Yükleniyor

Enfeksiyon Nedir? Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon Nedir? Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon, bir veya daha fazla patojenik ajanın (bakteri, virüs, protozoa, mantar) bir konağın vücuduna girmesi ve çoğalması ile doku ve hücrelerin istila edildiği bir hastalıktır. Bu istilacı mikroorganizmalar, vücuttaki dokulara zarar vererek birtakım enfeksiyon hastalıklarına yol açar. Meydana gelen enfeksiyon hastalıkları viral veya bakteriyel oluşuna göre bazı belirti ve komplikasyonlar gösterir. Enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kusma, ishal ve yorgunluk yer alır. Enfeksiyon ve buna bağlı enfeksiyon hastalıkları, kişinin sağlık durumuna göre tedavi seçenekleri içerir.

İçindekiler

Enfeksiyon Nedir?

Enfeksiyon, bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi patojen olarak bilinen mikroorganizmaların vücuttaki doku ve hücrelere saldırması sonucu meydana gelen bulaşıcı durumlardır. Bahsi geçen patojenler vücuttaki hücrelere saldırarak enfeksiyon hastalıklarına yol açar. Bilinen en yaygın enfeksiyon hastalıkları, grip, koronavirüs, domuz gribi, idrar yolu enfeksiyonu, HIV / AIDS, hepatit, sepsis ve akciğer enfeksiyonudur. Bunların yanı sıra enfeksiyonların neden olduğu başka hastalıklar da mevcuttur.

Her bir enfeksiyon hastalığı vücutta meydana getirdiği komplikasyonlarla beraber birtakım belirtiler ortaya çıkarır. Genel olarak enfeksiyon belirtileri ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi temel belirtilerdir. Ortaya çıkan bu belirtilere sahip kişilerin vücudundan enfeksiyon olma riski yüksek olarak değerlendirilir. Bu risk de, enfeksiyonun bulaşıcı olma özelliğinden kaynaklanır. Enfekte olan kişiyle yakın temas, hasta olan kişinin hapşırması veya öksürmesi, kirli yüzeylerle temas ve cinsel ilişki enfeksiyonu kişiden kişiye bulaştırır.

Enfeksiyonlar çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırma lokalize (vücudun belirli bir bölümünü etkileyen) veya sistemik (vücudun bir bütün olarak etkileyen) şeklinde yapılır.

Enfeksiyon tedavisi, enfeksiyon türüne bağlı olarak değişir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik tedavisi kişide işe yarar. Enfeksiyon türü viral ise antibiyotikler fayda etmeyebilir. Bu gibi durumlarda antiviral ilaçlara başvurulur.

Enfeksiyon Neden Olur?

Enfeksiyon, virüs, bakteriler ve mantar gibi patojen olarak bilinen mikroorganizmaların vücuda girip sağlıklı hücrelere saldırıp çoğalmaya başlamasıyla meydana gelir. Patojenlerin saldırısı sonucu vücuttaki hücrelerin enfeksiyon sonucu hasar görmesi ve ortaya çıkan spesifik belirtilerin ortaya çıkmasıyla oluşur.

Kişide farklı farklı hastalıklar ortaya çıkaran enfeksiyonlar, bulaşıcılık özelliği taşır ve bu bulaşı enfekte olan kişiyle temas, kişinin öksürüp-hapşırmasıyla birlikte kirli yüzeylere temas, yiyeceklerden ve cinsel temas yoluyla gerçekleşir.

Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Enfeksiyon, viral, bakteriyel, mantar ve parazitlere bağlı olmak üzere kendi içinde dört grupta sınıflandırılır. Bu enfeksiyon türleri, farklı farklı hastalıklara neden olabileceği gibi kişide rahatsız edici belirtilere de yol açabilir.

Enfeksiyon türleri tek tek şu şekilde açıklanabilir:

Viral enfeksiyon

Viral enfeksiyon, hücreleri kendilerinin daha fazla kopyasını oluşturmak için kullanan küçük organizmalar olarak tabir edilen virüslerden meydana gelen enfeksiyon türüdür. Viral enfeksiyonlar genellikle solunum ve sindirim hastalıklarına neden olur ancak vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.

