Yükleniyor

Sakal Kıran Nedir?

Sakal Kıran Nedir?

Sakal kıran ani kıl dökülmesinden oluşan ve çoğu durumda psikolojik nitelikteki sorunlara bağlı olan bir cilt hastalığıdır. En sık saçta olmak üzere, sakalda ve diğer tüm vücut kıllarında da görülebilir ve hastalığın genel ismi alopesi areatadır. Sakal kıranda genellikle yuvarlak madeni para şeklinde kıl kaybı olan alanlar görülür. Sakal kırana bazı hastalıklar ve travmalar da neden olabilmektedir. Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzmanları saç kıranın bir tipi olan sakal kıran ve tedavisi hakkında bilgi verdi.  

İçindekiler

Sakal kıran nedir?

Sakal kıran sakalların ataklar halinde dökülmesi ve genellikle madeni para büyüklüğünde dairesel kılsız bölgelerin oluşması durumudur. Sakal kıran kafa derisinde yer yer dökülmelere neden olan saç kıranın sakallarda görülmesidir. Yanak, çene ve bıyık bölgesindeki kıllar da etkilenebilir.

Sakal kıran neden olur?

Sakal kıranın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık da sakal kıran nedenlerinden biri olabilir. Aile öyküsü pozitif olanlarda daha genç yaşlarda sakal kıran ortaya çıkabilmektedir. Otoimmunite ve bağışıklık sisteminin de önemli rolü vardır. Psikolojik faktörler, alerjik hastalıklar, yüksek stres, tiroid ve diyabet hastalıkları, sağlıksız ve düzensiz beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri sakal kıranın tetikleyicileri olabilir.

Sakal kıran belirtileri nedir?

Sakal kıranın belirtileri sakal veya bıyıklarda madeni para büyüklüğünde dökülmelerin ortaya çıkmasıdır. Stres veya kaygı gibi faktörler, sakal kıranın belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Sakal kıran tedavisi nasıldır?

Sakal kıran tedavisinde kortizon enjeksiyonları veya kortizon içeren kremler ilk basamakta kullanılan ajanlardır. Sakal kıran birkaç ay içinde kendiliğinden iyileşebilirken sakalların çıkmadığı durumlarda sakal kıran tedavileri uygulanmaktadır. Sakal kıran için ayrıca minoksil, antralin, siklosporin gibi biyolojik tedaviler de yapılmaktadır. Tüm tedavilerin başarısız olduğu durumlarda saç ekimi yöntemi denenebilir.

Sakal kıran bulaşıcı mıdır?

Sakal kıran bulaşıcı bir hastalık değildir ve kişiden kişiye bulaşmaz. Ancak tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Sakal kıranın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte birçok faktör sakal kırına neden olabilmektedir. Zayıf bağışıklık, diyabet ve tiroid gibi kronik hastalıklar, stres, ailesel yatkınlık bu nedenler arasında yer alır.

Sakal kırana ne iyi gelir?

Özellikle çinko ve biyotin içeren gıda takviyeleri almak sakal kırana iyi gelebilir, saç dökülmesini önlemeye ve hatta saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bir beslenme tarzı saç ve sakal sağlığını destekleyip koruyarak, sakal kırana iyi gelebilmektedir. Beslenme tarzının tüm vitamin ve mineralleri sağlamadığı zamanlarda dışarıdan destek önerilebilir.

Sakal kıran ile ilgili diğer sorular

Sakal kıran saça sıçrar mı?

Sakal kıranın devamında saç kıran da görülebilir. Saç kıran (Alopesi  areata) çoğunlukla yamalı saç dökülmesi ile ortaya çıkan, saç kırandan bağımsız dermatolojik bir hastalıktır. Saç kıran, temel olarak kalıtsal nedenlerle olan erkek tipi kellikten farklıdır. Çoğunlukla saçlarda yer yer dökülmelere neden olur. Saç kıran her yaşta ortaya çıkabilir.

Saç kıranın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genetik yatkınlık, bağışıklık sorunları,  enfeksiyonlar, stres, kimyasal bir ürüne maruz kalma gibi faktörlerin etki ettiği görülmektedir. Bazı durumlarda bağışıklık hücreleri, lenfositler saç köklerini vücuda ait bir doku olarak değil, yok edilmesi gereken bir düşman olarak (tıpkı bakteri veya virüsler gibi) algılar. Böylece, lenfositler saç köklerine saldırır ve işlevini durdurur. Bunun sonucunda ise saçlar dökülür. Saç kıran ayrıca vitiligo, Tip 1 diyabet, romatoid artrit, lupus ve Hashimoto tiroiditi gibi diğer otoimmün hastalıkların varlığı ile de ilişkilidir. sonuç olarak alopesi areata genetik yatkınlık ve çevresel tetikleyici bir faktör ile ortaya çıkan organa spesifik otoimmün bir hastalıktır Saç kıranda saç kökü tamamen yok olmadığı için saç ve etkilenen tüyler yeniden uzayabilir.

Saç kıranın en sık görülen şekli saçta birkaç cm çapında bir veya daha fazla sayıda yuvarlak veya oval şekilde saç ya da kıl kaybıdır. Saç kıran saç, sakal, kaş, kirpik veya vücudun diğer kıllı bölgelerinde ortaya çıkabilir.  Etkilenen hastalar, saç dökülmelerinden hemen önce bir karıncalanma, kaşıntı veya yanma hissi yaşayabilirler.

Saç kıran kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir rahatsızlıktır. Uzun süreli stres, kötü beslenme, saç travması ve bazı ilaçlar gibi çevresel faktörler de gelişmekte olan semptomları etkileyebilir. Vakaların birçoğunda saç dökülmesinden birkaç ay sonra saçlar ve kıllar kendiliğinden çıkabilir. Bazı durumlarda, yeniden büyüme birkaç yıl sonra gerçekleşir.

Saç kıran genellikle saçlarda meydana gelse de, birkaç alt tipinin kirpikler, kaşlar, sakal ve vücut kıllarını da etkilediği bilinmektedir. Bu bölgelerde de kıl dökülmesi saç kıran olarak tanımlanmaktadır.

Sakal kıran olduğunu nasıl anlarız?

Sakal kıran ortaya çıktığında kişi bunu sakal bölgesindeki ani dökülme ve bu bölgede cildin tamamen görünür hale gelmesi ile anlayabilmektedir.

Sakal kıran tehlikeli mi?

Sakal kıran tehlikeli bir rahatsızlık değildir, sakal bölgesindeki dökülme bireyleri estetik ve psikolojik açıdan etkileyebilmektedir.

Sakal kıran bulaşıcı mıdır?

Sakal kıran bulaşıcı değildir bu nedenle sakal ile temas eden bireylerin endişelenmesine gerek yoktur. Sakal kıran kişiye özle faktörlerle ortaya çıkmaktadır.

Sakal kıranda dökülen sakallar tekrar çıkar mı?

Sakal kırana bağlı sakalda görülen ani dökülmelerde erken tanı ve doğru tedavi planı ile sakallar yeniden çıkabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al