Yükleniyor

Deviasyon Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deviasyon Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burunda yer alan septumunun normalinden sapması durumuyla burun tıkanıklığı, burun kanaması, horlama gibi şikayetlere sebebiyet verebilir. Doğuştan var olabilir veya sonradan oluşabilmektedir. Tedavi yöntemleri arasında burun estetiği ameliyatı, septoplasti ve ilaç tedavileri yer alır.

İçindekiler

Deviasyon Nedir?

Burun eğriliği olarak da bilinen septum deviasyonu, burun boşluğunu ikiye bölen ince yapıdaki kemik ve kıkırdağın (nazal septum) merkezden kayıp sağa veya sola eğilmesi durumdur. Sapmış burun septumu olan deviasyonda, septum sağa ya da sola fazla eğri olduğu durumlarda estetik açıdan kişiyi rahatsız ettiği gibi, nefes almada da güçlük yaşanır. Çoğu kişide doğal olarak bir miktar sapma bulunabilir. Solunum problemine neden olan, tıkanıklık ve baş ağrısı yaratan ciddi septum sapmalarında kişiye tedavi uygulanması gerekir.

Deviasyon Belirtileri Nelerdir?

Deviasyon, çoğu kişide semptom olarak ortaya çıkmamaktadır. Eğer nazal septum kötü bir şekilde sapmışsa, en yaygın olarak görülebilecek belirti, burundan nefes almada zorluk olarak görülebilir. Bunların yanında deviasyonda şu belirtiler görülür:

  • Burun kanaması
  • Tekrarlanan sinüs enfeksiyonları
  • Bir veya iki burun deliğinin tıkanması
  • Gürültülü solunum veya horlama
  • Belirli bir yöne dönük uyuma tercihi
  • Burunda akıntı

Bu semptomların yanında baş ağrısı, yüzde ağrı ve uyku kalitesinde düşüklük gibi durumlar yaşanabilir.

Deviasyon Neden Olur?

Septum deviasyonu, doğuştan oluşan bir durum olabileceği gibi bazı insanlarda özellikle çocukluk çağında yaralanma, çarpma ve düşme kaynaklı da olabilmektedir. Burun boşluğunu ikiye ayıran septum kaynaklı ortaya çıkan bu durum burun travması, kaza, spor sakatlanmaları sonrası da görülür.

Septum deviasyonu tedavisi, kişide yarattığı semptomların şiddetine göre değişebilmektedir. Tedaviler arasında burun spreyleri, cerrahi müdahale, anti-histaminikler, burun estetiği ameliyatı yer alır. Uzman doktor, septumun nedenine göre en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Deviasyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Burun eğriliği tedavi edilmediğinde, solunum problemlerini beraberinde getirerek, kalitesiz uykuya, horlamaya, uyku esnasında nefes durmasına, boğazda kuruluğa, farenjite ve burunda kanamaya neden olabilir. Bunun yanında vücuda düşük oksijen girmesine sebebiyet verir. Sinüs enfeksiyonlarını da tetikleyebilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Nedir?

Burun eğriliğini düzeltmeye yönelik yapılan, kemik ve dokuların düzenlenmesini içeren cerrahi operasyon septoplasti (septum deviasyonu ameliyatı) olarak tanımlanır. Burun deviasyon ameliyatı, burun septumunun düzgün hizalanmasını sağlayarak, daha iyi solunum ve tıkanıklığın azalması gibi avantajlar sağlayabilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deviasyon ameliyatı öncesinde uzman doktor kişiye teşhis koyarak nazal septum yapısında yer alan bozukluklar belirlenir. Bu noktada burun içi kameralarda ya da radyografik görüntülemelerden yararlanılabilir.

Septoplasti uygulanmadan önce anestezi yöntemi belirlenir. Bu noktada sıklıkla genel anestezi tercih edilmektedir. Cerrahi müdahale aşamasına gelindiğinde burnun alt kısmından küçük kesi açılarak iç yapısına ulaşılır. Buradaki eğrilik düzeltilip, fazla olan dokular çıkarıldıktan sonra müdahale tamamlanır.

Cerrahi müdahale sonra dikişiler çoğunlukla kendi kendine eriyen yapıda olmaktadır. Bu dikişler 1 hafta sonra alınarak iyileşme sürecine geçilir.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Septoplasti (deviasyon ameliyatı) sonrası hastanın normal yaşamına dönebilmesi ve iyileşme sürecinin hızlandırılması için mümkün olduğunca dinlenmelidir. Bunların yanında ilaçların aksatmadan, burun içi nemlendiricileri kullanarak yüzüne darbe alınmasından kaçınması gerekir. Ayrıca burun eğriliği ameliyatından sonra bir süre ağır egzersiz ve spordan kaçınarak ağır kaldırmamalıdır. Ameliyattan 2 hafta sonra da iyileşme süreci tamamlanır.

Deviasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Deviasyon nelere yol açar?

Nazal septumda meydana gelen deviasyon, orta kulak sorunlarına, sinüzite, kulak iltihaplanmalarına, burunda kanamaya, geniz akıntısına, uyku apnesine ve baş ağrısına yol açabilir.

Deviasyon nasıl düzelir?

Burnun orta hattında yer alan deviasyon cerrahi müdahale olan septoplasti (burun eğriliği ameliyatı) ile düzelir.

Deviasyon ameliyatı şart mı?

Solunum sıkıntısı çekilmiyorsa ya da sağlık sorunlarına neden olmuyorsa deviasyon ameliyatı şart değildir. Fakat bu duruma karar vermeden önce uzman doktora başvurmanız gerekir.

Deviasyon ameliyatı riskli mi?

Burun eğriliği ameliyatı, risk açısından oldukça düşük bir ameliyat şeklidir. Kanama, kan birikimi, enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al