Yükleniyor

Fotona Starwalker Maqx Nedir?

Fotona Starwalker Maqx Nedir?

Fotona StarWalker MaQX®, Fotona lazer sisteminin bir türüdür ve özellikle estetik uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

İletişime Geçin

Lazer teknolojileri tıbbın birçok alanında kullanılıyor. O alanlardan biri de kozmetik dermatoloji olarak karşımıza çıkıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte öne çıkan lazer sistemlerinden biri olan Fotona® ile yüksek enerjili ışık dalgaları kullanılarak pek çok cilt sorununun tedavisini gerçekleştirilebiliyor. Fotona lazerinin bir türü olan Fotona StarWalker®, özellikle estetik uygulamalarda kullanılıyor. Fotona StarWalker, çoklu dalga boyu teknolojisi sayesinde cilt problemlerini pratik bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Asude Kara Polat, Fotona StarWalker MaQX ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Fotona Lazer Nedir?

Fotona® lazer son yıllarca kozmetik dermatoloji alanında kullanılan sistemlerden biridir.

Lazerin etkisi, belirli bir dalga boyundaki ışık enerjisi tarafından hedeflenen doku veya hücrelerin seçici olarak ısınmasına dayanmaktadır. Yüksek enerjili ve kısa darbe süreli ışık dalgaları üretebilmektedir. Bu nedenle hızlı ve istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca, uzun süreli yan etkileri önlemek için hedeflenen dokuda çok az termal hasara neden olur ve tedavi sonrası iyileşme süreci hızlıdır.

Fotona StarWalker MaQX ® Nedir?

Fotona StarWalker MaQX®, Fotona lazer sisteminin bir türüdür ve özellikle estetik uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoklu dalga boyu teknolojisi sayesinde çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Fotona StarWalker MaQX®, Q-switched Nd:YAG ve Q-switched KTP lazer sistemleri ile çalışmaktadır. Bu lazerler, cilt üzerinde farklı derinliklerde bulunan hedef dokulara uygun dalga boylarında çalışır.

Fotona StarWalker MaQX®

 • Çiller, güneş lekeleri, gebelik lekeleri (melazma)
 • İstenmeyen tüylerin azaltılması veya yok edilmesi
 • Tüy sarartma
 • Cilt yenileme
 • Akne tedavisi 
 • Damar lezyonlarının tedavisi (telenjiyektazi, örümcek anjiyom, hemangiom, kiraz anjiom, gül hastalığı gibi)
 • Dövme silme

gibi birçok estetik tedavi alanında kullanılabilmektedir.

Fotona StarWalker MaQX®, pikosaniyelik pals gücü ile yüksek enerjili nanosaniyelik palslar ile tedavi uygulayan bir teknolojidir. Ayrıca, tedavi sonrası iyileşme süresi kısa ve yan etkileri azdır.

Fotona StarWalker MaQX ® Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

Fotona StarWalker MaQX®, cilt sorunlarının tedavisi için kullanılan bir lazer sistemidir. Fotona StarWalker şu amaçlarla kullanılabilmektedir:

 1. Pigmentasyon problemleri: cilt lekeleri, güneş lekeleri, kahverengi lekeler ve diğer pigmentasyon sorunlarını tedavi edilmektedir.
 2. İstenmeyen tüylerin azaltılması veya yok edilmesi:  Q-switched Nd:YAG ile epilasyon amacı ile kullanılabilir.
 3. Tüy sarartma: Özellikle epilasyonla yok edilemeyen yüz, omuz gibi bölgelerde yer alan ince tüylerin sarartılmasını sağlar.
 4. Cilt yenileme ve gençleştirme: Kolajen üretimini uyararak cildin yeniden yapılandırılması için kullanılabilir. Cildin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilmektedir.
 5. Akne tedavisi: Akne tedavisinde ve akne izlerinde kullanılabilir
 6. Damar lezyonlarının tedavisi: Özellikle yüzde yer alan telenjiyektazi, örümcek anjiyom, gül hastalığı gibi hastalıklarla vücutta sıkça oluşan hemangiom, kiraz anjiomlara etkilidir.
 7. Dövme silme: Dövme pigmenti taneciklerini parçalayarak ciltten uzaklaştırır ve tedaviye olanak sağlar.

Fotona StarWalker MaQX ® in Avantajları Nelerdir?

Fotona StarWalker MaQX®, estetik uygulamalarda kullanılan bir lazer sistemi olarak birçok avantaja sahiptir.

