Yükleniyor

Nane Yağı Faydaları Nelerdir? Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane Yağı Faydaları Nelerdir? Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane yağı, nane yapraklarının bitkisinden elde edilen, çeşitli amaçlar için kullanılan, sağlık açısından birçok fayda sunan, serin ve ferahlatıcı bir esansiyel yağdır. Nane yağı, en başta irritabl bağırsak sendromu semptomlarını iyileştirmesiyle birlikte sindirim sorunlarına, baş, kas ve eklem ağrılarına, cilt sorunlarına ve öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelmesiyle bilinir. Topikal, uçucu yağ veya tablet formunda kullanılabilen nane yağının yutulmaması gerekir. Ayrıca nane yağı kullanımında, dozu itibarıyla doktora danışmayı da gerektirir.

İçindekiler

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Nane yağının en bilinen faydaları irritabl bağırsak sendromuna iyi gelmesi, sindirim sorunlarını iyileştirmesi, ağrıları dindirmesi, cilt sorunlarını azaltması, ağız sağlığını koruması, zihinsel işlevlerin iyileştirilmesi ve stresin azaltılması, kaşıntıları gidermesi ve öksürük gibi soğuk algınlığı semptomlarını yatıştırabilmesidir.

Nane yağının faydaları genel olarak şunlardır:

İrritabl bağırsak sendromuna iyi gelir

Nane yağı, içerdiği antiinflamatuar ve antimikrobiyal bileşikler sayesinde irritabl bağırsak sendromunun iyileşmesine ve etkilerinin azaltılmasına katkı sunar.

Nane yağı mide rahatsızlıklarını yatıştırır

Mide bulantısı yaşayan kişilerde nane yağının solunmasının ardından bulantının etkilerinin azaldığı görülmüştür. Ancak öncelikle mide bulantısına neden olan sebebin bulunup tıbbi bir sebep söz konusuysa bunun belirlenmesi gerekir.

Baş ağrısı, kas ağrısı ve eklem ağrılarını dindirir

Nanenin içindeki analjezik bileşikler, nane yağının baş ağrısına iyi gelmesini sağlar. Özellikle alın ve şakaklara uygulanan nane yağı, bilişsel performansı artırabileceği gibi kas gevşetici ve zihinsel olarak da rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir. Baş ağrısıyla birlikte nane yağının kas ve eklemlerdeki ağrıya da iyi geldiği gerçeği söz konusudur.

Nane yağının cilt sorunlarını azaltıcı etkisi vardır

Antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan nane yağı, cilde topikal olarak uygulandığında (sürüldüğünde) cilt üzerinde sakinleştirici, yumuşatıcı ve temizleyici etki bırakır. Bununla birlikte nane yağı kullanımı siyah noktalar, cilt iltihabı ve güneş yanıklarına karşı da etkili bir yağdır.

Kaşıntıları giderir

Nane yağında bulunan mentol, yoğun kaşıntılara iyi gelmesiyle bilinir. Kaşıntıyı nane yağı sayesinde gidermek için kaşıntı olan bölgeye topikal olarak iki ila üç damla uygulayabilir veya ılık su banyosuna beş ila 10 damla ekleyebilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz nane yağı kullanımı konusunda doktora danışabilirsiniz.

Öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir

Nane yağı aromaterapisi sinüslerinizin açılmasına yardımcı olarak boğaz kaşıntısını hafifletmesinin yanı sıra aynı zamanda balgam söktürücü görevi de görür ve öksürük semptomlarını iyileştirir. Nane yağı solunum yollarının açılmasına, mukusun temizlenmesine ve tıkanıklığın azalmasına yardımcı olur. Tüm bunlar ele alındığında nane yağının öksürük başta olmak üzere soğuk algınlığına iyi geldiği kabul edilir.

Zihinsel işlevlerin iyileştirilmesine katkı sunar

Nane yağı solumak, hafızayı geliştiren ve kişiye uyanıklık veren uçucu yağlardan biridir.

