Yükleniyor

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun akıntısı; soğuk algınlığı, grip, soğuk/kuru hava veya alerjiler nedeniyle rinit adı verilen burun dokularının iltihaplanması sonucu burundan mukus damlaması veya akmasıdır. Burundan akan mukusun kıvamı ve şekli altında yatan nedene bağlı olarak değişir. Genellikle tek başına akıntı şeklinde ortaya çıkan burun akıntısı hapşırma, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtiler de gösterebilir. Kendiliğinden geçebilen bir durum olan burun akıntısı şikayetleri geçmediği takdirde kulak burun boğaz doktoruna danışılmalıdır.

İçindekiler

Burun Akıntısı Nedir?

Rinit olarak da ifade edilen burun akıntısı; soğuk algınlığı, grip, birtakım alerjen durumlar ve soğuk/kuru havalar sonucu burundan mukus (sümük) damlaması, sıvı akması ve burnun boşalması durumudur. Altında yatan nedene bağlı olarak burun akınsıtının kıvamı, rengi veya şekli değişebilir. Burundan akan sıvı boğazın arkasından veya her ikisinden de damlayabilir. Boğazın arkasından aşağı doğru akıyorsa bu duruma geniz akıntısı adı verilir.

Bunlarla birlikte alerjiler, baharatlı yiyecekler yemek ve soğuk havalarda bulunmak genellikle daha sulu burun akıntısına neden olur. Soğuk algınlığınız veya başka bir enfeksiyonunuz olduğunda ise vücudunuz genellikle daha kalın mukus üretir. Kendi başına ortaya çıkabilen bir durum olan burun akıntısı ayrıca hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve gözlerde sulanma gibi semptomlar da gösterebilir.

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısına genelde burnun içini tahriş edebilen soğuk algınlığı, alerji, sinüs enfeksiyonları veya grip neden olur. Bazı insanların burunları bilinen bir sebep olmaksızın sürekli akar. Yine koronavirüs ve polen, evcil hayvanların tüyü ve toz alerjileri de burun akıntısının nedenleri arasında yer alır. Bebeklerde, bağışıklık sistemi düşük kişilerde ve yaşlılarda hastalıklara bağlı olarak burun akıntısı görülebilir.

Yaygın olarak grip ve soğuk algınlığına bağlı oluşan burun akıntısının nedenleri şu şekildedir:

Koronavirüs

Dünyada ve ülkemizde salgına neden olan koronavirüsün belirtilerinden de biri de burun akıntısıdır. Virüsün burun dokularında yarattığı tahribata bağlı olarak sürekli burun akıntısı yaşanabilir.

Soğuk havalar

Burundan nefes alındığında burnunuz havayı ısıtır ve ciğerlere inerken havanın nemlenmesini sağlar. Soğuk ve kuru hava burun astarını tahriş eder ve hasar bırakır. Burun bezleriniz ise astarı nemli tutmak için aşırı mukus üretir ve bu da burun akıntısına neden olur.

Polen, evcil hayvan tüyü ve toz alerjileri

Havada bulunan polen, beslediğiniz evcil hayvanları tüyü ve yine toz alerjileri burundaki damarlardan içeri girerek burun dokusunu tahriş eder ve mukus üretimini harekete geçer. Bu durum da kişinin dönem dönem sürekli burun akıntısı yaşamasına sebebiyet verir.

Sinüzit

Bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar ve alerjiler sinüsleri tahriş ederek tıkanmalarına ve sıvıyla dolmalarına neden olabilir. Bu durum sonucunda oluşan sinüzit, yüzünüzde baskı ve ağrıya, burun tıkanıklığına ve kalın sarı veya yeşil mukuslu burun akıntısına neden olabilir.

Aşırı gözyaşı

Vücut yoğun gözyaşı ürettiğinde gözyaşları göz kapaklarınızın iç köşesinden nazolakrimal kanal yoluyla burun boşluklarına akar. Bu gözyaşları burnunuzdan damlayabilir ve mukus üretimini uyararak sürekli burun akıntısına yol açabilir.

Burundaki yabancı cisim

Burnunuza bir şey sıkışır veya kaçarsa vücudunuzun mukus üretmesine ve onu temizlemeye çalışmasına neden olur. Bu durum genellikle çocuklarda yaygındır ve bir burun deliğinden çıkan kötü kokulu mukusla bağlantılıdır.

