Yükleniyor

Antibiyotik Nedir? Antibiyotik Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Nedir? Antibiyotik Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik, bakterilere karşı aktifleşen antimikrobiyal bir madde olup, bakterileri öldüren veya vücutta büyümelerini yavaşlatan bir dizi güçlü ilaç grubuna verilen isimdir. Hastalık sürecinde antibiyotikler bakterilerdeki hayati süreçleri bloke ederek çalışır. Bakterileri öldürüp veya yayılmasını durdurmayı amaçlayan antibiyotikler bu sayede vücudun doğal bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına yardım eder.

İçindekiler

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler, bakterilere karşı etkili bir tür antimikrobiyal madde olup, bakteri, mikrop ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotikler boğaz ağrısı ve idrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere enfeksiyona bağlı birçok hastalıkta devreye girer. Ancak antibiyotikler yalnızca bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir. Virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar için doğru bir tedavi değildir.

Antibiyotik Formları Nelerdir?

Bakterilerle savaşma konusunda etkili bir ilaç grubu olan antibiyotikler hap, enjeksiyon veya topikal şekilde kullanılır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

Antibiyotik hapları

Tablet veya kapsül şeklinde olan antibiyotik hapları, mevcut hastalığın şiddetine göre tedavi amaçlı kullanılır.

Antibiyotik enjeksiyonları

Ciddi ve tehlike arz eden enfeksiyonlarda damar yoluyla antibiyotik enjeksiyonları tercih edilebilir.

Antibiyotikli krem

Özellikle ciltte meydana gelen enfeksiyonlar için antibiyotikli krem, losyon, sprey veya damla kullanılır.

Antibiyotik İsimleri Nelerdir?

Doktorun reçete edebileceği ve sıklıkla kullanılan belli başlı antibiyotik isimleri vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Amoksisilin
 • Amoksisilin/klavulanat
 • Azitromisin
 • Eritromisin
 • Sefdinir
 • Seftazidim/avibaktam
 • Sefaleksin
 • Siprofloksasin
 • Klindamisin
 • Doksisiklin
 • Levofloksasin
 • Nitrofurantoin
 • Penisilin
 • Tetrasiklin
 • Trimetoprim-sülfametoksazol

Bunların dışında doktor tarafından ilgili hastalığa göre reçete edilebilecek ve kullanılması önerilen antibiyotikler de söz konusu olabilir. Bunlar enfeksiyon varlığına bakılarak değerlendirilir.

Antibiyotik Ne İşe Yarar?

Antibiyotikler temelde bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bunların başında boğaz ağrısı, idrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel pnömoni, lyme hastalığı ve bakteriyel enfeksiyona bağlı sepsis gelir. Bunlar bakteri kaynaklı enfeksiyonlardır ve tedavi sürecinde antibiyotik tercih edilir.

Antibiyotiğin reçete edildiği bakteriyel enfeksiyonlar şu şekildedir:

 • Enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Bakteriyel pnömoni
 • Boğmaca öksürüğü
 • Menenjit
 • Lyme hastalığı
 • Bakteriye bağlı sepsis
 • Cilt enfeksiyonları
 • Diş enfeksiyonları
 • Konjonktivit
 • Endokardit

Yukarıda yer alan bakteriyel enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavisinde doktor tarafından antibiyotik reçete edilir. Antibiyotikler mevcut bakterileri yok etme ve yeni bakteri ortaya çıkışını engelleme konusunda güçlü bir silah olarak devreye girer.

Antibiyotik Faydaları Nelerdir?

Antibiyotik kullanımı vücuttaki bakterileri temizler, hastalığın belirtileri azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır, enfeksiyonun başkalarına yayılmasını engeller ve daha sonrasında ortaya çıkabilecek ciddi hastalıklara karşı koruyucu görevi üstlenir.

