Yükleniyor

Burun Dolgusu Nedir ve Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun Dolgusu Nedir ve Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu, ameliyatsız rinoplasti olarak adlandırılan burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için burnun yeniden şekillendirildiği kozmetik cerrahi prosedürdür. Hyaluronik asit başta olmak üzere biyo-uyumlu malzemelerin deri altına enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu sayede burun deformasyonları, burun kemerindeki çöküntüler ve asimetriler düzeltilir. Burun ucunun düşük olması, bölgede küçük girintilerin varlığı ve burun estetiği sonrası bazı bozukluklar için bu işlemden faydalanılır. Cerrahi bir yöntem olmadığı için iyileşme süreci kısa ve rahat sürer fakat işlemi yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

İçindekiler

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, dolgu maddesi kullanılarak burun şeklinin düzeltilmesi ve toparlanmasını içeren bir uygulamadır. Bu maddelerin türü kişinin burun şekline ve kalıcı ya da geçici tercihine göre seçilir. Bu durum aynı zamanda cerrahi olmayan burun estetiği olarak da bilinir. Cerrahi müdahale olmadan yapılan ameliyatsız burun estetiği kişinin burnuna hacim katar fakat küçülmesine yardımcı olmaz.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu yaptırmadan önce doktor detaylı bir muayene yapar. Eğer burun deformasyonları veya şekil bozuklukları bu işlemle düzeltilebilecekse ve hastanın genel sağlık durumu iyiyse yapılacağına karar verilir. Estetik ve rekonstrüktif cerrahide kullanılan bu yöntem belirli aşamalarla uygulanır. Burun dolgusunun uygulanma adımları aşağıdaki gibidir: 

 • Lokal anestezi altında gerçekleşen bir işlem olduğu için burun bölgesine özel bir solüsyon sürülür ve uyuşturulur. 
 • Uygulama sürecinde cerrah, belirlenen dolgu maddesini burun bölgesine ince iğneler aracılığıyla enjekte eder. Ana etken maddeler hyalüronik asit tabanlı olduğu için burun çevresindeki dokularla kısa süre içinde bütünleşir. 
 • Enjekte uygulamasından sonra burun bölgesini şekillendirme işlemleri yapılır. Bu süreçte burun sırtındaki çukurları doldurma, burun yanak çizgilerini düzeltme ve burun ucunu kaldırma gibi adımlar uygulanır. 
 • Burun ucu dolgusu enjeksiyon ve şekillendirme işlemleri tamamlandıktan sonra sonuçlar değerlendirilir. Hastanın beklentilerini karşılamak için cerrah, gerektiğinde birkaç uyarlama yapabilir. 
 • Estetik bir müdahale olan burun dolgusunun uygulanma aşamaları belirlidir. Tüm adımlardan sonra iyileşme sürecine geçiş yapılır.

Burun Dolgusu İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Burun dolgusu küçük iğneler yardımıyla yapılan minimal bir enjekte işlemidir. Cerrahi bir uygulama olmadığı için iyileşme süreci kısa sürer ve rahat geçer. Bu süreçte hafif kızarıklık ve şişlik gibi semptomları gözlemlemek mümkündür. Hasta, aynı gün içinde günlük işlerine geri dönebilir ancak doktor tarafından verilen talimatlara uymak gerekir. Her bireyin burun yapısı ve müdahale şekli farklı olduğu için iyileşme sürecinde bazı nadir farklılıklar görülebilir. Burundaki şişlik ve kızarıklık gibi semptomların yaklaşık 1-2 hafta içerisinde geçmesi beklenir. Dolayısıyla burun dolgusu iyileşme süreci genelde kısa sürse de olası komplikasyonların takip edilmesi önemlidir.

Burun Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun dolgusu operasyonu sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle işlemden sonra buruna dokunmak ve hareket ettirmeye çalışmak oldukça sakıncalıdır. Doktor talimatları kişiye özel olarak değişse de işlemi yaptıran hastaların uymaları gereken ortak noktalar bulunur. Burun dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir: 

Hijyene dikkat edin

Minimal invaziv bir operasyon olsa da her estetik müdahalede enfeksiyon riski vardır. Bu riski azaltmak için hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle operasyondan sonra ellerinizi sık sık yıkamalı ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmalısınız. Aynı zamanda doktorunuzun tavsiye ettiği bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz.  

Güneşten korunun

Burun dolgusundan sonra güneşin zararlı ışınlarından korunmalısınız. Aksi takdirde işlemden sonra hassas cildinize zarar verebilir. Güneş koruyucu ürün kullanmak veya güneşten kaçınmak gerekir. Doktor tarafından önerilen krem veya losyon ürünlerini kullanmanız daha doğru olacaktır. 

