Yükleniyor

Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, vücut içerisinde doğal olarak bulunan iyi, canlı maya ve bakterilerden yapılır. Vücudumuzda sürekli olarak iyi ve kötü bakteriler yer alır. Enfeksiyon kapıldığında sistemin dengesini bozan kötü bakterilerin vücutta daha fazla bulunmaya başlayabilir ve bu noktada iyi bakteriler, kötü olanları yok ederek dengenin korunmasını sağlar. Probiyotik takviyeleri vücuda iyi bakterileri eklemenin yollarından biridir.

İçindekiler

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler, tüketildiğinde veya vücuda uygulandığında sağlık için, özellikle de sindirim sistemi için yararlı olan, vücuttaki iyi bakterileri (normal mikrop florası) korumayı ve iyileştirmeyi amaçlayan canlı mikroorganizmalar içeren gıdalar ve takviyelerdir. Yoğurt, kefir gibi fermente gıdalarda, diyet içeriklerinde ve güzellik ürünlerinde probiyotiklere rastlamak mümkündür.

Probiyotik ürünlerin içerisindeki mikroorganizmaların çoğu vücudumuzda doğal olarak yaşayan mikroorganizmalarla benzerlik gösterirler. 

Probiyotikler Ne İşe Yarar?

Probiyotiklerin temel işlevi vücudun olması gerektiği gibi çalışabilmesi için “iyi” ve “kötü” bakterileri dengelemektir. Korucuyu bağırsak bariyerini sağlamlaştıran probiyotikler, sindirim sistemi yanı sıra, bağışıklık fonksiyonuna destek olur ve iltihaplanmayı kontrol altında tutarak vücut sağlığını korurlar.

Bazı probiyotikler şunları yapabilir:

  • Probiyotikler vücuda giren besinlerin sindirilmesini sağlar
  • Kötü bakterilerin çoğalmasını önleyerek hastalıkları önler
  • Vitaminlerin çözülmesinde etkili olur
  • Besin yoluyla vücuda alından kötü bakterilerin kana karışmasını engeller
  • İlaçların parçalanması ve emilmesini sağlar
  • Vücudunuzun bağışıklık tepkisini pozitif şekilde etkilerler

Örneğin: Hasta olunduğu zaman vücuda dışardan giren ve sayısı çoğalan kötü bakteriler vücudun dengesinin bozulmasına neden olur. İyi bakteriler de burada devreye girer ve kötü olanlar ile savaşarak vücutta dengeyi yeniden sağlamaya çalışır. Böylelikle vücutta tekrar sağlıklı bir denge oluştururlar.

Dengenin sağlanması vücutta doğal olarak gerçekleşir. Çoğunlukla probiyotik takviyeleri almanıza gerek yoktur. İyi bakteriler vücutta doğal olarak bulunur, desteklemek için ise dengeli bir beslenme süreci, lif açısından zengin besinler tüketmek önemlidir.

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Probiyotikler, bir hastalık veya tedavi sebebiyle bozulduğu durumlarda bağırsaklardaki bakterilerin doğal dengesini düzeltmeye yardımcı olur. İrritabl bağırsak sendromunun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olup, sindirimi sağlayan enzimleri harekete geçirmesi ile ishal, kabızlık, gaz ve şişkinliği ortadan kaldırır. Probiyotikler ayrıca şu faydalara sahiptir: 

Sindirimi Düzenler

Probiyotikler bağırsaktaki bakterilerin doğal dengesini sağlar. Dengesizlik yaşandığı durumlarda kötü bakterin yoğunluğundan söz edilebilir. Kötü beslenme, hastalıklar ve antibiyotik kullanımı bu duruma sebep olur. Fermente gıdalarda bulunan probiyotikler, vücuda alınarak sindirimin düzenlenmesi hedeflenir. Bunun yanında ishali önleyerek şiddetinin azalmasında etkili olur.

