Yükleniyor

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın faydaları her çeşit tüketim için geçerlidir. Kahvaltıların vazgeçilmezi, salataların olmazsa olmazı olan salatalık insan vücudu için oldukça yararlıdır. Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde insan sağlığının korunmasında büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda cilt sağlığı için de önemlidir. Renk eşitsizliğinin giderilmesi ya da sivilce oluşumunun engellenmesi de salatalığın faydaları arasındadır.

İçindekiler

Salatalığın Faydaları

Kan akışını hızlandırmaya yardımcı olan, C vitamini ve manganez içeriği ile hem enerjiyi, hem de cinsel dürtüyü artırmasıyla bilinen salatalığın vücuda faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zengin antioksidan içeriği sayesinde kanser gibi hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olur.
 • Günlük ihtiyaç duyulan K vitamininin, B ve C vitaminlerini sağlar
 • Kemikleri güçlendirir
 • Salatalıkların kalorisi düşüktür
 • İyi miktarda su ve çözünür lif içermesi ile hidrasyonu teşvik eder
 • Kilo vermeye yardımcıdır
 • Cilt leke ya da renk eşitsizliğini giderir.
 • Vücudun su ihtiyacını karşılar.
 • Kan şekerini yönetmeye yardımcıdır.
 • Bağırsak sağlığını destekler.
 • Düşük kalorisi sayesinde kilo verme sürecini hızlandırabilir.
 • Ödem, şişkinlik gibi problemlere çözüm getirebilir.

Antioksidan kaynağıdır

Salatalığın faydalarından biri de antioksidan bakımından zengin yapısıdır. Antioksidan özelliği sayesinde stres kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Çeşitli sağlık sorunlarının tedavi sürecine olumlu katkı sağlar. Aynı zamanda hamile ya da emziren anneler tarafından da sıklıkla tüketilir. Hamilelikte salatalığın bebeğe faydaları sayesinde sürecin rahat atlatılmasına yardımcı olur. Anne ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Ödem atmaya yardımcı olur

Salatalık ödem atmak amacıyla da sıklıkla tüketilir. Limon, maydanoz gibi çeşitli yiyecekler ile karıştırılıp ezilerek lezzetli ve sağlıklı içecekler oluşturulabilir. Düzenli tüketim ile beraber vücutta oluşan ödem ve şişliklerin azaltılması salatalığın faydalarındandır.

Cilt sağlığına iyi gelir

Salatalığın cilt lekelerine faydaları, evde maske yapma olanağı sağlar. Göz altında oluşan şişkinlik ve koyuluklar için kullanılabilir. Bu işlem için bir miktar salatalığın suyu çıkarılır. Buzlukta dondurulduktan sonra göz altı ya da cilde uygulanır. Düzenli uygulama ile salatalığın cilde faydaları gözle görülür bir hal kazanır. Aynı zamanda ince çizgi problemlerine de çözüm getirebilir.

Vitamin kaynağıdır

Salatalık, C ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Zengin vitaminleri ile beraber magnezyum ve potasyum gibi minerallerde bulundurur. 

Sindirime iyi gelir

Salatalığın faydalarından birisi ise sindirime olan katkısıdır. Sağladığı katkı sonucunda mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Hazımsızlık sorununun giderilmesine yardımcı olabilir.

Salatalığın Besin Değeri Nedir?

Salatalığın besin değeri, ürün miktarına bağlı olarak değişebilir. Ürün miktarı arttığında besin değerinde de bir artış görülür. 1 adet büyük boy salatalığı 120 gram olarak ele aldığımızda kalori oranı 20 kcal şeklindedir. Düşük besin değeri sayesinde diyet listelerinin başını çekerken aç kalmadan kilo verme imkanı tanır. 

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalığın yüze faydaları, cilt bakımında yer edinmesine katkı sağlar. Temiz ve kuru cilt üzerine salatalık kabukları yerleştirilir. Kısa bir beklemenin ardından bol su kullanarak yıkayabilirsiniz. Düzenli işlem sayesinde kırışıklık ya da kuruluk gibi cilt problemleri giderilir. Aynı zamanda salatalığın kabuğunun faydalarından biri de pürüzsüz bir cilde kavuşmak olur. 

