Yükleniyor

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatımızda sofralarımızda sıkça tükettiğimiz ve kozmetik ürünlerin de içeriğinde bulunan limon, turunçgiller ailesi içerisinde yer alıyor. Yemeklere lezzet vermenin yanı sıra saç sağlığından cilt bakımına kadar farklı alanlarda kullanılan limon, aynı zamanda soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, artrit gibi birçok rahatsızlığın tedavisine de yardımcı olabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceyda Nur Çakın, limonun faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Limonun Besin Değeri Nedir?

Limon, turunçgiller ailesinden bir meyvedir ve halk arasında kabuğu, meyvesi ve suyu; soğuk algınlığı, sabah yorgunluğu, artirit, romatizma ve cilt bakımı gibi farklı durumların yanı sıra ayrıca yemeklerde lezzet verici olarak sıklıkla kullanılır. İçerdiği bioflavonoidler sağlık için yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda limon çok az miktarda yağ ve protein içerir. Orta boy bir limon yaklaşık olarak 20 kaloridir.

100 gram limon içerisinde şu besin değerleri yer alır:

 • Kalori: 29
 • Su: %89
 • Protein: 1,1 gram
 • Karbonhidrat: 9,3 gram
 • Şeker: 2,5 gram
 • Lif: 2,8 gram
 • Yağ: 0,3 gram

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun kabuğu, suyu ve posasının tüketimi, eklem iltihabına iyi gelir, sindirimi destekler, demir emilimini arttırarak kansızlık oluşmasını engeller, kilo vermeye yardımcı olur, böbrek taşı oluşumunu önler, boğaz enfeksiyonuna iyi gelir ve kalp krizi riskini azaltır.

Limonun faydaları şöyle şunlardır:

 • Kan basıncını düşürür
 • Hamilelerde sabah bulantısına iyi gelir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Bireyin günlük C vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılar
 • Kanser ve bakteriyel enfeksiyonlara savaşır
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller
 • Ruh halini iyileştirir
 • Enflamasyonu azaltır
 • Kolesterolü düşürür
 • Demir emilimini arttırır
 • Posası ile tüketildiğinde sindirim sağlığını iyileştirir
 • Kolajenin oluşumuna destek olur

Kan basıncını düşürür

Limon yüksek tansiyona iyi gelebilmektedir. Orta yaş grubu kadınlar ile yapılan bir çalışmada, gün içerisinde daha çok limon veya limon suyu tüketen kadınlarda sistolik kan basıncının daha düşük olduğu ortaya konulmuştur.

Hamilelerde sabah bulantısına iyi gelir

Esansiyel limon yağı kokusunun gebe kadınlarda sabah bulantılarını azaltmada etkili olabileceği yapılan çalışmalarda görülmüştür. 

Bağışıklığı güçlendirir

Bir orta boy limon (58 gram), 44.5 mg C vitamini içermektedir. C vitamininden yüksek bir meyve olması sayesinde bağışıklığı güçlendirme üzerinde oldukça etkilidir.

Bireyin günlük C vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılar

İyi bir C vitamini kaynağı olması bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra romatizma, artrit, gut, hiperkolesterolemi, aterosklerozis ve yüksek ürik asit seviyesi üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. İçerdiği C vitamini miktarı yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Kanser ve bakteriyel enfeksiyonlara savaşır

Limonun içeriğinde bulunan “narenginin” adı verilen anti-oksidan ve anti-inflamatuar ajanlar oldukça faydalıdır. İçerdiği alkoloidler sayesinde kanser ve bakteriyel enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller

Yüksek sitrik asit içeriği sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemeyebilmektedir.  Ayrıca limonun ödem söktürücü etkisi de bulunmaktadır.

Ruh halini iyileştirir

Limon aromaterapi ile kullanıldığında da yorgunluk ve anksiyeteyi azaltıp, ruh halini iyileştirebilmekte ve konsantrasyonu arttırabilmektedir.

Enflamasyonu azaltır

Limon ya da limonun suyu anti-bakteriyel özellikleri sayesinde vücutta yer alan iltihaplanmalar karşı iyi gelerek iyileşmeye yardımcı olur. 

Kolesterolü düşürür

Limon kabuğunda yer alan polifenol ve flavonoidler kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşmesine yardımcı olur. 

Demir emilimini arttırır

Demir içeren besinlerin tüketirken limon gibi C vitamini içeren besinleri de tüketmek demir emilinin artmasını sağlar. 

Posası ile tüketildiğinde sindirim sağlığını iyileştirir

Limon içerisindeki lifler, sindirim sisteminin destekleyerek kolay sindirime yardımcı olur. Özellikle posası tüketildiği durumda faydası artabilir. 

