Yükleniyor

Badem Yağı Nedir? Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Nedir? Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, E vitamini, magnezyum ve diğer önemli mineraller barındıran besin değerlerine sahip bir yağ türüdür. Badem yağı bilimsel olarak Oleum amigdalae olarak adlandırılır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan badem yağı, cilde ve saça iyi gelmesiyle bilinir. Badem ağaçları özellikle tropik ormanlarda ve Hindistan'ın soğuk ve ılıman bölgelerinde ve Türkiye'de yabani ağaç olarak yetiştirildiğinden bu bölgelere bol miktarda badem yağı üretilir.

İçindekiler

Badem Yağı Nedir?

Badem ağaçlarından üretilen badem yağı, cilt bakımı, saç sağlığı, kalp, kemik ve sindirim sistemi sağlığına iyi gelen sarı renkli ve hafif kokulu bir yağ türüdür. Acı ve tatlı olmak üzere iki türlü badem yağı bulunur. Acı badem yağı güçlü bir kokuya sahiptir, genellikle sabun, aromaterapi ve masaj terapisinde kullanılır. Cilde kullanmak güvenli olarak kabul edilir ama tüketilmesi tavsiye edilmez. Tatlı badem yağı ise tatlı bademlerden elde edilerek cilt bakımı ve saç ürünlerinde sıklıkla yararlanılır.

Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, E vitamini açısından zengin, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağı olduğunda sağlık açısından kişiye birçok yarar sağlar. Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerle mücadele eder. Aynı zamanda anti-inflamatuardır ve bu da bağışıklığı güçlendirmede etkilidir. Bunların yanında badem yağındaki omega-3 yağ asitleri, sağlıklı kolesterol düzeylerini korumaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.

Badem yağı faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • E vitamini kaynağıdır
 • Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur
 • Karın, bel, basen ve kalça kısmında çatlak oluşumunu engeller
 • Cildi besler, nemlendirir ve onarır
 • Siyah noktalardan arındırabilir
 • Saçları nemlendirir, yumuşaklık verir ve uzamasına yardımcı olur
 • Vücuttaki kilo dengesini sağlar
 • Güneş hasarını önleyerek UV ışınlarına karşı korur
 • Sivilce izlerine iyi gelir

Kalp sağlığına iyi gelir

Badem yağı içerisindeki doymamış yağ yer aldığından kalp için sağlıklı olarak kabul edilir. Sağlıklı beslenmede tekli doymamış yağlardan yararlanmak kan basıncını düşürür, lipit düzeylerini iyileştirir ve kardiyovasküler sorun riskini azaltır. Tekli doymamış yağlar aynı zamanda zararlı LDL kolesterolü azaltır ve iyi HDL kolesterolü artırır.

E vitamini kaynağı görevi görür

Vücutta yer alan E vitamini antioksidan görevi görerek serbest radikallerle savaşarak hücreleri korumada etkilidir. Badem yağı içerisinde yer alan E vitamini de yemeklerde tercih edildiğinde vücudu koruyarak sağlık açısında yarar sağlar.

Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak diyabet ve kalp hastalığı riskinin önlemesini sağlar. Sağlıklı kan şekeri değerleri diyabeti olan kişiler için oldukça önemlidir. Tekli doymamış yağa sahip olan badem yağı, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Vücuttaki kilo dengesini sağlar

Badem yağı içerisindeki bileşenler sayesinde vücuda enerji vermede etkili olur. Vücudun kendi başına üretemediği yağ asitlerin üretiminde görev alır. Genel kilonun korunmasında ve kilo kaybının desteklenmesinde badem yağından yararlanılabilir.

Cildi nemlendirir ve yumuşatır

Badem yağı, etkili besin değerleri sayesinde cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Bu nedenle birçok cilt bakım ürünleri, rujlar ve banyo yağları, badem yağı içerir. Badem yağındaki yağ asitleri cildin doğal bariyerinin onarılmasında ve tahrişin azalmasında etkilidir.

Saçlara yumuşaklık verir ve uzamasına yardımcı olur

Badem yağı, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde saçların güçlenmesine yardımcı olur. Bunların yanında parlaklık vererek saç sağlığına katkıda bulunur. Badem yağı şampuanın içine eklendiğinde saça doğal bir parlaklık kazandırır.

Güneş hasarını önleyerek UV ışınlarına karşı korur

Badem yağı, UV ışınları nedeniyle meydana gelen DNA hasarını azaltır ve hücrelerin korunmasını sağlar. Badem yağını yüze ve vücuda güneş koruyucuyla beraber uygulamak, güneşin zararlarını ve erken yaşlanmayı önler.

Sivilce izlerine iyi gelir

Badem yağı, iltihapla mücadele etme özelliği sayesinde yara izlerini gidermede ve cildi sakinleştirmede etkilidir. Antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde inflamasyonu azaltır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Yağ asitleri ve antioksidanlar dahil vitamin ve mineral kaynağı olan tatlı badem yağı cildi korur ve besler. Saçı nemlendirir ve yumuşatır, cilt üzerindeki yara izleri, çatlak ve kırışıklık görünümünü azaltır.  

Tatlı Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı badem yağı, cilt ve saçlar için nemlendirici, besleyici ve yatıştırıcıdır. Yüz bölgesi için temizleyici olarak kullanılabilir. Cilt bakımında düzenli kullanıldığında cildi iyileştirir ve elastikiyetini artırır, kırışıklıkları azaltarak görünümü iyileştirir. Cilt yaralarına ve cilt kuruluğuna iyi gelir.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı, hem gıda hem de doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilen yağ türleri arasında yer alır. Badem yağı, yemeklere katkı sağlayan hafif, ceviz tadındadır. Yemek pişirmede tercih edilmemesi gereken badem yağı genellikle pişim sonrasında gıdalara eklenmesi tavsiye edilir.

Badem yağının kullanmanın yolları:

 • Rafine edilmemiş badem yağını salata olarak kullanın
 • Yemeklere tat katmak için ekleme yapın
 • Sağlıklı bir seçenek için makarnaya badem yağı ekleyin
 • Badem yağı hassas ciltlerde nemlendirici olarak yararlanın
 • Badem yağını dirseklere, ayaklara ve kurumaya eğilimli diğer bölgelere sürün
 • Badem yağını nemli saça uygulayarak nemlendirici bir saç maskesi yapın
 • Esansiyel yağları cilde uygularken seyreltmek için badem yağını taşıyıcı yağ olarak kullanın

Badem Yağı Zararları Nelerdir?

Badem yağı, doğal olduğundan dozunda kullanıldığı durumda ciddi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat hassas ya da alerjen yapıya sahip olan kişilerin alerjik reaksiyona karşı doktor tavsiyesiyle kullanması önerilir. Aynı zamanda badem yağı, cilde aşırı derecede uygulandığında tüylenmeye yol açabilir.

Badem Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Badem yağı nerelere uygulanır?

Badem yağı, vücutta birçok bölgeye nemlendirme için uygulanabilir. Saça, kaşa, kirpiğe, sakala, tırnaklara el ve ayaklara badem yağı sürülebilir.

Tatlı badem yağı nelere iyi gelir?

Tatlı badem yağı, içeriğinde yer alan E vitamini sayesinde ciltteki çatlaklara ve kuru bölgelere iyi gelir. Ciltte meydana gelen yara, egzama, kaşıntı gibi cilt sorunlarına karşı da kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al