Yükleniyor

Komedon Nedir? Kapalı Komedon Nasıl Geçer?

Komedon Nedir? Kapalı Komedon Nasıl Geçer?

Komedonlar, yağ kanalını kaplayan hücrelerin ve sebum üretiminin artması sonucu ciltte oluşan küçük, siyah veya beyaz noktalardır. Yağlı bir yüze sahip olan kişilerin daha çok karşılaştığı komedonlar evde uygulanacak doğal yöntemlerle birlikte temizlenip iyileşir.

İçindekiler

Komedon Nedir?

Açık (siyah nokta) ve kapalı (beyaz nokta) türü olan komedon, cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu küçük şişlikler halinde nokta halinde oluşan cilt lekeleridir. Bir sivilce türü olarak ortaya çıkan komedon, meydana geldiği noktada kir varmış görüntüsü yaratır ancak bu görüntü tıkanan folikülün düzensiz bir ışık yansıması oluşturması sonucu yaşanır. Genellikle yüz bölgesinde meydana gelen komedonlar yüzün yanı sıra boyun, göğüs ve omuzlarda da görülebilir.

Komedonlar, reçetesiz satılan akne ilaçlarıyla birlikte evde uygulanacak doğal yöntemler ve bitkisel ilaçlarla tedavisi mümkün olan bir durumdur ve bu tedavi yöntemleri kişinin daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmasına katkı sağlar.

Kapalı Komedon Nedir?

Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılan kapalı komedon, cilt kalıntıları ve yağların (sebum) ciltteki gözenekleri yani kıl foliküllerini tamamen tıkaması ile oluşan beyaz noktalardır. Kapalı komedonlar derinin herhangi bir yerinde çıkabilirler fakat daha çok yüz, boyun, göğüs ve sırtta yağ bezlerinin bulunduğu yerde oluşurlar.

Komedon Neden Olur?

Siyah ve beyaz noktalar şeklinde oluşan komedon, kıl folikülleri veya gözeneklerde meydana gelen tıkanma ve yağ bezinde yaşanan iltihaplanma sonucu meydana gelmektedir.

Bunlarla birlikte komedona neden olan durumlar şöyledir:

 • Kıl foliküllerinin tıkanması
 • Vücudun fazla yağ (sebum) üretmesi
 • Çeşitli akne bakterilerinin ciltte birikmesi
 • Ölü cilt hücreleri dökülmediğinde oluşan tahrişi
 • Hormonal değişimler
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Tüketilen yiyecek ve içecekler

Komedon Nasıl Geçer?

Komedon tedavisi için öncelikle cildin temizlenip gözeneklerin rahatlatılması gerekir. Buhar uygulamasıyla birlikte komedon tedavisi için peeling yöntemi de uygulanır. Ayrıca salisilik asit ve azelaik asitler de komedon tedavinde başvurulan yöntemler arasında yer alır.

Komedon tedavisinde başvurulan yöntemler şunlardır:

Salisilik asit takviyesi alın

Komedonlar için reçetesiz olarak satılan temizleyici bir losyondur. Salisilik asit tedavisiyle hasarlı cildin üst tabakasının çıkarılması amaçlanır.

Azelaik asit içeren besinler tüketin

Arpa, buğday, çavdar ve diğer birtakım tahıl ürünleri doğal bir şekilde azelaik asit içerir. Azelaik asit de ciltteki mikroorganizmaları öldürür ve şişliği azaltma etkisi bulunur.

Kimyasal peeling yöntemini deneyin

Kimyasal peeling yöntemiyle cilt katmanlarını çıkarmak ve komedonları tedavi etmek için hafif bir kimyasal solüsyon kullanılır.

Lazerle cilt yenileme işlemi yaptırın

Lazerle cilt yenileme işlemi sayesinde siyah noktalara kısa, yoğun, titreşen ışık huzmeleri yönlendirilir. Işık ışınları, yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını azaltarak komedon oluşmasını engeller.

Çay ağacı yağı tercih edin

Doğal inflamatuar özelliği sayesinde çay ağacı yağı, bakterilerin büyümesini önleyerek durdurma özelliğine sahiptir. Pamuklu bir aplikatöre az miktarda çay ağacı yağı damlatarak siyah noktalarınıza sürebilirsiniz.

Şeker veya tuz peelingi uygulayın

Şeker ve tuz peelingi sayesinde cildin yüzeyindeki ölü hücreler kazınarak (pul pul dökerek) temizlenir.

Yeşil çayı listenize ekleyin

Antioksidan özelliği sayesinde ıslak yeşil çay yaprakları ciltteki yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Kuru yeşil çay yapraklarını suyla karıştırıp ıslak yapraklarını 30 saniye kadar küçük, dairesel hareketlerle cilde masaj yaparak uygulayın. Uygulama sonrası yüzünüzü suyla yıkayabilirsiniz.