Alerjik olmayan rinit

Alerjik olmayan rinit, haftalar ve aylar boyunca bilinen bir alerjik neden olmaksızın burun akıntısı, hapşırma ve ilgili semptomlarınız olduğunda meydana gelir. Tütün, trafik dumanı ve güçlü kokular gibi tahriş edici maddeler alerjik olmayan riniti tetikleyebilir. Vazomotor rinit en sık görülen tiptir.

Nazal polipler

Nazal polipler burnunuzun ve sinüslerinizin içinde ağrısız ve iyi huylu (kanserli olmayan) büyümeler olarak bilinir. Büyüdükçe burun akıntısına ve diğer semptomlara neden olabilirler.

Hamilelik riniti

Hamilelik riniti, hamilelik sırasında altı hafta veya daha uzun süre burun akıntısı ve/veya burun tıkanıklığının olması durumudur. Kan akışındaki (bu durumda mukus zarlarınıza) ve hormon değişikliklerine bağlı olarak meydana gelir. Ayrıca gebelik tansiyon ilaçları da uzun süreli burun akıntısını tetikleyebilir.

Bazı ilaçlar

Doğum kontrol hapları, bazı tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve erektil disfonksiyon ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlar yan etki olarak burun akıntısına sahip olabilir.

Beyin omurilik sıvısı (BOS) sızıntısı

Beyin omurilik sıvısı sızıntısı, beyninizi ve omuriliğinizi çevreleyen sıvının olması gereken yerden sızmasıdır. Bazı durumlarda burnunuzdan damlayabilir. Genellikle berrak ve suludur ve yalnızca bir burun deliğinden çıkar.

Opioid çekilmesi

Opioid çekilmesi, burun akıntısı ve aşırı sulu gözler dahil olmak üzere birçok semptoma neden olur.

Su gibi burun akıntısı

Burundan sürekli olarak ince mukus damlaması durumu su gibi burun akıntısı şeklinde ifade edilir. Özellikle gribal enfeksiyon dönemlerinde, sinüzit gibi hastalıklarda ve burnun tahriş edilmesi durumunda su gibi burun akıntısı görülebilir. Çok yaygın olmasa da migren, tümör ya da yabancı maddeler de su gibi burun akıntısı durumuna zemin hazırlayabilir.

Sıcak duş almak, bulunulan ortamı nemlendirmek ve burun çevresine sıcak kompres uygulamak su gibi burun akıntısını geçirebilecek yöntemler arasındadır.

Sürekli burun akıntısı

Vazomotor rinit veya kronik rinit olarak da adlandırılan sürekli burun akıntısı; burnun sürekli olarak tetiklenmesi, tahriş olması veya iltihaplanması, burun akıntısının sanki hiç geçmeyecekmiş gibi görünmesiyle birlikte kişinin hayatında sürekli olarak yer almasıdır. Sürekli burun akıntısı bazen de hiçbir nedene bağlı olmaksızın yaşanabilir.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısında su başta olmak üzere bol sıvı tüketmek, burun çevresine sıcak nemli bez uygulamak, sıcak buhar solumak, tuzlu burun spreyi kullanmak ve dinlenmek burun akıntısını durdurabilir.

Burun akıntısını geçirmek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Bol su ve sıcak bitki çayları ile sıvı alımını arttırın
  • Burnu tuzlu su spreyleri ile temizleyin
  • Yüz ve burun çevresine sıcak nemli bez uygulayın
  • Dekonjestan ya da burun spreyi kullanın
  • Sıcak duş alın ya da buhar banyosu yapın
  • Yakınınıza soğuk su buharı veren nemlendiricilerden koyun
  • İstirahat edip, dinlenin
  • Uyurken başınızı dik tutun
  • Akıntının nedeni alerjikse doktor onaylı antihistaminler kullanın

Burun Akıntısı Nasıl Önlenir?

Burun akıntısını önlemek ve hafifletmek için uygulanabilecek doğal yöntemler şunları içerir:

Başta su olmak üzere sıvı tüketimini artırmak

Burun akıntısı olduğunda sıvı tüketerek ve vücudu sulu tutmak, özellikle de bol su içmek sinüslerinizdeki mukusun akıcı bir kıvama gelip daha akışkan hale gelmesini sağlar. Ayrıca burun kanallarının temizlenip boşaltılmasını da kolaylaştırır.

