Yükleniyor

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya çiçeklerinden elde edilen papatya çayı, toplanıp kurutularak çay formunda tüketilir. Papatya çayı, kaynatılmış sıcak su içerisine 1 çay kaşığı papatya çiçeği ekleyip, 5 dakika süre ile demledikten sonra tüketilebilir. Özellikle sakinleştirici özelliği ve uykusuzluğa karşı faydasıyla bilinen papatya çayı, antiinflamatuar etkisiyle iltihap gidericidir, adet söktürücü özelliği vardır, diyabete iyi gelir, cildi temizler, yaraları iyileştirir ve ishale karşı etkilidir. Aşırı tüketiminde bazı reaksiyonlar gösterebilme ihtimali olan papatya çayı özellikle ciltle temas halinde cildi tahriş edebilir. Bu sebeple tüketiminde doktor veya beslenme uzmanına danışmakta fayda vardır.

İçindekiler

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, antiinflamatuar olup, inflamasyonu azaltma, ishal ve mide şişkinliği gibi gastrointestinal sorunları iyileştirme, artrit ağrılarını dindirme ve özellikle sakinleştirici etkisi ile depresyonu bastırıp, iyi bir uykuyu teşvik etme gibi faydalara sahiptir.

Papatya çayı faydaları şunlardır:

 • Papatya çayı iltihap giderici özelliği ile yaraları iyileştirebilir
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Adet öncesi gerginlik sendromu belirtilerini hafifletir
 • Stres ve kaygıyı azaltarak sakinleştirir
 • Dahat uyumaya yardım eder
 • Soğuk algınlığına iyi gelir, öksürük gidericidir
 • Boğayı yumuşatarak boğaz ağrısına iyi gelir
 • İshale karşı etkilidir
 • Adet söktürücüdür
 • Kalp hastalıkları riskini düşürür
 • Diyabet tedavisinde tercih edilir
 • Egzama ve cilt problemlerini giderir
 • Osteoporoz tedavisinde tüketilebilir
 • Antikanser etkili bileşenlere sahiptir

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Papatya özleri saman nezlesi, iltihap, kas spazmları, adet düzensizlikleri, uyku sorunları, ülser gibi yaralar, mide-bağırsak rahatsızlıkları, romatizmal ağrı ve hemoroid gibi sorunları gidermede etkilidir. 

İltihapları giderir ve yaraları iyileştirir

Papatya çayı, antiinflamatuar etkisiyle vücuttaki iltihapları gidermesi ve yaraları iyileştirmesiyle bilinir.

Sindirim sağlığını iyileştirebilir

Antispazmodik olarak işlev görebilen papatya çayı ishale neden olan mide spazmlarını azaltabilir ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) semptomlarını hafifletebilir.

Adet öncesi gerginlik sendromu belirtilerini hafifletebilir

Papatya çayı anti-inflamatuar, antispazmodik ve anti-anksiyete özellikleri ile adet öncesi gerginlik (PMS) sendromu belirtilerini bastırmada etkili olabilmektedir.

Stres ve kaygıyı azaltarak sakinleştirir

İçerdiği anksiyolitik bileşiği sayesinde papatya çayı, stres ve kaygı durumlarını azaltarak depresyona iyi gelerek kişiyi sakinleştirir.

Daha rahat bir uykuyu teşvik eder

Apigedin adı verilen antioksidanlar içeren papatya çayı, uykusuzluk sorunuyla mücadele eden kişiler için önerilir. Yatmadan 1 bardak papatya çayı içmek uykusuzluğa iyi gelerek uyku kalitenizi artırabilir.

Soğuk algınlığına iyi gelir

Antibakteriyel, antiviral ve antimikrobiyal özellikle taşıyan papatya çayı, soğuk algınlığının sebep olduğu öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomları azaltarak soğuk algınlığına iyi gelir.

İshale karşı etkilidir

Antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen papatçayı, mide rahatsızlıklarıyla birlikte ishal sorunu yaşayan kişiler için önerilen bir doğal bitki çayıdır. Ayrıca papatya çayı, mide astarını rahatlatmaya ve bağırsakta gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olan antispazmodik ve gaz giderici özellikler içerir. Bir fincan papatya çayı içmek mide rahatsızlığına, şişkinliğe, hazımsızlığa ve karın gazına iyi gelir.

Adet söktürücü ve adet kramplarını giderme etkisi söz konusudur

Papatyanın içinde bulunan antiinflamatuar, anti spazdomik, sedatif, anti anksiyete özellikler, adet öncesi semptomların başında gelen adet ağrıları ve kramplarını giderici etki gösterir.