Antibiyotik Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Antibiyotikler bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığı için virüs kaynaklı hastalık veya enfeksiyonlar için yarar sağlamaz. Grip, nezle, soğuk algınlığı, bronşit, virüs kaynaklı sinüs enfeksiyonu, bazı kulak enfeksiyonları, mide gribi ve koronavirüs bunlara örnek olarak verilebilir.

Antibiyotiğin kullanılmadığı virüs kaynaklı enfeksiyonlar şöyledir:

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotikler fayda sağladığı kadar vücutta bazı yan etkilere de yol açabilir. Bu yan etkilere genellikle ciddi olmasa da dikkat edilmesi gerekebilir. Antibiyotiklerin olası yan etkilerinin başında alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı, kusma, ishal, hazımsızlık ve iştahsızlık gösterilir.

Antibiyotiğin yaygın görülebilen yan etkileri şunlardır:

Yaygın olmasa da antibiyotik kullanımı sonrası ortaya çıkabilen şiddetli belirtiler ise şöyledir:

Antibiyotik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Antibiyotik ne demek?

Antibiyotik, enfeksiyon yaratma potansiyeli olan bakterileri temizleyen ve kişinin hastalığının iyileşme sürecini hızlandıran güçlü ilaçlar bütünüdür.

Antibiyotik ishal yapar mı?

Antibiyotiğin yan etkilerinden biri de ishaldir. Bu süreçte ishale rastlanırsa doktorla iletişime geçilmeli ve gerekirse antibiyotik kullanımı bırakılmalıdır.

Antibiyotik tam 12 saatte bir alınmazsa ne olur?

Antibiyotik, enfeksiyona bağlı olarak hem 12 saatte bir hem de 24 saatte bir olacak şekilde kullanılır. Bunun kararını doktor verir ve iki şekilde de tüketimi söz konusudur. 12 saatte bir alınmayan antibiyotiğin sonuçları konusunda net cevap verilemez.

Antibiyotik aç karnına içilir mi?

Bazı antibiyotikler aç karnına içilirken bazı antibiyotikler için ise doğru kullanım tok karnınadır. Ancak antibiyotikler genellikle tok karnına içilen ilaçlardır ve aç karna içildiği takdirde mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Kimler antibiyotik kullanamaz?

Antibiyotik kullanımı özel bir risk grubu yoktur ancak daha önce kullanılan herhangi bir antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon göstermiş kişiler için antibiyotik bir risk teşkil edebilir ancak bu durum söz konusu olsa ilgili kişiler için de uygun antibiyotikler reçete edilebilir.

Antibiyotik kaç günde etki eder?

Antibiyotikler, kullanımı sonrasındaki birkaç saat içerisinde etkisini gösterir. Enfeksiyonun ortaya çıkardığı belirtiler ise genellikle birkaç gün içinde kaybolur ve iyileşme süreci başlar.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının tehlikeleri nelerdir?

Bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler karaciğer ve böbreklerde hasar oluşmasına, antibiyotiklere karşı direnç gelişimine, mantar enfeksiyonlarının oluşumuna ve bağırsaktaki probiyotiklerin kaybedilmesine yol açabilir.

Doğru antibiyotik kullanımı nasıl olur?

Doğru antibiyotik kullanımının kriterleri arasında antibiyotiğe doktor kontrolünde başlanılması, sadece bakteriyel hastalıklarda kullanılması, direnç gelişmemesi amacıyla saatlerine dikkat edilerek alınması ve zamanından önce bırakılmaması yer alır.

Antibiyotik boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Boğaz ağrısı eğer bakteri kaynaklı bir enfeksiyon sonucu meydana geldiyse antibiyotikler işe yarar. Bu süreçte antibiyotik kullanımının kesinleşmesi için boğaz ağrısının kaynağı bulunmalı ve doktor kontrolünde gerekiyorsa antibiyotik kullanımına başlanmalıdır.

Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı?

Hamilelikte kullanılması güvenli bazı antibiyotikler vardır. Bunun kararı doktor tarafından verilir ve anne adayı için uygun bulunan antibiyotikler kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al