Yükleniyor

Avokado Nedir? Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado Nedir? Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado, defnegiller familyasına ait bir meyve olarak son zamanların en popüler meyveleri arasında yer alır. Lif kaynağı olarak görülen avokado, karbonhidrattan daha fazla iyi türde yağ içerir. Bu sebeple diyabet, kalp hastalıkları, kolesterole karşı avokadonun faydaları bulunur. Avokado, nötr tadından dolayı salatlarda, soslarda, sandviç ve yemeklerde sağlıkla tüketilebilir.

İçindekiler

Avokado Besin Değeri

Avokado, C, E, K ve B6, B2, B3, B5 vitaminlerinin yanı sıra folat, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca luteinin, beta karoten ve omega-3 yağ asitleri içermektedir. Avokado, bir kişiye yardımcı olabilecek yüksek düzeyde sağlıklı, faydalı yağlar içermektedir. Yaklaşık yarım (100 gr) avokadoda şunları içermektedir:

 • 160 kalori
 • 14.7 gr yağ
 • 8.5 gr karbonhidrat
 • 6.7 gr lif
 • 1 gr'dan az şeker

Yağ vücuttaki her bir hücre için gerekmektedir. Sağlıklı yağlar yemek cilt sağlığını destekler, yağda çözünen vitaminlerin, minerallerin ve diğer besin maddelerinin emilimini artırmaktadır.

Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokadonun faydaları arasında kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma, iştahı düzenleme, kolesterol düşürme ve oksidatif hasara karşı bağışıklığı destekleme yer alır. Bunların yanında sindirim sağlığını da destekleyen avokado içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Avokado, sağlık için faydalı olan besin maddelerini bol miktarda içerir. Bu nedenle düzenli olarak avokado tüketmek genel beslenme kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Vitamin, mineral ve yağ asitleri bakımından zengin olan avokadonun faydaları şunlardır:

 • Kolesterol seviyesini dengede tutarak kalp sağlığını korur
 • Yaşlanma karşıtı etki gösterir
 • Gözde sarı nokta riskini azaltarak görme sorunlarını önler
 • Avokado içeriğindeki K vitamini ile kemik sağlığını destekler
 • Hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimine yardım eder
 • Depresyon etkilerini azaltır
 • Sindirimi iyileştirerek kabızlığı önler
 • Lif açısından zengin olduğu için toksinlerin atılımını kolaylaştırır
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır
 • Avokado vitamin ve mineral açısından zengindir
 • İçerdiği saponin sayesinde osteoartrit semptomlarını azaltır
 • Avokado antimikrobiyal etkiye sahiptir, enfeksiyona karşı korur
 • Oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olur
 • İştahın düzenlenmesinde etkilidir
 • Avokado beyin fonksiyonunu artırır

https://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/avokadofaydalarijpg_c402.jpg

Avokado Ne İşe Yarar?

Kolesterol seviyesini dengede tutarak kalp sağlığını korur

Avokado tarafından sağlanan yağlar oleik asit (hayvansal ve bitkisel yağlarda doğal olarak bulunan bir yağ asidi) ve linoleik asit (omega-6 yağ asidi)  içermektedir. Doymamış yağlar kolesterolü yönetmeye yardımcı olmak için dengeli bir diyetin parçası olarak önerilmektedir. Avokado, yüksek oranda yağ içermektedir. Bu yağ oranının yüzde 60'ı doymamış yağlardır, bu da araştırmaların kalp hastalığına karşı korunmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda mükemmel bir potasyum, folat ve lif kaynağıdır ve bunların tümü kalp ve kalp-damar sistemine yarar sağlamaktadır.

Avokado vitamin ve mineral açısından zengindir

Avokado, besleyici, sağlıklı yağ ve lif kaynağıdır. Magnezyum, B6, C vitamini, E vitamini ve folat dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bir avokadonun yarısı potasyum için günlük ihtiyacın %10'unu karşılamaktadır. Avokado ayrıca C, B6 ve E vitamini de dahil olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığı için gerekli olan besinleri sağlar.

Gözde sarı nokta riskini azaltarak görme sorunlarını önleyebilir

Avokado, yukarıda belirtilen faydalarının yanı sıra, zengin bir koruyucu E vitamini kaynağı ve ayrıca gözleri sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu düşünülen lutein ve zeaksantin gibi karotenlerdir. Böylelikle görme sorunlarının önüne geçerek sarı nokta riskinin azalmasını sağlar.

Avokado içeriğindeki K vitamini ile kemik sağlığını destekler

Avokado içerisindeki önemli bir vitamin olan K vitamini kemik sağlığını destekler. Böylelikle yaşlanma döneminde sıklıkla görülen osteoporoz riskinin azalmasına yardımcı olur. 

