Yükleniyor

Tüm Vücut Haritalama Yöntemiyle Ben Takibi

Tüm Vücut Haritalama Yöntemiyle Ben Takibi

Tüm Vücut Haritalama yöntemiyle deri (cilt) kanserinde çok daha hızlı teşhis konulabilmektedir.

İletişime Geçin

Tüm Vücut Haritalama yöntemiyle deri (cilt) kanserine teşhis konulabilmektedir.

İçindekiler

Cilt kanserinin belirtisi deri üzerindeki değişimlerdir. Bu nedenle cilt üzerindeki ben, lezyon, yumru (kabarıklık), leke, yara gibi oluşumlar yakından takip edilmelidir. Deri kanserinde erken teşhis tedavi başarısını da beraberinde getirmektedir. Bu açıdan riskli gruptaki kişilerin cilt muayeneleri rutin aralıklarla yaptırması çok önemlidir. Memorial Hastanesi Dermatoloji Uzmanları,  Tüm Vücut Haritalama (Total Body Mapping) yöntemi hakkında bilgi verdi.

Tüm Vücut Haritalama (Total Body Mapping) Nedir?

Cilt kanserinin belirtisi deri üzerindeki değişimlerdir. Bu yüzden cilt üzerinde yeni oluşumlar, ben,  lezyon, yumru (kabarıklık), leke, yara vs. yakından takip edilmelidir.

Vücuttaki her ben veya lezyonun ayrı ayrı takip edilebildiği, ben takibinin çok daha sağlıklı yapıldığı Tüm Vücut Haritalama (Total Body Mapping) yöntemiyle deri (cilt) kanserine teşhis konulabilmektedir.

Hemen hemen bütün deri kanserleri erken teşhis edilirse tedavi edilebilmektedir. Cilt kanseri bakımından riskli gruptaki kişilerin deri muayeneleri rutin aralıklarla yapılmalıdır.

Cilt kanseri belirtileri ile risk faktörleri bilmek hastalığı önleme ve erken teşhis konusunda önemlidir. Cilt kanserinin en önemli risk faktörleri arasında;

 • Çok sayıda ben varlığı
 • Güneşe özellikle çocukluktan itibaren yoğun maruz kalmak
 • Solaryum
 • Açık tenli olmak
 • Ailede deri kanseri hikayesi bulunması
 • İleri yaş sayılabilir

Tüm Vücut Haritalama İşlemi (Total Body Mapping) Özellikleri Nelerdir?

Ben takibi birçok yolla gerçekleştirilebilir. Tüm Vücut Haritalama yönteminin özellikleri şu şekildedir;

1-Tüm vücut haritalama yöntemi cilt kanserinin erken teşhisinde kullanılan bir yöntemdir.

Deri kanserleri, var olan bir benden gelişebileceği gibi, birçoğu da direkt olarak ortaya çıkar. Dijital dermoskopi ile birlikte tüm vücudun fotoğraflanması risk altındaki hastaların izlenmesinin bir metodudur.  Otomatik tüm vücut haritalanması (Automated Total Body Mapping), ile her bir ben veya lezyon ayrı ayrı takip edilir.

2-Hızlı fotoğraflama ile tüm vücudun taranması

Sistem, hastaya çeşitli pozisyonlar verdirilerek, el ayası ve ayak tabanı dahil baştan ayağa tüm vücudu fotoğraflar. Elde edilen fotoğraflar,  yüksek çözünürlüklüdür ve mimimum zamanda yapılır.

3-Tüm vücut haritalanması ve dermoskopi kombinasyonu

Tüm vücut görüntülemeden sonra, birkaç dakika içinde ilgili tüm benler ve lezyonlar tüm vücut fotoğraflarında dijital olarak sayılırlar ve dermoskopik fotoğrafları çekilir. Tüm bu işlemler yüksek hassasiyet ve güvenilirlikle yapılır.

4-Yeni ve değişen ben ve lezyonun bir bakışta tespiti

Yüksek risk taşıyan hastaların,  takiplerinde, tüm vücut haritalamasını sağlayan cihazda bulunan; tam otomatik kamera, hareketli tarama sistemi, lazer konumlandırma sistemi sayesinde gerçekleştirilen karşılaştırma ile tüm yeni ve değişmiş benler görülebilir.

Tüm Vücut Haritalama işlemi kimlere önerilir?

 • Deri kanserli (melanom vs.) hastaların takibinde
 • Displastik nevüs sendromlu (100 de fazla beni olan hastalar) hastaların takibinde
 • Doktorun tespit ettiği yüksek riskli hastaların takibinde

Tüm Vücut Haritalama (Total Body Mapping) Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Cilt kanserinin erken teşhisinde ben taraması hangi yöntemlerle yapılır?

Cilt kanserinin erken teşhisi, deri muayenesi ile sağlanır. Halk arasında ben taraması olarak bilinen kontrol yönteminde sadece benler değil cilt üzerindeki bütün değişimler kontrol edilmektedir.

Deri(cilt) kanserini teşhisinde;

 • Klasik gözle muayene. Aşikar bir deri kanserini belirlenmesini sağlar.
 • El dermoskopu ile muayene. Cilt kanserinin erken dönemde teşhis edilmesine yardımcı olur. Günümüzde, gözle muayene, mutlaka dermoskopla desteklenmelidir.
 • Dijital dermoskopla muayene. Dermoskopik görüntülerin saklanmasına imkan verir. Var olan ben veya lezyondaki değişim eski görüntüler ile karşılaştırmak suretiyle tespit edilir. Erken tanı imkanını artırır, gereksiz cerrahilerin de önüne geçer.
 • Tüm vücut haritalama. (Total Body Mapping) Tüm vücut haritalama yöntemi cilt kanseri erken teşhisinde teknoloji ve bilgiyi birleştiren tekniktir. Bu teknikle, zaten takip edilen lezyonların dışındaki yeni veya değişen her lezyon (ben, yara vs.) otomatik olarak tespit edilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Ben Tarama Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al