Yükleniyor

Kramp Neden Olur? Kramp Nasıl Geçer?

Kramp Neden Olur? Kramp Nasıl Geçer?

Kramp, vücutta sıvı kaybı, kas yorgunluğu, yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, fiziksel zayıflık ve uzun süre hareketsiz kalmanın neden olduğu, kasta kontrol edilemeyen istemsiz kasılma ve ağrıdır. Kas spazmını önlemek için kas gevşeticiler, esneme ve masaj uygulanabilir.

İçindekiler

Kramp Nedir?

Kas spazmı olarak da bilinen kramp, kasta meydana gelen istemsiz ve spazmodik kasılması sonrası kasların gevşeyememesi ile ortaya çıkan kas ağrısıdır. Kasların gevşemesi bazı durumlarda 3-4 saniye sürebilir bazen ise dakikalarca kasılma devam edebilir. Kramplar, yaş aralığı, boy, kilo fark etmeksizin herkeste görülebilir.

Kramp gerçekleştiği durumda kişide panik görülebilir. Bunun nedeni ise krampın istem dışı olarak meydana gelmesi ve devam ettiği süre zarfında durdurulamamasıdır. Kramplar sadece zihin açıkken değil, uyku esnasında uykuyu bölecek şiddette vücudun farklı noktalarında meydana gelebilir. Yüzme esnasında meydana gelebilecek kramp atakları tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Hayatın her alanında her saniyesinde kramp sancıları ile karşı karşıya kalmak hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Kramp Neden Girer?

Kramp girmesinin nedeni fiziksel durumdaki yetersizlik, kas yorgunluğu, kasın fazla zorlanması, uzun süre aynı pozisyonda kalma ve vitamin ile mineral eksiklikleridir. Özellikle magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi mineraller kas kasılmalarına zemin hazırlar.

Kasların enerjisinin azalması ya da enerjisini tüketen kaslar kramp oluşumuna zemin hazırlar. Günlük yaşamda sinir ve stres anlarının dışında mutluluk anlarında yapılan aşırı heyecan mideye kramp saplanmasına neden olur. Kasların temel amacı hareketliliği sağlamaktır. Kasların hareket esnasında beyinde bulunan kaslara gönderdiği gevşeme sinyali zamanında ulaşmazsa veya kaslar hareket esnasında gevşemeden, kasılırsa bu aniden vücuda saplanan kramp sancılarına neden olur.

Kramp Neden Olur?

Kasları harekete geçiren aktivite için kasların hazır olmaması, aşırı terlemeye bağlı vücutta sıvı kaybı, aşırı kilo, d vitamini ve kalsiyum eksikliği, elektrolit dengesizlikleri, uzun süre oturmak ve kasların aşırı kullanımına bağlı kas yorgunluğu kramp nedenleridir.

Genel olarak kas kramplarının nedeni şunlardır:

Yeterli kan akışı sağlanmaması

Egzersiz esnasında bacak ya da ayaklarda ağrı şeklinde ortaya çıkan kramp, bacaklara kan taşıyan arterlerin daralması nedeniyle görülür. Bu tip kramplar genellikle egzersiz bitimi sonrasında meydana gelebilir.

Sinir sıkışması

Omurgada yer alan sinirlere uzun süre baskı uygulandığı durumlarda bacakta kramplar meydana gelebilir. Sinir sıkışması nedeniyle görülen kramplar kişinin yürümesiyle daha da kötü bir hal alabilir.

Vücutta yeterli mineral olmaması

Potasyum, kalsiyum veya magnezyum gibi eksiklikler bacak kramplarına sebebiyet verebilir. Özellikle kullanılan kronik ilaçlar idrara sık çıkmaya neden olarak vücuttaki minerallerin daha hızlı şekilde boşaltılması sebep olur.

Bacakta Kramp Neden Olur?

Kramp sancıları kas ve sinirsel bir durumdur. Kramp yani kas spazmı genelde kısa sürelidir ancak bazı durumlarda uzun süreli kas spazmları yaşanabilir. En bilindik ve kapsayıcı nedenleri arasında sinir, stres, vitamin eksikliği, ani hareketler ve yorgunluk gelmektedir ancak uzun süreli yaşanan kramplar bazı hastalıkların habercisi konumundadır.

Egzersiz sırasında bacaktaki kaslara fazla baskı uygulanması, hamilelik, kolesterol ve diüretik etkili ilaçlar ve yeterli sıvı alınmaması da bacak kramplarına neden olabilmektedir.

Kramp Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Varis, tiroid, diyabet, böbrek hastalıkları durumunda da kas spazmları görülür.

