Yükleniyor

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin faydaları nelerdir?

Kahverengi, tüylü bir meyve olan kivi, actinidia cinsindeki odunsu ve asma türünde yetişmektedir. Kivinin dış kısmı lifli ve hafif tüylerle kaplıdır, iç kısmında ise minik siyah tohumları olan yeşil ve etli bir bir tabaka bulunur.  Kivi oval şeklinde büyüyerek, tavuk yumurtası büyüklüğünü almaktadır. Ekşi bir tada sahip olan kivinin içeriğinde C vitamini ve yüksek oranda lif bulunur. Bu da kivinin vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olduğunu göstermektedir. Tropikal bir meyve olan kivi, kalp sağlığını ve bağışıklığı destekleyerek sindirim sistemini düzenler. Düşük kalorili olmasından dolayı kilo vermek isteyenler için de tercih edilen bir meyvedir.

İçindekiler

Kivinin besin değeri

Kivi içeriğindeki vitaminler sayesinde zengin bir besin profiline sahiptir. C vitamini açısından zengin olan kivi düşük kalorili bir meyvedir. 100 gr kivide besin değerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • 61 kalori
 • 0,5 gr yağ
 • 3 mg sodyum
 • 15 gr karbonhidrat
 • 9 gr şeker
 • 3g diyet lifi
 • 1,1 gr protein

Vücuttaki dokuların gelişmesini ve onarılmasını sağlayan C vitamini bağışıklık sistemine de büyük katkılarda bulunur. C vitamini açısından zengin olan kivi, K vitamini de içermektedir. K vitamini, yağda çözünen bir vitamin olduğundan kandaki kalsiyum seviyelerini düzenlemede etkilidir. Folat, potasyum ve lif de içeren kivi, bakır açısından da zengindir. Bakır, demir ile birlikte çalışarak sağlıklı kemikleri, sinirleri ve bağışıklığı destekler.  

Kivinin sağlığa faydaları

Lif içeren kivi, sindirim sağlığını destekleyerek kilo vermede önemli rol oynar. Aynı zamanda astım tedavisinde destekleyici bir görevi olan kivi, göz sağlığına etki ederek kolajen üretimi sağlar. Kivinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kivi sindirimi iyileştirir

Kivi, diyet lifi sayesinde sindirimi iyileştirerek bağırsakta bulunan proteinleri parçalayan enzimleri içermektedir. Şişkinliğe neden olan yemeklerden sonra kivi tüketmek sert proteinlerin parçalanmasına yardımcı olabilmektedir. Kivi aynı zamanda sindirim sistemini çalıştıran müshil etkisine de sahiptir.  

Astım tedavisinde etkilidir

Kivide bulunan C vitamini astım hastalarında hırıltılı solunum semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu durum özellikle kivi tüketen çocuklarda faydalı olmaktadır.

Kivi görme kaybını engeller

Kivi, gözler için vitamin sağlayan zeaksantin ve lutein barındırır. Bu iki bileşen, antioksidan görevi görerek, gözler için önemli bir vitamin olan A vitaminin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda retinaya zarar veren fazla ışığı emerek, diğer göz hastalıklarından korunmasında etkili olur.

Kilo kaybını destekler

Kalori bakımından düşük olan kivi, az miktarda yağ içermektedir. Lif açısından da zengin olduğundan kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir meyve olmaktadır.

Cilt sağlığına etki eder

Kolajen üretiminin en önemli bileşeni olan C vitamini, bağ dokusu üreterek cildin sıkılaşmasında etkili olur. Kivi, C vitamini açısından zengin antioksidanlarla dolu bir meyvedir. Bu durum da cilt sağlığını destekler.

Kivinin zararları nelerdir?

Kivi alerjik bir meyvedir. Kişilerde farklı semptomlara neden olabilmektedir. Fındık, avokado, incir, polene alerjiniz bulunuyorsa kiviye karşı çapraz reaksiyon yaşayabilirsiniz.  Kivi tüketmeden önce alerji testi yaptırmak ve ilaç kullanıyorsanız uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir. Kivi alerjisinin belirtileri şunları içerebilir:

 • Boğazda kaşıntı
 • Dilin şişmesi
 • Yutmada güçlük
 • Hırıltı
 • Karın ağrısı
 • Kusma

Bu semptomların görüldüğü durumda mutlaka uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al