Yükleniyor

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kereviz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Kereviz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kereviz, maydanozgiller familyasına ait, keskin kokusu olan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebzedir. Eski Mısır, antik Yunan ve geleneksel Çin tıbbında da hastalıklara karşı da kullanılan kereviz, A,C,D,E,K, folat (folik asit), piridoksin (B6), potasyum ve pantotenik asit (B5) gibi B grubu vitaminleri içerir. Antioksidan zengini olan kereviz vucüttaki inflamasyonun azalmasına, bağırsak sağlığının desteklenmesine, kolesterolün düşmesine, kalp sağlığının korunmasına ve vücudun pH dengesinin sağlanmasına yardım eder. Kereviz ayrıca potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengin bir besindir. 

İçindekiler

Kerevizin Besin Değeri Nedir?

Kerevizin su oranı yüksek ve neredeyse hiç yağ içermeyen bir sebzedir. İçinde az karbonhidrat ve nispeten yüksek miktarda lif bulunduran kereviz alkali bir sebze olması dolayısıyla vücudun pH oranını korumasına da yardımcı olur.

100 gr kerevizin besin değerleri şu şekildedir:

-Kerevizin aktif bileşenleri arasında karakteristik kokusunu belirleyen uçucu yağlar, flavonoidler ve alkaloidler gibi antioksidanlar da bulunur. İçerdiği antioksidanların etkinliği 5 ile 7 gün sonra azaldığından, kereviz her zaman taze olarak tüketilmelidir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Antiinflamatuar, antioksidan ve alkali bir sebze olan kereviz vücudun pH dengesini korur, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, inflamasyonu azaltır, kalp-damar sağlığını destekler, kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Kerevizin faydaları şu şekilde maddeler halinde sıralanabilir:

 • Kereviz vücudun pH dengesini korur
 • Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır, kabızlığı önler
 • Kereviz aynı zamanda inflamasyonu azaltır
 • Kalp-damar sağlığını destekler
 • Kan basıncını ve kolesterolü düşürür
 • Kereviz bağışıklığı güçlendirir
 • Soğuk algınlığına iyi gelir
 • Kanser önleyici özellikleri vardır
 • İdrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi söz konusudur
 • Gut hastalığı ve romatizmaya da iyi gelir
 • Mide sağlığını destekler
 • Beyin sağlığını korur

Kereviz vücudun pH dengesini korur

Alkali bir sebze olan kereviz, vücudun pH dengesini koruyarak daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olunmasını sağlar.

Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır

Lifli gıdalar arasında yer alan kereviz, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder ve kabızlığı önler.

Kereviz aynı zamanda inflamasyonu azaltır

Keskin kokusuyla öne çıkan, düşük kalorili ve hem vitamin hem de mineral zengini olan kereviz, iltihabı azaltmaya yardımcı olan çeşitli anti-inflamatuar bitki bileşikleri ve antioksidanlar içerir.

Kalp-damar sağlığını destekler

Birçok hastalığa şifa olabilecek potansiyel bir sebze olan kereviz, kan damarlarının gevşemesine ve kan basıncı seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilecek, ftalid adı verilen kimyasal bileşikler açısından zengin bir sebzedir. Apigenin de dahil olmak üzere kerevizde bulunan flavonoidler aynı zamanda kan damarı iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilir ve kan damarlarını genişleten ve kan akışını iyileştiren bir sinyal molekülü olan nitrik oksit salınımını teşvik edebilir. Tüm bu özellikler kerevizin kalp-damar sağlığını destekleyen bir sebze olduğu ortaya koyar.

Kan basıncını ve kolesterolü düşürür

Kereviz, ftalid adı verilen bitki bileşiğini içinde barındırır. Bu fitokimyasal, kan akışına yardımcı olmak ve kan basıncını düşürmek için arter duvarlarını gevşetir. Bu sayede doğru orantılı olarak kan basıncı ve kolesterol düşer.

Kereviz bağışıklığı güçlendirir

Antioksidan ve antiinflamatuar açıdan zengin bir sebze olan kerevizin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden de söz edilebilir. Bu etki aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da korur.

Soğuk algınlığına iyi gelir

Soğuk algınlığı ve grip dönemlerinde tüketilebilecek besinlerden biri de kerevizdir. Zengin vitamin ve mineral yapısıyla vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele etme özelliği olan kerevizin soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili olduğu değerlendirilir.

Kanser önleyici özellikleri vardır

Apigenin ve luteolin de dahil olmak üzere kerevizin özellikle suyundaki antioksidanların, yapılan çalışmalarda kanser önleyici özellikler gösterdiği ortaya konmuştur. Düzenli kereviz tüketimi, olası kanserlere karşı vücutta savunma mekanizması geliştirebilir.

İdrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi söz konusudur

Kerevizin en önemli tıbbi etkilerinden biri olan idrar söktürücü etkisinden sorumlu olan, yüksek potasyum içeriğidir. Kereviz bu özelliğiyle vücuttan ödem atılmasına da yardımcı olur. Özellikle gut ve romatizma hastalıklarında vücut, ürik asit gibi atık ürünleri daha zayıf bir şekilde parçalar. Potasyum bu süreci destekler ve böylece ürik asit kristallerinin vücuttaki zararlı birikimini önler. 

Beyin sağlığını korur

Kereviz sebzesi aynı zamanda beyin sağlığını da destekler. Kereviz, birçok yararlı antioksidan, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri içerir ve bu yönüyle beyin ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur.

Kereviz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kerevizin başlıca faydaları ödem atılmasına yardımcı olması, kolesterolü düşürmesi, sindirime yardımcı olması, kabızlığa iyi gelmesi ve beyin için koruyucu bir etkisinin olmasıdır.  

Kerevizin vücut için sağladığı yararlar şu şekilde de özetlenebilir:

 • Ödem atılmasına yardımcı olur ve idrar söktürücü özelliği bulunur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Lif açısından zengindir, kabızlığa karşı faydalıdır.
 • Sindirime yardımcı olur, mide asidini dengeler.
 • Yüksek tansiyonu düşürür, damar sağlığını korur.
 • İdrar ve mesane problemleri durumunda iltihabı azaltır.
 • Beyin için koruyucu bir etkiye sahiptir.

Kerevizin Yan Etkileri Var mı?

Herkes kereviz suyunu tolere edemeyebilir. Bu sebeple çiğ tüketiminde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Kereviz mümkün olduğu kadar pişmiş bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle böbrek hastalığı veya hamilelik sırasında tüketilmeden önce hekime danışılmalıdır. Vücuttan su atma özelliği olduğunda ishal sorunu olanların kereviz tüketmemesi gerekir.

Kerevizin Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kereviz sapı suyunun faydaları nelerdir?

Kereviz sapı, antioksidan potansiyeli sayesinde artan mide asidi üretimini dengeler.  Bir kereviz sapında günlük A vitamini alımının % 5’i bulunmaktadır. Bu nedenle kereviz, öncelikle göze faydalı, yaşlanmayı ve görme sorunlarını azaltan besinler listesinde de yer almaktadır.

1 bardak kereviz sapı suyu 40 kaloridir. Kereviz suyu birçok mineral ve vitamin içerir. Bu içerikleri nedeniyle kereviz sağlıklı ve dengeli beslenmeye uygundur. Kereviz suyu işlenmemiş ve taze kereviz sapından yapılmalıdır. Kereviz sapı suyu her zaman taze olarak hazırlanmalıdır. Kereviz sapı suyu buzdolabında 24 saatten fazla saklanmamalıdır.

Düşük kalorili olması nedeniyle kereviz suyu kilo vermeye de yardımcı olabilir. Kereviz suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve böbrek fonksiyonlarını uyarır. İçeriğindeki uçucu yağlar sayesinde kereviz antibakteriyel etkiye de sahiptir. Kereviz suyu ayrıca sindirime yardımcı olur, mideyi yatıştırır ve hafif mide ağrılarına iyi gelir. Kereviz suyunun detoks etkisi vardır, vücudun istenmeyen sıvı birikiminden kurtulmasına da yardımcı olabilir.

Saf kereviz suyunun tadı çok yoğun olduğundan ve herkes için uygun olmadığından, kereviz suyu salatalık suyu, havuç suyu, domates suyu veya pancar suyu gibi diğer sebzelerle de karıştırılarak tüketilebilir.

Kereviz kilo verdirir mi?

Kereviz, dokulardaki fazla suyun atılmasına yardımcı olduğu ve kalorisi en düşük sebzelerden biri olduğu için kilo verme konusunda çok faydalıdır. Kereviz sapı, öğün aralarında atıştırmalık olarak çok uygundur. 100 gr kereviz sadece 42 kaloriye sahiptir, çünkü kerevizin yüzde 90'ından fazlası sudan oluşur. Kereviz sapı suyundan yapılan içeceklerde yine kilo vermede yardımcı olmaktadır.  Ancak kereviz, tüm olumlu özelliklerini ancak tazeyken kullanıldığında göstermektedir.

Kereviz kolesterolü düşürür mü?

Kerevizdeki ftalid maddesinin kolesterolü düşürücü etkisi de bulunur. Ayrıca kerevizdeki polisakkaritler kardiyovasküler sistemdeki iltihaplanma riskini de azaltır.

Kereviz karaciğeri temizler mi?

Kerevizin özellikle suyu, bağırsak hareketlerini düzenlemesinin yanı sıra sağlıklı bir karaciğer için de faydalı bir sebzedir.

Kereviz gaz yapar mı?

Kereviz aşırı tüketildiği takdirde midede gaz oluşumuna sebebiyet verebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al