 • Q-switched Nd:YAG ve Q-switched KTP lazerleri kullanarak çalışır ve çeşitli cilt sorunları için farklı dalga boyları üretebilmektedir. Bu sayede, birçok cilt sorununu tedavi edilebilmektedir.
 • Yüksek enerji seviyeleri ve kısa darbe süreleri ile çalışır, bu nedenle hızlı ve etkili sonuçlar elde edilmektedir.
 • Hedeflenen dokuda daha az termal hasara neden olur ve tedavi sonrası yan etki riski daha azdır.
 • Tedavi sonrasında ciltte minimal hasar meydana gelir ve bu nedenle iyileşme süresi daha kısadır.
 • FDA tarafından onaylanmış ve dünya genelinde birçok dermatoloji uzmanı tarafından kullanılmaktadır.
 • Çoklu dalga boyu teknolojisi sayesinde hastaya özel tedaviler sunabilmektedir.
 • Tedavi sonrasında elde edilen sonuçlar kalıcı olabilmektedir.

Fotona StarWalker MaQX ® Nasıl Uygulanmaktadır?

Fotona StarWalker MaQX® uygulama süreci, tedavinin türüne ve tedavi edilen soruna bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak Fotona StarWalker MaQX® tedavi süreci şu adımlardan oluşur:

 1. Muayene: İlk olarak dermatoloji uzmanı tarafınca cilt sorunlarınız değerlendirilir, dermatolojik muayeneniz yapılır ve hangi tedavi seçeneklerinin en uygun olduğunu belirlenir.
 2. Hazırlık: Tedavisi öncesinde, cilt uygun bir antiseptik ile temizlenir ve gerektiğinde anestezik bir krem uygulanabilir.
 3. Tedavi: Lazer ışınları, ciltteki hedeflenen bölgeyi hedef alarak, cildin altındaki dokulara nüfuz eder ve cilt sorunlarını tedavi eder. Tedavi süresi tedavinin türüne ve tedavi edilen soruna bağlı olarak değişebilir.
 4. Soğutma: Tedavi esnasında cildiniz soğutulabilir. Bu, cildinizi rahatlatır ve acıyı azaltır.
 5. Sonuçlar: Tedavi sonrasında, ciltte hafif bir kızarıklık ve şişlik görülebilir. Ancak bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde azalır. Bazı tedavilerde sonuçlar hemen görülebilirken, bazısında birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir.

Fotona StarWalker MaQX ® Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lazer işlemi sırasında nelere dikkat etmek gerekir? 

Fotona lazerde cilt kızarıklığı, ödem veya şişlik gibi şikayetler olabilmektedir. Uçuk geçmişi olan hastalarda tedavi başlamadan 1 gün öncesinden ağızdan antiviral ilaç başlanılmalıdır. Herpes Simpleks virüsünün lazer tedavilerinden sonra aktifleştiği bilindiği için, özellikle dudak üstü lazer tedavisinde çok önemlidir. Sigara içen hastalar veya daha önce kozmetik işlem geçirmiş hastalarda temkinli uygulanmasında fayda bulunmaktadır. Işığa hassasiyeti olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastaların bilgilendirilmesi önemlidir. 

Makyaj yapıldıysa, parfüm ve deodorant sürüldüyse mutlaka o bölge temizlenmelidir. Cilt yüzeyi temiz ve kuru olmalıdır. İşlemi yapacak doktor, personel ve hasta mutlaka gözlük kullanmalıdır. Ağız bölgesine lazer atışı uygulanırken dişlerin ve diş etlerinin korunması gerekmektedir. 

Lazer işlemi sonrası nelere dikkat etmek gerekir? 

İşlem sonrasında kremler ve merhemler kullanılmalıdır. Ciltte bir hasar söz konusu olursa antibiyotik kremler de kullanılabilmektedir. İşlem sonrası soğutma, tedaviden sonraki kızarıklarda ve şişliklerde azalmaya neden olmaktadır. Fazla terlememeli, 1 gün boyunca egzersiz yapılmamalıdır. Tahriş gibi durumlar olmaması nedeniyle aynı gün yıkama önerilmeyebilir. Güneş koruyucu kullanılmalı ve iyileşme süresince direkt güneş ışığına çıkmaktan kaçınılmalıdır. 

Fotona StarWalker MaQX® uygulaması sırasında acı veya ağrı hissedilir mi?

Birçok lazer tedavisi gibi hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi Fotona StarWalker MaQX® ile de olabilmektedir. Fakat acı seviyesi tedavinin türüne, tedavi edilen bölgeye, hastanın ağrı eşiği gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 4 Mayıs 2023

Fotona Starwalker Maqx Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al