Yükleniyor

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

Apiaceae familyasına ait, yaygın olarak yetiştirilen çiçekli bir bitki olan maydanoz sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Maydanozun faydalarının başında antibakteriyel özellikleri sayesinde hastalıklara karşı koruyucu olması gelir. K vitamini içeriğiyle kemik sağlığını destekleyen maydanoz ayrıca kanın pıhtılaşmasını da sağlar. Kalp sağlığı ve kansere karşı da korucuyu etki barındıran maydanoz karaciğeri de temizler.

İçindekiler

Maydanoz Nedir?

Maydanoz, petroselinum crispumdur adı verilen ve yaygın olarak yetiştirilen yeşil yapraklı, çiçekli bir bitkidir. Kokusu ve tadında yoğun bir aroma bulunan maydanoz ülkemizde yaygın olarak Akdeniz Bölgesi'nde yetişir. Çok faydalı bir bitki olan maydanoz salatalara ve yemeklerin üzerine süs olarak eklenmesiyle birlikte içeceklerin içerisinde de tüketilebilir.

Form olarak birçok farklı şekilde kullanılabilen maydanoz, sağlık açısından sağladığı faydalarla öne çıkar. Maydanoz temel olarak antibakteriyel etkisiyle öne çıkar. Bu sayede vücudu ve özellikle karaciğeri zararlı maddelerden korur. Kalp sağlığını destekleyen, antikanser etkisi bulunan, kemikleri güçlendiren ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan maydanoz aynı zamanda çiğ tüketildiğinde ağız kokusunun da önüne geçebilir.

Maydanozun yanı sıra maydanoz suyu da benzer faydalarla dikkat çeker. Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştıran maydanoz suyu aynı zamanda antioksidan etki sağlar. Böbrek sağlığını da destekleyen maydanoz suyu idrar yolu enfeksiyonunun iyileşmesine ve böbrek taşının düşürülmesine yardım eder.

Maydanoz yiyecek olarak aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Ağızdan besin desteği formunda alınacaksa doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.  Bunların dışında bilinenin aksine cilde uygulanan maydanoz tohumu yağı ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği için dikkat edilmelidir.

Maydanozun Besin Değeri Nedir?

Faydalı bir bitki olan maydanoz içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından sağladığı faydalarla dikkat çeker. 

100 gram maydanozun besin değeri şu şekildedir:

 • Kalori: 36 
 • Sodyum: 56 mg
 • Potasyum: 554 mg 
 • Kalsiyum: 133 mg 
 • C vitamini: 133 mg 
 • Magnezyum: 50 mg 

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz temelde antibakteriyel bir bitkidir. Bu doğrultuda karaciğeri temizler ve vücudu toksinlerden arındırır. Kalp sağlığını destekleyen maydanoz aynı zamanda antikanser etkiye sahiptir. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maydanozun diyabet ve felç riskini azaltabilmesiyle birlikte zengin K vitamini içeriğiyle kemikleri güçlendirdiği de bilinir. 

Maydanozun bilinen faydaları şöyledir:

 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir
 • Maydanoz kalp sağlığını destekler
 • Karaciğeri temizler ve vücudu toksinlerden arındırır
 • Antikanser etkisi söz konusudur
 • Maydanoz kanın pıhtılaşmasını sağlar
 • Diyabet ve felç riskini azaltır
 • K vitamini etkisiyle kemikleri güçlendirir
 • Maydanoz ağız kokusunun önüne geçer
 • Vücuttaki ödemlerin atılmasını kolaylaştırır
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Gözler için faydalıdır
 • İdrar söktürücü özelliği vardır
 • Maydanoz aynı zamanda mide bulantısına iyi gelir
 • Cildi tazeler

Antibakteriyel özelliklere sahiptir 

Maydanoz güçlü antibakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. Bu sayede vücudu hastalıklardan koruyan bir yapıdadır.

Maydanoz kalp sağlığını destekler

Maydanoz, kalbi koruyan ve olası kalp hastalıkları riskini azaltabilen bir B vitamini olan folat açısından zengin bir bitkidir. Düzenli maydanoz tüketimi vücudun folat ihtiyacını karşılayacağı için kalp hastalıkları riskini de azaltır.

Karaciğeri temizler ve vücudu toksinlerden arındırır

Yine antioksidan etkisi sayesinde maydanoz karaciğeri temizleme görevi üstlenir ve vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar.

Antikanser etkisi söz konusudur

Vücuttaki oksidatif stresi azaltan ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltabilecek flavonoid antioksidan, flavon apigenin ve C vitamini içeren maydanoz vücudun kanserle mücadele etmesini kolaylaştırabilir. 

Maydanoz kanın pıhtılaşmasını sağlar

Kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra kanın pıhtılaşmasını da sağlayan maydanoz, bu faydasının kaynağını K vitamininden alır. 

