Yükleniyor

Göz altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı Işık Dolgusu Nedir?

İletişime Geçin

Gözler yüzün en dikkat çeken kısmıdır. Bu nedenle gözler veya göz altılarında oluşan herhangi bir sorun hemen dikkat çekebiliyor. Göz altı bölgesi, ciltteki ince deri tabakasının altında bulunan kan damarları ve yağ dokusu nedeniyle en hassas bölgelerden biri olarak biliniyor. Yorgunluk, yoğun çalışma temposu, stres, uykusuzluk, yer çekimi veya toksik maddelere maruz kalınması gibi farklı nedenlerle göz altında koyu halkalar oluşabiliyor. Göz altı ışık dolgusu işlemi ile kısa sürede daha genç ve canlı bir görünüm elde edilebiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen, göz altı ışık dolgusu ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Göz altı ışık dolgusu, göz altındaki morluklar, koyu ve şiş görünüm ve göz kapağına belirgin bir görünüm veren kızarıklıklar gibi estetik olmayan görüntülerin hyaluronik asit kullanılarak yüz giderilmesi ve cildin gençleştirilmesi işlemidir. Göz altındaki çukur şeklinde oluğa uygulanan hyalüronik asit enjeksiyonu, cildin nemini artırabilen, dolgunlaştırabilen ve cilt dokusunu düzeltebilen bir bileşendir. Göz altı bölgesine enjekte edildiğinde, koyu halkaları, torbaları veya çukurları doldurarak daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm sağlamaktadır.

Göz altı Işık Dolgusu Ne İşe Yarar?

Göz altı ışık dolgusu, kullanılan hyaluronik asit ile kaybedilen nemi, dolgunluğu geri getirme ve koyu halkaların görünümünü azaltmayı sağlar. Göz altındaki koyu halkaların tedavi edilmesi yorgun, yaşlı ve mutsuz görüntüyü değiştirerek daha mutlu ve genç bir ifade verir.

Göz altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu işlemi, genellikle uzman bir doktor veya estetik uzmanı tarafından gerçekleştirilir. İşlemden önce göz çevresine lokal anestezi veya topikal anestezik kremler kullanılarak sürecin daha konforlu olması sağlanabilirken, göz çevresi özel bir tonik ile silinmekte ve böylelikle göz ile göz çevresi makyaj veya herhangi bir kir olması durumunda arındırılmaktadır. Sonrasında, gereken tüm ufak dokunuşlarla dolgu işlemine başlanılır. Dolgu işlemi uygulanırken bölgeye yavaş bir şekilde ışık dolgusu verilir ve bu işlem süresi genellikle 15-30 dakika arasında değişmektedir.

Göz altı ışık dolgusu 2 hafta içinde tamamen iyileşmektedir.

Göz altı Işık Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Göz altı ışık dolgusu işlemden sonra hemen fark edilmektedir. Koyu ve yorgun görüntü veren halkaların rengi açılmaktadır. Yüzde en çok dikkat çeken bölge olan gözlerin daha genç ve yorgun olmayan bir görüntü vermesi sağlanmaktadır. Dolgunun etkisi kişiden kişiye değişebildiği gibi 6-12 ay ile 1,5 yıl arasında sürmektedir. Ancak etkisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hastanın ten rengi, deri yapısı gibi birçok neden göz altı ışık dolgusunun kalıcılığı ve etkisini değiştiren noktalar arasındadır.

Göz altı Işık Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Dolgu sonrası minimal yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Dolgudan sonra geçici kızarıklık, şişlik veya morluklar gibi yan etkiler görülebilmektedir. Ancak bu yan etkiler 3-5 gün içinde kaybolmakta ve hastada herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Alerjik yapısı olan hastalarda alerjik bir reaksiyon olmaması adına göz altı ışık dolgusu önerilmemektedir.

Göz altı Işık Dolgusu Kimlere Uygulanmamalı?

Göz altı ışık dolgusu hamileler ve emzirenlere önerilmemektedir. Otoimmün yani bağışıklık ile ilgili hastalığı veya dolgu maddesine aşırı duyarlılığı, alerjisi olan kişiler bu işlem için uygun olmamaktadırlar. Alerjik reaksiyon gösterebilen hastalarda göz altı ışık dolgusu yapılması önerilmemektedir. Hastalar dolgunun yapılmasıyla birlikte alerjik reaksiyon göstererek sorun yaşayabilmektedir. Bu nedenle öncesinde uzmanlara başvurulması önerilmektedir.

Göz altı Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz altı ışık dolgusu uygulamasında hyaluronik asitin göz altı bölgesine enjekte edilerek yapılması nedeniyle uygulamadan sonraki ilk gün sıcak banyo yapılması önerilmemektedir. İlk iki gün fazla tepki gerektiren yüz hareketleri yapılmamalı, ilk hafta ağır sporlardan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasındaki iki hafta boyunca aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz kalmamak önerilmektedir. En çok sorulan sorular arasında göz altı ışık dolgusu sonrasında yüz yıkanabilir mi sorusu yer almaktadır. Göz altı ışık dolgusu işleminden yarım saat sonra yüz yıkanabilmektedir. Yüzde kızarıklık, morluk veya şişlik oluşması yıkama için bir engel oluşturmamaktadır.

Göz altı Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Göz altı ışık dolgusunun kalıcılığı hastanın deri yapısı veya ten rengine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Uygulamanın etkisi ömür boyu kalıcı olmamaktadır. Hastanın yapısına göre 6-12 ay ile 1 buçuk yıl arasında kalıcılık süresi değişebilmektedir.

Göz altı Dolgusu Göze Zarar Verir mi?

Göz altı ışık dolgusunun göze veya göz çevresine zararı bulunmamaktadır. İşlem sonrası şişme, kızarıklık veya geçici morluk ortaya çıkabilmektedir. Ancak işlemden sonraki sürede bu yan etkiler de kendiliğinden 3-5 gün içinde geçmektedir. Ancak alerjik reaksiyon gösterebilecek olan hastaların uzmanlar eşliğinde değerlendirilerek işleme başlaması önerilmektedir.

Göz altı Işık Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Göz altı Işık Dolgusu kaç yıl gider?

Göz altı ışık dolgusunun 1 yıl kadar kalıcılığı olabilmektedir. Hastanın deri yapısı veya ten rengine göre kalıcılık değişkenlik gösterebilmektedir. Uygulamanın etkisi ömür boyu kalıcı olmamaktadır. Hastanın yapısına göre 6-12 ay arasında kalıcılık değişebilmektedir.

Göz altı dolgusu acıyor mu?

Göz altı ışık dolgusu yapılacak olan işleme lokal veya topikal anestezi uygulanmaktadır. İşlem başlamadan önce uygulanan lokal veya topikal anestezi sayesinde hasta işlem sırasında herhangi bir acı hissedilmemektedir.

Göz altı Işık Dolgusu kırışıklıklara iyi gelir mi?

Göz altı ışık dolgusunun içeriğinde yer alan hyaluronik asit cilt altına uygulandığı için sağlıklı bir görüntü oluşturmaktadır. Bu nedenle göz altı kırıklıklarına da etkili bir yöntem olmaktadır.

Göz altı Işık Dolgusu kaç seans yapılır?

Göz altı ışık dolgusunda ilk uygulama sonrasında istenilen görüntü elde edilebilmektedir. Ancak uzmanın kontrole çağırmasıyla birlikte eğer göz altında koyu halkalar mevcut ise bir kez daha uygulama önerilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 13 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al