Yaygın olarak görülen viral enfeksiyonlar, kızamık, uçuk, soğuk algınlığı, kızamıkçık, siğil, suçiçeği, kuduz, HIV, HPV ve çocuk felcidir. Bu hastalıklara neden olan viral enfeksiyonun yaygın belirtileri arasında yüksek ateş, baş-boğaz ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve öksürük yer alır. Viral enfeksiyonlar genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilir.

Bakteriyel enfeksiyon

Bakteriyel enfeksiyon, vücuttaki bakteriyel büyüme veya zehirlerin (toksinler) neden olduğu ve vücutta çeşitli hastalıklara yol açan enfeksiyon türüdür. Gastroenterit, idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel pnömoni, salmonella, lyme hastalığı, strep boğaz, tüberküloz gibi hastalıklar bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu hastalıklardır.

Ateş, titreme, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk, baş ağrısı, ciltte kızarıklık, mide bulantısı, kusma, ishal, gibi klinik semptomlara yol açan bakteriyel enfeksiyon genellikle antibiyotik tedavisi uygulanarak vücuttan atılmaya çalışılır.

Mantar enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları veya mikoz, maya veya küf olarak da bilinen bir mantarın, zayıflamış bağışıklık sisteminde neden olduğu ve yaygın olarak ciltte görülen hastalıklardır. Genellikle cilt, saç, tırnaklar veya mukozaları etkileyen mantar enfeksiyonları aynı zamanda akciğerleri ve vücudunuzun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

Mantar enfeksiyonları çoğunlukla cildin etkilenen bölgesinde kaşıntı, ağrı, kızarıklık veya döküntüyle başlar. Eğer mantar enfeksiyonu akciğerlerde meydana geldiyse ateş, öksürük ve nefes darlığı yaşanabilir.

Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için genellikle antifungal ilaçlar kullanılır.

Parazitler

Bir canlıdan beslenip yaşadığı o canlıya zarar veren mikroorganizmaya parazit adı verilir. Mide bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal parazitlerin sık görülen semptomlarıdır. Antiparaziterler, antibiyotikler ve antifungal ilaçlarlar parazitlerin tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon belirtileri, enfeksiyonun türüne ve neden olduğu hastalığa göre değişkenlik gösterir. Genel çerçevede görülen enfeksiyon belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yorgunluk, kas ağrıları, mide bulantısı ve kusmadan oluşur. Enfeksiyonun türüne göre bu belirtilerin sayısı artabilir.

Vücutta enfeksiyon varlığında meydana gelebilecek tüm belirtiler şunları içerir:

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk, tükenmişlik
 • Boyun ve koltuk altı gibi yerlerde lenf düğümlerinde şişme
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • İştah kaybı
 • Üşüme veya terleme
 • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı vajinal akıntı
 • İdrar sırasında yanma ve ağrı
 • Karın veya rektumda ağrı
 • Mantar enfeksiyonunda cilt döküntüsü

Ağır enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Ağır enfeksiyon belirtileri arasında 38 derecenin üstünde ateş, nefes alırken yaşanan zorluk, artar öksürük, kalp atış hızının 90 ve üzerine çıkması, çok sık titreme, baş dönmesi ve baygınlık hissi, yoğun kas ağrıları, bilinç bulanıklığı, konuşmada bozukluk gibi durumlar görülür.

Yukarıda yer alan belirtilere ek olarak beyin enfeksiyonu, sepsis, akciğer-karaciğer enfeksiyonu ve gastrointestinal sistemde meydana gelen enfeksiyonlar da kendine özgü belirtiler gösterebilir. Beyin enfeksiyonu ani ateş, boyun tutulması, bilinç kaybı ve konsantrasyon kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir?

Kişileri günlük hayatında etkileyen ve sık görülen enfeksiyon hastalıkları grip, soğuk algınlığı, koronavirüs, zatürre, hepatit, gastroenterit, sepsis, idrar yolu enfeksiyonu, HIV / AIDS olarak karşımıza çıkar. Bu hastalıklar, enfeksiyonun meydana geldiği bölgelerde daha da fazla olabilir.

