Yükleniyor

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun Faydaları Nelerdir?

Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından lezzetli bulunduğu için bolca tüketilen muz iyi bir vitamin kaynağıdır. Kan şekerinin dengeleyen, sindirim sistemini düzenleyen, antioksidan etkileri bulunan muz, tokluk hissi verdiği için diyetlerde de rahatlıkla tüketilebilmektedir.  Muz, vitamin deposu olmasının yanında ezilerek rahatlıkla mama haline getirilebildiği için bebekler için de ideal bir besindir. Memorial Beslenme ve Diyet Uzmanları, muzun faydaları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Muzun Besin Değeri Nedir?

100 gram muzun sahip olduğu besin değeri şu şekildedir:

 • Kalori: 77 kcal
 • Protein: 0.6 g
 • Karbonhidrat: 17.6 g
 • Lif: 1.6 g
 • Yağ: 0.3 g
 • C vitamini: 9.5 mg  günlük değerin %15.8
 • A vitamini: 38.0 ıu  günlük değerin % 0.8
 • Potasyum: 159.0 mg  günlük değerin %4.5
 • Kalsiyum: 4.0 mg  günlük değer %0.4
 • Demir: 0.2 mg günlük değer %1.2

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, ishalin durdurulması, sindirim ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesi, aktivite sonrası enerji eksikliğini gidermeyi desteklemesi, kalp sağlığını koruması, cildin sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmasını sağlaması ve tok tutması gibi faydalara sahiptir.

Muzun yararları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Muz kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur
 • Kalp sağlığını korur
 • İnsülin direncinin artmasında etkilidir
 • Hücreleri oksidatif stresten koruyarak yaşlanma karşıtı etki gösterir
 • Mide rahatsızlıklarını dindirmeye yardımcıdır
 • İçerisinde bulunan potasyumdan dolayı, güçlü bir enerji kaynağıdır. 
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol alır
 • Tokluk hissi yarattığı içindiyetlerde rahatlıkla kullanılır
 • Atletik performansın artırmasına yardımcı olan muz sporcuların da tercih ettiği besindir

Kan şekeri seviyesini dengeler

Muzun içerdiği yer alan lif, şeker hastalığı olan kişiler için özellikle önemlidir. Karbonhidratların sindirimini ve emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da kan şekeri seviyesindeki artışı azaltabilir ve kan şekeri yönetimini kolaylaştırır. Diğer yandan muz, kan şekeri seviyelerinin diğer besinlere göre daha fazla yükselmesine neden olabilecek basit karbonhidratlarda içerir. Dolayısı ile düşen ve veya yükselen kan şekeri seviyesini dengeleyebilir.

Kalp sağlığını korur

Muz, kalp sağlığı ve tansiyona iyi gelen potasyum açısından zengindir. Ortalama bir muz 320-400 mg civarında potasyum içermektedir. Bu değer günlük potasyum ihtiyacının hemen hemen %10'unu karşılar. 

İnsülin direncinin artmasını sağlar

Olgunlaşmamış yeşil muzlar, kan şekeri seviyesini yükseltmeden, uzun süreli kan şekeri yönetimini kolaylaştıra nişastaya sahiptir. Öte yandan sarı olan muzlar ise daha fazla şeker içerdiğinden kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.

Muz cilt yaşlanmasını geciktirmeye yardımcıdır

Muz çeşitli antioksidanlara, magnezyuma ve A, B yanı sıra E vitaminleri gibi cildin yaşlanmasından sorumlu serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı kalkan görevi gören vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bunlarda ciltte oluşan çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Mide rahatsızlıklarını dindirebilir

Muz , mide zarında mukus üretimini uyararak, mide yanması gibi mide rahatsızlığına neden olan asidik mide maddeleri arasında bir bariyer oluşturur.

