Yükleniyor

Burun estetiği (Rinoplasti) nedir? Burun ameliyatı detayları

Burun estetiği (Rinoplasti) nedir? Burun ameliyatı detayları

Estetik ameliyatlar arasında en sık tercih edilen operasyon olan burun estetiği, yüze uyumlu, kişinin kendisi ve çevresi tarafından beğenilen güzel bir burun edilmesi için gerçekleştiriliyor. Burun estetiğinde son yıllarda doğal görünümlü ve burnun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebildiği burunlar tercih ediliyor. Burun estetiği olmadan önce kişinin kendi beklentilerini sorgulaması, bu konuda tecrübeli bir doktora başvurarak ne istediğini doğru ifade etmesi, sonra da kendisi için en uygun burun yapısına ve ameliyat yöntemine doktoru ile birlikte karar vermesi önem taşıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktüf Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Tonguç İşken, burun estetiği ve burun ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı. 

İçindekiler

Burun estetiği (rinoplasti) nedir?

Burun estetiği ideal nefes alma fonksiyonu olan, yüzün tamamına ve kişiyle uyumlu bir burnun edilmesi için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Burnun en önemli görevi nefes alma yani solunum fonksiyonudur. Bu fonksiyonun en iyi şekilde korunması ve iyileştirilmesi temel amaçtır. Burun estetiği, hem görsel hem de sağlık bakımından başvurulan bir operasyondur.

https://www.youtube.com/embed/LkhXtW7Regs

Burun estetiği (rinoplasti) kimlere uygulanır?

Genel olarak görsel anlamda burun şeklinin beğenilmemesi üzerine estetik burun ameliyatları yapılmaktadır.

Burun estetiği burunla ilgili talebi, isteği olan herkese sağlık durumu da uygunsa uygulanabilir. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği yapılabilmektedir. Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir. Bunun dışında çeşitli kazası, çarpma gibi çeşitli travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da gerçekleştirilir. Ya da bu travmalar sonucu burnun yeniden inşası yani rekonstrüksiyonu da gerekebilir.

Burun estetiğinde hangi merkez doğrudur?

Burun estetiği için bu konuda deneyimli uzmanlar ve ekiplerin görev yaptığı tam donanımlı merkezlerin tercih edilmesi uygun olacaktır.

Burun estetiğinde neden Memorial’ı tercih etmeliyim?

Memorial SağIık Grubu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümleri; uzman doktorları, bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağIık personeli, hasta odaklı hizmet anlayışı, kalite politikası, ileri tıp teknoIojisi ile donatılan tanı - tedavi üniteleri, modern mekanları ve konforlu hasta odaları ile sağlıkta güvenin adresidir.

Fonksiyonel ve doğal burun estetiği ameliyatı için doğru doktoru bulma klavuzu

Burun estetiği yaptıracak kişi genellikle plastik cerrahi uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanı arasında bir tercih yapmaktadır. Burnun fonksiyonel cerrahisi temelde kulak burun boğaz uzmanı alanına; burun estetiği, plastik cerrahi alanına giriyor gibi görünüyor olsa da, her iki branş tarafından tecrübeli cerrahlarca yapılabilmektedir. Burun estetiği yaptırmaya karar veren hasta, burnunda nelerin değişmesini istediğini doğru ifade etmeli, doktor da hastaya hangi işlemlerin uygulanabileceği konusunda kapsamlı bir bilgi vermelidir.  Bu konuda mevcut teknolojik 2 boyutlu ve 3 boyutlu görsel araçları hekim tarafından kullanılarak hastaya operasyon sonrası görünümün yaklaşık olarak nasıl olacağını gösterilebilir. Bir plastik cerrah burun içerisindeki nefes almayla ilgili problemlerin de konforlu bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır.  Burada hastanın tercihi önemlidir.

Burun estetiği fiyatları 2022

Burun estetiği fiyatları 2022 ve ameliyatsız burun estetiği fiyatı hastalar tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. Burun estetiği ameliyatı fiyatları; operasyon yöntemi, işlemin yapılacağı merkez, uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir. Burun estetiği, bu konuda önemli bir seriye sahip uzman doktorlar tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılmalıdır. Burun estetiği çok düşük fiyatlara yapılabilecek bir uygulama değildir. Doktorun deneyimi, hastanenin ameliyathane ve tıbbi cihaz donanımı burun estetiği yapılacak merkez seçiminde burun estetiği fiyatında önemli kriterlerdir. Hastanın aldığı hizmetin kalitesi burun estetiği fiyatı konusunda belirleyicidir.

Fiyat Bilgisi için Formu Doldurun

Burun estetiği yöntemleri nelerdir?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. 

Açık rinoplasti 

Burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi açılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kısmın açılması cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlanmaktadır.

Avantajları: Açık rinoplasti ameliyatı burnun kemikleri, kıkırdakları ve kasları görülerek yapıldığından burnun içinden, görülmeyen kısmından başlayan bir kesi olur. O kesi içeriden devam eder, beraberinde burun uç kısmına, burun direği adı verilen kısma gelir. Orada genelde bir martı kanadı veya w işareti şeklinde bir kırık çizgi şekliyle karşı tarafa geçer. Yani görünen kısmı yaklaşık olarak burnun direk kısmındaki 2mmlik kısımdaki bir kesidir. Bu kesi izi daha sonra görünmez hale gelir.