Alerjiye İyi Gelir

Probiyotikler, alerjisi olan kişilere ve egzamaya iyi gelerek bu durumun şiddetinin azalmasını sağlar. Böylelikle alerjik reaksiyonlar üzerinde etkilerin bulunur.

Kanseri Önler

Bağırsak florasının dengesi sağlandığından bağışıklık fonksiyonları da düzenlenmiş olur.  Bu durum da kansere karşı savunmada etkili olmaktadır.

Probiyotik İçeren Besinler

Sindirim sağlığını düzenlemek ve kalp sağlığını iyileştirmek için yararlanılan, doğal olarak probiyotik içeren veya eklenen fermente gıdalar arasında yer alan, yoğurt, kefir, lahana turşusu, ekşi mayalı ekmek, mozzarella, cheddar ve süzme peynir gibi bazı peynir türleri, soya ürünleri ile elma sirkesi aslında gün içinde tükettiğimiz gıdalardır ve bunlar probiyotik içeren besinlerdendir. Bunların yanında birçok besin probiyotik takviyesi görevi görür.

Probiyotik içeren bu besinlerden bazılarının faydaları da şunlardır:

Kefir

Fermente edilmiş probiyotik süt içeceği olan kefir, inek ya da keçi sütüne kefir tanelerinin eklenmesiyle yapılır. Kefir, sindirim sorunlarını düzenleyerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Lahana Turşusu

Laktik asit bakterileri tarafından fermente edilerek yapılan lahana turşusu probiyotik içermesinin yanında lif, C ve K vitaminlerini içerir.

Yoğurt

Probiyotikler arasında en iyi kaynak görevi gören yoğurt, laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler tarafından fermente edilerek elde edilir. Antibiyotiklerin neden olduğu ishali azaltarak, irritabl bağırsak sendromuna karşı kullanılabilir.

Peynir

Peynir vücuda alındığında vitamin ve minerallerin emilimini arttırarak yardımcı bakteri görevi görür. Yemeklerin sindirilmesi konusunda önemli rol oynayarak, mide kasılmalarını önler.

Elma Sirkesi

Fermente bir ürün olan elma sirkesi, bağırsak dostu probiyotikler arasında yer alır. Böylelikle sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Probiyotikler Hangi Organlarda Bulunur?

Kalın bağırsaklar, iyi ve kötü bakterilerin en çok bulunduğu alan olarak bilinse de farklı organlarda da yer almaktadır. Yararlı bakterilerin ve mikroorganizmaların en çok bulunduğu yer bağırsak, ağız, vajina, deri, idrar yolları ve akciğer olarak sıralanabilir.

Probiyotik Nasıl Kullanılır?

Probiyotik tüketimi yaparken faydaları göz önünde bulundurulduğunda hem bağırsak florası dengesizliği yaşamamak için hem de besinlerden yüksek oranda fayda alabilmek için devamlılığı önemli olmaktadır. Gün içerisinde ev yapımı doğal yoğurt tüketilebilir bununla birlikte 1 bardak kefir içilebilir. Aynı zamanda probiyotik içeren gıdaların günlük bir porsiyon ile sınırlandırılması gerekmektedir.

Probiyotik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Probiyotik en çok nelerde bulunur?

Fermente gıdalarda yer alan probiyotik kefir, yoğurt, tarhan, sirke, peynirden alınabilir.

Doğal probiyotik nelerde var?

Doğal probiyotik içeren besinler arasında pırasa, kuşkonmaz, arpa, yer elması, soğan, sarımsak, hindiba, keten tohumu yer alır.

Doğal probiyotik nasıl alınır?

Sindirim sisteminin düzeninin sağlanması için tüketilen doğal probiyotik kaynakları arasında doğal olarak yoğurt, kefir, ayran, keçi sütü, turşu yer alır.

Probiyotik nasıl artar?

Probiyotikler, doğal besinlerden alınarak artırılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al