Düzenli olarak yüzünüzü yıkayın

Yüzün her gün düzenli olarak yıkanması da gözenekleri açarak komedonların iyileşmesini sağlar.

Rutin bir şekilde nemlendirici kullanın

Daha sağlıklı olması adına doktor kontrolünde kullanacağınız nemlendiriciler aracılığıyla yüzün nemli kalmasını sağlayarak komedon oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Kapalı Komedon Nasıl Geçer?

Salisilik asit veya glikolik asit içeren ve reçetesiz satılan akne kremleri, jeller ve merhemler, cilde uygulandıklarında ölü cilt hücrelerinin dökülmesini hızlandırıp, ciltteki fazla sebumu temizleyerek kapalı komedonları geçirmede etkilidir.

Diğer yandan doğal yöntemler ile de kapalı komedonları geçirmek için bir dizi seçenek bulunmaktadır. Onlarda şöyledir:

 • Yüz buharı ile tıkanmış gözenekleri açmak
 • Elma sirkesi ile cildi temizlemek
 • Limon suyunu beyaz noktaya uygulamak
 • Çay ağacı yağı ile etkilenen bölgeyi temizlemek
 • Bal ile cilt maskesi yapmak
 • Salisilik asit veya alfa hidroksi asit peelingleri
 • A vitamini içeren kremler

Yüz buharı ile cilt gözeneklerini açmak

Cilde buhar tutmak tıkanmış gözenekleri ve bu gözenekleri tıkayan kir ve bakterilerden arınmaya yardım eder.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, antibakteriyel, antiinflamatuar ve bilhassa antimikrobiyal özelliği ile beyaz noktaları kontrol altına almaya yardımcı asit niteliğindedir.

Limon suyu

Limonda asidik olduğundan ciltte ki fazla yağı yok edebilir. Limon suyunu pamuğa damlattıktan sonra vücudun etkilenen bölgesine sürüp, 20 dakikada bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı

Doğal inflamatuar özelliği sayesinde çay ağacı yağı, beyaz noktalar olarak bilinen kapalı komedonları iyileştirmek için özellikle yüz bölgesine uygulanır. Bakteri miktarını azaltan antiseptik özelliği ile çay ağacı yağı bugün pek çok tonik ve temizleyicinin içerisinde bulunur.

Bal maskesi

Beyaz nokta üzerine az miktarda bal sürmek ya da limon ile karıştırarak yüze maske şeklinde uygulayıp, 15 dakika sonra yüzü durulayacak şekilde kullanması, balın antibakteriyel özelliğinden yararlanılmasını sağlayabilir.

Salisilik asit

Antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliği ile salisilik asitler cildin pul pul dökülmesini sağlar. Bu özelliği ile beyaz noktaları geçirmeye yardım eder.

Alfa Hidroksi Asitler (AHA)

Alfa hidroksi asitlerde ölü cilt hücrelerini dökmeye yardım eden, gözeneklerde ki tıkanmayı ortadan kaldıran ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardım eden bir bileşendir.

A vitamini içeren kremler

Cilt sağlığı bakımından faydaları bulunan A vitamini, hücre büyümesini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirerek iltihaplanmanın önüne geçer ve krem formunda komedon tedavisinde kullanılır.

Aloe vera

Çay ağacı yağı gibi aloe vera da kapalı komedon tedavisinde etkili olduğu düşünülen doğal yöntemlerden biridir.

Toparlamak gerekirse beyaz nokta olarak ifade edilen kapalı komedona iyi gelen durumlar genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Salisilik asit
 • Kimyasal peeling
 • Çay ağacı yağı
 • Aloe vera
 • A vitamini kremi
 • Düzenli yüz hijyeni
 • Dengeli ve sağlıklı beslenme

Komedon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Komedon nasıl yok olur?

Elle yapılacak hafif bası yöntemiyle özellikle gözeneklerde yer alan komedonların çıkarılması amaçlanır. Daha sonrasında ise salisilik asit veya kimyasal peeling yöntemi uygulanabilir. Ancak daha sağlıklı sonuçlar cilt doktoruna danışmak faydalı olacaktır.

Komedon kendiliğinden geçer mi?

Kendiliğinde geçmesi mümkün olmayan komedonlar, ciddi ve takip edilmesi gereken bir süreç sonunda tedavi edilmelidir. Bununla birlikte komedon oluşumunun önüne geçmek için de düzenli beslenme programı uygulanmalıdır.

Komedon iz bırakır mı?

Doktor kontrolünde olmadan yanlış ve aşırı bir müdahaleye maruz kalan komedonlar iz bırakabilir. Yanlış uygulanma yapılmadığı takdirde komedonlar ciltte iz bırakmaz.

Açık komedon nedir?

Açık komedonlar, gözeneklerde biriken yüzey pigmentlerinin ciltte koyu noktalar oluşturmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan siyah noktalardır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 8 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al