Açık rinoplastinin avantajı buruna çok daha yüksek oranda hakimiyettir. Her kısmı görerek milimetrik ölçümlerle gerçekleştirilir. Oraya bir doku eklenecekse o dokuları oraya birebir sabitleyerek, dikerek yani her aşaması el- göz koordinasyonuyla yapılan bir ameliyattır. Bu yanıyla sıklıkla tercih edilir.

Dezavantajları: Açık rinoplasti, kapalı rinoplastiye göre biraz daha uzun sürmektedir. Bazı durumlarda da burun ucunda ödem süresi uzun sürebilir. Ama genellikle dünyada yaklaşım olarak bakıldığında en sık tercih edilen yöntem olduğu söylenebilir. Oldukça güvenli bir uygulamadır. Özellikle kemik şekillendirmeleri yapılırken gözle de görülerek hareket edilmesi kontrolü artırır ve daha güvenli hareket sağlayabilir.  Rinoplasti işlemlerinde pratik olarak belirgin bir ağrı olmaz. Birçok hastaların ilk sorduğu soru “Çok ağrım olacak mı?”dır. Ameliyattan sonra ilk kurulan cümle ise çoğunlukla “ Hiç ağrım yok”tur. Ancak operasyon sonrası hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.

Hazırlık: Rinoplasti ameliyatları özel bir hazırlık gerektirmez. Hastanın beklentilerinin bilinmesi, isteklerin tespit edilmesi ve doktorun hastayı doğru bilgilendirmesi çok önemlidir. En önemli hazırlık, ameliyat öncesi strateji, planlama ve iletişim kısmıdır. Ancak cerrahi anlamda özel bir hazırlık gerektirmez. Bütün ameliyatlar için geçerli olan kurala göre hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa doktorunun önerdiği şekilde bırakmalı, sigara kullanıyorsa ameliyat öncesi bu alışkanlığından vazgeçmelidir.

Ameliyat sonrası: Rinoplasti sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta burun şeklini etkileyecek ekstra bir travma yaşamamaktır. Belirli bir süre yan yatmamak veya burnu olabilecek olan baskıdan korumak ameliyat sonrası ilk 1-1.5 ay gözlük takmamak, eli buruna bastırmamak önemlidir.

Ne zaman yapılmalı? Rinoplasti ameliyatı için genellikle kemik gelişiminin durmuş olması gerekir. Genelde kızlarda 16-17 yaş civarında burun şekli ya da iskelet gelişimi durur. Bu dönemden itibaren operasyonun yapılmasına bir engel yoktur. Kişinin istekleri, düşünceleri ve kişilik yapısının da oturmuş olması gerekir. Eğer burunda rahatsız edecek kadar dikkat çekici bir şekil bozukluğu varsa 18 yaş beklenmeden hasta ve aile kararı ile de yapılabilir.

Riskleri? Rinoplasti ameliyatlarında komplikasyon riski işlemin açık ya da kapalı yapılması ile ilgili değildir. Yönteme değil, kişiye özgü bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra burunda çöküntü, burun ucu düşmesi, burunda asimetri, morlukların uzun süre geçmemesi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak burun estetiğinin bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması, hastanın doktorunun önerilerini harfiyen yerine getirmesi,  operasyon sonrası burnunu travmalardan koruması çok önemlidir.

Hastaya ameliyat öncesi bir aydınlatılmış onam formu sunulur. Hastaların bunu dikkatlice okumaları, imzalamadan önce kendileri ve süreç ile ilgili akıllarına takılan soruları sormaları çok önemlidir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu uygulama doktor ve hasta için son derece konforludur. Hasta genel anestezi aldığı için genellikle bir gece hastanede kalınması önerilir. Ertesi gün günlük yaşama dönülebilmektedir. Ancak ameliyat sonrası 2-3 günü hastanın ev içinde geçirilmesi önerilir. Ağrı genelde hissedilmez. Bazen 2’inci günden sonra bir miktar şişlik olabilir ama bir sonraki gün şişlik kabul edilebilir düzeye döner. Morluk hiç olmayabilir veya çok az göz üstünde yarım cm’lik bir makyaj gibi durabilir. Açık teknikte bütün damarları görerek kontrol etmek mümkün olduğu için morluk biraz daha az olur denilebilir.  Aslında belirleyici olan açık ya da kapalı teknik değildir. Cerrahın kullandığı cerrahi tekniğine göre, cerrahın niteliğine göre durum değişebilir.

Özellikle burnun bazı kısımlarını tam görerek, yeni dokular ekleyerek veya üzerinde bir takım değişiklikler yaparak yapılacak olan operasyonlarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilir. Ancak kapalı rinoplastiye uygun olan hastalarda kapalı yöntem tercih edilebilir. Aslında bu iki yöntem birbirinin rakibi değildir. Hastanın burun ve yüz yapısı en doğru şekilde değerlendirildikten sonra hangi tekniğin uygulanması gerekiyorsa o tercih edilir.

İleri düzeyde deformitesi olan veya sekonder cerrahi adı verilen, daha önce geçirilmiş estetik operasyon hikayesi olan hastalarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilmektedir. Açık rinoplasti tekniğinin en büyük avantajı, cerraha geniş bir görüş ve uygulama imkanı sağlamasıdır.

Kapalı rinoplasti 

Kapalı burun estetiği nedir?