Çok bilinen ve yaygın görülen enfeksiyon hastalıkları şunlardır:

Enfeksiyon Teşhisi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyon teşhisi için uygulanan başlıca yöntem kan tahlilidir. Kan tahlilinde incelenen bazı değerler yoluyla vücuttaki enfeksiyon varlığı belirlenebilir. Kan tahlili dışında idrar tahlili, oksijen değerleri, balgam örneği, MR, ultrason ve röntgen de enfeksiyon tanısı için başvurulabilecek yöntemlerdendir.

Enfeksiyon Nasıl Geçer?

Enfeksiyon, türüne bağlı olarak reçete edilebilecek ilaçları içerir. Bakteriyel enfeksiyon varsa antibakteriyel ilaçlar ve antibiyotikler, viral enfeksiyonda antiviral ilaçlar, mantar enfeksiyonu söz konusuysa antifungal ilaçlarla enfeksiyonun temizlenmesi amaçlanır. İlaçlarla birlikte vitamin takviyeleri alarak ve doğal besinler tüketerek de enfeksiyon vücuttan temizlenebilir.

Enfeksiyonu geçiren ve enfeksiyona iyi gelen yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Antibakteriyel ilaçlar
 • Antibiyotik tedavisi
 • Antiviral ve antifungal ilaçlar
 • Antiparaziter ilaçlar
 • Ağrı kesiciler
 • A ve C vitamini takviyeleri
 • Doğal besinler

Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

Enfeksiyona iyi gelmesi için bağışıklık güçlendirici A ve C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Takviyeler alındığı sırada dinlenmek de enfeksiyona iyi gelen yollardan biridir. Takviyelerin yanı sıra sarımsak, bal, zencefil, karanfil ,kekik yağı, ekinezya, lahana gibi doğal besin ve bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak doktora danışıp enfeksiyona iyi gelen doğal besinlerin listesini çoğaltabilirsiniz.

Enfeksiyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Enfeksiyon ne demek?

Enfeksiyon, virüs, bakteri ve mantarların vücudun sağlıklı dokularına saldırması sonucu hastalıklar meydana getirmesidir.

En tehlikeli enfeksiyon hangisi?

Daha fazla bulaşıcılık göstermesi sebebiyle üst solunum yolu enfeksiyonları insan sağlığı için en tehlikeli enfeksiyonların başında gelir.

Enfeksiyon yüksek olunca ne olur?

Özellikle kanda enfeksiyonun yüksek çıkması, vücutta iltihaplanmalarla birlikte şiddetli vakalarda septit şoka kadar varacak sonuçlar doğurabilir.

Enfeksiyon vücuda yayılınca ne olur?

Enfeksiyonun vücuda yayıldığı senaryolar tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Vücutta iltihaplanmalar ortaya çıkar, organların işlevi bozulabilir ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği hayati tehlike meydana gelebilir.

Vücuttaki enfeksiyon nasıl atılır?

Vücutta enfeksiyon ortaya çıktıysa enfeksiyonun atılması için antiviral, antibakteriyel ve antifungal ilaçlarla birlikte antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunlarla birlikte bağışıklığı güçlendirmek için A ve C vitamini takviyeleri alınır, diyet listesine doğal besinler eklenerek sağlıklı beslenme programına geçilebilir.

Vücutta enfeksiyon kendiliğinden geçer mi?

Hafif enfeksiyon vakaları için dinlenme, takviyeler, doğal besinler önerilir. Bu yöntemler aracılığıyla enfeksiyon kendiliğinden geçebilir. Ancak belirtilerin şiddetlendiği enfeksiyon durumları için doktora gitmeniz gerekir.

Enfeksiyona hangi meyve iyi gelir?

Enfeksiyon tedavisi için bağışıklık sistemini güçlendiren portakal, mandalina, kivi, greyfurt ve elma gibi A ve C vitamini içeren meyveler tavsiye edilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al