Yükleniyor

Sivrisinek Isırığına Ne iyi Gelir? Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığına Ne iyi Gelir? Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçer?

Sivrisinek ısırığı, dişi bir sivrisineğin insan kanını emdikten sonra ciltte oluşturduğu kaşıntılı şişlik olarak bilinir. Bu şişlikler genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolur. Bazı ısırıklar iltihaba neden olarak şişkinlik ve ağrı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sivrisinekler ısırıkları yoluyla hastalık yayabilir. Özellikle enfekte olan sivrisinekler tarafından ısırılan kişiler, Batı Nil virüsü, Zika virüsü ve sıtmaya gibi virüslere maruz kalabilir.

İçindekiler

Sivrisinek Isırığı Nedir?

Sivrisinek ısırığı, dişi sivrisineğin insan kanını emmesi ile ortaya çıkan, sivrisineğin ısırması esnasında tükürük salgısı bırakarak dokuların uyarılmasına neden olan kaşıntılı şişliklerdir. Ortalama olarak 2-10 mm aralığından bir şişliğin oluşmasına neden olan sivrisinek ısırığı, genellikle zararsız olarak kabul edilir. Özellikle sıcak havalarda ortaya çıkan sivrisinekler insan kanında yer alan laktik asit, ürik asit, amonyak ve terle dışarı atılan diğer maddeleri besin kaynağı olarak gördüğünden ısırma eğilimi gösterirler.

Sivrisinek ısırığı, saatler sonra ısırılan bölge kaşınabilir ya da şişebilir. Bu durumda krem ve merhemlerden yararlanmak en doğru seçim olacaktır. Ayrıca, sivrisinekler yaşadığınız yere bağlı olarak hastalık taşıyabilir ve bu durumda enfekte olma ihtimaliniz oluşturur. Eğer, sivrisinek ısırığınız varsa ve nefes almada zorluk çekiyorsanız hemen uzman doktora başvurun.

Sivrisinek Isırdığında Ne Olur?

Sivrisinek ısırdığından kan emmek için hortum kullanarak insan derisini deler. Sivrisinek beslenirken cilde tükürük enjekte eder. Vücut ise salyaya tepki vererek şişlik ve kaşıntıya sebep olur. Bazı insanların vücudu, bir ısırık veya ısırıklara yalnızca hafif bir tepki verirken, diğerleri daha güçlü tepki verebilir ve şişlik, ağrı, kızarıklık oluşabilir.

Sivrisinek Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Sivrisinek kişiyi ısırdığında ilk başta ağrı hissedilmeyebilir fakat sonraki aşamada kabarık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Ortalama bir gün sonra şişlik sertleşerek daha fazla kaşıntıya sebebiyet verir. Sivrisinek ısırığı her insanda farklı şekilde görülebilir.

Sivrisine ısırığının en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanır:

 • Küçük kabarıklar
 • Koyu renkli lekeler
 • Isırdıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkan kabarık ve kırmızımsı bir yumru
 • Isırılan alanda renk farklılığı
 • Şiddetli kaşıntı
 • Kızarıklık

Daha şiddetli reaksiyonlar yaşayan kişilerde ise sivrisinek ısırığı belirtileri:

 • Geniş bir şişlik ve kızarıklık,
 • Düşük dereceli ateş,
 • Kurdeşen,
 • Şişmiş lenf düğümleri

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/sivrisinekisiriginaneiyigelirjpg_0628.jpg

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığının neden olduğu kızarıklığı ve şişliği yatıştırmak, kaşıntıyı da durdurmak için etkilenen bölgeyi sabun ve su ile yıkamak, buz veya soğuk bez kompresi yapmak, bal, aloe vera ve soğan suyu gibi doğal antioksidan görevi gören besinleri ısırılan bölgeye uygulamak sivrisinek ısırığının etkilerini azaltır.

Sivrisinek ısırığı sonucunda oluşan kaşıntıları hafifletmek için şu yöntemlerden yararlanılır:

 • Isırılan bölgeyi sabun ve suyla yıkayın
 • Buz sürün ya da soğuk kompres uygulayın
 • Antihistaminik etkili krem veya kalamin losyonu sürün
 • Su ile karıştırılmış kabartma tozunu kaşınan yere uygulayın
 • Aloe vera, bal ve soğan suyu gibi bitkisel yöntemlerden yararlanın

Cildi uyuşturup rahatlatmak için buzdan yararlanın

Buzun yarattığı soğuk etkiyle sivrisinek ısırığındaki iltihap da azalmaktadır. Soğuk aynı zamanda cildi uyuşturur bu da kısa süreli bir rahatlama sağlamaktadır. Cilde zarar vermemek adına buzu 5 dakikadan fazla ısırığın olduğu bölgede bekletmeyin. Cilt ve buz arasında mutlaka bez gibi bir bariyer koymanı gerekmektedir.

