Yükleniyor

Kirazın faydaları nelerdir?

Kirazın faydaları nelerdir?

Kiraz, C vitamini ve antioksidan açısından oldukça faydalı bir besindir. İltihaplanmayı azaltarak, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur ve uyku düzeninin iyileşmesine katkı sağlar. Kiraz, Haziran’dan Temmuz’a kadar olan mevsimde bulunan küçük, yuvarlak ve koyu kırmızı çekirdekli meyve olarak bilinmektedir. Çeşidine bağlı olarak, büyüklükleri ve lezzetleri değişebilir. Kiraz, tatlı ve ekşi olarak bulunabilir.

İçindekiler

Kirazın besin değeri

Kiraz, çeşitli renk ve tatlarda bulunan küçük çekirdekli meyveler olarak bilinir. Renkleri sarıdan başlayarak koyu kırmızıya kadar değişebilir. Bütün çeşitleri lif, vitamin ve mineral açısından oldukça besleyicidir. 154 gr tatlı kirazda yaklaşık olarak şu besin değerleri bulunur:

 • Kalori: 97
 • Protein: 2 gr
 • Karbonhidrat: 25 gr
 • Lif: 3 gr
 • C Vitamini: günlük değerin (GD) %18'i
 • Potasyum: GD'nin %10'u
 • Bakır: GD'nin %5'i
 • Manganez: GD'nin %5'i

Bağışıklık sistemini ve cilt sağlığını koruma açısından C vitamini büyük önem taşır. Potasyum, kas kasılması, sinir fonksiyonlarının kontrolünde ve kan basıncının düzenlenmesinde kritik bir rol oynar. Kiraz, lif kaynağı olmasından dolayı yararlı olan bağırsak bakterilerini besler ve bağırsak düzenini sağlayarak sağlıklı bir sindirim sağlar. Ayrıca B vitaminleri, manganez, bakır, magnezyum ve K vitamini içermektedir.

Kirazın faydaları nelerdir?

Kiraz faydalarından dolayı kalp hastalıkları riskini azaltabilir ve gut hastalığını tedavi edilebilir. Lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra kirazın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Kirazın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Vücutta oluşan iltihabı azaltmada etkilidir
 • Kilo kaybını destekler
 • Beynin güçlenmesine yardımcı olur
 • Uyku kalitesini artırır
 • Gut hastalarına iyi gelir

Vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur

Vücutta iltihap oluşumu, beyaz kan hücrelerinden gelen kimyasallar üzerinden kana ve dokulara karışır. Kana karışan maddeler enfeksiyona yol açarak vücutta ateşe neden olabilir. Kirazda bulunan antioksidan bileşikler sayesinde iltihaplanma azaltılabilir.

Kiraz kilo kaybına yardımcı olur

Birçok kişi sağlıklı kilo vermenin yollarını araştırıyor. Kiraz, kan şekerini ve kan basıncını düşürerek sağlıklı bir kilo kontrolü sağlamanızda etkili oluyor. Ayrıca kemikler ve eklemler üzerinde oluşan stresi de azaltarak kilo kaybı için ideal bir besin halini almaktadır. Aynı zamanda düşük kalorili olan kiraz, yüksek vitamin ve su içeriğine sahiptir. Kirazın içeriğinde yer alan vitaminler vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Beyni güçlendirir

Kirazlardaki antosiyaninler (kırmızı meyvelerde bulunan pigmentler) beyni etkileyerek, bilişsel işlevi artırabilir. Bu durumdan dolayı hafıza kaybını ve  Alzheimer oluşumunu engeller. Aynı zamanda kirazda bulunan polifenoller beyin ve vücudun daha sağlıklı iletişim kurmasına yardımcı olur.

Uyku kalitesini artırır

Uyku, vücudun ve zihnin yeniden enerji kazanmasını sağlar. Ayrıca vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olarak hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olur. Uykusuzluk ise bağışıklık sistemini etkileyerek beynin işleyişini olumsuz şekilde etkiler. Kirazda bulunan fitokimyasallar uyku kalitesini artırmada önemli rol alır. Aynı zamanda kirazdaki melatonin, sağlıklı ve huzurlu uykuyu kolaylaştırabilir.

Gut hastalarına yardımcı olur

Gut, vücutta ürik asit adı verilen bir atık ürünün, eklemlerde kristalleşerek dayanılmaz ağrıya ve şişmeye neden olduğunda ortaya çıkmaktadır. Yapılan bir çalışmada kiraz konsantresi kiraz yemenin 2 günlük bir süre içinde gut ataklarında %35 azalmaya yol açtığı görüldü.

Kirazın zararları var mı? Yan etkiler nelerdir?

Kirazlar çok yan etkisi bulunmasa da tüketirken dikkat edilmesi gereken bir besindir. Özellikle irritabl bağırsak sendromuna yatkın olan kişilerde ishal ve mide ağrısı gibi etkilere neden olabilir. Bazı kişilerin kiraz alerjisi olabilir bu durumda mutlaka tüketmeden önce uzman doktora danışarak alerji testi yaptırmanız önerilmektedir.

Kiraz tükettikten sonra mide bulantısı, karın krampları, baş dönmesi, ağızda karıncalanma hissi, nefes almada zorluk veya dudak, dil veya boğazda şişme gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa alerjiniz olabilir.

Kiraz zehirli değildir fakat çekirdeklerinde bulunan hidrojen siyanüre dönüşen amigdalin içerir. Bu durumda çekirdekleri yutma durumunda tehlikeli olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al