Yükleniyor

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?

İletişime Geçin

İlerleyen yaş ve çevresel faktörlerin de etkisiyle ciltte meydana gelen sarkmalar kadın erkek pek çok insanı fiziksel ve psikolojik açıdan rahatsız ediyor. Ancak kozmetik dermatoloji dünyasındaki son teknolojiler sayesinde genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak mümkün olabiliyor. Ameliyatsız yüz germe uygulaması da güzellik ve bakımına düşkün olan kişiler tarafından sıkça tercih ediliyor.

İçindekiler

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?

İp askılama, zaman içerisinde ve yerçekiminin etkisiyle yüzde oluşabilecek sarkmaları önlemek ya da oluşan sarkmaları tedavi etmek amacıyla güvenle ve kolaylıkla kullanılabilen malzemeler ile yapılan işlemdir. Bu işlem için kullanılan ipler, kalıcı ve geçici yani eriyebilir formda imal edilir. Üzerlerinde balıksırtı olarak tabir edilen dişli bir sistem sayesinde dokuya tutunurlar. Cilt altına yerleştirilerek, yüz ve boynun herhangi bir yerindeki sarkmanın tedavisi için kullanılırlar. Kalıcı olan askı ipleri uzun dönem etkinlik gösterir. Eriyebilir formdaki ipler ise imal edildiği malzemeye göre 6 ay ile 2 yıl arasında kalabilirler. Yanaklardaki ve çene kenarındaki sarkmalar, ağız kenarında oluşan derin katlantılar, boyundaki yelelenme adı verilen görünüm ve sarkmalar ip askılama sayesinde rahatlıkla yok olabilir. Uygulama lokal anestezi ile ortalama 30 dakika içerisinde yapılır ve hasta sonucu hemen fark edebilir. Bu işlem yurtdışında ‘’öğle arası yüz gerdirmesi’’ olarak da anılıyor. Bunun sebebi de işlem çok kısa sürdüğünden ötürü öğle yemeği molasında bile ameliyatsız yüz germe işleminin tamamlanabilecek olmasıdır.

Tabii işlem her ne kadar basit gibi görünse de olası enfeksiyonların önüne geçmek için cerrahi koşullarındaki gibi azami sterilizasyon koşulları gerekmektedir.

Vücuttaki hangi bölgelere uygulanır?

Bu yöntem öncelikle yüz bölgesinde birçok noktada kullanılabildiği gibi, boyun sarkmalarında oldukça etkilidir. Ayrıca meme sarkmalarını düzeltmede, kalçaları yukarı kaldırmada, kol ve bacak içi sarkmalarını toparlamada da kullanılmaktadır.

İşlem nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında ince iğneler ile giriş yapılan cildin içine boylu boyunca yerleştirilen ipler, yukarı çekilerek cildin toparlanması sağlanmaktadır. Cilt altında bir ağ şeklinde yerleştirilmesi etkisini arttırmaktadır.

Avantajları nelerdir?

Cerrahi bir işlem olan geleneksel yüz germe yöntemi bazı riskler taşıyabilmektedir. Bunun yanı sıra doğal görüntüden uzaklaşma ihtimali de, bu konuda hassas olan kişileri cerrahi işlemlerden uzaklaştırmaktadır. İşte bu noktada ameliyatsız yüz germenin avantajları ortaya çıkmaktadır. Cerrahi bir işlem olmadığı için minimum düzeyde acı çekilmekte ve anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonlar oluşmamaktadır. Zaman sınırlaması altında yaşayan kişiler için hiçbir sorun oluşturmamaktadır, çünkü işlem yapıldıktan sonra normal hayata devam edilebilir. Etkisi hemen görülür. Geri döndürülebilir ve düzeltilebilir bir işlemdir.

Sık sorulan sorular

İşlem ne kadar sürer?

İşlem yerleştirilecek iplik sayısına bağlı olmak üzere 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir.

Herkeste aynı etkiyi gösterir mi? Ameliyatsız yüz germeden en iyi şekilde faydalanabilecek adayın özellikleri ne olmalıdır?

30 ile 65 yaş arasında yer alan, cilt sıkılığında sorunlar başlamış, botoks ve dolguya göre daha uzun süreli, daha etkili ve bıçak altına yatmadan yüz germe etkisi görmek isteyen kişiler en uygun adaylardır. İşlem yapılacak kişilerin, cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması önemlidir. Cildinde aşırı sarkma ve iyice oturmuş derin çizgiler olan kişiler, işlem için uygun aday profilinin dışında sayılır. Ayrıca, kişi yaşlanma sürecinin ileri evrelerinde olmamalıdır. Yaşlanma görünümü oturmuş kişiler için geleneksel yöntem olan yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç verecektir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürmektedir?

İşlemin etkisi bireylerin metabolizma hızındaki farklılıklara bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak birkaç sene sürmektedir fakat bu noktada sağlığınızı emanet ettiğiniz kişilerin bilgi düzeyleri, tecrübeleri ve uygulamayı ne derece özenli yaptıkları önem taşımaktadır.

İşlem sırasında acı hissedilir mi?

Sadece ameliyatsız yüz germe için değil genel olarak tüm işlemlerde tedaviyi alanların acı algıları farklılık gösterir. İşlem esnasında yapılan lokal anestezi, ağrı ve sızıları minimize edebilir.

Tedaviden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Tedaviden hemen sonra kabarıklık, kaşıntı, kızarıklıklar görülebilir. Bu belirtiler birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolur. Tedaviyi takip eden birkaç haftalık dilimde diş tedavisi, yüz masajı ve aşırı spor yapılması önerilmemektedir. Herhangi bir komplikasyonun önüne geçmek için bir süre için sırtüstü yatmak da önem taşır.

İple yüz asma yönteminin olası yan etkiler nelerdir?

İple asma yöntemi, uzman ve bu işin eğitimini almış ellerde önemli bir yan etki oluşturmamaktadır. İşlem sonrası iğnelerin giriş yerlerinde birkaç gün süren kızarıklık, bazen hafif morluklar oluşabilmektedir.

Kimlere uygulanmamalıdır?

İlerlemiş kanser hastalığı olanlar, diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişiler, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlar, ağır otoimmün hastalığı olanlar, çocuklar ve hamilelere uygulanmamalıdır. Ayrıca biyolojik malzemelere alerjisi ya da aşırı hassasiyeti olan kişiler doktorlarıyla bu bilgiyi paylaşmalı ve tedavi için uygun aday olup olmadıklarına karar verilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al