Yükleniyor

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?

Ameliyatsız yüz germe (iple yüz germe ya da asma) nedir?

İletişime Geçin

Cilt; ileri yaş, yer çekimi, genetik faktörlerin etkisi ve sağlıksız bir yaşam biçiminin edinilmesiyle yaşlanabilir. Cilt yaşlanmasını geciktirmek için değiştirilebilir faktörleri ortadan kaldırmak, sorunu önleyici olabilir. Bunun yanında yaş ve genetik gibi değiştirilemeyen faktörlere karşı koymak için de ameliyatlı ya da ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerinden yararlanılabilir. Günümüzde, ameliyatsız yüz germe yöntemlerini tercih eden kişiler için farklı seçenekler öne çıkmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Dermatoloji Bölümü uzmanları, ameliyatsız yüz germe yöntemlerini anlattı.

İçindekiler

Ameliyatsız yüz germe nedir?

Ameliyatsız yüz germe, kişilerin daha sıkı, pürüzsüz ve genç bir cilt kazanımına yardımcı olan yaygın prosedürlerdir. Bunlar, cerrahi seçenekler için de önemli bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Hastanın beklentilerine ve uygulanacağı bölgeye uygun, çok sayıda farklı yüz gençleştirme yöntemleri bulunmaktadır. Toplumda, ‘ameliyatsız cilt gençleştirme’ olarak da bilinen yöntemler arasında bulunan teknikler, ameliyatsız yüz germe yöntemlerini, cerrahi seçeneklere göre daha kolay hale getirmektedir.

Ameliyatsız yüz germe avantajları nelerdir?

Ameliyatsız cilt gençleştirme teknikleri, cerrahi uygulamalar ile kıyaslandığında, hasta için daha ekonomik olan yöntemlerdir.

  • Ameliyatsız yüz germe işlemlerinin fiyatları, bir yüz germe ameliyatı fiyatından daha uygundur.
  • Ameliyatsız yüz germe işlemi daha kısa sürede yapılmakta, hasta işlem sırasında ağrı, acı gibi rahatsızlık hislerini yaşamamaktadır.
  • Hastalar işlem sonrası gün içinde normal yaşamlarına dönebilmekte ve gündelik aktivitelerini yerine getirebilmektedir.
  • İşlemlerde genel anestezi kullanılmadığı için cerrahinin neden olabileceği komplikasyon risklerini de ortadan kalkmakta ve hasta, iyileşme sürecini konforlu bir şekilde geçirmektedir.

Ameliyatsız yüz germe yöntemlerinin belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.

Ameliyatsız yüz germe yöntemleri nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatsız da yapılabilmektedir. Bunun için hastanın ihtiyacına göre yöntem belirlemek gerekir. Bazen bir yöntem yeterli gelirken bazen birkaç yöntem kombin edilerek cilt gençleştirme işlemleri yapılabilmektedir. Cilt gençleştirmek için kullanılan bazı yöntemler şöyle sıralanabilir:

Botoks: Botoks, cilt kırışıklıklarında uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle kaz ayağı denilen göz kenarı çizgilerinin düzeltilmesinde, kaş çatma durumunda, alın kırışıklıklarında, burun kenarında oluşan yatay kırışıklıklarda oldukça etkili bir yöntemdir. Botoks, clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilmektedir. Uzun zamandır uygulanan bir yöntemdir. Bu bakteriden elde edilen botoks enjeksiyon ile ihtiyaç olan bölgelere uygulanır. Botoksun uzman bir dermatolog ya da plastik cerrahi doktoru tarafından uygulanması gerekmektedir. Botoksun etkisi, uygulamadan sonra 72 saat içinde ortaya çıkar ve etki süresi alt ay kadar olmaktadır. Uygulayan hekimin belirlediği aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. Çok sık yaptıran kişilerde mimiklerde ya da yüz ifadelerinde değişiklik olabileceği için uygulayan hekimin önerilerini dinlemek doğru olacaktır.