Hamilelikte bebeğin sağlıklı gelişimine yardım eder

Hamilelik sırasında tüketilen avokado içerisindeki folik asit sayesinde bebeğin gelişimini destekler. Doğum sonrasında ise anne sütünün artırılması için yine avokanın faydalarından yararlanılabilir.

Depresyon etkilerini azaltabilir

Avokado içerisindeki Omega-3 yağ asitleri, kişinin ruh sağlığına etki ederek depresyona karşı etkili olur. Depresyondan uzak durmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir besin olan avokado, potasyum yönünden de zengindir. Potasyum vücutta düşük olduğu durumda zihin yorgunluğuna neden olabilir. 

Avokado sindirimi iyileştirerek kabızlığı önleyebilir

Avokado, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan lif bakımından zengindir. Doğal lifli yiyecekler yemek kabızlığı önlemeye, sindirim sistemi sağlığını korumaya ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Toksinlerin atılımını kolaylaştırır

Avokado, lif açısında zengin besinler arasında yer alır. Bu durum kişinin kilo vermesini kolaylaştıracağı gibi vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Böylelikle kilo dengesinin sağlanmasını destekler. 

Osteoartrit semptomlarını azaltabilir

Osteoartrit semptomlarının azalmasına yardımcı olan avokado, bunu içerisindeki saponin sayesinde gerçekleştirir. Saponin, güçlü antimikrobiyal etkileri bulunan bir madde olarak bilinir. 

Enfeksiyona karşı korur

Avokado yapısından dolayı vücuda karşı antimikrobiyal etkiye sahiptir. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. 

Oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilir

Bir avokadonun yarısı, iltihabı bastırmaya ve oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan bir besin olan B6 için günlük ihtiyacınızın %15'ini karşılar. Yetersiz B6 alımı, bağışıklık fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir ve hastalığa yatkınlığı artırabilir.

İştahın düzenlenmesinde etkilidir

Avokadonun kalori içeriği diğer meyve ve sebzelerden daha fazladır fakat avokadonun yağ ve lif içeriği iştah düzenlemeye yardımcı olarak tokluk hissine yol açar. Avokado içerisindeki bitki bazlı yağlar vücuda antioksidanlar sağlayarak kilo yönetiminde etkili olan iltihaplarla savaşır. Düzenli olarak avokado tüketmek, daha az kalori ile sağlıklı kilonun desteklenmesin etkilidir.

Avokado beyin fonksiyonunu artırır

Avokado, içeriğindeki beta karoten ve A vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur. Bu mineral ve vitamin luteinin adı verilen fitokimyasal açısından önemlidir. Luteinin, beyni etkileyerek hafızaya iyi geldiği bilinir.

Avokadonun Zararı Var mı?

Tüm gıdaların tüketimi gibi, aşırıya kaçmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Avokado yüksek yağ içeriği nedeniyle diyete çok fazla eklenirse istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Avokado ayrıca kan sulanmasını etkileyebilecek K vitamini içermektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar alan kişilerin K vitamini düzeylerini sabit tutmaları önemlidir. Bu nedenle, kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynayan K vitamini içeren besinleri çok fazla tüketmek faydalı olmayabilir.

Avokado Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Avokado nasıl yenir?

Avokado, dilimleyerek, salataya veya sandviçlere ekleme yapılarak tüketilebilir. Bir avokadonun ne kadar olgun olduğunu anlamak için üstüne hafifçe bastırılır. Kabuğu tamamen sıkıysa, avokadonun daha fazla olgunlaşması gerekebilir. Kabuğu yumuşak ve eziliyorsa avokado yenmeye hazır durumdadır. Avokado olgunlaşmasının ardından soyularak çıkartılı ve üzerine limon, tuz ve baharatlar eklenerek tüketilebilir. Aynı zamanda tatlılarda da avokadodan yararlanılabilir.

Avokado nasıl olgunlaşır?

Avokadoları oda sıcaklığında elma, muz ve şeftali gibi meyvelerin yanında ışık almayacak şekilde koymak olgunlaşmasını sağlar. Bunun yanında avokadoyu bir kese kağıdı içerisinde bekletmek de işe yaracaktır. Bu yöntemler sayesinde avokado ortalama 2 gün içerisinde yumuşayarak tüketilecek hale gelir.

Avokado nasıl saklanır?

Avokado, olgunlaşmasının ardından buzdolabına konularak saklanabilir. Olgunlaşmayan avokado ise yine buzdolabında 2-3 gün içerisinde tüketilmek şartıyla tutulabilir.

Avokado nerede yetişir?

Avokado, Meksika'nın dağlık alanlarından başlayarak Pasifik sahilleri boyunca geniş coğrafi alana yayılan bir bölgede yetişir. Avokado polimorfik bir ağaç türünde yetişen bir besindir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al