Yükleniyor

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Virüs, bakteri veya mantarların akciğer dokularında oluşturduğu iltihaplanmalara bağlı rahatsızlıklar akciğer enfeksiyonu olarak adlandırılır. Altında yatan nedene bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteren akciğer enfeksiyonu hafif ila şiddetli şekilde seyreder ve tıbbi tedavi gerektirebilir. En yaygın akciğer enfeksiyonu türü olarak karşımıza çıkan zatürre (pnömoni) dışında da akciğer enfeksiyonuna neden olan virüsler söz konusudur.

İçindekiler

Akciğer Enfeksiyonu Nedir?

Akciğer enfeksiyonu, bakteri, virüs veya mantar kaynaklı akciğerdeki hava keselerinin iltihaplanması ve sıvı ya da irinle dolması ile ortaya çıkan enfeksiyondur. Bu da solunan oksijenin kan dolaşımına girmesini zorlaştırabilir. Alt ve üst yolunum yolunda yaşanan enfeksiyonlar ile ortaya çıkan akciğer enfeksiyonunun en yaygını zatürredir (pnömoni). Zatürre dışında akciğerlere hava taşıyan bronşiyal tüplerin enfekte olması sonucu oluşan bronşit de enfeksiyonlar arasında yer alır.

Kişinin günlük hayatını rahatsız eden birtakım belirtilerle birlikte görülen akciğer enfeksiyonu ciddi komplikasyonlara yol açarak tehlikeli bir duruma gelebilir. Bu yüzden semptomlar ciddiye alınmalı, doktora danışarak akciğer enfeksiyonunun tedavisi yaptırılmalıdır.

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Genellikle belirgin semptomlarla kendisini gösteren akciğer enfeksiyonunun en yaygın belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gösterilir. Bu belirtiler dikkate alınmazsa akciğerde meydana gelen enfeksiyonların ilerleyip daha ciddi komplikasyonlara sebebiyet verme durumu söz konusudur.

 • Yeşilimsi, sarı ve bazen kan içeren mukuslu öksürük
 • Yüksek ateş
 • Terleme ve titreme
 • Nefes almada güçlük, nefes darlığı
 • Nefes alma veya öksürmeyle ortaya çıkan göğüs ağrısı
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

Akciğer enfeksiyonu bulunan kişilerde semptomlar şöyle seyredebilir:

Yüksek ateş

Bağışıklık sistemi akciğer enfeksiyonuyla savaşırken yüksek ateş oluşur. Bakteriye bağlı bir akciğer enfeksiyonu yaşanıyorsa ateş 40 dereceye kadar çıkabilir.

Göğüs ağrısı

Akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen göğüs ağrıları genelde keskin veya bıçak saplanır gibi bir his verir. Bununla birlikte öksürme esnasında veya derin nefes alırken de şiddeti artabilir.

Öksürük

Akciğer enfeksiyonunun belirtisi olarak karşımıza çıkan öksürük, vücudunuzu solunum yolları ve ciğerlerin iltihaplanması sonucu üretilen mukustan atılmasına yardımcı olur. Enfeksiyona bağlı olarak öksürük bazen kanlı bir şekilde gerçekleşebilir. Ayrıca diğer belirtiler geçse bile öksürük birkaç hafta devam edebilir.

Vücut ağrıları

Miyalji olarak adlandırılan vücut ağrıları özellikle kaslarla birlikte sırt bölümünde yaşanır ve enfeksiyon sonucu meydana gelir.

Nefes darlığı

Akciğer enfeksiyonunun belirtileri arasında nefes darlığı da bulunur. Nefes almakta zorluk çektiğiniz durumda doktora danışmayı unutmayın.

Burun akıntısı

Özellikle burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler bronşite bağlı akciğer enfeksiyonunun göstergesi olabilir.

Hırıltı

Nefes alıp verirken çıkan farklı bir ses hırıltı olarak bilinir. Bu hırıldı akciğer enfeksiyonu belirtileri arasında yer alır.

Titreme

Akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak yüksek ateş sırasında kişide titreme yaşanabilir.

Enerji düşüklüğü ve yorgunluk

Bağışıklık sisteminin düştüğü akciğer enfeksiyonu vakalarında kişi kendini yorgun ve bitkin hisseder.

Cilt ve dudaklarda mavimsi görüntü

Vücuttaki oksijenin azalması sonucu cilt ve dudaklarda mavimsi bir görüntü oluşabilir.

Bunlarla birlikte akciğer enfeksiyonun olası diğer belirtileri de şunlardır:

Akciğer Enfeksiyonu Neden Olur?

