Yükleniyor

Dang Humması Nedir? Dang Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Dang Humması Nedir? Dang Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Dang humması, tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yaygın olarak bulunan, sivrisineklerin taşıdığı bir virüsün neden olduğu tehlikeli ve viral bir hastalıktır. Bu virüs, özellikle belirli sivrisinek türleri aracılığıyla bireyler arasında hızla yayılabilir. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı, yani yaklaşık 4 milyar insan dang humması riski taşıyan bölgelerde yaşamaktadır.

İçindekiler

Dang Humması Nedir?

Dang humması ya da dank virüsü, aedes türü sivrisineklerin ısırması ile yayılan, tropikal ve subtropikal bölgelerde daha çok görülen viral bir enfeksiyondur. Dang hummasında yüksek ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, mide bulantısı ve döküntü belirtileri görülür. Kimi insanlarda hafif belirtiler gösterirken kimi bireylerde ağır belirtiler gösterir. Tropikal bölge ziyaretinden sonra ya da hasta bireylerle temas halinde belirtiler gözleniyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 

Dang Hummasının (Dengue Fever) Belirtileri Nelerdir?

Dang hummasına yakalanan bazı kişiler hiçbir belirti göstermezken, semptom gösteren kişilerde 2-7 gün sürebilen yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, bulantı, kusma ve ciltte küçük kırmızı veya kanayan lekeler  görülmektedir. Tedavi edilmediğinde humma virüsünün  neden olduğu enfeksiyon hemorajik ateşe yol açarak dolaşım sistemi yetmezliği, şok ve ölüme neden olabilmektedir.

Dang Hummasının Nedenleri Nelerdir?

Dang humması, aedes adlı dang humması adlı virüsü taşıyan sivrisineğin ısırması ile bulaşan bir hastalıktır. Sulak alanlarda yaşamını sürdüren bu tür sivrisinek insanların yaşadığı alanlarda yumurta bırakarak çoğalır. 

Dang Humması Nasıl Yayılır?

Sivrisinekler gün boyu birçok farklı insanı ısırabilirler. Virüs taşımayan sivrisinek, virüs taşıyan birini ısırdığı taktirde bu virüsün taşıyıcısı haline gelir. Aedes isimli virüs taşıyan sivrisineğin gece veya gündüz fark etmeksizin insanları ısırması sonucunda virüs insanlara bulaşır. Hamilelik sırasında bu virüsü bebeğe geçirebilir. Nadiren de olsa kan, iğne yaralanması gibi olaylar sonucunda gözlenebilir. 

Dang Hummasında Risk Grupları Kimlerdir?

Dang humması yediden yetmişe herkeste görülebilecek bir durumdur. Fakat kimi bireylerde belirtiler şiddetlenir. Özellikle hamile ve, çocuk ve yaşlılar risk grubundadır. Bu gruplar dışında riskli grup olarak ifade edilen zayıf bünyede ki bireylerde risk grubundadır.

Dang Hummasında Risk Grupları Kimlerdir?

Dang humması geçiren bebek ve çocukların şiddetli bir hastalık süreci geçirmesi olasıdır. Bu hastalığa karşı erkek bedenleri kadınlara göre daha dirençlidir. Kronik sorunları olan bireylerde ise süreç daha şiddetli seyredebilir.

Dang Humması Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis için klinik muayene ve kan tahlili gerekir. Dang humması vakasında HIV tarama testli yanlışlıkla pozitif olabilir.

Laboratuvar Testleri ve Tanı Yöntemleri

Dang humması teşhis edilirken genellikle enfeksiyon belirtilerin durumuna bağlı olarak teşhis eder. Bu süreç hastalığın sık görüldüğü ortamlarda daha kolay işler fakat hastalığın nadir görüldüğü yerlerde diğer viral enfeksiyon türleri ile karıştırılabilir. Genellikle görülen, mide bulantısı, ateş, kusma, vücutta kızarıklık ve tüm vücutta ağrılar ayırıcı tanıdır. Bu gözlenen tanıların dışında belli başlı laboratuvar testleri istenerek kişideki alyuvar ve akciğerin durumuna bakılarak tanı konulur.

