Yükleniyor

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız kokusu, nefesinin kötü kokmasıdır. durumugün içerisinde istenmeye bir biçimde ortaya çıkarak bazı durumlarda endişeye sebep olabilmektedir. Ağız kokusunu gidermek için kullanılan nane, sakız, gargara vb. ürünler geçici olarak ağız kokusunu giderebilmektedir. Sağlık problemleri, bazı besinler ve alışkanlıklar ağız kokusu nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok durumda diş hijyeni sağlanarak ağız kokusu giderilebilmektedir. Günlük uygulanabilecek basit yöntemler ağız kokusunu geçirmezse diş hekimine başvurmanız gerekebilir.

İçindekiler

Ağız Kokusu (Halitoz) Nedir?

Tıbben Halitoz olarak ifade edilen ağız kokusu, daha çok dilin yüzeyinde ve boğazda bulunan bakteri kaynaklı ağız ve burundan gelen kötü nefes kokusudur. Kükürt üreten bu bakteriler, proteinleride yüksek oranda parçalayarak dilin arka kısmından ve boğazdan yayılan uçucu kokuya sahip kükürt bileşikleri salar ve bu da ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız hijyenine dikkat edilmemesidir. Dişleri düzenli fırçalamama, diş ipleri ile diş aralarındaki kalıntıları temizlememe gibi ağız hijyeni eksikliği zararlı bakterilerin ağızda oluşmasına ve çoğalmasına neden olur. Bu da diş ve diş etlerinde soruna, çürüğe ve dolayısı ile ağız kokusuna neden olur. 

Ağız Kokusu (Halitoz) Belirtileri Nelerdir?

Ağız kokusunun en belirgin belirtisi kötü kokan nefestir.Bu koku, diğer kişilerin fark edebileceği yoğunluktadır.

Ağız Kokusu (Halitoz) Neden Olur?

Ağız kokusunun en yaygın sebebi kötü yönetilen ağız hijyenidir. Günlük olarak fırçalama, diş ipi kullanımı, rutin diş temizliği uygulanmadığında bakteriler ağzı istila ederek kontrolsüz bir biçimde çoğalır. Bu durum yoğun ağız kokusuna, diş eti hastalıkları gibi ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir.

Mide mikropları, diş eti rahatsızlıkları, enfeksiyon, soğan ve sarımsak gibi güçlü kokuya sahip gıdalar, ağız kuruluğu, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, boğazda ve dilde oluşan bakteriler ve sigara gibi tütün ürünleri kullanımı ağız kokusunun yaygın nedenleridir.

Ağız kokusunun sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

Ağız kuruluğu

Tükürük ağızın kuru kalmasını engelleyerek temizlenmesine yardımcı olur. Tükürük üretilmediği durumda ağız kokusu ortaya çıkabilir. Sigara içmek ya da tüketilen bazı ilaçlar ağız kuruluğuna sebep olabilir.

Diş eti hastalığı

Diş etlerinde kızarıklık, şişme, kanama diş eti iltihabı belirtileri olarak tanımlanabilir. Diş eti iltihabı ciddi ağız sorunlarına yol açabileceği gibi ağız kokusuna da neden olabilmektedir.

Reflü

Sindirim bozukluğu olarak tanımlanan reflü, ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

Bademcik taşları

Bademciklerde besinler sıkıştığında, bademcik taşları veya bademcik taşı adı verilen kalsiyum birikintilerine dönüşmektedir. Bu durum ağız kokusuna sebep olabilir.

Baş ve boyun kanserleri

Burun ve ağız arasında bulunan orofaringeal kanserin belirtileri arasında ağız kokusu yer almaktadır. Aynı zamanda geç iyileşen yaralar, ağız ağrısı, yutma güçlüğü, açıklanamayan kilo kaybı da bu kanser türü belirtileri arasında bulunabilir.

Diyabet

Diyabet bulunan kişilerde diş eti hastalığı riski artmaktadır. Bu durum aynı zamanda kan şekerini artırabileceğinden diyabetin kontrolünü zorlaştırabilir.

Karaciğer ve böbrek hastalığı

Karaciğer ve böbrekler düzgün işlediğinde, toksinleri vücuttan süzülür. Fakat karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde bu toksik maddeler temizlenmeyebilir bu da ağız kokusuna yol açabilir.

Sjögren sendromu

Otoimmün hastalık olan sjögren sendromu, kas ağrısına, kuru gözlere, kuru cilt ve ağız kuruluğuna yol açabilmektedir.

Ağız Kokusu (Halitoz) Teşhis ve Tedavisi

Diş muayenesi sonrasında diş hekimleri ağız kokusu teşhisi koymaktadır. Diş muayenesi sırasında kişinin geçmiş hastalıklarına ve kronik rahatsızlığını öğrenmek teşhis konmasında etkili olmaktadır. Diş hekimi sebebini bulamadığı durumlarda uygun bir uzmana yönlendirebilir.

Ağız kokusu tedavisi, sorunun temel nedenine bağlıdır. Ağız kokusu, kötü yönetilen ağız hijyeninden kaynaklanıyorsa, evde diş temizliği bu duruma yardımcı olarak ortadan kaldıracaktır.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Öncelikle ağızı kuru bırakmamak için bol su içmek, dilin yüzeyini çok bastırmadan temizlemek, düzenli olarak günde en az 2 kere dişleri fırçalamak, limonlu su içmek, maydonoz yemek, meyve ve sebze tüketimini artırmak, yeşil çay içmek ve ılık tuzlu su gargarası yapmak ağız kokusunu kokusunu gidermeye yardım eder.

 • Ağız kuruluğunu önlemek için mutlaka bol su içmek
 • Günde iki kez, en az iki dakika olacak şekilde dişleri fırçalamak
 • Günde bir kez diş ipi kullanmak
 • Alkolsüz antibakteriyel gargara yapmak
 • En az 6 ayda bir ağız bakımı için doktor kontrolünü rutine almak
 • Limonlu su içmek
 • Maydonoz, elma, havuç, kereviz ve diğer sert meyve ve sebzeler yemek. Bunlar ağızdaki kokuya neden olan plakları ve yiyecek parçacıklarını temizlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Şekersiz sakız gibi çok çiğneme gerektiren besinler tüketerek tükürük üretimini arttırmak
 • Alkol, kafein ve tütün ürünlerinden kaçınmak
 • Mide kaynakl koku söz konusu ise mide mikrobunu tedavi ettirmek

Besinler Ağız Kokusunu Nasıl Etkiler?

Tüm besinler ağızda parçalanmaya başlar. Aynı zamanda tüketilen besinler kana karışır ve solunan havayla akciğerlere taşınabilir. Sarımsak ve soğan gibi güçlü kokulu besinler tüketildiğinde, fırçalama, diş ipi ve gargara yardımıyla bu kokuyu bastırmak gerekebilir. Ağız kokusuna neden olabilecek en yayın besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Peynir,
 • Pastırma,
 • Bazı baharatlar,
 • Portakal suyu veya soda

Ağız Kokusu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Ağız kokusu nasıl giderilir?

Günde iki kez, en az iki dakika olacak şekilde fırçalayın, günde bir kez diş ipi kullanın. Dil kazıyıcı da bakterilerin temizlenmesinde etkili olmaktadır. Alkolsüz antibakteriyel gargara kullanın. Her altı ayda bir olacak şekilde kontroller ve temizlik için diş hekiminize görünün.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al