Yükleniyor

Viral Enfeksiyon Nedir? Viral Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Viral Enfeksiyon Nedir? Viral Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Viral enfeksiyon, vücuda virüs aracılığıyla girerek, üreme için hücrelerden yararlanan mikrobun alınması durumda oluşan hastalık olarak tanımlanır. Grip, norovirüs, HPV, herpes virüsü gibi hastalıklar viral enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Vücuda giren virüslerin bir kısmı kendi kendine yok olabilir fakat bazı durumlarda ilerleyerek yaşamı tehdit eder kişinin sağlığını ciddi oranda etkiler. Viral enfeksiyon  genellikle hapşırık, öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

İçindekiler

Viral Enfeksiyon Nedir?

Viral enfeksiyon, virüslerin vücuda alınması nedeniyle ortaya çıkarak kişide ateş, kas ağrıları, öksürük, halsizlik gibi belirtilere neden olan hastalıktır. Viral enfeksiyon hastalıkları arasında soğuk algınlığı, kızamık, uçuk, siğil, HPV gibi hastalıklar bulunur. Genellikle solunum ve sindirim hastalıklarına neden olan viral enfeksiyon durumunda vücudun diğer bölgeleri de etkilenebilir.

Virüsler vücuda alındıktan sonra çoğalmak için hücreleri hedef alırlar. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler bu virüslere karşı savaşarak ortadan kaldırmak için savaşır. Bu durumda bağışıklık sistemi kendini korumak adına virüslerin çoğalmasını engeller ve savunma sonucu viral enfeksiyon oluşur. Oluşan enfeksiyon sonucunda kişide şu hastalıklar görülebilir:

 • Solunum yolu hastalıkları
 • Covid-19
 • HIV (AIDS)
 • Kızamık, kabakulak
 • Grip (influenza)
 • Hepatit A, B ve C
 • Suçiçeği

Viral Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Vücutta viral enfeksiyon oluştuğu durumda oluştuğu bölgeye göre belirtileri de farklılık gösterebilir. Viral enfeksiyonun en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Grip vb. belirtileri; ateş, vücut ve baş ağrıları, halsizlik
 • Üst solunum yolu belirtileri; öksürük, hapşırma ve boğaz ağrısı
 • Sindirim sistemi belirtileri; kusma, mide bulantısı ve ishal
 • Cilt belirtileri; siğil, yaralar ve kırmızı kabarcıklar

Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu durumda viral enfeksiyon belirti olarak ortaya çıkmayabilir.

Viral Enfeksiyon Neden Olur?

Birçok farklı virüsü türü viral enfeksiyon neden olarak vücutta hastalık oluşmasına zemin hazırlar. Bazı kişiler bu virüsleri enfekte edebilir. Virüsler kişinin göz, ağız, anüs, ciltte oluşan çatlaktan ya da cinsel organlarından girerek çoğalmaya başlar. Bağışıklık sisteminin mücadelesi sonucunda viral enfeksiyon meydana gelir. Viral enfeksiyon, hapşırma, öksürme, yakın temas, kapı kolları gibi nesneler temas, oral yolla ya da enfekte olan bir böceğin kişiyi ısırması sonucunda görülür.

Viral Enfeksiyonu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Virüsler, insanlar arasındaki yakın temas ve enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırması sırasında havadaki damlacıklar dahil olmak üzere birçok farklı yolla bulaşabilir. Bazı virüsler yüzeylerde 24 saat veya daha uzun süre yaşayarak kişiye geçebilir. Buna yönelik olarak viral enfeksiyonları önlemenin yolları şöyle sıralanır:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle öksürme ve hapşırma sonrası elleri yıkamak önemlidir
 • Virüsler kişinin göz, burun ve ağzından girebileceği için yüzünüze dokunmaktan kaçının
 • Öksürme ve hapşırma esnasından burnu ve ağzı mendille kapatın
 • Toplu bir ortamda insanlar arasında en az 1,8 metrelik mesafeyi koyun
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin ve bol bol su tüketin
 • Sık sık çalıştığınız, yemek yediğiniz bölgeleri temizleyin
 • Viral enfeksiyon belirtileri ilerlediği durumda tıbbi destek alın
 • Kendinizi böcek ısırıklarından korumaya çalışın
 • Grip, Covid-19, HPV, su çiçeği, Hepatit A ve B, rotavirüs gibi bazı viral enfeksiyonlara karşı aşı olmak oluşabilecek hastalıkları önlemenin yolları arasında yer alır.