Kalp hastalıkları riskini düşürür

Antioksidan sınıfına giren flavonlar açısından zengin bir doğal bitki olan papatya, çay formunda tüketildiğinde kan basıncı ve kolesterolü düşürerek kalp hastalıkları riskini düşürebilir.

Diyabet tedavisinde tercih edilir

Antinflamatuar özellikleri sayesinde kan şekerinin yükseldiği durumlarda pankreas hücrelerinde meydana gelen hasarı önleyen papatya çayı, diyabet hastaları için içilmesi önerilen bitki çayları arasında yer alır.

Egzama ve cilt problemlerini giderir

Anti alerjik ve anti mikrobiyal özelliklere sahip olan papatça çayını tüketerek egzama ve sivilce gibi cilt problemlerinin meydana getirdiği şikayetlerden kurtulabilirsiniz.

Osteoporoz tedavisinde tüketilebilir

Papatya ekstraktının osteoblastik hücre farklılaşmasını uyardığı ve anti-östrojenik etki gösterdiği bilinir. Bu sebeple papatya çayı, osteoporoz hastaları için önerilen bitki çaylarındandır.

Anti kanser etkisi söz konusudur

Antioksidan apigenin içeren papatya çayı, özellikle meme kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri ve rahim kanserinin meydana getirdiği kanser hücreleriyle savaşma özelliğine sahiptir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Günlük birkaç fincan düzenli papatya çayı tüketimi uyku sorunlarını giderme, sakinleştirerek stres ve kaygıyı azaltma, öksürük ve boğaz ağrısını dindirme ve ishal şikayetlerini azaltma yanı sıra kalp hastalıkları riski ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak diyabete iyi gelmektedir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Düzenli tüketiminde sağlık açısından birçok fayda sunan papatya çayını yapmak için bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı taze papatya çiçeği ilave ederek 5-10 dakika kaynamaya bırakın. Demlendikten sonra hazır olan papatya çayını günde birkaç bardak içebilirsiniz.

Papatya Çayı Zararları Nelerdir?

Papatya çayı tüketimi pek çok kişi için güvenilir olup, yan etki çok nadir bir şekilde ortaya çıkar. Ancak önerilen miktarının aşılması sonucu reaksiyon yaratmaması adına doktora danışmak önemlidir. Ayrıca papatya içeren kozmetik amaçlı ürünler gözde iritasyona ve cilt tahrişine neden olabilir.

Bununla birlikte küçük çocuklar, gebeler, hamileler ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişilerde güvenli tüketimi henüz kanıtlanmamıştır.

Papatya Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Papatya çayı uyku getirir mi?

Papatya çayının içerdiği apigenin adı verilen antioksidan molekül, beyinde bazı reseptörlere bağlanarak uykusuzluğa iyi gelebilmekte ve uyku kalitesini artırmaktadır.

Papatya çayı sakinleştirir mi?

Papatya özellikle aromaterapide kullanıldığında anksiyete ve depresyona iyi gelebilmekte; sakinleştirici etki göstermektedir.

Papatya çayı zayıflatır mı?

Papatya çayının zayıflama üzerine doğrudan etkisi bulunmamaktadır. Ancak antiinflamatuar etkisi, kan şekeri kontrolünü sağlaması ve stresi azaltıcı etkisi sayesinde dolaylı olarak vücut ağırlığı kontrolüne katkı sağlayabilmektedir.

Papatya çayı adet söktürür mü?

Papatya çayı halk arasında özellikle biberiye ile birlikte adet söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Ancak adet düzensizliği durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır.

Papatya çayı erkeklere zararlı mıdır?

Papatya çayının erkekler için zararlı olduğuna dair bilimsel bir veri yoktur.

Papatya çayı günde kaç bardak içilmeli?

Bitki çayı tüketimi günde toplam 2 fincan ile sınırlandırılmalıdır.

Papatya çayı tansiyonu yükseltir mi?

Düzenli papatya çayı içen kişilerin daha düşük kan basıncına sahip olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Papatya çayı tansiyonu yükseltmemektedir.

Emziren anneler papatya çayı içebilir mi?

Emziren anneler günde iki fincanı geçmemek kaydıyla papatya çayı tüketebilir.

Papatya çayı kabızlığa iyi gelir mi?

Öğünlerden sonra veya gün sonunda papatya çayı tüketimi bağırsak hareketlerini hızlandırabilmektedir. Özellikle stres, kabızlığı etkileyen önemli bir faktördür. Papatya çayı sakinleştirici etkisi sayesinde stresi azaltmaya ve dolaylı yoldan da kabızlığı çözmeye yardımcı olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 2 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al