Yükleniyor

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) Nedir?

Hidradenitis süppürativa (köpek memesi hastalığı) ergenlik döneminde ortaya çıkıyor ve uzun yıllar devam eden kronik bir hastalık halini alıyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen köpek memesi hastalığı, koltuk altları, göğüs altları ya da göğüs bölgesinde, kasıklarda, kalçalarda ve anogenital bölgede akıntılı, ağrılı şişliklerle seyreden ve bunların gerilemesi ile çeşitli şiddetlerde skarlarla iyileşiyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Özer Arıcan, hidradenitis süppürativa (köpek memesi hastalığı) hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) nedir?

Hidradenitis Süppürativa (köpek memesi hastalığı),  genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında ortaya çıkan ve uzun yıllar devam eden kronik bir hastalıktır. Hastalığın neden oluştuğu veya hastalığa neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) belirtileri nelerdir?

Köpek memesi hastalığı; koltuk altları, göğüs altları ya da göğüs bölgesinde, kasıklarda, kalçalarda ve anogenital bölgede akıntılı, ağrılı şişliklerle seyreden ve bunların gerilemesi ile çeşitli şiddetlerde skarlarla iyileşen bir hastalıktır. Hastalık bir ya da birden çok bölgeyi tutabilir. Yaygınlığından bağımsız olarak hastalığın şiddeti değişken olup hafiften çok şiddetliye şeklinde gözlenebilir ve aktif olduğu dönemlerde ağrı, akıntı gibi semptomlardan dolayı hastaların günlük hayat kalitelerini şiddetiyle orantılı olarak ciddi oranda düşürebilir.  

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) neden olur?

HS’nın tuttuğu bölgelerdeki yoğun apokrin ter bezlerinde tıkanma ve daralma etkisi ile enfekte olması ve olayın ilerlemesi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Genetik yatkınlık ile hormonal faktörler, sigara içilmesi, glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenme ve aşırı kilolu olma gibi bazı faktörlerin hastalığın seyrini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Hidradenitis süppürativa (köpek memesi hastalığı); şiddetli akne, artrit, diyabet, metabolik sendrom, inflamatuvar barsak hastalıkları ve pilonidal sinüs ile birlikte görülebilir. 

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanısı genellikle klinik bulgularla konmaktadır. Köpek memesi hastalığı, tuttuğu bölgelerde ağrılı şişlikler, apseler ve akıntı gibi semptomlarla seyretmektedir. Erken tanı ve tedavi hastaların ağrı gibi şikâyetlerinin gerilemesine, akıntı ve koku gibi rahatsızlık oluşturan semptomların hafiflemesine ve bunlar gerilerken yenilerinin oluşumunun engellenmesine, sonrasında oluşabilecek skarların da azalmasına yardımcı olacaktır.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi Hastalığı) tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavi edilmemesi, akut dönemdeki ağrı, akıntı, koku ve ardından oluşan görüntü nedeniyle kişiler sosyal sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bu tablo tuttuğu bölgede gelişen enfeksiyon, fistül, kontraktür (yapışıklıklar) ve buna bağlı hareket kısıtlılığı ile lenfödem gibi pek çok sekonder soruna da neden olabilmektedir. Oluşan skarlar üzerinde yıllar içerisinde deri kanseri de gelişebildiği de bilinmektedir.

Günümüzde hastalığın birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Akut dönemlerinde lokal ve sistemik antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır. Apselerin boşaltılması ve gerekli durumlarda steroid enjeksiyon tedavileri de yapılabilir. Ağrılı dönemlerde çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hafif olgularda lazer epilasyon ve botoks yararlı olabilir. Oral antidiyabetikler ve bazen çinko tedavileri de seçilmiş bazı hastalara yararlı olabilir. İleri durumlarda hormon tedavileri, sistemik retinoidler, başta anti-TNF ile IL-17 ve IL-23 inhibitörleri gibi biyolojik ajanlar ve cevapsız olgularda ileri lazer uygulamaları ile cerrahi tedavi seçenekleri kullanılabilir. Hastaların psikolojik durumlarına yönelik psikiyatrik tedaviler ve psikolojik destek alması da yararlı olabilir. Gelişen komplikasyonlara yönelik uygun tedaviler de ilgili branşlar tarafından yapılmalıdır.

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi) Hastalığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hidradenitis Süppürativa (Köpek Memesi) hastaları nelere dikkat etmelidir?

Hastaların uyması gereken bazı basit kurallar şikâyetlerini kontrol altına alıp atak sayı ve şiddetini azaltabilir. Bu bölgelerin kuru ve temiz tutulması, terlemenin kontrolü, lokal antiseptikler veya sabunlar ile antiperspirantlar kullanılması, sentetik ve dar giysilerden kaçınılması, beraberinde sürtünmenin azaltılması, sigara tüketilmemesi veya çok sınırlandırılması, kilo alınmaması ya da verilmesi ile dengeli ve glisemik indeksi düşük beslenilmesi hastalara önereceğimiz temel ve basit kurallardır. Hastaların liften ve omega-3’ten zengin gıdalar tüketmeye çalışmaları da yararlı olabilir.

Güncelleme Tarihi : 23 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al