Kapalı burun estetiği burnun iç kısımlarından kesilerek yapılan rinoplasti tekniğidir. Burnun deliklerinde içeriden yapılan kesilerle burnu kaldırmadan gerçekleştirilmektedir. Bir bisturiyle burnun kanadından değil de iç kısmından yaklaşık olarak 3-4 cmlik bir kesi yapılır. Bu şekilde burnun kıkırdakları ve kemiklerin üzerine gelinir. Bu bölgede müdahale edilecek yerde deri kaldırılır, daha sonra eğer kemik alınacaksa kemik kısımları alınır. Veya kıkırdak kısımları alınacaksa ya da eklenecekse bu işlemler yapılır. Ardından da bu kesi dikişle kapatılmaktadır.

Avantajları: Kapalı burun estetiği, açık rinoplastiye göre daha kısa sürmektedir. Öncesinde dikkat edilmesi gerekenler her iki yaklaşım için de aynıdır.  Farklı bir sebepten dolayı kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar kullanılıyorsa doktora danışılarak operasyoından belirli bir süre önce bırakılmalıdır. Aslında kapalı ya da açık rinoplasti arasında sadece ameliyat yaklaşımı farklıdır.

Kapalı rinoplastide burnun uç kısmı açılmadığı için iyileşme süresi biraz daha hızlı olabilir.

Dezavantajı: Kapalı rinoplastide burnu direkt görerek ve ölçerek burun içinde bir takım işlemleri yapmak mümkünken, kapalı rinoplastide bu söz konusu değildir. Kapalı yöntemde örneğin içeride kanayan bir damarı durdurabilmek mümkün değildir ancak açık rinoplastide o damarı görerek eğer damarda bir kanama varsa durdurmak daha kolaydır. Bu durum da morluk oluşumunu azaltır. Starndart bütün ameliyatlarda belli bir miktar kanama olur. Ya da kesi olduğunda zaten bir miktar kanama görülür. Kapalı rinoplastide eğer yapan kişi cerrahiye çok hakim değilse riskli sonuçlar ve komplikasyonların görülme oranı biraz daha fazladır. Kapalı rinoplasti burnun içindeki kıkırdak, damar ve kas yapısı hissedilerek yapıldığı için öğrenme eğrisi daha zordur. Açık rinoplasti de görerek yapıldığı için öğrenme eğrisi biraz daha kolaydır.

Kapalı ya da açık rinoplasti hastanın sorgulaması gereken bir süreç değildir. Kapalı ya da açık rinoplasti cerrahın en iyi, en başarılı sonucu hangisiyle elde edecekse cerrahın karar vereceği bir konudur, yani aslında doğrudan cerrahı ilgilendiren bir tercihtir.

Koyu tenli, siyahi ya da kalın derili kişilerde ameliyat izlerinin fazla görünme riski vardır. Kalın derili bireylerde ödem daha fazla olabilir. Bir de içerideki kıkırdak şeklinin ortaya çıkması daha uzun zaman alır.  İnce derili olan kişilerde sonuçlar biraz daha kolay elde edilir.

Piezo burun estetiği 

Piezo burun estetiği bir ameliyat yöntemi değildir. Ultrasonik kemik kesici yani piezo cihazının kullanıldığı ameliyatlara “piezo burun estetiği” adı verilmektedir. Burun ameliyatında sihirli bir dokunuş gibi prezente edilmemelidir.

Ultrasonik kemik kesicinin özelliği kesme esnasında yumuşak dokulara zarar vermemesidir. Fakat büyük bir cihazı burun içerisine soktuğunuz için de derinin, oradaki dokuların tamamının kaldırılması gerekir. Bu da ödemin daha fazla olmasına sebebiyet verebilir. İdeal bir burun şekli elde edilmesini sağlamayan ancak gerektiğinde kullanılan bir yaklaşımdır.

Tip plasti 

Tip, uç anlamına gelmektedir. Burun ucunu ilgilendiren ameliyatlara “tiplasti” adı verilmektedir. Burnun sadece uçtan itibaren 1cmlik kısmında estetik işlem uygulanmaktadır.

Genelde tiplasti ameliyatı burunda minimal travmayla yapılan ameliyatlardır. Herhangi bir şekilde kemiklere müdahale olmaz. Tip plasti sadece burun ucunda sorunu olan hastalara uygulanmaktadır. Yani bir ameliyat yöntemi değildir. Örneğin burun ucunda yayvanlık, ayrıklık, düşüklük gibi problemler varsa düzeltilebilir. Klasik rinoplasti ameliyatlarına göre nispeten daha kısa sürmektedir. İşlem süresi uygulamaya göre yaklaşık 1 saattir.  Genelde morluk ve ağrı görülmez. Günlük yaşama dönüş daha hızlıdır. Tip plasti, ameliyathane şartlarında lokal anesteziyle de yapılabilir.

Sekonder burun ameliyatı 

Rinoplasti ameliyatları hata kabul etmeyen ameliyatlardır. Yapılan her hata kendi belli eder. Genelde ameliyat sonrası ilk dönemlerde ödemden dolayı bu hatalar anlaşılamayabilir ancak bir süre sonra ortaya çıkmaktadır.

Sekonder rinoplasti ameliyatı rinoplastilerin yaklaşık 3’te 1’inden fazlasını oluşturur. Rinoplasti ameliyatları yaygınlaştıkça sekonder operasyonlar da her geçen gün artmaktadır

Sekonder yani ikincil burun ameliyatları cerrahi olarak ilk yapılan ameliyata göre daha zordur. Bunun iki nedeni vardır. Hem burnun anatomisi değişmiştir hem de ameliyat esnasında buruna gereken şekli vermek için önemli olan kıkırdak gibi kaynaklar yeterli olmayabilir. Tersier yani üçüncü operasyonlar daha da güç olabilmektedir. Bu operasyonların mutlaka gerekli cerrahi tecrübesi olan ve özellikle bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Lazer burun estetiği 

Lazer işlemi, konkalarda kullanılabilir. Burun içi etleri küçültmek için uygulanan bir uygulamadır.