Yüze nemli bez ile kompres uygulamak

Burun akıntısının iyileşmesini ve sinüs basıncının azalması için buruna günde bir kaç kez olacak şekilde sıcak, nemli bir bez ile kompres uygulamak yardımcı olacaktır. Yine sıcak kompres sinüs bölgesinde kan dolaşımını da artırmaya yardım eder. Temiz bir bezi sıcak suya batırarak 15-20 dakika süre ile burun çevresine uygulayın.

Sıcak bir duş ile buhar banyosu yapmak

Burun akıntısının hafiflemesi için sıcak duşta soluyacağınız buhar mukusu gevşetmeye yardımcı yöntemlerden biridir. Sıcak buharı duş yerine ısıtılmış bir suyu bir kaseye koyarak da uygulayabilirsiniz. Kaynar olmamasına dikkat edin ve 5 dakika süre ile buharı soluyun. Bunu günde 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Antihistaminik ve dekonjestan ilaçlar kullanmak

Doktor tarafından burun akıntısının altında yatan nedene bağlı olarak alerjik ya da soğuk algınlığı gibi durumlara karşı antihistaminik, dekonjestan ve steroid maddeler içeren ilaç ve spreyler önerebilir. 

Papatya, zencefil, ısırgan otu ve nane çayı gibi ılık bitli çayları içmek

Hafif dekonjestan içeren papatya çayı, zencefil çayı ve nane çayı gibi bitki çayları hem antiinflamatuar hem de antihistaminik etkileri ile birlikte, çayın ısısından çıkacak buhar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Neti potu ile burun kanallarını temizlemek

Çaydanlığa benzeyen neti potları içine ılık tuzlu su ile hazırlanan karışım eklenip, bir delikten sıkıldığında sinüsleri temizleyerek burun akıntısına iyi gelir. Bunun için musluk suyu kullanmadığınızdan ya da kaynatılıp, soğuduğundan emin olun.

Burnu tuzlu su ile yıkamak

Eczanelerden alabileceğiniz tuzlu burun spreyleri ya da evde hazırlayacağınız tuzlu su çözeltileri mukusu rahatlatarak burun akıntısını durdurmanızı sağlayabilir. Su, tuz ve bir miktar karbonat karışımını günde 3-4 defa burun akıntısını gidermek için kullanabilirsiniz.

Bulunulan ortamı nemli tutarak nemli hava solumak

Hava nem katan nemlendiriciler sayesinde mukusun gevşemesine yardımcı olabilir ve sıvının burnunuzdan dışarı akmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bol bol dinlenmek

Enfeksiyon ve bakteriye bağlı burun akıntısını geçirmek için mümkün olduğu kadar dinlenerek vücudun toparlanması gerekir. O nedenle istirahat edip, dinlenmek hastalık kaynaklı burun akıntısı semptomlarını iyileştirmeye yardım edecektir.

Başı yüksekte tutan pozisyonlarda oturmak ve uyumak

Uyurken başınızı dik tutmak burun kanallarının daha iyi açılmasını sağlar, bu da burun akıntısını önlemeye yardım edebilir.

Burun Akıntısı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Burun akıntısını en hızlı ne geçirir?

Burun akıntısından en çabuk kurtulmanın yolu sümkürmektir. Yüze uygulanacak ılık nemlı bez, burun kanallarının tuzlu su spreyi ile temizlenmesi, dekonjestanlar, akıntıya neden olan alerjik reaksiyon ise antihistaminik ilaçlar kullanmak ve bol su içmek burun akıntısını durdurabilir.

Su gibi burun akıntısı nasıl durdurulur?

İstirahat, bol su içmek, günde bir kaç kez mümkünse nane ve okaliptus yağı damlatılmış sıcak su buharı solumak ve tuzlu burun spreyi kullanmak su gibi burun akıntısını geçirmeye yardım edebilir.

Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer?

Bebeklerde bağışıklık sistemi düşük olabileceği için burun akıntısı yaşanması olasıdır. Bebeklerde burun akıntısı yaşandığı zaman ılık suyla banyo yaptırılması önerilir. Ancak daha sağlıklı sonuçlar için doktora danışmak faydalı olacaktır.

Burun akıntısı korona belirtisi midir?

Burun akıntısı, koronavirüsün belirtilerinden biridir ancak her burun akıntısı koronavirüs olarak değerlendirilmez. Koronavirüs olup olmadığının tespiti için pcr testi yaptırılması gerekir.

Burun akıntısı bulaşıcı mıdır?

Burun akıntısı; soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla ilişkili olarak geliştiyse bulaşıcı olabilir. Alerjik nedenlerle gelişen burun akıntısı ise bulaşıcı değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al