Dolgu: Yüz gençleştirmede uzun zamandır uygulanan bir başka yöntem de dolgudur. Dolgu, hem ameliyat gerektirmeden yüzü gençleştirir hem de kolay uygulanıp hemen sonuca ulaştırır. Kırışık olmadan, genç ve sağlıklı bir cilt için uygulanan dolgu, cilde aynı zamanda canlılık da kazandırır. Dolgular da enjeksiyon ile uygulanır. Dolguda da botoksta olduğu gibi ağrı ya da acı hissedilmemektedir. Etkisi 8 ile 12 ay boyunca devam eder. Uygulayan hekimin önerisiyle yenilenme zamanları belirlenir.

HİFU: Hifu, fokuslu ultrason yüz germe olarak da bilinmektedir. Hifu yüz gençleştirme yöntemi ses dalgaları aracılığıyla cilt altı dokularda kolajen üretimini artırıp, ciltte sıkılaşmayı sağlamaktadır. En çok yüz, gıdı gibi bölgelerdeki sarkmalar için kullanılmaktadır. Ultrasonla yüz germe uygulaması öncesinde cilt analizi yapılmakta ve en uygun tedavi uygulanmaktadır. ultrasonla yüz germe uygulaması olan Hifu tekniğinde ağrı olmaz. Ciltte renk değişikliğine yol açmaz, hasta fokuslu ultrason ile yüz germe sonrasında gündelik hayatına hızlıca devam edebilir. Pek çok kişi hifu yüz germe fiyatı nedir diye araştırma yapmaktadır. Bu uygulamanın fiyatı kişinin cilt durumuna göre değişmektedir. Tek seans uygulanan yöntem 3 aya kadar etkisini gösterir. Hastalarda tek seansta yüz gençleştirme mümkün olabilmektedir.

Fotona: Fotona, teknolojinin getirdiği önemli bir yüz gençleştirme uygulamasıdır. Fraksiyınel cilt yenileme ve gençleştirme, 4 boyutlu yüz gençleştirme mümküm olmaktadır. Uygulamada lokal kremlerle uyuşturma yapılır. İşlem esnasında da hafif yanma hissedilebilir. Bu non-invaziv bir yöntemdir. 4 boyutlu yüz gençleştirmede cilde sadece dışarıdan değil, ağzın içinden de uygulama yapılır. Yüz bölgesine hem içerden hem dışardan yapılan bu tedavi cildin en derinine nüfuz eder ve sıradan lazer veya non-invaziv cihazların nüfuz edemediği derinin daha derin katmanlarında da kolajen oluşumunu uyarır. 4D yüz gençleştirme vücudun doğal kolajen üretimini uyarır, bu da artan elastikiyet ile daha sıkı bir cilt ile sonuçlanır. Toplam 4-6 seans sonunda cilt genç bir görünüme kavuşur. Fotona ile göz çevresi kırışıklıkları da azaltılabilir. Bu yöntemle kolajen üretimi sağlanır böylece cilt elastikiyeti de iyileşir.

İp askılama (fransız askısı): Yüz bölgesinde yer çekiminin ve çevresel şartların etkisiyle sarkmalar olabilir. Böylece cilt yaşlı görünmeye başlar. İp askı yöntemiyle cilt altına askı ipleri yerleştirişir. Bu ipler 2 yıla kadar kalıcı olur. Yöntemin uzman bir doktor tarafından steril bir ortamda yapılması önem taşımaktadır. Lokal anesteziyle yapılır, bu nedenle de ağrı minimal ölçüde hissedilir. İlerlemiş kanser hastalığı olanlar, diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişiler, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlar, ağır otoimmün hastalığı olanlar, çocuklar ve hamilelere uygulanmamalıdır. 

Mezoterapi: Yüz gençleştirme teknikleri arasında mezoterapi de yer alır. İnce uçlu iğnelerle yapılan bu uygulamanın da belirli aralıklarla uygulanması gerekir. Cilt lekeleri, selülitte de kullanılır.

PRP: Vücuttan alınan kan, santrifüj ve filtreleme işleminden geçirilip platelet yönünden zengin kısmı ayrıştırılarak cilde uygulanır. Gençleştirme konusunda çok tercih edilen bir yöntemdir.