Enerji kaynağıdır

Muz enerji açısından en iyi meyvelerden biridir. Zengin karbonhidratlarla doludur, antioksidan, potasyum, B6 vitamini, sakkaroz, fruktoz ve glikoz formundaki şekerler enerji artışı sağlamalarına yardım eder.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder

Muz, sindirim sağlığında rol alan çözünmez lifler açısından zengindir. Çözünmeyen lifler dışkıyı yumuşatmaya, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardım eder.

Muzun Bebek ve Çocuklar için Faydaları Nelerdir?

Muz kolaylıkla mama haline getirilebileceğinden bebekler için en güzel yanı budur.

Muz içerisindeki vitamin ve mineraller açısında bebeklere de oldukça faydalıdır.

Kabızlık sorunu yaşayan bebekler için muz tüketimi tavsiye edilmez ancak ishal gibi sorunlarda çocuk ve bebeklere muz yedirmek oldukça faydalıdır.

Muzun çocuklara faydası özellikle sahip olduğu temel mineral ve vitaminlerden gelir. Özellikle kan basıncını düzenlemeye yardım eden muz, böbrek taşlarına karşı korumaya ve yaşlanma ile ortaya çıkabilecek kemik kaybını önlemeye yardımcı olan bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Birçok gıda potasyum içerir ve bu nedenle sağlıklı bir beslenme programı uygulanan çocuğun bu besin maddesinde yetersiz olması muhtemel değildir. Muz ayrıca çeşitli diğer minerallerin yanı sıra a, b6, b12 vitaminleri de dâhil olmak üzere bazı vitaminlere de sahiptir.

Muz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Muz, kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kan basıncını dengelemede oldukça yardımcıdır.
 • Muz aynı zamanda tokluk hissi verdiği için kilo verme konusunda da yardımcıdır. Anemi,  artrit, idrar rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Yüksek magnezyum içeriği ile regl öncesi ağrılarına ve yanıklara da iyi gelebilir.

Muz Günde Kaç Adet Tüketilmelidir?

Muzun faydaları oldukça fazladır ancak tüketirken sınırları zorlamamak gerekmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yetişkinlerin günde iki muzdan fazla yememesini önermektedir. Çok fazla muz tüketimi oldukça tehlikeli olabilir.

Muzun Zararı Var mıdır?

Uygun miktarda muz tüketiminin her hangi bir zararı olmadığı gibi sayısız faydası vardır. Ancak çok fazla tüketilmesi zararlı olabilmektedir. Muzun fazla tüketilmesinde vücut hiperkalemi (kandaki potasyum seviyesinin olması gerektiğinden daha yüksek seviyede olması) geliştirmekte ve kalbe zarar vermektedir. Kas güçsüzlüğü, düzensiz kalp ritmi ile karşılaşamamak için fazla muz tüketiminden uzak durulmalıdır. Çok fazla muz tüketimi baş ağrısı ve uyku problemi de yapabilmektedir.

Muz ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Muz diyetlerde kullanılabilir mi?

  Bir orta boy muzun yaklaşık 150 kcal içermektedir. Aynı zamanda içerisinde glisemik indeksin yüksek olduğunun bilinmesi ve ona göre ölçülü miktarlarda tüketmesi önemlidir.  Ayrıca içerisinde bulunan yüksek lif sebebiyle de tok tuttuğu ve enerji verdiği için sporcu diyetlerinde de tercih edilebilir.

  Muz nasıl tüketilmelidir?

  Muz kabukları genellikle pişirilmiş, haşlanmış ya da kızartılmış şekilde servis edilirken başka meyvelerle birlikte çiğ olarak parçalayıcı yardımı ile de tüketilebilir.

  Muz aç mı tok mu tüketilmelidir?

  Glisemik indeksi yüksek olan muz meyvesi yanında bir protein kaynağı olan yoğurt veya süt ile ya da yağ içeriği zengin kuruyemişlerle tüketilirse kan şekerini daha yavaş yükseltir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

  Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2024

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al