Ağır fiziksel aktivitelerden kaçının

Diğer çoğu müdahalede olduğu gibi burun dolgusu iyileşme sürecinde egzersiz ve ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmalısınız. Zira normalden daha fazla hareket etmek kan dolaşımını artıracağı için şişlik ve morluk daha riskli hale gelebilir. Estetik sonuçlarının daha hızlı olması için bu süreçte dinlenmeye ve daha az hareket etmeye dikkat etmelisiniz.  

Soğuk kompres uygulayın

İşlem sonrasında ortaya çıkan şişlik ve kızarıklık gibi komplikasyon risklerini azaltmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı doktorunuzun verdiği bilgiler dahilinde gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda işlem yapılan bölge burun olduğu için başınızı yüksekte tutmaya dikkat etmelisiniz. Böylece sonuçlar daha hızlı ve olumlu etkilerle görülür.  

Doktor kontrolünü ihmal etmeyin

Burun dolgusundan sonraki iyileşme süreci her ne kadar hızlı olsa da bazı sorunların önceden görülmesi ve müdahale edilmesi için kontrol önemlidir. Genel sağlığınız ve işlem sonuçlarınızın değerlendirilmesi için belirli aralıklarla doktor ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.  

Beslenme programına dikkat edin

Beslenme, tıbbi işlemlerden sonra iyileşme sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Sağlıklı beslendiğinizde burun bölgesinde daha hızlı iyileşme olduğunu görebilirsiniz. Özellikle anti-enflamatuar özelliğine sahip olan gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Dokuların daha hızlı iyileşmesi için bol miktarda su içmelisiniz.

Doğru yöntem ve kaliteli dolgu malzemesiyle uygulanan burun dolgusu öncesi sonrası bakımından dikkat çekici farklılıklar sunar. Bu sonuçların desteklenmesi için işlemden sonra hijyen, beslenme ve hareketlilik gibi alışkanlıklarınıza daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Burun Dolgusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Burun dolgusu zararlı mıdır?

Burun dolgusu, doğru şekilde uygun dolgu malzemeleriyle uygulandığında zararlı olmayan bir yöntemdir. Fakat her müdahalede olduğu gibi bazı riskleri içerir. Bazı kişiler dolgu malzemesi olan hyalüronik asit maddesine alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bu durumda kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi tepkiler ortaya çıkar. Aynı zamanda dolgu maddesinin zamanla yer değiştirmesi de yan etkilerinden biridir. Bunun sonucunda burunda asimetrikler ve şekil bozuklukları oluşabilir. Bununla birlikte steril ortamda yapılmayan işlem neticesinde enfeksiyon riski oldukça yüksektir.

Burun dolgusu kalıcı mıdır?

Burun dolgusunda dolgu malzemeleri kullanılır ve zamanla vücut tarafından emileceği için kalıcı sonuç sağlamaz. Bu nedenle etkisi geçtiğinde yeniden uygulama gerektiren bir işlemdir. Tekrar uygulanması cerrahi bir operasyon olmadığı için genelde rahat geçer. Aynı zamanda kullanılan dolgu malzemesinin tipi, kalitesi ve hastanın yaşam tarzına bağlı faktörler işlemin etkisini belirler. Zira bazı kişilerde burun dolgusunun etkisi bir ay sürerken bazılarının ise birkaç yıla kadar uzadığı görülebilir.

Burun dolgusunu kimler yaptıramaz?

Cerrahi bir operasyon işlemi gerektirmeyen burun dolgusu, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ciddi komplikasyon ve risk içermeyen bir yöntem olduğu için çoğu hastaya uygulanabilir. Yine de her burun şekil bozukluğunun dolgu malzemesiyle düzeltilemeyeceği de bilinmelidir. Diğer yandan bazı sağlık problemleri olanlar için uygun bir yöntem değildir. Burun dolgusunu yaptırması uygun olmayan kişiler şu şekildedir: 

 • Hamileler
 • Burun kemerinde ileri seviyede eğrilik ve şekil bozukluğu olan bireyler 
 • Kullanılan dolgu malzemesine alerjisi olan kişiler  
 • Ciddi kronik hastalığı olanlar  
 • Cilt hastalığı veya hassasiyeti olan kişiler 
 • Aktif uçuğu olanlar  
 • Uygulanacak işlem ile nefes alma probleminden kurtulmak isteyen hastalar 
 • Burnunu küçültme hedefi olan kişiler

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al