Dang Humması Nasıl Tedavi Edilir?

Dengue hummasının özel tedavisi yoktur, ortaya çıkan belirtilere bağlı olarak tedavi gerçekleştirilir. Özellikle şiddetine bağlı olarak dang humması tedavisi şekli değişir. Belirtiler hafif ise bol bol dinlenmek, yükselen ateşi kontrol altında tutmak, bol su içmek gerekir. Ağrılarınız için hekiminize danışarak belirtilen ilaçları kullanabilirsiniz. Şiddetli belirtilerin varlığında en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek destek alınmalıdır. Şiddetli dang hummasında şok, iç kanama gibi ciddi ve acil tıbbi durumlar oluşabilir.

Dang Hummasından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Dang hummasından korunma yöntemleri sivrisinekten korunma yöntemleri ile benzerdir. Olabildiğince kapalı kıyafetler tercih etmek, cibinlik takmak, sinek kovucu losyon, kremler kullanmak, klimalı ve korunmuş odaları tercih etmek alınabilecek önlemlerin başında gelir. Bunun dışında açık su kaynaklarının ağızlarını kapatarak sivrisineklerin üreme alanlarını yok edebilirsiniz. Bir diğer korunma yöntemi ise sivrisineklerin genellikle yaşadığı bataklık gibi ortamların yok edilmesidir.

Dang Humması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dang humması için aşı var mıdır?

Dang hummasının tedavisinde kullanılmak üzere sürdürülen dang aşısı çalışmaları hala devam etmektedir. Başta Amerika olmak üzere bazı ülkelerde dang humması aşısı uygulanır.

Dang humması insandan insana bulaşır mı?

Denguedang hastalığı direkt insandan insana bulaşmayan bir virüstür. Fakat özellikle hamile biri enfekte olduysa bu virüs hamilelikte ya da doğum esnasında bebeğe geçebilir.

Dang humması kaç gün sürer?

Hastalığın şiddetine bağlı olarak dang humması süresi değişir. Şiddetli seyir eden hastalık genellikle bir haftalık bir süreçte iyileşme gösterir. Hafif şiddette ise 2 gün ve üzerinde sürer. 

Dang virüsü Türkiye'de var mı?

Dang humması Türkiye'de görülmemekle beraber komşu ülkelerde görülmektedir. Bundan dolayı seyahat planından önce kontrol edilmesi tavsiye edilir. 

Dang hummasına karşı bağışıklık kazanılabilir mi?

Dang humması birden fazla çeşidi olan bir hastalıktır. Dört farklı çeşidi olduğu bilinmektedir. Farklı versiyonları olduğundan ötürü birden fazla kez dang hummasına yakalanılabilir. Yakalanılan ilk çeşidine karşı bağışıklık kazanılsa da diğer üç çeşidine yakalanma ihtimali vardır. İkinci kez yakalanıldığı taktirde semptomlar daha ağır seyredebilir.

Dang hummasına birden fazla kez yakalanılabilir mi?

Farklı çeşitleri olduğu bilinen dang hummasında aynı tür hastalığa bir defa yakalanıldığı taktirde bağışıklık kazanılır. Fakat diğer türlerine karşı herhangi bir bağışıklık kazanılmadığından dolayı birden fazla kez bu hastalığa yakalanabilir. 

Dang humması ölümcül müdür?

Dang humması bünyeye bağlı olarak etkisi değişir. Zayıf bünyede ve riskli gruplarda bu hastalık daha şiddetli geçebilir. Dang ateşi şiddeti arttıkça öldürücülüğü de artar. Bu tarz belirtiler olduğu taktirde en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Dang humması hangi ülkelerde bulaşır?

Dünyanın birçok ülkesinde Dang humması salgını yaşanmaktadır. Amerika, Afrika, Orta Doğu, Asya vb. Birçok kıta ve ülkede bu virüse yakalanabilirsiniz. Seyahat etmeden önce bir plan oluşturmak sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Yılın tüm zamanlarında dang humması vakaları gözlense de yoğun yağışlı dönemlerde vaka sayısı artmaktadır. Bu dönemlere uygun bir dönemde ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al