Yükleniyor

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Besin değeri bakımından oldukça zengin bir kış sebzesi olan brokoli, kalori oranın düşük seviyelerde olması nedeniyle diyet sofralarının da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İçerdiği sülforafan sayesinde kansere karşı koruyuculuk sağladığı bilinen brokoli, yoğun lif içeriği ile sindirim sistemini de düzenleyebiliyor. Yüksek oranda K vitamini içeren brokolinin kemik, saç ve cilt sağlığı için de önemli faydaları bulunuyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, brokolinin faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Brokolinin Besin Değeri Nedir?

Yüksek lif oranına sahip brokoli A ve C vitamininin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve demir oranından zengin olan sağlıklı bir kış sebzesidir.

100 gram brokolinin besin değeri şu şekilde sıralanabilir;

Kalori: 26 kcal                        Günlük Değer: %1.3

Lif: 3.0 g                                 Günlük Değer: %12.0

Karbonhidrat: 2.5 g                Günlük Değer: %0.8

Protein: 3.3 g                         Günlük Değer: %6.6

Yağ: 0.2 g                               Günlük Değer: %0.3

Kolesterol: 0.0 mg                  Günlük Değer: %0.0

A Vitamini: 143.0 mg             Günlük Değer: %2.9

C Vitamini: 115.0 mg             Günlük Değer: %191.7

Potasyum: 373.0 mg              Günlük Değer: %10.7

Kalsiyum: 105.0 mg               Günlük Değer: %10.5

Demir: 1.3 mg                        Günlük Değer: %7.2

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli kolesterolü düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye, kalp sağlığını korumaya yardım eder. Göz sağlığını destekler ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve kataraktı önler, iltihabı azaltı, kan şekerini dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Brokolinin genel olarak faydaları şunlardır:

  • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Düzenli şekilde lifli gıdaların tüketilmesi, kilo kontrolü bakımından da önemlidir
  • Göz sağlığına karşı koruma sağlar. Brokoli içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin;  gözü besleyerek dış etkilerin olumsuzluğundan korurken görmeyi güçlendirir. Antioksidan görevi de gören Lutein ise özellikle gözdeki sarı noktayı besler
  • Kemik yapısını güçlendirir
  • Saç sağlığını destekler. Brokolide yer alan ve hücre yenilenmesinde görev yapan B vitamini saç köklerinin güçlenmesini ve saç hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır
  • Bağışıklığı güçlendirerek vücut direncini arttırır A ve C vitamini içeren brokoli aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı vücut direncini artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir kalkan görevini görmektedir
  • Kolesterolü düşürür
  • Kalp sağlığını korur. Yüksek lif içeriğinin yanı sıra brokolide kalp sağlığı için gerekli vitaminler de bulunmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olur. Brokolide bulunan potasyum kan damarlarındaki gerginliğin azaltılmasını sağlayarak kan akışını kolaylaştırır
  • Kan şekerine iyi gelir
  • Brokoli cilt sağlığını korur.
  • Kansere karşı önleyici nitelik gösteren sülforafan isimli antioksidanlar içerir

Brokoli ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Brokoli nasıl tüketilmelidir?

Brokoli sebzesi pişirilerek tüketilebildiği gibi, çiğ olarak da beslenme düzenine eklenebilir. Pişirme yöntemi olarak haşlama ve buharda pişirme tercih edilebilir. Ancak brokolinin besin değerini kaybetmemesi için  buharda pişirilmesi önerilmektedir.

Brokoli haşlamadan önce yıkanır mı?

Brokoli sebzesini tüketilmeden önce yıkanabilir. Bir kap içine su doldurulur. Az miktarda sirke ilave edilen suda brokoli yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletilir. Sonrasında ise brokoli temiz su ile iyice durulanmalıdır. Bu yöntemi ile brokolinin daha iyi temizlenmesi ve mikroplardan daha iyi arınması sağlanabilir.

Brokoli tüketmek zayıflatır mı?

Sağlık açısından tüketiminin sayısız faydası olan brokoli, tokluk hissi vermesi bakımından da diyet listelerinde tercih edilebilmektedir. Kalori açısından oldukça düşük olan ve içerisinde bulundurduğu besin değerleri bakımından zengin olan brokoli bol miktarda lif bulundurması sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır.

Brokoli spordan önce mi sonra mı tüketilmelidir?

Brokoli spordan önce de sonra da tüketilebilmektedir. Besin değerleri bakımından zengin olan brokolinin spor öncesi tüketiminde performansı artırabilir. Spor aktivitelerinden sonra tüketilen brokoli içerdiği karoten sayesinde kaslarının daha hızlı şekilde toparlanmasına yardımcı olabilmektedir.

Bebeklere brokoli çorbası verilebilir mi?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. 6 aydan sonra bebeklerde ek gıdalara geçiş yapılır. Brokoli çorbası içerisinde bulundurduğu zengin besin değerleri sayesinde bebekler için ideal bir ek gıda olabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al