Akciğer enfeksiyonuna daha çok, pnömoni ve COVID gibi virüsler ve bakteriler neden olur. Mantar ve parazitlerde akciğer enfeksiyonuna neden olabilir ancak yaygın değildir. Hafif ila şiddetli semptomlara ve hastalığa neden olabilirler. Öksürük ve ateş gibi majör belirtilerin yaşanmasının yanı sıra kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre akciğer enfeksiyonunun şiddeti değişebilir.

Akciğer enfeksiyonu türleri şöyle sıralanabilir:

Zatürre (Pnömoni)

Ülkemizde ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alan ve halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, akciğerlerdeki inflamasyon ve iltihaplanma durumu şeklinde tanımlanır. Akciğer enfeksiyonunun en yaygın nedeni olan zatürre, tıbbi olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bronşit

Bronşiyal tüplerin iltihaplanması sonucu yaşanan bronşit de akciğer enfeksiyonu nedenleri arasında yer alır.

Bronşiyolit

Akciğerlerdeki bronşiyollerin iltihaplanmasıyla birlikte oluşan bronşiyolit hastalığı da akciğer enfeksiyonu nedenleri listesindedir. Bronşiyolit en yaygın nedeni RSV olarak bilinse de diğer virüsler de bronşiyolit kaynağı olarak görülebilir ve çocuklarda daha sık meydana gelir.

Grip

Bulaşıcı olarak sık görülen hastalıklardan biri olan grip veya mevsimsel grip, en yaygın akciğer enfeksiyonu nedenlerinden biridir.

Covid-19

Koronavirüs salgınıyla birlikte solunum yolu hastalıklarının arttığı gözlenmiştir. Akciğer enfeksiyonu nedenleri arasına salgınla birlikte koronavirüs hastalığı da girmiştir.

Boğmaca

Daha çok bebek ve çocuklarda görülen bir hastalık olan boğmaca aşı ile önlenebilen bir sorun olmasına rağmen hala insanların yakalandığı bir hastalıktır ve akciğer enfeksiyonu nedenlerinden sayılır.

Tüberküloz

Dünyada yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de tüberkülozdur. Tüberküloz hastalığı da akciğer enfeksiyonuna sebebiyet verebilir.

Akciğer Enfeksiyonu Ölüm Riski Taşır mı?

Akciğer enfeksiyonunun en yaygın nedeni olarak görülen pnömoni, ülkemizde görülen ölüm nedenleri sıralamasında 5. Sırada yer almaktadır. Pnömoninin neden olduğu akciğer enfeksiyonu ölüm riski de yüzde 1 ve yüzde 60 aralığında değerlendirilir. Bu durum kişiden kişiye ve enfeksiyonun altında yatan nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Akciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Akciğer enfeksiyonunun öksürük ve nefes darlığı gibi yaygın görülen belirtilerinin iyileşmesi için öncelikle bol su içilmesi gerekir. Bununla birlikte dinlenmek, vitamin takviyeleri almak ve hastalık sürecinde sağlıklı beslenmek de akciğer enfeksiyonunun tedavisinde uygulanabilecek doğal yöntemler olarak sıralanır.

Akciğer enfeksiyonuna iyi gelen yöntemler şu şekilde özetlenebilir:

 • Bol bol su için
 • Mümkün olduğunca dinlenin
 • Bal veya zencefilli sıcak çayı tercih edin
 • Tuzlu suyla gargara yapmayı unutmayın
 • Bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmek için nemlendirici kullanın
 • Ateş düşürücü asetaminofen veya ibuprofen alın
 • Enfeksiyonun geçmediği durumlarda reçeteli antibiyotik kullanın
 • Düzenli bir şekilde uyumaya çalışın
 • Sigarayı en kısa sürede bırakın

Akciğer enfeksiyonuna iyi gelen yöntemlerin denenip sonuç alınamadığı daha şiddetli enfeksiyon vakalarında doktora başvurup hastaneye yatış gerekebilir. Ayrıca nefes darlığının yoğun hissedildiği durumlarda solunum tedavisi de uygulanabilir.

Akciğer Enfeksiyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akciğer enfeksiyonu geçer mi?

Ağır semptomların görülmediği akciğer enfeksiyonu vakaları kendiliğinden iyileşme gösterirken daha ileri seyreden akciğer enfeksiyonlarında tıbbi tedavi gerekebilir.

Akciğer enfeksiyonu kaç günde geçer?

Hafif seyreden akciğer enfeksiyonu vakaları genellikle 3-5 gün içinde iyileşirken orta seviye ve şiddetli enfeksiyon durumları 10 günden 6 haftaya kadar sürebilir.

Akciğer enfeksiyonu risk grupları nelerdir?

Özellikle sigara içen kişiler, bazı meslek grupları, koah-astım-bronşit gibi kronik hastalığı olan kişilerle birlikte bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler de akciğer enfeksiyonları risk grupları arasında yer alır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al