Lazer cihazında fiber optik bir prob ile burun içerisine lazer enerjisi verilmektedir. Bu işlem içeriden burun etlerinin küçülmesini sağlar ve sadece bu bölge için kullanılır. Yaklaşık 10 dakika süren güvenli bir uygulamadır.

Profiloplasti 

Profiloplasti kişinin profil görüntüsünün güzelleştirilmesi için alın, burun ve çene açılarına dikkat edilerek yapılan ameliyatlardır. Profiloplastide sadece burun ameliyatı değil, aynı zamanda alınla burun arasındaki açı, alt çenenin ileri ya da geride oluşu ya da dudakla yaptığı açılar, dudağın burunla açısına dikkat edilir. Örneğin çenenin geride ya da ileride olma durumu bazen dolguyla bazen protezlerle düzeltilebilir. Dudağın burunla yaptığı, dudağın çeneyle yaptığı açılar da devreye sokularak yaklaşılırsa en güzel sonuçlar alınır.

Burun estetiği yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiği ameliyatlarında kas iskelet sisteminin yeterli gelişimini tamamlaması öngörüldüğü için çocukların kemik gelişiminin tamamlanması beklenir. Burun estetiğinde yaş sınırı değil, kemik ve kıkırdak yapısının gelişimi esas alınır. Ama burna göre gelişimini daha çabuk tamamlayan kepçe kulak ameliyatları çocuğun psikolojisini de düşünerek 6 yaşında dahi yapılabilmektedir. Plastik cerrahide tam olarak üst sınır olmasa da ilerleyen yaşlarda anestezinin ve postoperatif komplikasyonların artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak, hastanın genel durumuna bakarak anestezi almasına engel olacak farklı rahatsızlıkları bulunmuyorsa estetik cerrahi yapılabilmektedir.

Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonları burun estetiğiyle aynı anda yapılabilir mi?

Burun eti yani konka denilen yapılar burundan solunan havanın ısıtılıp nemlendirilmesini sağlamaktadır. Burun etinin büyümesi yani konka hipertrofisi, halk arasında geniz eti ve septum eğriliği gibi hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. 

Burun boşluğunda önden arkaya doğru yan duvarlarda üç sıra halinde bulunan burun etlerinin özellikle alt kısımda bulunanları genellikle alerjik reaksiyonlardan veya septum eğriliklerine sekonder sebeplerden büyüme gösterebilmektedir. Burun eti, septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına neden olan sorunlar, burun estetiği ile beraber eş zamanlı düzeltilebilir sorunlardır.

Burun estetiği ve kepçe kulak ameliyatı aynı anda yapılabilir mi?

Burun estetiği, kepçe kulak ve diğer yüz estetiği operasyonları ile beraber hekimin tercihine bağlı olarak yapılabilir.

Kemerli burunlara estetik cerrahi uygulanabilir mi?

Türkiye burun yapısı olarak Pers burun ailesine yakındır. Genellikle şikayetler de kemerli burun üzerine gelmektedir. Kemerli burnu olan hastalarda burnun kemerini oluşturan kemik ve kıkırdaktaki fazlalık törpülendikten veya çıkarıldıktan sonra teknik olarak çatı dediğimiz kısım açılmışsa, çatıyı kapatmak amaçlı burun keskiler, piezo elektrik sistemler veya motorlu testereler ile kırılarak tekrar kapatılır. Son dönemlerde uygun kemer yüksekliğine sahip hastalarda kemer törpülenmeden burun yüksekliğinin komple azaltıldığı tekniklerle de kemerli burunlar düzeltilebilmektedir.

Kemerli burun, burun kemiği ya da burun küçültme ameliyatları zor ameliyatlar mıdır?

Burun estetiği ameliyatları genel olarak çok ağrılı ameliyatlar değildir. Ama halk arasında burun estetiği ameliyatıyla ilgili doğru bilinen yanlışların başında burun estetik ameliyatlarının başında ağrılı olduğu bilgisi gelmektedir. Ameliyat sonrası oluşan morluklar, şişliklerden dolayı insanlar burun estetiği ameliyatlarının ağrılı ve sıkıntılı ameliyatlar olduğuna inanmaktadır. Eskiden burun estetiği tampon ilişkisi insanları korkutmaktaydı. Burun estetiği sonrası tampon çıkarılma sırasında yaşanan sorunlar yerini tamponsuz burun estetiği ameliyatlarına bırakmıştır. Eskiden kullanılan tamponlar pamuklu bir yapıda olduğu için burnun içine yapışarak kanamalara neden olmaktaydı. Günümüzde kullanılan silikon tamponlar bu tür sıkıntılara neden olmamaktadır. Estetik burun ameliyatından sonra yaşanan şişme ve morarmalar;

 • Ameliyatta kullanılan teknik
 • Yaş, cinsiyet
 • Hastanın kemik ve kıkırdak yapısına göre değişmektedir.

Doktor açışından bakıldığında plastik cerrahide en zor ameliyatlardan birisi burun estetiği ameliyatıdır. Diğer estetik operasyonlara kıyasla burun, herkes tarafından görülüp değerlendirilebilen bir organ olduğu için sonuçları da herkes tarafından görülüp değerlendirilebilmektedir.

