Yükleniyor

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Yüksekliği ve Düşüklüğü

Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Yüksekliği ve Düşüklüğü

Ürik asit, vücuttaki hücrelerde, yiyecek ve içeceklerde bulunan pürin adı verilen kimyasallar vücutta parçalandığında açığa çıkan atıktır. Pürinlerin parçalanması sırasında ürik asit üretilir. Pürinler vücutta üretildiği gibi hamsi, uskumru, bezelye gibi besinlerde de yer alır. Kanda çözünerek böbreklere ulaşan ürik asit idrarla dışarı atılır. Vücut yeterince ürik asit üretmediği durumda hastalıklar görülebilir. Kanda yüksek oranda ürik asit bulunduğunda ise hiperürisemi olarak tanımlanır ve gut hastalığı, iltihaplı eklem rahatsızlıklarına sebep olur.

İçindekiler

Ürik Asit Nedir?

Ürik asit, vücutta besinlerin parçalanmasıyla beraber pürin maddesinin ayrışmasıyla ortaya çıkarak gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumuna neden olan bir atıktır. Bazı durumlarda ürik asit eklemler ve dokularda birikerek enfeksiyona neden olur.

Genellikle vücuttaki ürik asit, böbrekler ve idrarda filtrelenerek dışarı atılır. Çok fazla pürin barındıran besinler tüketilmesi durumunda vücut hızlı bir şekilde ürik asidi uzaklaştıramaz ve kanda birikmesine neden olur. Yapılan testler sonucunda ürik asit yüksekliği ortaya çıkar. Standart bir ürik asit değeri 6,8 mg/dl (miligram/desilitre) olarak kabul edilirken hiperürisemi olan ürik asit yüksekliğinde bu değerin üstü olarak kabul edilir ve bu durum gut hastalığına yol açabilir.

Ürik Asit Değeri Kaç Olmalıdır?

Ürik asit, erkeklerde 7 miligram/desilitrenin (mg/dL) üzerinde, kadınlarda 6 mg/dL'nin üzerinde olduğunda yüksek kabul edilir. Ürik asit düşüklüğü ise 2 mg/dL'den az olarak tanımlanır.Ürik asit testi, kan tahliliyle yapılmaktadır.

Ürik Asit Yüksekliği Nedir?

Hiperürisemi olarak adlandırılan ürik asit yüksekliği, kandaki ürik asit miktarının 6,8 mg/dL'den fazla çıkmasıdır. Ürik asit yüksekliği gut, böbrek taşı gibi böbrek hastalıkları, kalp damar rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve hipertansiyon hastalıkların bulunduğu ya da ortaya çıkabileceği anlamına gelir.  Bunun yanında ürik asit yüksekliği kalp kapaklarında ürik asit yoğunluğunu yaşandığının da göstergesidir.

Ürik Asit Yüksekliği Neden Olur?

Besinlerde ve vücutta yer alan pürin maddesinin sağlıklı bir yıkım gerçekleştirememesi durumunda, idrarla atılamayan ürik asidin birikmesiyle ürit asit yüksekliği meydana gelir. Hiperürisemi, ürik asidin keskin kristaller halinde bir araya toplanarak eklemlere yerleşmesine sebep olan artritin ağrılı olarak görülen gut hastalığını ortaya çıkarır. Böbreklerde birikmesi durumunda ise böbrek taşı oluşturur.  Hiperürisemi tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur.

Ürik Asit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamada grip ya da nezle gibi belirtilerle kendini gösteren ürik asit yüksekliği, eklemlerde ve dokularda meydana gelerek kişinin yaşam koşullarını etkiler.

Gut hastalığına neden olan ürik asit yüksekliğinin en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanır:

 • Eklemlerde şiddetli ağrı
 • Kollarda ve bacaklarda şişlik
 • Renk değişikliği veya kızarıklık
 • Hafif dokunuşta bile hassasiyet
 • Eklemlerde sıcaklık ve yanma hissi
 • İdrar çıkma isteğinin azalması
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Nefes darlığı
 • Bilinçte bulanıklık durumu
 • Böbrek taşları
 • Böbrek yetmezliği

Ürik Asit Yüksekliğini Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Vücutta yer alan ürik asit miktarını sınırlamak için gıda tüketimine önem verip şekerden kaçınarak dengeyi sağlamak mümkündür. Ürik asit yüksekliğini düşürmenin ve dengelemenin doğal yöntemleri şöyle sıralanır:

Pürin açısından zengin olan gıda tüketimini sınırlandırın

Ürit asit kaynağı olarak görülen et, deniz ürünler ve sebzeler gibi pürin içeren gıdaların tüketimini sınırlandırarak değeri korumak mümkündür. Pürin açısında zengin olan gıdalar arasında balık, kabuklu deniz ürünler, kümes hayvanları ve kırmızı et yer alır.

Şekerden uzak durun

Fruktoz meyve ve bal içerisinde yer alan fruktoz şekeri parçalandığı durumda vücutta pürin düzeyi artarak ürit asit yüksekliğine neden olur. Şekersiz içecekler tercih etme, paketlenmiş gıdaları sınırlandırmak bu duruma katkı sağlayacaktır.

Bol su tüketimi yapın

Bol miktarda sıvı tüketimi yapmak böbreklerde biriken ürik asidin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylelikle oluşabilecek böbrek taşı riski de azalmış olur.

Doğru oranda kahve tüketin

Kahve tüketmek, vücutta pürinlerin parçalanmasını sağlayan enzimle rekabet ederek ürit asit yüksekliğinin düşmesine yardımcı olur. Bunun yanında kahve, ürik asidin salgılanma hızını artırır.

Beslenmenize lifi dahil edin

Lif açısından zengin olan besinleri tüketmek ürik asit seviyesini azalmasına yardımcı olur. Bunun yanında tüketilen lif, kan şekerini de dengeler ve insülin seviyesini korur. Doygunluğu da sağladığından tok tutar ve kilo dengesini sağlar.

C vitamini takviyesi alın

Yüksek C vitamini oranları ürik asidin düşmesine yardımcı olarak oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler ürik asidin dengelenmesinde önemli rol oynar.

Ürik Asit Düşüklüğü Nedir?

Hipoürisemi olarak da isimlendirilen ürik asit düşüklüğü, kanda ürik asidin 2 mg/dL'den düşük olması, ve pürinin yeterli miktarda parçalanmaması durumudur. Böbrek sorunları, karaciğer hastalıkları, bazı endokrinolojik problemler ve multiple skleroz hastalığı ürit düşüklüğüne sebep olur. Bunların yanında pürin içeren besin tüketiminin az olması, yeterli miktarda protein alımının olmaması ya da bazı ilaçların yan etkisi de ürik asit düşüklüğü nedenleri arasında sayılır. Ürik asit düşüklüğü belirti vermeyebilir.

Ürik Asit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ürik asit içi hangi doktora gidilir?

Ürik asit yüksekliği durumunda, iç hastalıkları ve romatoloji bölümüne başvurulmalıdır.

Ürik asit içeren besinler nelerdir?

Ürik aside neden olan pürin maddesi, kuru fasulye, küçük balıklar, sosis, sucuk, baklagiller, çay ve mayalı içecekler içerisinde yer alır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al