara iyi gelir
 • Vücuttan toksin atımını kolaylaştırır
 • Kan basıncını düşürür, kalp sağlığını korumaya yardım eder
 • Kolajen üretimini destekleyip, cilde iyi gelir

Limonlu su bağışıklığı güçlendirmeye yardım eder

C vitamini, vücuda eksik alındığından bağışıklık sistemi olumsuz anlamda etkilenir. Günlük olarak tüketilen limonlu su, bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyarak hastalıklara yakalanmayı engeller. Yaraların iyileşmesi ve vücudun gıdalardan demiri emmesine yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur

Sabahları uyandığınıza bir bardak limonlu su tüketmek, sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur. Polifenoller açısında da zengin bir içecek olan limonlu su, bağırsak bakterilerinin dengesini de sağlar.

Potasyum takviyesi sağlar

Limon suyu, sinir ve kas iletişimi, kan basıncının düzenlenmesi ile ilgili rol oynayan potasyum açısından da önemli bir kaynaktır.

Böbrek taşı oluşumunu önler

Limon suyu içerisinde bulunan kalsiyum ve sitrit asit, böbrek taşı oluşumunu önleyerek vücuttaki hidrasyonun korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında potansiyel taşların dışarı atılmasında da etkilidir.

İnflamasyonu azaltır

Limon suyu anti-inflamatuar etki göstererek artrit ve eklem ağrısı gibi durumlarla ilişkili semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Karaciğeri arındırmaya ve toksinleri atmayı sağlayabilir

Detoks diyetlerinde de sıklıkla tercih edilen limon suyu, karaciğeri temizlemeye ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

Limon suyu kan basıncını düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Limonlu su kan basıncını düşürerek kalp hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir

Boğaz ağrısını hafifletir

Limonlu su ılık bir formda özellikle bal ilave edilerek tüketildiğinde boğazda rahatlama sağlar, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardım eder.

Dehidrasyonu önlemeye yardımcıdır

Günlük yaşamda su tüketiminde zorluk yaşayan kişiler için suya limon eklemek daha lezzetli olmasını sağlayarak içimi kolaylaştırır. Bu durum dehidrasyonu engelleyerek, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk gibi semptomların azalmasında etkili olur. Ayrıca vücudun pH dengesini de korumaya yardımcı olur.

Oksidasyonu önler

İyi bir antioksidan kaynağı olan limon suyu, aynı zamanda içeriğinde ki fitobesinler sayesinde oksidasyon kaynaklı hücre hasarını önler.

Kolajen üretimini destekleyerek cilde iyi gelir

Turunçgiller ve limon içerisinde yer alan C vitamini ve flavonoidler, cilt sağlığı gelişimini destekler. Limonlu su tüketmek, cildin bütünlüğünü sağlamada etkili olan kolajen üretimini sağlayarak cilt yaşlanmasına neden olan zararlı etkenleri önler.

Limonlu Su Kürü Nasıl Yapılır?

Kolaylıkla hazırlanan limonlu su için, limon ve suya ihtiyacınız vardır. Dilimlere ayırdığınız limonun suyunu sıktıktan sonra ılık olan bir bardak ya da şişe suya 1-2 limon dilimi ile birlikte ekleyip, içebilirsiniz. Dilerseniz taze nane gibi ürünlerle suyu tatlandıradabilirsiniz.

Yağ yakan maydonozlu limonlu su kürü için 1 su bardağı ölçüsü için 15 adet maydanoz ve 1 adet limon gereklidir. Sıkılmış 1 limonun suyunu, 1 bardak suyu ve 15 adet maydanozu blenderdan geçirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ortaya çıkan limonlu su kürünü 15 gün boyunca sabahları kahvaltıdan önce içmeniz yeterlidir.

Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Metabolizmanın çalışmasında etkili olan limonlu su, kalori yakımını destekleyerek kilo kaybına yarar sağlar. Özellikle yemeklerden önce bir bardak tüketilen limonlu su, tüketeceğiniz besin miktarını azaltmanızda önemli rol oynar.

Limonlu Su Tansiyonu Düşürür mü?

Limonlu su içmek vücut fonksiyonların doğru çalışmasında etkili olacağından kalp hastalıklarını önlemede ve inme riskinin azalmasında etkili olabilir. Bunun yanında kan basıncının düşürülmesinde kullanılabilen limonlu su, tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişilere de iyi geldiğini bilinmektedir.

Limonlu Su Ne Zaman İçilir?

Limonlu suyun vücudunuzda etki yaratmasını istiyorsanız, sabah aç karnına ya da yatmadan önce tüketebilirsiniz. Sabah ılık suyla yaptığınız bir bardak limonlu su, gece boyunca oluşan açlıktan sonra hidrasyon sağlar. Bu hidrasyon sayesinde bağırsak çalışarak sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Yatmadan öne tüketeceğiniz limonlu su ise gün boyunca yaşanan gerginliği alır, gevşemenizi sağlayarak uyandığınızda bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olur.

Limonlu Suyun Yan Etkileri Var Mı?

Limonun içerisinde yer alan asit, dişler için problem oluşturabilir. Sitrik asit içeren limonlu suyun tüketiminde diş minesi aşınabilmektedir. Düzenli olarak limonlu su tüketimi yapmak istiyorsanız pipetle içmeyi tercih edebilirsiniz. Sabah uyandığınızda aç karnına içilen limonlu su, gastrointestinal rahatsızlığa yol açabilir. Aksi halde bir bardak limonlu su içmek büyük bir risk oluşturmaz.

Limonlu Su Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir günde ne kadar limonlu su içilmelidir?

Gün içerisinde 1 litre limonlu su tüketimi yapılabilir fakat mide rahatsızlığı olanların mutlaka uzman doktora başvurmaları gerekmektedir.

Limonlu su vücuttaki ödemi atar mı?

Limonlu su, sindirim sistemini çalıştırarak idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemin atılmasını destekler.

Bir bardak suya ne kadar limon sıkılır?

Bir bardak su içerisinde yarım limon sıkılarak aç karnına olacak şekilde tüketilebilir.

Her gün limonlu su içersek ne olur?

Her gün limonlu su tüketildiğinde bağışıklık sistemi güçlenerek, hastalıklara yakalanma riski azalır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al