Viral Enfeksiyon Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktor kişinin belirtilerini dinledikten sonra muayene ve bunun sonucunda viral enfeksiyon tanısı koyabilir. Bunun yanında viral enfeksiyonun neden kaynaklı olduğunu ortaya çıkarmak için kişiden kan tahlili isteyebilir.

Viral enfeksiyonun akciğer, beyin ya da başka bir organda olduğu şüphenildiği durumda ise ultrason, MR, röntgen, BT taraması gibi daha detaylı inceleme istenebilir. Bu tetkiklerin yapılması viral enfeksiyonun vücudu nasıl etkilediğini görmek için önemlidir.

Viral Enfeksiyona Ne İyi Gelir?

Viral enfeksiyon vücuda girdikten sonra olduğu bölgeye göre çeşitli hastalıklara neden olabilir. Viral enfeksiyon belirtileri görüldüğü durumda kişi dinlenmeli, ellerini sık sık yıkayarak sağlıklı ve hafif besinler tüketmeye özen göstermelidir. Bol sıvı tüketimi yapmak da kişiyi viral enfekiyona karşı güçlü kalmasına yardımcı olur. Viral enfeksiyon görüldüğü durumda tabak, çatal ya da bardak gibi bulaşma riski olan eşyaların ortak kullanılmaması gerekir.

Viral Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Olur?

Viral enfeksiyon tedavisi kişide oluşan hastalığa ve hastalığın şiddetine göre şekillenir. Solunum yolu enfeksiyonları yaşandığı durumda buna yönelik olarak ilaç tedavisi almak kişinin iyi hissetmesine yardımcı olur. Uzman doktor viral enfeksiyonda genellikle antiviral ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar virüsün etkisiz hale gelmesine yardımcı olur. Viral enfeksiyona karşı kullanılan tedaviler şöyle sıralanabilir:

Antiviral ilaçlar

Antiviral ilaçlar virüslerin daha fazla çoğalmasını önlemeye yardımcı olur. Kronik enfeksiyonları yönetmek veya bazı solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltmak için de antiviral ilaçlardan yararlanılabilir. BU ilaçlar vücuda alındığı durumda yalnızca tek bir virüs türünü tedavi edebilirler. Grip, Covid-19, hepatit B ve C, HIV virüslerine karşı antiviral ilaçlar bulunur.

Kan plazması

Bazı viral enfeksiyon durumlarında kişiye kan nakli yapılarak iyileştirilmesi hedeflenir. Kan plazma tedavisi aynı virüsten kurtulan bir kişinin kanının alınarak kişiye nakledilmesiyle gerçekleşir. Bu alınan kan plazması içerisinde antikorlar yer alır. Antikorlar viral enfeksiyona karşı savaş açarak yok olmasına yardımcı olur.

Viral Enfeksiyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Viral enfeksiyon ne demek?

Virüslerin vücuda çeşitli yollardan girerek soğuk algınlığı, grip, kızamık, uçuk, siğil, suçiçeği gibi hastalıklara neden olduğu durumdur.

Bebeklerde viral enfeksiyon nasıl olur?

Bebeklerde viral enfeksiyon, bir anda sıcak ve soğuk ortamda bulunmakta ya da virüse maruz kalmaktan dolayı ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı, huzursuzluk ve ateş bebeklerde görülen viral enfeksiyonlar arasında yer alır.

Viral enfeksiyonda ateş kaç gün sürer?

Vücutta viral enfeksiyon oluşması durumunda 38,3- 40 santigrat derece aralığında ateş görülebilir. Bu ateş 2-3 gün kadar sürerek tedavi ile beraber azalma gösterir.

Viral enfeksiyon bulaşır mı?

Viral enfeksiyonlar vücuda alındıktan sonra kuluçka süresine geçer. Bu kuluçka süresinin tamamlandığı dönemde ise hastalık belirtileri görülür. Viral enfeksiyonun neden olduğu virüs, kişinin ortak alanlara teması, çatal, bıçakların ortak kullanımı ya da öksürük, hapşırma yoluyla havadan başka kişilere geçebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al