Yükleniyor

Diş Minesi Nedir? Diş Minesi Aşınması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Minesi Nedir? Diş Minesi Aşınması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş minesi, dişlerimizin en dış katmanını oluşturan ve koruyucu bir görev üstlenen sert bir yapıdır. Diş sağlığı için büyük öneme sahiptir çünkü mineler, dişlerin asit ve plak gibi dış etkenlere karşı direnç göstermesini sağlar. Diş minesinin aşınması, çeşitli faktörler sonucunda ortaya çıkar ve genellikle ağrıya veya hassasiyete neden olur. Diş fırçalama teknikleri ve diyet gibi günlük alışkanlıklar, minesinin sağlığını korumada kritik rol oynar. Minesi korumak için floridli ürünler ve düzenli diş hekimi ziyaretleri önemlidir.

İçindekiler

Diş Minesi Nedir?

Diş minesi, dişleri çürüklerden ve hasarlardan korumaya yardımcı olan ve dişlerin görünürlüğünü sağlayan en dıştaki kaplamadır. Diş minesi yarı saydamdır. Dişlerinize ışıltı, parlaklık verir. Vücuttaki en sert madde ve yüksek oranda mineral içerir. Diş minesi, ağız ve diş bakımına dikkat edilmediği takdirde hasar alabilir. Bu hasar sonucu diş minesinde aşınma görülebilir.

Diş Minesi Aşınması Nedir?

Günlük hayatta tüketilen şekerli gıdalar, alkollü, asitli ve şekerli içecekler ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek diş minesi aşınmasına neden olur. Gerekli ağız bakımının sağlanmaması durumunda da diş minesi aşınması görülür. Bunun dışında diş minesi aşınmasına neden olan bazı faktörler de bulunur. Bunlar arasında ilk olarak dişleri yanlış ve yetersiz fırçalamak, fırçalama esnasında dişleri çok sert fırçalamak diş minesi aşınmasına neden olur. Diş minesi aşınmasını etkileyen faktörler arasında kalitesiz ve yanlış diş macunu-fırçası ve ağız bakım ürünleri kullanmak yer alır.

Çocukluktan yetişkinliğe kadar ilerleyebilen tırnak yeme alışkanlığı da diş minesine büyük oranda zarar verir. Aynı zamanda dişlerinizi sert nesnelere baskı uygulamanız da diş minesi aşınmasına neden olur. Diş minesinin aşınması sonucu diş hassasiyetiniz ve dişlerinizde çürükler meydana gelmeye başlayabilir. Diş aşınması ilk olarak diş etinden itibaren başlar. Diş etine yakın olan bölgelerde çentiğe benzer komplikasyonlar görülebilir. Bu bölgeler zamanla koyulaşabilir.

Diş Minesi Aşınması Kimlerde Görülür?

Diş minesi aşınma sorunu genellikle tırnak eti yeme alışkanlığı olan, alkollü ve asitli içecekleri aşırı tüketen, şekerli ve nişastalı gıdaların tüketiminde aşırıya giden, ağız ve diş bakımını düzenli ve yeterli yapmayan birçok kişide görülebilir. Sigara kullanımı gibi olumsuz alışkanlıklarda da diş minesi aşınmasına rastlanır.

Diş Minesi Aşınması Belirtileri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı günlük hayatı da olumsuz yönde etkileyebilir. Diş minesi aşınma belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Diş minesi aşınma belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıcak ve soğuk gıdalara, içeceklere karşı hassasiyetin artması
 • Diş aralarında kanamaların olması
 •  Dişlerde yer yer sararma ve koyu renk oluşumları
 • Diş etlerine yakın olan bölgelerde çentik benzeri görüntülerin oluşması
 • Dişlerin birbirine temas ettiği kısımlarda çökmeler meydana gelmesi 
 • Diş uçlarında tırtıklı yapıların oluşması
 • Dişlerde şiddetli bir acı hissedilmesi
 • Dişin üst tabakasında pürüzlü ve mat bir görünüm olması

Diş Minesi Aşınması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş minesi aşınma tedavisi rahatsızlığın boyutuna ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Diş minesi tedavisi konusunda duyarlı olmanız ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diş minesi aşınma sorunu erken tedavi edildiği takdirde hem kısa süre içerisinde iyileşebilir hem de tedavi daha etkili bir sonuç verir. Diş minesi aşınma sorunu ilerledikçe diş kaybı sorunları ile karşılaşmanız oldukça yüksektir. 