Teknik anlamda da kadın ve erkeklerde burun estetiği zor bir estetik cerrahidir. Kişinin; cilt, kemik ve kıkırdak yapı farklılıkları cerrahın işini zorlaştırabilmektedir. Cilt, kemik ve kıkırdak yapısı ince, narin olan hastalarda çok daha dikkatli davranılması gerekir.

Burun derisi çok ince olduğu durumlarda her türlü teknik hata dışarıdan kolay farkedilebilir. Yeterince desteklenmemiş kıkırdaklar da iyileşme sürecinde asimetrilere neden olabilmektedir.

Aynı şekilde kalın derili hastaların estetik cerrahileri de zordur. Kalın derili hastalarda güzel estetik hatlar, dışarıdan daha az görülebilir olmaktadır. Burun estetiğinde zorluk, burnun kemerli ya da burun kemiğindeki eğrilikten ziyade hastanın kemik, kıkırdak ve deri yapısından farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Septum deviasyonu plastik cerrahi ile giderilebilir mi?

Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran, ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşan ve mukoza adı verilen bir örtü ile kaplı kısımdır. Septum deviasyonu yani burun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmın bir tarafa doğru eğik olması, nefes alma bozukluklarının sebeplerinden bir tanesidir. Buradaki eğrilik önde veya arkada olabilir. Hangi tarafa eğrilik varsa o taraftaki pasaj daralır ve nefes almakta güçlük yaşanmasına neden olmaktadır.

Burun eti ve septum eğrilikleri burun estetiği ile eşzamanlı plastik cerrahi uzmanı tarafından ameliyat edilebilir.

Burun estetiği lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile yapılabildiği gibi teknik anlamda lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Burun estetiği lokal anestezi ile yapılırken hastanın uyanık olmasının farklı sorunlara yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın huzursuz olması, korkması ve cerrahin kendini rahat hissetmemesi, burun estetiği gibi ince bir cerrahinin kalitesini düşürür. Burun estetiği operasyonlarının genel anestezi ile gerçekleştirilmesi hasta ve cerrah açısından daha konforludur.

Burun estetiği hangi durumlarda yapılmalıdır?

Burun estetiği, hem görsel hem de sağlık bakımından başvurulan bir operasyondur. Genel olarak görsel anlamda burun şeklinin beğenilmemesi üzerine estetik burun ameliyatları yapılmaktadır. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da yapılmaktadır. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi şikayetlerden dolayı burun estetiği yapılabilmektedir.

Burun estetiği doktoru nasıl seçmelidir?

Burun estetiği yaptıracak kişi genellikle plastik cerrahi uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanı arasında bir tercih yapmaktadır. Burnun fonksiyonel cerrahisi temelde kulak burun boğaz uzmanı alanına; burun estetiği, plastik cerrahi alanına giriyor gibi gözüküyor olsa da, her iki branş tarafından tecrübeli cerrahlarca yapılabilmektedir. Burun estetiği yaptırmaya karar veren hasta, burnunda nelerin değişmesini istediğini, doktor da hastaya neleri değiştirebileceği konusunda fikir vermelidir.  Bu konuda mevcut teknolojik 2 boyutlu ve 3 boyutlu görsel araçları hekim tarafından kullanılarak hastaya operasyon sonrası görünümün yaklaşık olarak nasıl olacağını göstermelidir. Bir plastik cerrah burun içerisindeki nefes almayla ilgili problemleri de çözebilir. Burnun estetiği, fonksiyonel cerrahilerden daha karmaşıktır. Her iki branş da iki işlemin üstesinden gelebilir. Burada hastanın tercihi önemlidir.

Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. 

 • Açık rinopilasti; Burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirilmektedir. Bu kısmın açılması cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlanmaktadır. Genelde kıkırdak ve kemikte uygulanan işlemler kapalı teknikle ile aynıdır. İleri düzeyde deformitesi olan veya sekonder cerrahi dediğimiz geçirilmiş estetik operasyon hikayesi olan hastalarda açık rinoplasti tekniği tercih edilebilmektedir. Açık rinoplasti tekniğinin en büyük avantajı cerraha geniş bir görüş ve uygulama imkanı sağlamasıdır. Bununla birlikte kapalı rinoplasti tekniğine göre burun ucu ödemi ve oluşacak morlukların iyileşme süresi daha uzundur. 
 • Kapalı rinoplasti; Kapalı burun estetiğinde kesiler burun deliklerinin içindedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda cerrahi anlamda görüş açısı daha az olmakla birlikte dışarıdan görülen bir dikiş izi kalma ihtimali bulunmamaktadır. Ayrıca açık rinoplasti yöntemine göre iyileşme süresi nispeten daha kısadır.

Burun estetiği lokal anestezi altında yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile yapılabildiği gibi teknik anlamda lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Burun estetiği lokal anestezi ile yapılırken hastanın uyanık olmasının farklı sorunlara yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın huzursuz olması, korkması ve cerrahin kendini rahat hissetmemesi, burun estetiği gibi ince bir cerrahinin kalitesini düşürür. Burun estetiği operasyonlarının genel anestezi ile gerçekleştirilmesi hasta ve cerrah açısından daha konforludur.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün müdür?

Ameliyatsız burun estetiği kendi içinde bazı sorunlar sunmaktadır. Ameliyatsız burun estetiğinde en sık kullanılan yöntemler şunlardır.

