Yükleniyor

Horlama Neden Olur? Horlama Tedavisi Nasıl Olur, Nasıl Geçer?

Horlama Neden Olur? Horlama Tedavisi Nasıl Olur, Nasıl Geçer?

Günlük hayatta insanların en çok muzdarip olduğu konuların başında horlama gelir. Kişiyi tek başına rahatsız etmesi ve altında çeşitli nedenler barındırmasının yanı sıra aynı evde yaşadığı özellikle ailesini de olumsuz etkileyen horlamanın altındaki nedenin araştırılması ve tedavi edilmesi daha sağlıklı bir uyku için oldukça önemlidir.

İçindekiler

Horlama Nedir?

Uyku esnasında havayollarının daralması ve gevşemesi sonucu hava akımının engellenmesi sonrası nefes almanın sert ve gürültülü sesle ortaya çıkmasına horlama denir. Erkekler ve kilolu kişilerde yaygın olarak görülen horlama sorunu zaman zaman yaşanabildiği gibi kronik bir hal de alabilir. Kronik horlama sorunu yaşayan kişilerin doktora gözükmeleri gerekir.

Sağlıklı bir uykunun önündeki en büyük engellerden görülen horlama aynı zamanda başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu sebeple uykudan önce yapacağınız bazı değişiklikler veya doktor kontrolü sonrası uygulanacak tedaviler horlamanın etkilerini azalatacaktır.

Horlama Neden Olur?

Uyku esnasında dil, ağız, boğaz veya burun gibi havanın geçtiği yollar gevşer ve daralır, hava hareketinin bu şekilde engellenmesi solunum yapısında titreşme yaratır ve nefes eylemi bu sırada horlama olarak bilinen boğuk veya sert ses olarak ortaya çıkmasına neden olur. Bu durumun oluşmasına yaygın olarak ağız ve sinüs anatomisi, soğuk algınlığı, alkol-sigara tüketimi, yaş, kilo ve gün içindeki yorgunluk neden olur.

Tüm bunlarla birlikte aşağıdaki nedenler de horlama yaşanmasına neden olan durumlardandır:

Ağız anatomisi

Alçak ve kalın bir damağa sahip olmak kişinin hava yolunu daraltan etkenlerdendir. Fazla kilolu kişilerde de hava yollarını ekstra daraltacak dokular bulunur.

Burun problemleri

Kronik burun tıkanıklığı yaşayan kişiler ve burun deliklerinin arasında eğrilik bulunanlar horlama sorunuyla daha çok karşılaşır.

Uyku pozisyonu

Sırt üstü yatan kişiler horlamaya daha çok meyillidir. Horlamanın önüne geçmek için sağ tarafınıza doğru yatmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kilo

Aşırı kilolu ve obezite hastalığıyla mücadele eden insanların daha çok horladığı bilinen bir gerçektir.

Yaş ve cinsiyet

Yaşlandıkça kişinin hava yolları daralır ve horlama sorunu artar. Bununla birlikte horlama problemi erkeklerde daha yaygın olarak görülür.

Uyku apnesi

Uyku apnesi de horlamanın nedenleri arasında sayılır. Uyku apnesi olan kişi uykusunda nefes almıyor gibi görünse de boğulma veya nefes nefese kalma hissi gibi sesler çıkarabilir.

Genetik

Ailenizde horlama sorunuyla karşılaşan insan sayısının fazlalığı kişinin kendisinde de horlama problemiyle karşılaşma ihtimalini artırır.

Kadınlarda Horlama Sebepleri

Kadınlarda da burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, alkol tüketimi ve uyku apnesi gibi nedenler horlamaya neden olurken erkeklerden farklı olarak hormonal değişimlerin yarattığı fizyolojik değişiklikler de kadınlarda horlamanın önemli bir nedeni olarak görülür.

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Horlama belirti olarak tek başına yeterli bir olay olarak görülür ancak kişinin fark etmediği durumlarda ortaya çıkan bazı semptomlar horlandığına işaret eder.

Horlama belirtileri aşağıdaki gibidir:

Horlama Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle partneriz veya aynı evde yaşadığınız kişiler size horladığınızı bizzat söyleyebilir ve kişinin horladığı böylelikle ortaya çıkar. Bununla birlikte doktor, solunum yollarını tıkayabilecek durumları belirlemek için fiziksel muayene yapar. Ayrıca bazı sorular sorarak tıbbi geçmişinizi ve ailede horlama vakaları olup olmadığını öğrenerek durumu değerlendirir.