Altın iğne: Altın iğne, fraksiyonel radyofrekans yöntemidir. Zamanla cilt yapısında meydana gelen olumsuz değişiklikleri gidermek adına uygulanır. İşlem öncesinde yüz temizlenir, lokal anestezi kremleri yüze uygulanır. İşlem yapılacak bölgeye her hastaya özel iğneler uygulanır. PRP ve mezoterapi ile kombin edilmesi etkinliğini artırır.İşlem sonrası cilt yüzeyinde hafif bir kızarıklık oluşmaktadır. Uygulama yapılan bölgenin nemlendirilip güneşten korunması gereklidir. Seanstan sonra ciltte minik kabuklanmalar olabilir, seanstan 3-4 gün sonra kendiliğinden düşerler. Seans yapıldığı gün yüz yıkanmamalıdır. Seanstan sonra makyaj yapılmamalıdır.

Scarlet: İnternette Scarlet ameliyatsız yüz germe olarak da bilinen “Ameliyatsız Cilt Gençleştirme” teknolojilerinde gelinen son nokta olarak bilinir. Özel tasarlanan mikro iğnelerle cilt altına radyofrekans enerjisi verilir. Yöntemle kolajen lifler biraraya getirilmektedir. Bu yöntemle total cilt gençleştirme, elastikiyet kaybını tedavi etmek, boyun toparlamak da mümkün olmaktadır.

Somon DNA: Somon DNA, lazer, dolgu ve botoks işlemleriyle birlikte yapılabilir. Cildin nem dengesini eşitler böylece yüzdeki sarkmalar tedavi edilir.

Lazer: Cilt gençleştirme ve cilt yenileme yöntemlerinde cerrahi işlem uygulanmadan konfor sağlayan lazer yöntemi kısa iyileşme süresi ve erken sonuç vermesi nedeni ile uygulanmaktadır. Lazer, ciltte görünür tabakların ısıtılarak alt tabakada kalan yıpranmış tabakların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu şekilde cilt yenileme gerçekleşmektedir.

Kimyasal peeling uygulamaları: Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, lekeleri gidermek, görünüşü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir solüsyon uygulanır.

HydraFacial: Tüm cilt tiplerinin gerekli olan nem, bakım ihtiyaçlarını karşılayan bir “antiaging” bakım sistemidir. Cildin nemlendirilmesini, ince çizgi ve kırışıklıkları tedavisini yaparken cildin elastikiyetini de artırır. Bu yöntemle cilt derinlemesine temizlenerek, ölü hücrelerden de arındırılır. Tedavi amaçlı kullanıldığında 4-6 seans uygulanmalıdır.

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/ameliyatsizyuzgerdirmejpg_de09.jpg

Ameliyatsız yüz germe nasıl yapılır? Hangi bölgelere uygulanır?

Ameliyatsız cilt ve yüz gençleşme yöntemleri çok çeşitlidir. HİFU, Fotona, Fransız askısı, altın iğne, fraksiyonel co2, gençlik aşısı, botox, dolgu, dermamelan-cosmelan, lazer, mezoterapi, PRP, Somon DNA aşısı gibi pek çok yöntemle ameliyatsız gençleşme sağlanabilmektedir. Ancak bu yöntemlerin, hekimin belirttiği aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. Hastanın ihtiyacına ve beklentilerine uygun bir teknik belirlenmelidir. Ameliyatsız yüz germe, yanak, çene, boyun, gıdı gibi bölgelere uygulanabilmektedir. 

Ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri kimlere yapılır?

Ameliyatlı ya da ameliyatsız cilt gençleştirme teknikleri, 18 yaş üzerindeki herkese uygulanabilir. Cilt yaşlanmasından, kırışmasından ve sarkmasından şikayetçi olanlar, durumlarına göre ameliyatsız yüz germe tekniklerini tercih edebilir.  

Ameliyatsız yüz germe sonrası cilt nasıl genç kalır?