Kolajenin oluşumuna destek olur

Vücuttaki kolajenin artması için C vitaminine ihtiyaç duyulur. Limonun içerisindeki C vitamini kolajen oluşumuna destek sağlar. 

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Limon kabuğu içerdiği pektin ve biyoaktif bileşenler sayesinde kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte pek çok antimikrobiyal ajan içermekte, ciltteki sebumu dengelemeye yardımcı olarak akneye iyi gelebilmektedir. İçeriğindeki kalsiyum ve C vitamini sayesinde vücuttaki stresi azaltır.

Limon yağının faydaları nelerdir?

Limon yağı kokusunun beyinde norepinefrin konsantrasyonunu arttırarak daha iyi bir ruh hali sağladığı yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Limon yağı koklamak nefesin rahatlamasına yardımcı olur. Bunun yanında meydana gelen mide bulantısını da önler. Cildin temizlenip arındırılmasında da limon yağı içeren ürünlerden yararlanılır.

Limonun cilde faydaları nelerdir?

Limon, akneye sebep olabilen bakteri türleri ile savaşması ve içerdiği sitrik asit ve C vitamini sayesinde akneye iyi gelebilmektedir. Akne üzerine olumlu etkisini görebilmek için sabahları limonlu su tüketimi faydalı olmaktadır.          

Limonun saça faydaları nelerdir?

Limon suyu içerisinde yer alan sitrik asit, genellikle doğal bir oksitleyici ve ağartıcı bir madde olarak kullanılır. Limon yağı kullanımı durumunda ise saç ve cilde parlaklık verir.

Limonun Zararları Nelerdir?

Limon tüketmenin veya aromaterapi yolu ile esansiyel limon yağı solumanın herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bunun yanı sıra güneş yanığı bulunan cilde limon ve ürünleri uygulanmaması gerekmektedir. Limon tüketmek ağız içinde tahrişe neden olarak iltihap yaşanmasına neden olur. Bunun yanında limon, ekşi yapısından dolayı midede ağrılara neden olabilir. Asidik yapısından dolayı da sindirim sistemi işlevine zarar verme olasılığı vardır.

Hangi Limon Karışımı Ne İşe Yarar?

Su ve limon: Su-limon karışımı güne başlarken daha enerjik hissedilmesini sağlarken, akneli ciltlere iyi gelmektedir. Bununla birlikte günlük sıvı tüketimine katkıda bulunmakta ve ödem atımına yardımcı olabilmektedir.

Limon –nane: Limon- nane karışımı mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini rahatlatmaya yardımcı olur.

Maydanoz- limon: Maydanoz-limon karışımı diüretik etkisi sayesinde vücutta biriken fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlayarak ödem atımına yardımcı olabilmektedir.

Zencefil- limon: Zencefil-limon, enfeksiyon ile savaşmak için iyi bir ikili olup; soğuk algınlığı ve gripte bağışıklığı güçlendirmektedir.

Limon –sarımsak: Limon-sarımsak karışımı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilmektedir.

Soda- limon: Maden suyu-limon karışımı yaz aylarında fazla terleme ile atılan elektrolitlerin dengelenmesinde rol oynamaktadır.

Ballı –limon:  Limon-bal karışımı soğuk algınlığına iyi gelmekle birlikte; bağışıklık üzerine olumlu etki sağlamaktadır. Ilık suya karıştırılan bir miktar bal ve limon suyu boğaz ağrısını yatıştırabilir.  

Limonun Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Limon günde ne kadar tüketilmelidir?

Limon için belirlenmiş önerilen günlük tüketim miktarı yoktur. Günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayacağı için günlük beslenmede yer verilmesinde fayda olan limon; reflü, gastrit gibi sindirim sistemi problemleri bulunan bireyler tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Limon suyu zayıflatır mı?

Limon suyunun zayıflama üzerine doğrudan kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Limon suyu veya limonlu su tüketmek iştahı kontrol etmeye yardımcı olurken, günlük sıvı tüketiminin artışına katkıda bulunarak zayıflamaya destek olabilmektedir. Limonun ve limon suyunun içerdiği C vitamini ve biyoaktif bileşenler obeziteye bağlı artan infalamasyonun baskılanmasında da rol almaktadır.

Limon tansiyonu düşürür mü?

Limon içerisinde yer alan potasyum tuzun kan basıncı üzerindeki etkisinin azalmasına yardımcı olur ve bu da tansiyonun düşmesini sağlar.

Limon şekeri düşürür mü?

Limon ya da limonlu su tüketmek insülin seviyelerinin dengelenmesini sağlayarak Tip 2 diyabet oluşumunu önlemede etkili olur.

Limon hangi mevsimde yetişir?

Limon özellikle nisan ayın çiçek açarak ekim-ocak ayları arasında olgunlaşmaya başlar.

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al