Kas spazmına neden olan hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • Varis
 • Tiroid hastalıkları
 • Vitamin eksiklikleri
 • Kalsiyum ve magnezyum eksikliği
 • Sinir, stres, ve heyecan
 • Gebelik
 • Diyabet
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ergenlik dönemi
 • Ani hareketler

Varis

Kramp sancıları çoğunlukla bacak arkasındaki baldırlarda meydana gelmektedir. Gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak ve genetik yatkınlığın payı ile varisler baldırlarda meydana gelen krampların sorumlusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tiroid hastalıkları

Tiroid hastalıkları hipertiroidi ve hipotiroidi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hipertiroidi, tiroid hormanlarının fazlalığı anlamına gelirken hipotiroidi ise azlığı anlamına gelmektedir. Tiroid hastalıklarının genel belirtleri arasında adale kramplarını bulunmaktadır.

Vitamin eksiklikleri

Bağışıklık sistemini koruyan, güçlendiren ve vücudun normal dengesini sağlayan vitaminlerin eksikliği sağlıkta ciddi problemlere yol açmaktadır. Vitamin eksikliğinin yol açabileceği problemler oldukça fazladır. Kasların gevşemeden kasılmasının sebeplerinden biri vücudun yeteri kadar vitamin almaması ve kasları besleyememesi durumundan kaynaklanmaktadır. Bu durum kramp ataklarına neden olabilmektedir.

Kalsiyum ve magnezyum eksikliği

Metabolizma içerisindeki enzimler için magnezyum minerali oldukça önem arz etmektedir. Kas ve sinir sisteminde kasın gevşemesi noktasında görev magnezyum ait iken kasılması durumunda ise kalsiyum görev almaktadır. Buna bağlı olarak kramplar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir.

Sinir, stres, ve heyecan

Sinir ve stres başlıca birçok rahatsızlığın nedeni olarak tanımlanmaktadır. Kaslarda meydana gelecek kasılmalarda aktif rol oynayan bu duygular istemsizce kasların kasılmasına neden olabilmektedir. Aynı durum heyecanın ve paniğin arttığı dönemler için de geçerli olmaktadır. Bu süreçte sakinliği korumak ve zihni rahatlatacak aktiviteler yapmak kasların kasılmasına engel olabilmektedir.

Gebelik

Kadınlarda gebelik esnasında alınan kilolar nedeniyle hareket kısıtlılığı yaşanmaktadır. Gebelikte alınan kilolar vücudun dengesinin değişmesine neden olabilmektedir. Bu süreç içerisinde yapılacak düzenli egzersizler, özelikle bacak kramplarını engelleyebilme özelliğine sahiptir.

Diyabet

Şeker hastalıklarının en çok rastlanılan belirtileri arasında ayak altında yanma hissi ve sık idrara çıkma belirtileri yerini almaktadır. Ancak kan şekerine bağlı oluşabilecek kas kasılmaları kramp ataklarına neden olabilir. Bu sebeple yüksek ya da düşük kan şekeri kramp sancılarına yol açabilmektedir.

Böbrek rahatsızlıkları

İnsan vücudunun ortalama yüzde 60 sudan oluşmaktadır. Su, organların işlevselliğini koruyabilmesi ve devam ettirebilmesi noktasında hayati bir öneme sahiptir. Kasların gevşeyebilmesi için sıvı ve elektrolite ihtiyacı bulunmaktadır. Sıvı ve elektrolit kaybı böbreklerde oluşan rahatsızlıklarında habercisi konumundadır. Buna bağlı olarak kramplar da meydana gelmektedir.

Ergenlik dönemi

Ergenlik dönemi büyüme ve gelişme çağı olduğundan dolayı bu süreçlerde dengesiz beslenme, düzensiz yaşam, ani kilo artışları ya da ani kilo verişleri vücudun dengesini bozabilmektedir. Tıpkı gebelik döneminde olduğu gibi düzenli egzersizler ve sağlıklı beslenme kaslarda yaşanacak krampların önüne geçebilme konusunda yardımcı olacaktır.

Ani hareketler

Gün içerisinde yapılan ani hareketler, bacak ve kollarda kramp sancılarına neden olabilmektedir. Kaslar hareketliliği sağlamadan önce beyin içerisinde bulunan kaslara gevşeme sinyali göndermektedir. Aniden yapılan hareketlerde gönderilen sinyalin gecikmesi gevşemeden gerilen kasların kramp sancısı olarak geri dönüşünü sağlayacaktır.

Kramp Nasıl Geçer?

Kramp oluşan kas için kısa ve derin nefes alarak uygulanacak kası gerip yavaşça ovalamak gibi esneme hareketleri, ısı ve soğuk kompres uygulamak, esansiyel yağlar ile hafif masaj uygulamak, kas gevşetici kremler, su ile birleştirilen elektrolitler ve ılık veya sıcak su tüketimi krampın geçmesini sağlar.

