Yükleniyor

Pektin Nedir? Pektin Ne İşe Yarar?

Pektin Nedir? Pektin Ne İşe Yarar?

Pektin, meyve jölelerinin temelini oluşturan, reçel veya jöle yaparken sıvının sertleşmesini sağlayan suda çözünebilen kimyasal gıda lifidir. İlaç yapımında ya da pişirme esnasında koyulaştırıcı olarak kullanılan pektin, vücudun gıdalardan emdiği kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca diyabet ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi durumlarda da pektin lifinden yararlanılır. Pektin en fazla elma, erik, ayva ve turunçgillerin kabuk ve posasında yer alır. Genellikle narenciye meyvelerinden elde edilerek toz, sıvı ve hatta dondurulmuş formda bulunur.

İçindekiler

Pektin Nedir?

Pektin, birçok meyve ve sebzenin hücre duvarlarında doğal olarak yer alan renksiz yapıdaki bir polisakkarit nişastasıdır. Lif kaynağı olarak da bilinen pektin, sindirilemeyen şeker zinciri olan polisakkarit grubunda yer alır. Sıvı formunda ısıtıldığı zaman pektin renksiz ve jel görünümüne bürünür. Bu da reçel ve jöle gibi koyulaştırıcı hale gelmesini sağlar. Pektin, tüketildiği zaman sindirim sistemi içerisinde jelleşebilir. 

Lif açısından zengin bir içeriğe sahip olan narenciye, erik ve elmanın kabuklarında pektin polisakkariti bulunur. Doğal formda alınan pektin vücut tarafından sindirilemez fakat turunçgil pektini olarak bilinen formu kolaylıkla sindirilebilir. Pektin önemli miktarda vitamin veya mineral içermez fakat karbonhidrat ve kalorilerinin tamamı liflerden gelir.

Pektin İçeriği Yüksek Meyveler Nelerdir?

Günlük olarak tüketilen sebze ve meyvelerin içerisinde belirli miktarda pektin bulunur. Bitkisel gıdaların hepsinde yer almayan pektin, reçel ve konserveye kıvam katmak için kullanılmak istendiğinde toz pektinden yararlanılabilir. Pektin içeriği yüksek gıdalar arasında elma, ayva , turunçgiller, erik ve üzüm yer alır.

Pektin Ne İşe Yarar?

Pektin, bitki bazlı bir koyulaştırıcıdır. Kişinin tok hissetmesini, kan şekerinin dengelenmesine ve kolesterolün düşmesine yardımcı olan önemli bir lif kaynağıdır. Bunun yanında ishal kontrolü için de pektin maddesinden yararlanılır. Pektinin bir diğer önemli faydası da kandaki LDL kolesterol düzeylerini düşürmesidir.

Pektin kişiye şu durumlarda fayda sağlar:

Kan şekeri değerlerini dengeler

Yapılan araştırmalar sonucunda pektin maddesinin kan şekeri değerini düşürdüğü gözlemlense de güçlü bir etki göstermediği belirtiliyor. Pektin aynı zamanda sindirim sistemindeki kolesterole etki ederek kandaki yağ düzeylerini iyileştirir. Bu da kalp hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı vücut ağırlığının oluşmasına yardımcı olur

Pektin, lif içeriğinden dolayı sağlıklı vücut ağırlığını destekler. Böylelikle aşırı kilo ve obezite riskinin azalmasına yardımcı olur. Bu durum lifin kişiyi tok tutmasından kaynaklanır. Lifli gıdaların birçoğu yağ yakımını da destekleyerek kişinin ideal kiloya ulaşmasına zemin hazırlar.

Ektin kan şekerini ve kandaki yağ düzeylerini iyileştirebilir, kanser hücrelerini öldürebilir, sağlıklı kiloyu teşvik edebilir ve sindirimi iyileştirebilir. Ancak insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Gastrointestinal sorunların giderilmesinde etkilidir

Jelleşme özelliği bulunan ve çözünür bir lif olan pektin, sindirim sisteminin rahat çalışmasına destek olur. Çözünen lifler gastrointestinal sisteminde suyun var olduğu durumda jele dönüşür. Böylelikle dışkının yumuşamasını sağlayarak sindirimin kolaylaşmasını sağlar ve kabızlığı azaltır. Ayrıca pektin, zararlı bakterilerin vücuda girmesini önlemek için bağırsak zarının etrafında koruyucu bir bariyer oluşturabilir.

Pektin Ne İçin Kullanılır?

Pektin, ısıyla karşılaştığı durumda şeker ve kalsiyum ile birleşirse jelleşmeye başlar. Bu sebeple içeriğinde pektin oranı düşük olan çilek ve ahududu gibi meyvelerin jölesini ya da reçelini oluşturmak için pektinden yararlanılır. Pektin olmadan bu meyvelerin koyulaşması için aşırı miktarda şeker gerekir.

Pektin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Pektin jelatin mi?

Gıda lifi olan pektin, reçelleri, jöleleri ve jelleri kıvam artırmak için yaygın olarak kullanılan jelatin benzeri bir yapısı bulunan maddedir. Pektin, elma, erik ve turunçgil gibi meyvelerde doğal olarak yer alır.

Pektin vegan mı?

Pektin genellikle sebze ve meyvelerinden elden edilen bir madde olduğundan vegan ya da vejetaryen diyetlerle uyumludur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al