 • Burun dolgusu

Çok belirgin olmayan burun kemerlerinde uygulanabilen ameliyatsız burun estetiği yöntemidir.  Ameliyat olmak istemeyen hastalar için bir avantaj olarak gözükmekle birlikte etkileri kalıcı değildir. Burun kemeri olan durumlarda burun kökünün dolgu maddesi ile doldurarak burnun daha düz gösterilmesi, burun ucu veya sırtındaki düzensizliklerde dolgu uygulalamaları yapılabilir. Dolgu malzemelerine bağlı komplikasyonlar bu tekniğin riskleri içinde hastayla paylaşılması gereken bir durumdur. Günümüzde kullanılan dolgu malzemelerin güvenirliği eskiye göre daha iyi olsa da karşılaşılabilecek riskler, cerrahi komplikasyonlar küçümsenecek boyutlarda değildir.

 • Burun ucu botoksu

Burnun dudakla birleşme bölgesi olan uç kısmına kas içerisine botoks uygulanabilmektedir. Botoksun etkisiyle kas gevşediği için burnun ucunda nispeten bir yükselme sağlanmaktadır. Burun botoksunda olduğu gibi etkisi kısa süreli olmakla birlikte her hasta için uygulanabilirliği ve hasta tatmini açısından sonuçları kişinin kendi takdirindedir.

 • İple burun ucu kaldırma

Ameliyatlarda kullanılan dikiş ipiyle uygulanan bir işlemdir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi uzun süre kalıcılık sağladığı konusunda şahsi fikrim şüphelidir.

Sadece burun ucu kaldırma estetiği yapılabilir mi?

Sadece burun ucu kaldırılabildiği gibi beraberinde geniş burun uçunu küçültmek gibi işlemler de yapılabilir. Burun sırtına müdahale edilmediği bu tür işlemlerde burun ucunun yüksekliği, dudak açısı ve burun ucunun şekli düzeltilmektedir.

Burun törpüleme nedir?

Genellikle kemerli burunlarda, burnun sırt yüksekliğini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Burun estetik ameliyatlarında kullanılan törpü ile burnun sırt yüksekliği istenilen seviyeye getirilir. Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda doktorun tercihine göre törpülenerek veya kesilerek fazlalık kısım alınabilir. Ancak kemerli kısmı törpüleyerek istenilen seviyeye inilmesi daha kontrollü bir işlemdir. Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda törpülemek yeterli olmayabilir. İstenilen seviyeye kadar kemerin alındığı bazı durumlarda burun sırtı (çatısı) açık kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda burnun yan duvar kemikleri içeri doğru kırılarak tekrar bir çatı oluşturulur. Ancak yüksek kemerli olmayan burunlarda buna gerek kalmadan, sadece törpüleyerek istenilen seviyeye indirilebilmektedir.

İdeal bir burun nasıl olmalıdır?

Sanatta bir bütünün parçaları arasındaki oranların uyumunun bir estetik sonucu vardır. Bu oran matematiksel olarak altın oran olarak nitelendirilir. Altın oran; kol ile ön kol, komşu parmak kemikleri arası gibi vücudun ve doğanın birçok canlısında gözlenmektedir. Burun estetiğinde de bu oranlara yakın oranlar elde etmek, estetik algı içinde daha hoş karşılandığı için bu kurala sadık kalınmaya çalışılır.

Burun estetiğinde hastaların istekleri de baz alınarak altın oranın korunmasına özen gösterilmeye çalışılmakla birlikte mevcut varyasyonları da göz önünde bulundurulmaya çalışılır.

Hastaya bunu daha iyi anlatabilmek için estetik cerrahi uzmanları planladıkları burnu, çeşitli 2 boyutlu veya 3 boyutlu uygulamalarla gösterebilmektedir. Hasta ve doktor bu uygulamalar üzerinde fikir alış verişinde bulunarak yapılacak burnun son şeklini belirleyebilmektedir.

Her ne kadar hastanın istekleri öncelikli olsa da yüzün oranları dikkate alınarak hareket etmek gerekir. Çok büyük bir burnu çok küçük hale getirmek cildin bu tür bir operasyona uyum sağlaması konusunda problemler yaratabilir ve istenen sonuçlar açısından tatminkar sonuçlar yaratmayabilir. Sanal ortamda ön görülen sonuçlar, operasyon sonrası sonuçlar ile paralellik göstermesi ve gerçekçi olmaya çalışmak operasyon sonrası hasta ve hekim arasındaki güven ilişkisi açısından önemlidir.

Sinüzit hastası olanlar burun estetiği ameliyatı olabilir mi?

Sinüzit rahatsızlığı olanların burun estetiği ameliyatı olmalarında herhangi bir sıkıntı bulunmamakla beraber; sinüzit şikayeti olan hastaların öncelikle sinüzite sebep olan ve cerrahi ile düzeltilebilen durumların ortadan kaldırılması sonrasında ameliyat edilmesi daha uygundur.