Yulaf ezmesi ile tahrişi önleyin

Yulaf ezmesi içeriğindeki maddelerden dolayı sivrisineğin neden olduğu kaşıntı ve şişliği giderebilir. Aynı zamanda tahriş önleyici niteliklere sahiptir. Bir kasede yulaf ezmesi ve suyu muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırıp, tahriş olmuş bölgeye sürün.

Anti-inflamatuar etkisi bulunan aloe verayı kullanın

Aloe vera jelinde bulunan anti-inflamatuar özelliği küçük yaraları iyileştirerek, enfeksiyonları sakinleştirmede etkili olmaktadır.

Antibakteriyel özelliği bulunan bal ile iltihabı iyileştirin

Bal içeriğindeki antibakteriyel özelliği sayesinde sivrisinek ısırıklarına karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı, şişlik ve morlukların tedavisinde kullanılan bal, kaşıntılı bir ısırık üzerindeki iltihabı da iyileştirerek kaşınma isteğini azaltır.

Kaşıntıya karşı fesleğenden yararlanın

Fesleğende bulunan öjenol (toksik etki yaratan güzel kokulu madde), cildi rahatlatarak kaşıntıya karşı etkili olmaktadır. Taze fesleğen yapraklarını çok ince olana kadar doğrayarak, cildinize sürebilirsiniz.

Sirke ile batma ve yanma hissini azaltın

Enfeksiyonlardan kan şekeri sorunlarına kadar birçok tıbbi durumları tedavi etmek için sirke kullanılmıştır. Sivrisinek ısırığı kaşınıyorsa üzerine bir damla sirke damlatarak, batma ve yanma hissinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sirke aynı zamanda dezenfektan görevi görmektedir.

Isırığın acısını azaltmak için soğanı o bölgeye uygulayın

Taze kesilmiş soğandan akan su, sivrisinek ısırıklarının acısını ve tahrişini azaltmada etkili olmaktadır. Bir soğandan bir dilim kestikten sonra birkaç dakika boyunca doğrudan ısırığa uygulayın. Soğanı çıkardıktan sonra bölgeyi iyice durulayın ve yıkayın.

Sivrisinek ısırığının kaşınmasını kekik ile hafifletin

Kekik bitkisi, sivrisinek ısırığının kaşınmasını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Kekikten en iyi şekilde faydalanmak için yapraklarını ince ince kıyın. Yaprakları doğrudan ısırdığınız yere uygulayabilir ve 10 dakika bekletebilirsiniz.

Papatya çayı ile iyileştirmeyi hızlandırın

Cilde uygulandığında iltihabı azaltarak tahrişi hafifleyen ve iyileştirmeyi hızlandıran papatya çayı, sivrisinek ısırıklarına karşı etkili olarak kullanılmaktadır.

Sarımsağın doğal anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerinden yararlanın

Sarımsak, rahatsız edici bir böcek ısırığına uygulanan bir miktar sarımsak, sivrisinek ısırığı için evde uygulanabilecek kolay bir çaredir. Sarımsağın doğal anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerinden yararlanarak sivrisinek ısırığının yarattığı etkilerden kurtulabilirsiniz.

Sivrisine Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Histamin, bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir kimyasaldır. Vücut bir alerjenle karşılaştığı durumda histamin salgılar ve bu da kaşıntıya neden olur. Bir antihistamini hap olarak alabilir veya krem veya merhem olarak doğrudan uygulamak ısırığın geçmesini sağlayabilir.

Sivrisinek Isırıkları Nasıl Önlenir?

Sivrisinek ısırığı tahrişinden kurtulmanın en iyi yolu, bir ısırıktan tamamen kaçınmak olacaktır. Açık havada yaz akşamında ısırıklardan kaçınmak istiyorsanız, cildinizi örtün ve maruz kalmanızı azaltmak için göl gibi sivrisineklerin yoğun olduğu bölgelerden uzak durabilirsiniz.

Sivrisinek Isırığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sivrisinek ısırığının çok şişmesi normal mi?

Sivrisinek ısırığı sonrasında ciltte 2-10 mm civarında şişlikler meydana gelebilir. Bu şişliğin boyutu kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Sivrisinek ısırığının çok şişmesi de vücudun verdiği tepkiye göre gelişir.

Sivrisinek ısırığı enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Sivrisinek ısırığından sonra gelişen enfeksiyon, ciltte görülen kırmızı şişlik, şiddetli kaşıntı, sertlik, çürük görünümlü lekeler şeklindeki belirtilerle görülebilir.

Sivrisinek ısırığı hangi hastalıklara neden olur?

Sivrisinek ısırığı, zaman içerisinde kendiliğinden geçebilir ve genellikle sağlık sorunu yaratmaz. Fakat enfekte olan bir sinek tarafından ısırılan kişide çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Sivrisinek ısırığı ile kişiye Batı Nil virüsü, fil hastalığı, lyme hastalığı, Zika virüsü, sıtma gibi ciddi hastalıklar geçebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al