Diyabet ve felç riskini azaltır

Düzenli maydanoz tüketimi, vücuttaki kan şekerini düşürür, beraberinde kalp damar hastalıkları ve felç riskini de azaltır.

K vitamini etkisiyle kemikleri güçlendirir

K vitamini, kemiklerin güçlendirilmesi konusunda önemli bir vitamindir. Maydanozun içinde de yüksek oranda K vitamini bulunur. Düzenli maydanoz tüketimi bu sayede kemik sağlığını destekler ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Maydanoz ağız kokusunun önüne geçer

Çiğ olarak maydanoz çiğnemek ağız kokusunun önüne geçmekle birlikte diş eti sorunlarına da iyi gelir. 

Vücuttaki ödemlerin atılmasını kolaylaştırır

Vücuttaki sıvı fazlalığına bağlı olarak ödem sorununuz söz konusuysa maydanoz bu konudaki destekçilerinizden biri olabilir.

Bunlarla birlikte yarım su bardağı maydanoz günlük A vitamininin yüzde 108'ini, C vitamininin yüzde 53'ünü, K vitamininin yüzde 547'sini, folatın yüzde 11'ini ve potasyumun da yüzde 4'ünü karşılar.

Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyunun en temel faydası vücuttan toksinleri atmasıdır. Bunun yanında antioksidan etki sunan maydanoz suyu bağışıklığın güçlendirilmesine de katkı sağlar. Bunun kaynağı maydanozda yer alan A, C ve K vitaminleridir. Maydanoz suyu aynı zamanda kan basıncı seviyesini ve vücuttaki sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır.

Maydanoz suyu genel olarak şu faydaları içerir:

 • Vücuttaki toksinleri atar
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Vitamin ve mineral açısından zengindir
 • Kan basıncını düzenler
 • Zengin bir potasyum kaynağıdır
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Maydanoz suyu idrar söktürücüdür
 • Böbrek taşını düşürme sürecine katkı sağlar
 • Vücuttaki inflamasyon ve tahrişi azaltır

Vücuttaki toksinleri atar

Maydanozun suyu içmek öncelikle vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve ciddi anlamda bir rahatlama sağlar. 

Bağışıklığı güçlendirir

Maydanozun içindeki A, C ve K vitaminleri aynı şekilde maydanozun su formunda tüketildiğinde de benzer faydaları sağlar. Bu doğrultuda diyebiliriz ki, maydanoz suyu bağışıklığın güçlendirilmesi konusunda etkilidir.

Kan basıncını düzenler 

Zengin potasyum kaynağı olan maydanoz suyu bu doğrultuda kan basıncını düzenlemeye yardım eder. 

Maydanoz suyu idrar söktürücüdür

Maydanoz suyu böbreklerdeki suyun dışarı daha kolay çıkmasına yardım ederek aynı zamanda idrar söktürücü etki yapar.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Maydanoz suyu için taze maydanoz yaprakları ve bir limonun kabukları 2 bardak suyun içine konulur. 2 dakika kaynatıldıktan sonra demlemeye bırakılır. 5 dakika demleme sonrasında süzülüp içilir. Maydanoz suyu içenler genellikle kilo verdiğini belirtir. Ancak kilo vermek sadece bu tür kürlerle değil, sağlıklı beslenme ve egzersiz düzeniyle gerçekleşir. Bu tarifi düşük tansiyon problemi yaşayanlar, emzirenler ve anne adaylarının uygulaması uygun değildir.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanoz kürü, 10-15 kadar maydanoz dalını 1 tam limon ve 1 bardak suyla birlikte blenderda karıştırarak elde edilir. Aç karnına tüketilmesi önerilen maydanoz kürü de başta sıvı ihtiyacını karşılamasının yanı sıra antioksidan etki sunar ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Maydanoz kürü ve maydanoz limon kürünün faydaları şunlardır:

 • Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya destek olur 
 • Antioksidan etkisi söz konusudur
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder 
 • İdrar söktürücü özelliği vardır

Maydanoz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Maydanoz suyu zayıflatır mı?

Pek çok detoks programında maydanoz suyu da yer alır. Ancak çok miktarda maydanoz tüketilirse, vücuttan çok miktarda sıvı atılır. Aşırı miktarda maydanoz suyu içmek, sıvı kaybına neden olabilir fakat kalori açığı oluşturulmadığı sürece yağ kaybını desteklemez. Bu nedenle mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanı ile diyet planı takip edilmelidir.

Maydanoz kürü ne işe yarar?

Maydanoz detoksu, vücuttaki ödemin atılmasına fayda sağlar. İhtiyaca göre maydanoz limon kürü de yapılabilir. Ancak çok miktarda tüketilmemesi gerekir. Maydanoz kürü ihtiyacına beslenme ve diyet uzmanı gereken tahliller yapıldıktan sonra karar verir.