Yüz gençleştirme ameliyatsız yöntemlerle sağlanabilir ama bunların devamlılığını sağlamak hastanın kendisine de bağlı olmaktadır. Hastaların ciltlerinin genç kalması genetik etkenlere bağlı olabildiği gibi çevresel etkenlere ve bakıma da bağlıdır. Cildin genç kalması için bol bol su içilmesi gerekmektedir. Egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Düzenli egzersiz kan dolaşımını artırarak, oksijen miktarını yükseltir. Bu da genç bir cilde kavuşturur. Sağlıklı ve genç bir cilt için sağlıklı ve yeterli beslenmek de gerekir. Sağlıklı beslenmeyle cildin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve asitler alınır. Beslenirken vitamin çeşitliliğine dikkat edilmeli, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, şekerden, kızarmış yiyeceklerden, işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında cilt temiz tutulmalıdır. Makyaj her gün temizlenmeli, her hafta rutin olarak cilt bakımı yaptırılmalıdır. Cilde uygun doğru uygulamalar tercih edilmelidir. Bunun yanında sigara, alkol tüketilmemelidir. Uykusuzluk da cildin düşmanıdır. Uykusuzluk, cilt altı dokuları bozar. İyi yaşam alışkanlıkları edinmek ve bu alışkanlıkları sürdürmek cilt gençleştirme yöntemlerinin de daha uzun süre kalıcı ve etkili olmasını sağlamaktadır.

Ameliyatsız yüz germe fiyatları

Ameliyatsız yüz gençleştirme fiyatları işlemin yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

Fiyat Bilgisi için Formu Doldurun

Ameliyatsız yüz germe hakkında sık sorulan sorular

İşlem ne kadar sürer?

İşlem yerleştirilecek iplik sayısına bağlı olmak üzere 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir.

Herkeste aynı etkiyi gösterir mi? Ameliyatsız yüz germeden en iyi şekilde faydalanabilecek adayın özellikleri ne olmalıdır?

30 ile 65 yaş arasında yer alan, cilt sıkılığında sorunlar başlamış, botoks ve dolguya göre daha uzun süreli, daha etkili ve bıçak altına yatmadan yüz germe etkisi görmek isteyen kişiler en uygun adaylardır. İşlem yapılacak kişilerin, cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması önemlidir. Cildinde aşırı sarkma ve iyice oturmuş derin çizgiler olan kişiler, işlem için uygun aday profilinin dışında sayılır. Ayrıca, kişi yaşlanma sürecinin ileri evrelerinde olmamalıdır. Yaşlanma görünümü oturmuş kişiler için geleneksel yöntem olan yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç verecektir.

Tedavinin etkisi ne kadar sürmektedir?

İşlemin etkisi bireylerin metabolizma hızındaki farklılıklara bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak birkaç sene sürmektedir fakat bu noktada sağlığınızı emanet ettiğiniz kişilerin bilgi düzeyleri, tecrübeleri ve uygulamayı ne derece özenli yaptıkları önem taşımaktadır.

İşlem sırasında acı hissedilir mi?

Sadece ameliyatsız yüz germe için değil genel olarak tüm işlemlerde tedaviyi alanların acı algıları farklılık gösterir. İşlem esnasında yapılan lokal anestezi, ağrı ve sızıları minimize edebilir.

Tedaviden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Tedaviden hemen sonra kabarıklık, kaşıntı, kızarıklıklar görülebilir. Bu belirtiler birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolur. Tedaviyi takip eden birkaç haftalık dilimde diş tedavisi, yüz masajı ve aşırı spor yapılması önerilmemektedir. Herhangi bir komplikasyonun önüne geçmek için bir süre için sırtüstü yatmak da önem taşır.

İple yüz asma yönteminin olası yan etkiler nelerdir?

İple asma yöntemi, uzman ve bu işin eğitimini almış ellerde önemli bir yan etki oluşturmamaktadır. İşlem sonrası iğnelerin giriş yerlerinde birkaç gün süren kızarıklık, bazen hafif morluklar oluşabilmektedir.

Kimlere uygulanmamalıdır?

İlerlemiş kanser hastalığı olanlar, diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişiler, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlar, ağır otoimmün hastalığı olanlar, çocuklar ve hamilelere uygulanmamalıdır. Ayrıca biyolojik malzemelere alerjisi ya da aşırı hassasiyeti olan kişiler doktorlarıyla bu bilgiyi paylaşmalı ve tedavi için uygun aday olup olmadıklarına karar verilmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al