Ayrıca horlama teşhisinde başvurulacak yollar ve yöntemler şöyledir:

Görüntüleme testleri

MR, röntgen veya CT taraması, solunum yollarındaki sorunların analiz edilmesi için kullanılır.

Uyku çalışması (Polisomnografi)

Polisomnografi adı verilen uyku çalışması, uykunuzun performansını izlemeye yarayan bir testtir. Genellikle kişi geceyi uyku merkezlerinde geçirir ve makineler aracılığıyla uyku performansı ve horlama durumu takip edilir. Uyku performansıyla birlikte kalp atış hızı, uyku aşamaları, beyin aktiviteleri ve göz-bacak hareketlerinin analizi yapılır.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Horlama tedavisi için öncelikle horlamanın altında yatan kesin olarak belirlenmelidir. Horlamanın altında tıbbi bir neden tespit edilmezse kişinin yapacağı hayat tarzı değişiklikleri horlamanın önüne geçecektir. Ancak daha ileri ve kronik horlama vakaları tıbbi müdahale gerektirebilir.

Horlama tedavisinde başvurulan tıbbi yollar şu şekilde sıralanabilir:

 • Lazer yardımlı uvulopalatoplasti (LAUP)
 • Ablasyon tedavisi
 • Septoplasti
 • Nazal valf cerrahisi (nazal valf)
 • Radyofrekans dalgaları
 • Tonsillektomi veya adenoidektomi
 • Oral aparatlar
 • Pozitif hava yolu basıncı (CPAP)
 • Üst solunum yolu ameliyatı
 • Küçük dil - yumuşak damak ameliyatları

Tüm bu tedavi yöntemlerinin dışında kişinin yaşam tarzında yapacağı değişiklikler ve soğuk algınlığına bağlı gelişen horlama vakaları için kullanılacak ilaçlar da horlama tedavisinde önerilir.

Horlama Nasıl Geçer?

Horlama problemini evde uygulanabilecek horlama önleyici yöntemler ve kişinin hayat tarzında yapacağı değişiklikler iyileştirecektir. Uyku pozisyonunu değiştirmek, burun tıkanıklığını gidermek, kilo vermek ve alkol tüketimini kesmek gibi yöntemler horlama sorununu giderme konusunda yardımcı olacaktır. Horlamayı geçirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Horlamayı önlemek için uyurken yan yatın ve başınızı yüksekte tutun.
 • Rahat bir yatakta uyuyun.
 • Horlama yastığı, horlama bandı ya da horlama protezi kullanın.
 • Burun kemerine yapışan burun şeritlerini tercih edin.
 • Uyku sürenizi düzene sokun.
 • Kiloluysanız kilo vermeye veya kilonuzu korumaya çalışın.
 • Bol bol egzersiz yapın.
 • Boğaz egzersizi yapmayı ihmal etmeyin.
 • Alkol ve sigara kullanımını azaltın, mümkünse bırakın
 • Akıllı telefon ve diğer cihazları mümkün olduğunca odanın dışında tutun.

Horlama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Geniz eti ameliyatı sonrası horlama ne zaman geçer?

Geniz eti problemi olan ve horlama problemi yaşayan çocukların şikayetleri ameliyat sonrasındaki 1-2 hafta içinde geçebilir.

Horlamayı kesmek için ne yapmak lazım?

Horlamayı kesmek için öncelikle uyku pozisyonu çok önemlidir. Uyku pozisyonunun yanı sıra kilo koruması, uyku düzeni ve alkol-sigara kullanımının bırakılması horlamayı kesmede destek rolü üstlenecektir.

Gece uyurken horlama neden olur?

Kişinin hava yollarının tıkanması ve rahat nefes alamaması, gece uyurken horlamayı meydana getiren en yaygın faktörler olarak kabul edilir. Bu durum gürültülü ve titreşimli bir ses çıkarılmasına sebebiyet verir. Bu ses de horlamadır.

Yan yatmak horlamayı keser mi?

Sırt üstü yatar pozisyonda uyuyanların daha çok horladığı bilinmektedir. Bu sebeple yan yatmak, horlamayı önler ve daha sağlıklı bir şekilde uyumanızı sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al