Hamilelikte maydanoz yenir mi?

Hamilelikte aşırıya kaçılmadan maydanoz tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Maydanoz kalori açısından nasıl bir besindir?

Maydanoz kalorisi düşük bir besindir. Maydanozun 100 gramında 36 kalori vardır. Bu nedenle diyetlerde rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Maydanoz nasıl tüketilir?

Maydanoz pek çok yiyecekle birlikte ya da tek başına tüketilebilir. Maydanoz köfte, salata, yemeklere garnitür olarak da kullanılarak rahatlıkla tüketilebilmektedir. Et yemeklerine de yakışan maydanoz, çay olarak da içilebilir. Ayrıca maydanoz toprakta yetiştiği için iyice yıkanarak tüketilmesi önemlidir. Maydanoz doğranırken mutlaka iyi kurulanması gerekir. Eğer yemeklerde daha fazla aroma isteniyorsa sap kısımları da kullanılmalıdır.

Maydanoz suyu adet söktürücü olarak kullanılır mı?

Bu tür uygulamalar, hekime sormadan yapılmamalıdır. Ancak, herhangi bir kadın hastalığı bulunmuyorsa regl öncesinde içilmesinin adet söktürücü etkisi olduğu bilinir. Aynı şekilde karaciğer yağlanması için maydanoz kürü kullananlar da vardır. Ancak bu tür bitkisel yöntemler hekime danışarak uygulanmalıdır.

Maydanozun zararları nelerdir?

Her besinde olduğu gibi maydanoz da gereğinden fazla tüketilirse bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin fazla maydanoz alerji, cilt döküntüleri gibi sorunlar oluşturabilir. Bununla birlikte kan şekeri seviyesi düşebilir ve kan pıhtılaşması yavaşlayabilir.

Maydanoz nasıl saklanır?

Taze maydanozu taze biçimde bozulmadan saklamak için saplarından koparmak gerekir. Bir kavanozu yarısına kadar suyla doldurun ve sap kısımları suya gelecek şekilde maydanozları kavanoza yerleştirin. Eğer bu yöntemi uygulayamıyorsanız, plastik bir torba içinde saklamak uygun olur. Maydanozu kavanozda saklayanlar, iki üç günde bir kavanozdaki suyu değiştirmeli ve maydanozlar içinde renk değiştirenler atılmalıdır. Kurutulmuş maydanoz da hava geçirmez bir kapta, serin ve karanlık ortamda 6-12 ay arasında saklanabilir.

Maydanoz en çok hangi besinlerle yakışır?

Taze kıyılmış maydanoz baharatlı, hoş bir tada sahiptir. Fırın patates, barbunya, tavuk ve hindili yemeklere, yumurtalı yiyeceklere, salatalara çok yakışır. En sevilen taze sıkılmış meyve suyuna, normal suya katılabilir.

Maydanoz emzirme döneminde tüketilmeli mi?

Adaçayı ve maydanoz kapsülleri içeren oral kapsüllerin süt akışını azalttığı söylenmektedir ancak bilimsel olarak geçerli hiçbir klinik çalışma bu kullanımı desteklememektedir.

Maydanoz neye iyi gelir? 

Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, derideki çürükler, böcek ısırıkları, sindirim sorunları, adet süreci ile ilgili sorunlar, karaciğer problemleri, astım, ödem gibi durumlara iyi gelir. 

Maydanoz göze iyi gelir mi?

Maydanoz, gözleri koruyan besinler açısından zengindir. Lutein, beta karoten ve zeaksantin, göz ve diş sağlığını korumaya yardımcı olan üç karotenoiddir. Karotenoidler, güçlü antioksidan aktiviteye sahip bitkilerde bulunan pigmentlerdir. Lutein ve zeaksantin, tedavi edilemez bir göz hastalığı ve dünya çapında önde gelen körlük nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) önleyebilir.

Maydanoz kalbe iyi gelir mi?

Maydanoz, kalp sağlığına iyi gelebilen bir bitkidir. Örneğin, günlük ihtiyacın %11'ini sağlayan 1/2 fincan (30 gram) ile iyi bir B vitamini folatı kaynağıdır. Diyet folatının yüksek alımı, belirli popülasyonlarda kalp hastalığı riskini azaltabilir. 58.000'den fazla kişide yapılan büyük bir araştırma, en yüksek folat alımının %38 oranında daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Maydanoz bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

Maydanozun faydalarından biri de bağışıklığı güçlendirmesidir. Maydanozun içindeki A, C ve K vitaminleri bağışıklık sistemine katkı sağlayan vitaminlerdendir.

Maydanoz cilde iyi gelir mi?

Maydanoz cildi tazeler, gençleştirir, güzelleştirir. Bu etkisini vücuttan zararlı kimyasal maddeleri uzaklaştırarak gösterir.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al