Burun estetik ameliyatı öncesi hastanın dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Burun ameliyatlarında çok hassas işlemler yapıldığı için kanamanın mümkün olduğu kadar az olması arzulanır. Burun estetik ameliyatlarının en önemli kısmı da kansız ortam oluşturmasıdır. Estetik cerrahi sırasında özel ilaçlarlar kullanılarak bu ortamın yaratılması sağlanmaktadır. Bununla birlikte hastanın da ameliyat sürecinden önce dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

 • Ameliyat öncesi estetik cerrahiyi gerçekleştirecek doktor ve anestezi uzmanına kullanıldığınız ilaçlar ve genel sağlınızla ilgili bütün detayları bildirmelisiniz.
 • Operasyona gelirken; takı ve aksesuarları çıkarmalı, makyaj ve tırnaklardaki ojeleri temizlemelisiniz.
 • Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları doktor kontrolünde en az 1 hafta önce kesebilirsiniz.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız doktorunuzla bu durumu paylaşmalısınız.
 • Yeşil çay gibi bitki çayları kanamayı artırabileceği için ameliyat öncesi kanamaya neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun. (Zencefil, zerdeçal, sarımsak, kırmızı şarap, bazı tür biberler, zeytinyağı)
 • Kadınların regl dönemleri tıbbı açıdan ameliyata engel durum olmasa da sonrasında oluşabilecek ödemi artırabileceğinden bu dönemlerde cerrahi uygun değildir.
 • Sigara, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebileceği için bu açıdan hastaya bilgi verilmeli.

Burun estetik ameliyatlarının bir mevsimi var mıdır?

Burun estetik ameliyatlarının genel anlamda bir mevsimi yoktur. Fakat sıcak havalarda terleme sonucu burun alçısının daha kolay gevşeyebilmesi bir sorun olmakla beraber, son yıllarda kullanılan malzemeler hava geçirgenliği sağladığı için bu sorunlar yaşanmamaktadır. Yine de yazın burun estetiği olan hastaların dikkat etmesi gereken durumlar vardır.

 • Yara iyileşme sürecinde, güneşin etkisi ve bronzlaşmayla birlikte cerrahi uygulanan bölge renginin daha koyu hale gelebilme ihtimali bulunmaktadır. Güneşin etkisinden korunmak için doktorun tavsiye edeceği güneş koruyucu kremler ve şapka kullanılmalıdır.
 • Yaz aylarında daha çok kullanılan güneş gözlüklerinin ameliyattan sonra kullanılmaması gerekmektedir.
 • Ameliyattan sonra denize ve havuza, plastik cerrahınızın önerdiği bir süre boyunca girilmemesi gerekir.

Burun estetik ameliyatları kaç saat sürüyor?

Burun estetik ameliyatları yapılacak operasyona bağlı değişmektedir. Septum eğriliği ya da farklı sorunları yoksa operasyon 2-2,5 saat sürebilmektedir. Sadece burun ucu şekillendirilecekse bu işlem daha da kısalmaktadır. Ancak burun estetiği ile birlikte burun içinde bir deformite, sekonder cerrahi denilen daha önce ameliyat olmuş hastaya, kaburga kemiklerinden yeniden burun yapmak gibi komplike cerrahilerin süresi 6-7 saate kadar sürebilmektedir.

Burun estetik ameliyatında kanama çok olur mu?

Burun estetiğinde milimetrik işlemler yapıldığı için ameliyatlarda kanama olması hiç istenmemektedir. Kanayan bir burun için bu tür hassas cerrahi işlemlerin yapılmaya çalışması, cerrahın işini zorlaştırabileceği gibi operasyon sonrasındaki şişlik ve morlukları da artırır. Bu sebeple atravmatik yöntem denilen kanamanın en az olduğu burun kıkırdak zarı ve kemik zarının altından girilerek yapılan teknikler tercih edilir. Ameliyatların bu bölgelerden yapılması kanamayı azaltacağı gibi ameliyat sonrası oluşan ödemin ve morluğun da az olmasına sebep olacaktır. Burun estetik ameliyatları kansız bir ortam sağlanacak şekilde yapılmaya çalışılan operasyonlardır.  

Burun estetiği ameliyatı sonrası yara izi kalır mı?

Burun estetik ameliyatlarında kullanılan açık teknik de burun delikleri arasında küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirildiği için, burun estetiği sonrası burnunuzun bu kısımda çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Yara iyileşmesi kişiden kişiye değiştiği için bu iz herkeste aynı gözükmemektedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda ise dışarıdan görülebilen bir iz bulunmamaktadır.

Burun estetiği sonrası oluşan şişlik ve morluklar ne kadar zamanda geçer?

Burun estetik ameliyatlarda travmanın şekline göre bazen hiç morarma yaşanmamaktadır. Yapılacak işleme göre yaşanan şişlik ve morarma değişebilmektedir. Morarmalar 1 hafta içinde sararmaya başlayarak gözle görülmeyecek hale gelir. Ameliyattan sonraki 2. gün genellikle şişlikler ve ödem en üst seviyede olur. Hastaların çoğunluğunda ödemin büyük kısmı 1 haftada geçerken, ödemin az bir kısmı 3 aya kadar sürebilmektedir.

Burunda çöküntü oluşması nedir?

Burun estetiği operasyonunda burun sırtını destekleyen kıkırdağın ve kemiğin fazla alınması veya iyi desteklenmemesi gibi durumlarda, burun sırtında şişlikler azaldıkça ortaya çıkan bir durumdur.

Burun çökmesinin yaşandığı durumlarda kaburgadan kemik alınmasına kadar varan revizyon ameliyatlarına gereksinim duyulabilir.

Burun ucu düşmesi nedir?

