Yükleniyor

Geğirme Neden Olur? Sürekli Geğirme Ne Anlama Gelir?

Geğirme Neden Olur? Sürekli Geğirme Ne Anlama Gelir?

Geğirme, üst sindirim sistemindeki fazla havayı dışarı atmanın yoludur ve genellikle normaldir. Geğirmeye çoğu zaman fazla havanın yutulması neden olur ancak hızlı yemek yenmesi, yemek yerken konuşulması, gazlı içecek içilmesi veya sigara tüketimi de geğirme nedenlerindendir. Gün içinde birçok kişinin başına gelen geğirme durumu normal karşılansa da aşırı geğirme vakaları bazı mide rahatsızlıklarının habercisi olabilir.

İçindekiler

Geğirme Nedir?

Geğirme, mide veya bağırsakların üst kısmındaki aşırı gazın ağızdan salınması eylemidir. Fazla havanın yutulması sonucunda meydana gelen geğirme çoğu zaman normal karşılansa da sürekli geğirme durumu bazı sorunlara işaret edebilir.

Gün içinde geğirme insan doğası gereği normal bir eylemdir. Kişi yemek yedikten veya özellikle gazlı bir içecek içtikten sonra geğirir. Bu durum fazla havanın dışarı atılmasıdır. Ancak buradaki kıstas ne kadar geğirdiğinizdir.

Sürekli geğirme vakaları, başta asit reflü olmak üzere gastrit, irritabl bağırsak sendromu ve yemeklerin çok hızlı yenmesinden kaynaklanır. Sürekli geğirmenin önüne geçmek için buna neden olan hastalıkların tıbbi tedavisi gerekebilir. Tıbbi tedaviyle birlikte gün içindeki geğirme sayısı da normale dönecektir.

Geğirme Neden Olur?

Geğirme, fazla havanın yutulması sonucunda meydana gelir. Fazla havanın yutulmasına neden olan faktörler arasında yemeklerin hızlı tüketilmesi, yemek yerken konuşmak, gazlı içecekler, sigara tüketimi ve sakız çiğnemek gibi durumlar yer alır. Bu eylemler üst sindirim sisteminde fazla hava yutulmasına yol açar.

Geğirme, genellikle şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar:

 • Yemeklerin hızlı tüketilmesi
 • Bir oturuşta çok fazla yemek yemek
 • Yemek yerken konuşmak
 • Gaz üretimine sebep olan bazı sebzeler
 • Gazlı içecekler
 • Sigara tüketimi
 • Sakız çiğnemek

Yemeklerin hızlı tüketilmesi

Yemeklerin çok hızlı bir şekilde tüketilmesi yutulan havanın artmasına yol açar. Yutulan havanın artması geğirmeyi de beraberinde getirir. Ne kadar hızlı yemek yerseniz o kadar fazla geğirirsiniz.

Bir oturuşta çok fazla yemek yenmesi

Hızlı yemek tüketmek ile birlikte bir oturuşta çok fazla yemek yenmesi de yutulan hava miktarını artırır. Geğirmenin yanı sıra hem hızlı yemek tüketmek hem de çok fazla yemek yemek mideye ve sindirim sistemine zarar verir.

Yemek yerken konuşmak

Zararlı eylemlerin başında gelen yemek yerken konuşmak, geğirmenin başlıca sebepleri arasında yer alır. Geğirmenin yanı sıra besinlerin boğazınıza kaçma ihtimalini de artırır.

Gaz üretimine sebep olan bazı sebzeler

Lahana, brokoli, havuç ve karnabahar gibi gaz üretimine sebep olabilecek sebzelerin tüketimi de geğirmeyi tetikleyebilir.

Gazlı içecekler

Kola, gazoz ve maden suyu gibi gazlı içecekler ile birlikte bazı alkol türlerinin içindeki kabarcıklar midedeki hava miktarını artırarak geğirmeye sebebiyet verir.

Sigara tüketimi

Sigara dumanı solumak aynı zamanda havanın da içine çekilip yutulması anlamını taşır. Bu süreç geğirmeye giden yolu açar ve kişinin geğirmesine sebep olur.

Sakız çiğnemek

Sakız çiğnemek, normalden daha sık yutkunmak anlamına gelir. Yutkunduğunuzda aynı zamanda havayı da yutarsınız. Bu da geğirme eylemini kolaylaştırır.

Sürekli Geğirme Ne Anlama Gelir?

Sürekli geğirme, normal geğirmenin dışında bazı mide ve sindirim sistemi problemlerinin göstergesi olabilir. Bunların başında gastrit, asit reflü ve irritabl bağırsak sendromu gelir. Ayrıca ülser, bağırsak bakterileri, enfeksiyon, laktoz intoleransı ve stres de sürekli geğirmeye yol açabilir.

Sürekli geğirmenin altında yatan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gastrit
 • Asit reflü
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Ülser
 • Bağırsak bakterileri
 • Helicobacter pylori
 • Laktoz intoleransı
 • Stres

Gastrit

Mide zarının iltihaplanması durumu olan gastritin belirtileri arasında geğirme de bulunur. Mide zarının iltihaplanmasının yansımalarından biri olan geğirme çok fazla havanın yutulması sonucunda meydana gelir.

Asit reflü

Sürekli geğirmenin yaygın nedenlerinden biri asit reflüdür. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan asit reflü geğirmeyi de beraberinde getirir.

İrritabl bağırsak sendromu

Yapılan çalışmalar, sürekli olarak geğirmenin altında yatan nedenlerin birinin irritabl bağırsak sendromu olduğunu ortaya koymuştur.

Ülser

Midenin iç kısmındaki açık yaralar ülsere işaret eder. Ülser hastalığının belirtilerinden biri de sürekli olarak geğirmedir. Ülser tedavisiyle birlikte geğirme de kaybolur.

Stres

Tıbbi hastalıkların dışında stres de geğirmeyi tetikleyebilir. Özellikle stresli ve depresyonu olan kişilerde bağırsak sorunları daha çok görülebileceği için bu kişiler havayı çok daha fazla yutabilir. Bu durum da sürekli geğirme riskini artırabilir.

Geğirme Nasıl Geçer?

Geğirme genel olarak kişinin uygulayabileceği basit ve pratik adımlarla kaybolur ve tıbbi tedavi gerektirmez. Yalnızca sürekli geğirme şikayetinden muzdarip olan kişiler, geğirmenin altında yatan hastalığın tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Geğirmenin önüne geçmek için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Geğirme sırasında su için
 • Yemekleri yavaş yemeye çalışın
 • İçecekleri bir anda içmeyin
 • Yemek yerken konuşmayın
 • Gazlı içecekler, alkol ve sigaradan uzak durun
 • Geğirmeniz varsa sakız çiğnemeyin
 • Yemek yedikten sonra kısa yürüyüşler yapın
 • Stresten uzak durun

Geğirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sürekli geğirme nasıl geçer?

Sürekli geğirmenin altında reflü, gastrit ve bağırsak hastalıkları yatıyorsa bunların tedavisi geğirmenin önüne geçer. Onun dışında yemekleri yavaş yemek, yemek yerken konuşmamak ve gazlı içecekleri mümkün olduğunca azaltmak da sürekli geğirmeye iyi gelir.

Psikolojik geğirme nasıl geçer?

Psikolojik geğirme, strese bağlı olarak ortaya çıkan geğirme türüdür. Böyle durumlarda herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Stresten uzak durup rahatladıkça geğirme de kendiliğinden geçer.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al