Diş hekiminin öncelikli amacı mevcut dişinizin sağlığını korumak ve orijinal dişinizi kurtarmaktır. Diş hekimi diş minenizi kontrol ettiğinde aşınma durumuna ve boyutuna bağlı olarak bir tedavi yöntemi belirleyebilir. Diş minenizin aşınma durumuna bağlı olarak diş özünüz aşırı hasar görmüş olabilir. Diş özü yapısı içerisinde bulunan sinirler, bağ doku ve kan damarı bakteri saldırısına maruz kalabilir. Bu nedenle dişinizde çürük ve diş kemiği çatlakları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığı takdirde kanal tedavisine ve şeffaf plak tedavisine başvurulabilir.

Diş Minesi Aşınmasına Ne İyi Gelir?

Diş minesini güçlendirme için günlük hayatta dikkat edebileceğiniz bazı basit yöntemler bulunur. Diş minesi aşınmasına iyi gelen durumlar şöyle sıralanır:

 • Günlük hayatta ilk olarak bol bol su tüketmelisiniz.
 • Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere minimum 2 dakika olacak şekilde fırçalamalısınız.
 • Diş fırçası seçerken fırçanın yumuşak veya orta sertlikte olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Bununla beraber kaliteli, güvenilir markaların diş macununu tercih etmelisiniz. Ağız bakım ürünlerinden destek alabilirsiniz aynı zamanda gargara suyu kullanmanız diş sağlığınızı olumlu yönde etkiler.
 • Diş minesi aşınmasını önlemek ve durdurmak için beslenme düzenine de dikkat etmelisiniz.
 • Beslenme programınızda bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.
 • Aynı zamanda şekerli gıdalardan, alkollü ve asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Bu tarz gıdalar tükettiğinizde ağzınızı mutlaka bol su ile çalkalamalı ve bir müddet sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Ağız ve dişlerinizde oluşan herhangi bir sağlık sorununda diş hekiminize danışmalı ve tedavi olmalısınız.

Diş Minesi Aşınması Nasıl Önlenir?

Diş minesi, ağız bölgesinde en çok korunması ve dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Ağız ve diş sağlığınız açısından diş minesini korumalı ve güçlendirmelisiniz. Ağız ve diş sağlığınızı korumak, diş minesi aşınmasını önlemek için dikkat edebileceğiniz detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bol bol su içmeye özen göstermelisiniz.
 • Günde en az 2 kere veya 3 kere dişlerinizi fırçalamalısınız
 • Şekerli gıdalardan ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Tükettiğiniz takdirde mutlaka ağzınızı bol su ile durulamayı ihmal etmemelisiniz.
 • Alkollü ve asitli içecekleri olabildiğince az tüketmelisiniz.
 • Asitli içecekleri tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın, bir müddet bekleyin. Hemen fırçalandığı takdirde dişlerde aşınma ve hassasiyet meydana gelebilir.
 • Diş fırçası seçerken dikkatli olmanız gerekir. Sert fırçalar diş minesine zarar verebilir bu nedenle olabildiğince yumuşak veya orta sertlikte diş fırçaları tercih edebilirsiniz.
 • Diş macunu ve ağız bakım ürünlerinizin florür içermesine dikkat edebilirsiniz.
 • Diş hekimi randevularınıza düzenli olarak gitmeniz ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yılda 2 kez rutin kontrollerinizi yaptırabilirsiniz

Diş Minesi Aşınması Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Diş minesi nasıl güçlendirilir?

Diş minesini güçlendirmek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Bununla birlikte diş macununuzu florürlü seçebilirsiniz. Beslenmenizde daha fazla kalsiyum ve vitamin almaya özen gösterip nişastalı ürünleri daha az tüketmeye dikkat edebilirsiniz.

Diş minesi kendini yeniler mi?

Diş minesinin kendini yenileme yeteneği oldukça sınırlıdır. Diş minesi aşındıktan ve zarar gördükten sonra kendini yenileyemez ve kaybedilen minerallerin tam anlamıyla geri kazanılması zordur. Diş minesi kendini yenilemesi için kalsiyum, fosfor, ve florür gibi minerallerin tekrar diş minesine emilimi ile gerçekleşir. Bu emilim süreci sınır olduğu için aşınan diş minesi tam anlamıyla yeniden oluşamaz.

Diş minesi aşınması geçer mi? 

Diş minesi aşınması, diş hekiminizin öngördüğü tedavi ile birlikte düzelebilir. Diş hekiminizin uygun gördüğü tedavi yöntemiyle dişleriniz kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir.

Diş minesi zayıflığı neden olur? 

Diş minesi, dişe ve diş etine sert cisimlerle baskı uygulandığında, sert fırçalama yapıldığında ve tırnak yeme alışkanlığı gibi durumlarda aşınabilir ve bu aşınmaya bağlı olarak diş minesi zayıflığı ortaya çıkar. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al