Kramp giren kası rahatlatmak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Kasın gerilmesi için etkilendiği bölgeyi uzatın
 • Kasların rahatlamasına yardımcı olmak için el ya da masaj rulosu yardımıyla masaj yapın
 • Kan akışını sağlamak için ayağa kalıp dolaşın
 • Isı veya buz kompres uygulayın
 • İbuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlardan yararlanın

Sık sık kramp yaşandığı durumda ise uzman doktor kişiye kas gevşetici reçete edebilir. Kas gevşeticiler sayesinde kişinin kaslarında rahatlama meydana gelir. Fakat baş dönmesi, uyuşukluk ya da mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kramp Tedavisi Nasıldır?

Kramp sancılarına cerrahi müdahale uygulanmamaktadır. Klinik muayene sonucunda hekim tavsiyesinde kullanılacak bazı ilaçlar ve kas gevşeticiler kramp sancılarının seviyesini azaltacaktır. Kramp sancılarının yaşandığı esnada sakin kalıp en yakın noktaya oturarak veya imkan varsa uzanarak kas spazmının yaşandığı noktaya hafif şekilde masaj yapmak kısa sürede spazm etkisini ortadan kaldıracaktır.

Kramp sancılarının ya da kas spazmının yaşandığı sürelerde panik olup daha fazla hareket etmek sancının seviyesini artıracaktır. Hekim tavsiyesi üzerine kas gevşetici kremler kullanılabilmektedir. Ilık su ile duş almak kasların gevşemesine neden olacaktır ve kasılmasını önleyecektir.

Egzersiz yapmak sağlık açısından önemli bir konuma sahip fakat yaz mevsiminde aşırı egzersiz yapmak vücuda fazlaca yüklenmek gece bacak arkasındaki baldırlarda kas spazmının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yüzme esnasında bacak arkasında bulunan baldırlarda kramp sancıları meydana gelebilmektedir.  Su içerisinde yaşanan bacak krampları esnasında panik yapmadan sudan çıkılmalıdır aksi takdirde bacakta istemsiz ortaya çıkan kas spazmı panik ile birleşince  boğulmaya neden olabilir.

Kramp Sancılarının Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Kan şekerini dengelemek
 • Ani hareketlerden kaçınmak
 • Kramp sancısı yaşanan bölgeye hafif masajlar yapmak
 • Abartıya kaçmadan vitamin değeri yüksek meyve ve sebze tüketmek
 • Çok fazla gün içerisinde ayakta kalmamak
 • Düzenli beslenmek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Ilık su ile duş almak
 • Sinir ve stres yapmaktan kaçınmak
 • Bol sıvı tüketmek

Kramp Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sürekli kramp girmesi hangi hastalığın belirtisidir?

Vücuttaki herhangi bir kasa sürekli kramp girmesi, damar sertliği (ateroskleroz), tiroid hastalığı, MS hastalığı ve elektrolit dengesizliğinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Kramp ağrısına ne iyi gelir?

Kramp sancısı esnasında hafif yapılacak masaj ve hekim tavsiyesi üzerine alınacak kas gevşeticiler kullanılabilir.

Kramp sancısını önlemek için neler tüketebiliriz?

Kasların kasılmasındaki başlıca nedenleri arasında kalsiyum ve magnezyum eksikliği yer almaktadır. Bu eksikliği gidermek adına k vitamini, d vitamini ve b1 vitamini içeren meyve ve sebze tüketimi sağlanabilir. Balık, havuç, ceviz, yumurta ve kuru baklagiller tüketilebilir

Kramp zararlı mıdır?

Krampların ortaya çıkması sebepsiz değildir. Kas ve sinir sistemin yolunda gitmeyen bir durumun olduğunun sinyalini verir. Klinik muayene yapılması temel problemin ortaya konmasını sağlayacaktır. Klinik muayene sonrası yaşanan kas spazmının nedenine göre bir sonuca varılabilir.

Uzun süren kramplar tehlikeli midir?

Gece uykudan uyandıran kramplar tehlikeli olabilir. Kramplar çoğu zaman bacak arkasındaki baldırlarda meydana gelir ve kramp atakları bir hafta içerisinde minimum iki kez yaşanıyorsa varis belirtisi olabilir.

Kramp damar tıkanıklığının belirtisi midir?

Bacaklarda ortaya çıkan damar tıkanıklıklarında ağrı, sızı ve kas ağrıları görülebilir. Damar tıkanıklıklarında ağrı ve sızılar bacaklar hareket halinde iken yaşanır kramplarda ise aynı durum söz konusu değildir. Kramplar uyku esnasında dahi atak şeklinde yaşanabilir.

Kramp ishal yapar mı?

Kramp tek başına ishal nedeni olmamaktadır. Bağırsak enfeksiyonları ishal, baş ağrısı ve mideye saplanan kramplar ile belirti olarak ortaya çıkar.

Güncelleme Tarihi : 6 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al