Burun ile dudak arasındaki açının zamanla azalması, burun ucu yüksekliğinin kaybı, burun ucu düşmesi olarak değerlendirilir. Özellikle septum cerrahisinde eğrilmiş olan kıkırdak burun ucuna yakın yerleşimde ise ve bu bölge çıkarıldıktan sonra, burun ucu desteği zayıflamış ve tedbir alınmamışsa zaman içerisinde burun ucu yükseklik kaybı ve burun dudak açısının azaldığı burun ucu düşmesi kaçınılmazdır. Bu tür hastalarda burun ucunu destekleyecek uygulamalar ile durum engellenebilir. Bazen de hastalar tarafından operasyon sonrası erken dönemde ödem nedeniyle daha yüksek görünen bu açı, ödem azalınca bir miktar azalır ve hasta bunu burun ucu düşmesi olarak değerlendirebilir. Kapalı atravmatik teknikler ile yapılan burunlarda ödem daha az olduğu için ve burun ucu bağları korunduğu için belirgin bir değişiklik göstermez.

Rinoplasti operasyonlarında kullanılan teknikler burnun uzun yıllar aldığı şekli koruması üzerine planlanmaktadır. Cerrahın doğru teknikle gerçekleştirdiği operasyonların ardından burun ucunda düşme yaşanmamaktadır.

Burun estetiği sonrası asimetri oluşur mu?

Burun estetiği operasyonu sırasında şekillendirilen kıkırdak ve kemik yapılar iyileşme sürecinde deri ile tekrar kaynaştığı bir iyileşme sürecinden geçer. Bu süreç içerisinde iyileşme olan bölgede bir büzüşme meydana gelir. Bu süreç içinde kıkırdak yapıların destekleri bu kuvvetler karşısında yeterince güçlü değilse yara iyileşmesi sürecinin güçleri karşısında şekil değişikliğine uğrayabilir ve bunun sonucunda asimetri gibi problemler ödemin geçmesi ile ortaya çıkabilir. Kıkırdak yapıların desteği dışında atravmatik teknik kullanımında ödem ve morarma gibi bu kuvvetlerinde daha az olduğu bir iyileşme sureci sağlar.

Burun ameliyatlarından sonra koku alma kaybı olur mu?

Burun estetiği sonrasında geçici koku sorunları yaşanabilir. Koku alma hücreleri burun kemerin olduğu bölgeye yakındır. Burun kemeri kesilerek ya da törpülenerek aşağı indirirken koku almayı sağlayan mukozanın ödemi veya zarar görmesi koku almada sorun yaratabilir. Aşırı büyük kemerli burunlarda burun küçültülürken mukoza dar bir alanda sıkışabilir. Burun aşağı indirilirken mukozanın dar alanda sıkışması ya da yığılıp kalması koku ile ilgili sorunlara yol açabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında; travmalara dikkat etmek, eğilerek ayakkabı bağcıklarını bağlamak gibi baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek durumlar ve aktivitelerden uzak durmak gerekir.

 • Ameliyat sonrası burnunuzu travmalardan korumak ve şişlikleri azaltmak için yatarken yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmek önerilir.
 • Kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir süre spor yapılmamalıdır. 10 gün normal aktivitelerden, 3 hafta ise ağır sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Ameliyattan sonrası burnunuzu koruyan alçı ya da atellerin ıslanmamasına özen gösterilmelidir. Burun estetiği sonrası bir süre banyoda baş kısmının yıkanmaması önerilir.
 • Travmalardan uzak durulmalıdır.
 • Doktorun tavsiye edeceği süre kadar burun estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanılmamalıdır.
 • Düzenli beslenmek ve düzenli uyumak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması, burun tabanında hassasiyete neden olabilir.

Estetik burun ameliyatı fiyatlandırmasında neler etkili olmaktadır?

Burun estetiği fiyatları, yapılacak işlemlere göre değişmektedir. Yapılacak işlemin boyutuna bağlı olarak ameliyat saatleri de uzamaktadır. Sadece burun ucu yapılacak hastanın fiyatlandırması ile ek olarak nefes alma fonksiyonuyla ilgili sorunları olan bir hastanın fiyatlandırması arasında fark bulunmaktadır. Burun sırtındaki kemer, hastanın daha önce geçirilmiş bir burun ameliyatı olması, kaburgadan kemik alınarak yeni burun yapılması gibi farklı işlemler farklı fiyatlandırmalara neden olmaktadır.

Burun estetiği sonrası masaj yapılmalı mıdır?

Burun estetiği sonrasında burun sırtı boyunca ve burun kanatlarından göz kenarlarına doğru tek yönlü sıvazlama şeklinde masaj uygulamaları hastaya önerilebilir. Masaj uygulamasının mantığı bu bölgedeki dolaşımın mekanik olarak baskı yapılarak artırılması işlemidir. Sirkülasyonu hızlandırmak yara iyileşmesini hızlandırdığı şeklinde düşünülebilir.

Burun estetiği yaptırma düşünceniz varsa, uzmanlarımızdan doğru bilgiler almak için hemen online hastane randevusu alabilirsiniz. 

Burun ameliyatı sonrası hasta kaç günde iyileşir?

“Burun ameliyatı kaç günde iyileşir?” sorusu, burun estetiği ile ilgili yanıtı sıkça merak edilen konulardan biridir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci; ameliyat yöntemine, kişinin yüz yapısına, derinin incelik ve kalınlığına göre değişebilmektedir. Bu dönemde hızlı iyileşme için doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Tavsiye edildiği şekilde soğuk kompres uygulanması, sigara kullanılmaması, bol su içilmesi, sağlıklı beslenilmesi ve buruna alınabilecek darbelerden uzak durulması önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 10 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al