Yükleniyor

Bromelain Nedir? Bromelain Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Bromelain Nedir? Bromelain Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Bromelain, ananas sapı ve suyundan elde edilen, proteinleri daha küçük aminoasitler zincirlerine veya tekil amino asitlere ayıran ve yeni protein ürünlerinin oluşumunu teşvik eden bir proteaz yani enzimdir. Bromelain, özellikle burun ve sinüslerde, diş etlerinde ve vücudun farklı bölümlerinde ameliyat veya yaralanma sonrasında oluşan ağrı ve şişliği, kireçlenmeyi, ve kas ağrılarını azaltmak yanı sıra antibiyotiklerin emiliminin arttırılması gibi birçok terapötik faydadan sorumludur. 

İçindekiler

Bromelain Nedir?

Bromelain, ananasın sapı, meyvesi ve suyunda doğal olarak bulunan protein sindirici bir enzim karışımıdır. Takviye olarak kullanılan bromelain, alerji, osteoartrit, sinüzit ve ülseratif kolit gibi kronik enflamasyona karşı ağrıyı hafifletme ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Özellikle 20 yaş diş ameliyatından sonra ve yanık sebebiyle oluşan ölü derilerden arındırmak için bromelainden yararlanılır.

Bromelain Ne İşe Yarar?

Bromelaindeki aktif bileşenler vücuttaki proteinleri parçalayan enzimler olan proteinaz ve porteazlar içermektedir. Bromelain, ameliyat sonrasında ya da yaralanma durumlarında, burun, sinüs ve diş etlerinde ağrı ve şişliğin azalması için bir besin takviyesi olarak kullanılır. Ayrıca vücuttaki ödemin atılmasında da etkili olarak kilo vermeyi desteklemede, osteoartrit, kanser, sindirim problemleri ve kas ağrıları içinde yararlı olan bir gıda takviyesidir.

Bromelain Faydaları Nelerdir?

Anti-inflamatuar ve antioksidan etkiler gösteren bromelain faydaları şunlardır:

Osteoartrit semptomlarını iyileştirir

Anti-enflamatuar etkilerinden dolayı osteoartrit semptomlarının iyileştirilmesi için tercih edilir.

Bromelain kalp hastalıklarına iyi gelir

Bromelain, kanın pıhtılaşmasını önleyerek, kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olur. Bu sebeple oluşabilecek kalp rahatsızlıkları riskine karşı önlem alınmasını sağlar.

Anti-enflamatuar etkisi ile enflamasyonun azalmasında etkilidir

Bromelain, anti-inflamtuar yapısından dolayı vücuttaki iltihabın azalmasında yardımcı olarak oluşabilecek sinüzit, artrit ve diğer iltihaplı hastalıklara karşı korur. Bu da oluşabilecek kireçlenmeye karşı önlem alınmasını sağlar.

Solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılır

Astım ve bronşit gibi solum yolunda oluşan problemlerin giderilmesin önemli bir rolü bulunur.  Bu hastalıkların yarattığı semptomların azalmasını sağlar. 

Sindirim sistemini düzenler

Proteinler parçalama görevi bulunana bromelain, sindirim sisteminin doğru çalışmasında etkili olur. Kişide oluşan sindirim problemleri, şişkinlik ve gaza karşı kullanılır.

Yaraların iyileşmesini ve şişliği azaltmayı sağlar

Yaraların iyileşmesini sağlayan bir yapısı bulunan bromelain, doku onarımı sağlayan bileşenler içerir. Ananas özünde bulunan bromelain sayesinde şişlikler azalır ve yaraların iyileşmesi sağlanır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bromelain bağışıklık sistemine de etki ederek güçlenmesini sağlar. İçeriğindeki anti-enflamatuar sayesinden sağlık açısından önemli etkileri bulunur.

Kilo vermeyi kolaylaştırabilir

Bromelaindeki enzimler vücudun yağları sindirme hızını arttırabilir.

Bromelain İçeren Gıdalar Nelerdir?

Ananasın sapında ve kabuğunda yüksek oran bulunan bromelain bu şekilde vücuda alınabilir. Bromelain farklı gıdaların içerisinde de yer alarak vücudun gerekli olan bromelain ihtiyavı bu şekilde karşılanabilmektedir. Bromelain içeren besinler şöyle sıralanabilir:

Bromelain Nasıl Tüketilir?

Genellikle takviye şeklinde karşımıza çıkan bromelain maddesi, pek çok açıdan fayda sağlar. Bromelain, ananasın yapısında yer aldığından, evde yapabileceğiniz tarifle vücudunuza alabilirsiniz. Bromelain içeren ananas kabuğu çayı evde şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Ananas çayı için malzemeler:

 • Ananas kabuğu
 • Portakal ve limon
 • Zencefil ve zerdeçal
 • Tarçın çubuğu
 • Nane
 • Bal

Ananas çayı hazırlanışı:

 • Ananası kesilmeden ya da kabuğunu ayırmadan satın alın
 • Ananas kabuğunu kullanmadan önce ananası iyice yıkayın
 • Ananası soyma bıçağıyla kabuğundan ayırın
 • Zencefil ve zerdeçal köklerini yıkayıp soyun ve rendeleyin
 • Bal hariç tüm malzemeleri su ile orta ateşte ısıtın
 • Süzdükten sonra, soğumaya bırakın ve sonrasında tüketin

Bromelainin Zararları Nelerdir?

Bromelain, her gıdada ve besin takviyesinde olduğu gibi aşırı tüketim durumunda yan etkileri oluşabilir. Bazı kişilerde reaksiyonların oluşmasına neden olarak alerjik etkilere sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden uzman doktor tarafından verilen dozda ve oranda kullanımı önemli olmaktadır. Hamilelerin, kan sulandırıcı ilaç kullananların ya da ananas alerjisi bulunanların bromelain takviyesi almaları tavsiye edilmemektedir. Bromelainin olası zararları şöyle sıralanabilir:

 • Midede bulantı
 • Kusma ve ishal
 • Kalp ritminde artış
 • Şiddetle regl kanaması
 • Kurdeşen ya da kızarıklık gibi cilt sorunları
 • Solunum yolunda sıkıntılar

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al