Yükleniyor

Burun Ameliyatlarından Sonra Uyulması Gereken 8 Kural

Burun Ameliyatlarından Sonra Uyulması Gereken 8 Kural

Kadın ve erkeklerde, özellikle ergenlik döneminde artan dış görünüme yönelik estetik kaygılar sıklıkla burun yapısından kaynaklanıyor. Yüzün en çarpıcı bölümünü oluşturan burun iyi bir estetiğe sahip ve yüzle orantılıysa, kişinin özgüvenini artırmada ve sosyal ilişkilerdeki dengeyi sağlamada etkili rol oynuyor. Burun, görünümün yanı sıra sağlıklı nefes için çok önemi bir göreve sahip. Sürekli tıkalı olduğu için burun solunumu yapamayan kişiler için kansız ve ağrısız ameliyat seçenekleri ile sağlıklı bir buruna kavuşmak mümkün olabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, burun estetiği ve ameliyatları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Sağlıklı nefes burun yoluyla alınır 

Burun, estetik ve görsel yönünün dışında çok fonksiyonel bir organdır. Sağlıklı nefes, burun solunumuyla alınır. Burun ameliyatı olmak isteyen hastaların çoğunda estetik kaygıların yanı sıra iyi nefes alamama, geceleri ağzı açık uyuma, horlama ve benzeri şikayetler mevcuttur. Aynı zamanda bu kişilerde yorgun uyanma ve gündüz uyuklama gibi yaşam standartlarını çok olumsuz etkileyen durumlar da söz konusudur. Yaşanan sıkıntıların önemli bir sağlık sorununa yol açmasını engellemek için cerrahi gerektiren hastalara ameliyat uygulanmalıdır.

Sağlık, estetikten görünümden önce gelmeli

Burun ameliyatlarında öncelik, hastanın sağlığıdır. Yani nefes almakta zorluk çeken bir hastanın önceliği, estetik kaygı değil sağlıklı nefes alabilir duruma gelmektir. Ancak bazı hastalarda estetik kaygılar sağlığın önene geçebilir. Estetik açıdan güzel bir buruna sahip olma düşüncesinin içselleşmesi, hastada psikolojik sorunlara yol açabilir. Üstelik estetik kaygı yalnızca kadınları değil günümüzde erkekleri de etkilemektedir. Burnunun görünümünü beğenmeyen erkekler de estetik operasyon için doktora danışmaktadır.

Özellikli cerrahiler ile sağlıklı ve estetik bir burun mümkün

Burun ameliyatları kadınlarda 16, erkeklerde 16-18 yaş döneminden itibaren 50-60’lı yaşlara kadar yapılabilir. Geçmişte burun estetiği ameliyatlarında hastanın hem sağlıklı nefes alması hem de güzel bir buruna sahip olması mümkün olamayabiliyor, hastalar ameliyat sonrası kanama ve ağrı gibi ciddi sorunlar yaşıyordu. Günümüzde uygulanan yeni ameliyat yöntemleri hastaların nefes alamama problemlerini ortadan kaldırılırken, estetik açıdan da tatmin edici sonuçlar sağlamaktadır. Estetik ve fonksiyonel burun cerrahisi aynı ameliyat ile gerçekleştirilmektedir. Uygun hastalarda ameliyat kapalı yöntemle yapılmakta ve bu sayede kesiler burun deliklerinin içinde oluştuğu için iz kalma riskini de ortadan kalkmaktadır.

Burun ameliyatları sonrası…

  1. Ameliyat sonrası burnunuzu travmalardan korumak ve şişlikleri azaltmak için yatarken yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmek önerilir.
  2. Taburcu olduktan sonra burun her türlü travmalara karşı korunmalıdır.
  3. Gözlük, doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmamalıdır.
  4. Kan sulandırıcı ilaçlardan doktor kontrolünde uzak durulmadır.
  5. Düzenli uyku, doğru beslenme ve belirli bir süre evde dinlenmek gerekir.
  6. Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması, burun tabanında hassasiyete neden olabilir.
  7. Banyo yaparken baş kısmının bir süre ıslanmamasına özen gösterilmelidir.
  8. Yine doktorun önerdiği süre boyunca her türlü spordan uzak durulmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al