Salatalığın cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt yapısına parlak bir görüntü ve yumuşak doku kazandırır.
 • Siyah nokta ve akne sorunun çözümlenmesinde büyük öneme sahiptir.
 • Nem oranının dengelenmesine olanak sunup ince çizgi ve kuruluk problemlerini giderebilir.
 • Cilt bariyerinin kendini hızla onarmasını sağlayarak hassas ciltlerin korunmasına katkıda bulunur.

Salatalık Zayıflatır mı?

Salatalık cilt için faydası olduğu kadar zayıflama konusunda da vücudu destekler. Besin değeri oldukça düşük olan salatalık akşam yemeği olarak tercih edildiğinde ya da ara öğünler de tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda çeşitli detoks ve kürlerde de salatalık kullanılır. Tüketim sonrasında tokluk hissi oluşturması da salatalığın faydalarındandır.

Salatalık Diyeti Nedir?

Salatalık diyeti, son dönem popülerlik kazanan zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu yöntem salatalığın faydaları temele alınarak oluşturulur. Öğün ve ara öğünlerde yoğurt, kuruyemişler ile beraber tüketilen salatalık kilo verme de kullanıcılara yardımcı olur. Salatalığın faydaları sayesinde yapılan diyetler ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Kilo verme süreci kişilerin metabolizma hızı, yaşı ya da sindirim özelliklerine bağlı olarak farklılaşabilir.

Salatalık ile Detoks Suyu Tarifleri

Salatalığın faydaları arasında yer alan zayıflama, detoks suları aracılığı ile de sağlanır. Detoks suyu tarifinde salatalık, limon ve nane bir araya getirilir. Oluşturulan karışım belirli bir süre su içerisinde bekletilir ve tüketime hazır olur. Aynı zamanda blender aracılığı ile sıvı forma getirilerek tüketilen detoks suyu tarifleri de vardır. Kilo verme sürecini yönlendiren mide için de salatalığın faydaları vardır. Salatalığın mideye faydaları insan hayatının kolaylaştırılmasını sağlar. Sağlık sorunları sebebi ile oluşan aksaklıklara engel olabilir. Reflü, ülser gibi sağlık problemlerinde tedavi sürecini hızlandırabilir.

Salatalık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Salatalık kanı temizler mi?

Yapılan çalışmalar, düzenli tüketilen salatalık vücutta bulunan toksinleri temizlediğini ortaya çıkarır. Toksin temizliği, kan oranında vücutta oluşan zararlıların giderilmesinde büyük öneme sahiptir.

Salatalık bir günde ne kadar tüketilmeli?

Yürütülen çalışmalar kapsamında salatalığın insan vücuduna herhangi bir zararı bulunmaz. Gün içerisinde istenilen miktarda salatalık tüketilebilir. Uzmanlar tarafından ise günde iki adet tüketim salatalığın faydalarından yararlanma imkanı sunar.

Salatalık hangi organa iyi gelir?

Salatalığın faydaları oldukça fazla olup pek çok organın işleyişini destekler. Salatalığın göze faydaları, şişlik ve morlukların geçirilmesi şeklinde sıralanır. Aynı zamanda salatalık; bağırsak, böbrek, cilt gibi farklı organların korunmasında da büyük öneme sahiptir. Salatalığın cinselliğe faydaları da oldukça fazladır. İktidarsızlık gibi sağlık sorunlarının tedavi sürecine olumlu etkide bulunabilir. Çeşitli böbrek rahatsızlığı çeken kişiler tarafından da salatalık sıklıkla tüketilir. Salatalığın böbreğe faydaları ise asit seviyesinin düzenlenmesini sağlamak, toksinlerin arındırılmasına yardımcı olmak şeklinde sıralanabilir.

Salatalık bağırsakları çalıştırır mı?

Salatalık, sindirim sisteminin dengelenmesine de yardımcı olur. Sindirim sisteminde büyük öneme sahip olan bağırsakların düzenlenmesi ve su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayabilir. Yüksek su oranı sayesinde bağırsaklar da oluşan kabızlık, hazımsızlık benzeri rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al