Nane yağının stres yönetimi etkisi söz konusudur

Kas gevşetici ve rahatlatıcı etkisi bulunan nane yağı, yoğun stres altında olan kişilerin stres seviyesini düşürür.

Mevsimsel alerjilerin iyileşmesine destek olur

Nane yağı, burun kanallarındaki kasları gevşeterek alerji mevsiminde solunum yolunda bulunan polen ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda nane yağı, balgam söktürücü, iltihap önleyici ve canlandırıcı özellikleri nedeniyle alerjisi olanlar için dikkat çeken esansiyel yağlardan biri olarak değerlendirilir.

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane yağı, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik gibi dikkat çeken bileşikleri sayesinde irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı, sindirim sorunları, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, baş ağrıları ve cilt problemleri gibi konularda sağladığı faydalarıyla bilinir.

Nane yağının sağlık faydaları kapsamı şu başlıklar altında toplanabilir

 • İrritabl bağırsak sendromu etkileri
 • Mide bulantısı ve sindirim sorunları
 • Enfeksiyonla mücadele
 • Ağrı tedavisi
 • Öksürük ve soğuk algınlığının giderilmesi
 • Cilt problemleri
 • Stres yönetimi
 • Kaşıntı problemleri
 • Mevsimsel alerjiler
 • Kan akışını desteklemek
 • Kas spazmına olan etkileri

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı, yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılmasıyla birlikte hijyen açısından sabun olarak, kozmetik ürünlerde ise koku vermesi açısından yaygın olarak kullanılır. Nane yağı aynı zamanda birçok sağlık faydasıyla bilinen esansiyel bir yağdır.

Nane yağı, doktor kontrolünde ağız yoluyla diyet listesine eklenebilir, topikal olarak cilt kremi veya merhem olarak da değerlendirilebilir.

Nane yağının kullanım alanları şöyledir:

 • Yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı
 • Topikal olarak cilt tedavisinde
 • Uçucu yağ formunda yayılarak
 • Tablet şeklinde ağızdan
 • Damlacık yoluyla koklanarak

Nane Yağı Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Nane yağının bilinen ve tehlikeli değerlendirilebilecek bir zararı yoktur ancak aşırı doz kullanımında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Çok fazla nane yağı kullanıldığında mide yanması, baş dönmesi, alerjik reaksiyon, karın ağrısı ve ağız kuruluğu ortaya çıkabilir.

Nane Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nane yağının saça faydaları nelerdir?

Nane yağı, mentol içeriğiyle saç köklerinde dolaşımı artırarak hem saç dökülmesinin hem de saç seyrelmesinin yavaşlamasını sağlar.

Nane yağının cilde faydaları nelerdir?

Nane yağı, antiinflamatuar ve antiseptik özellikleriyle cilt temizliğine katkı sağlar. Cilt derisindeki iltihap, tahriş ve kaşıntıyı önleyebilen nane yağı aynı zamanda yara iyileşmesini destekler, sivilce tedavisinde kullanılır, cilt yaralarını iyileştirir. Kullanım konusu ve dozu için ise doktor kontrolünde uygulamak önemlidir.

Nane yağı nereye sürülür?

Nane yağı, topikal olarak cilt ve saçlara uygulanabilir. Cilde uygulandığında cilt yaraları ve tahrişlerine iyi gelirken, saça uygulandığında ise saç köklerini besler ve kan dolaşımını artırır. Ayrıca nane yağı ağız bakım ürünlerinde de bulunur.

Nane yağı neye iyi gelir?

Nane yağı başlıca olacak irritabl bağırsak sendromuna, mide bulantısına, kaşıntılara, enfeksiyonlara, öksürük ve soğuk algınlığına, ağrılara, cilt problemlerine ve strese iyi gelir.

Nane yağı saç çıkarır mı?

Saç köklerini besleyerek saçtaki kan dolaşımını artırabilen nane yağı, saç dökülmesi ve seyrelmesini yavaşlatırken saç çıkarma gibi bir fayda sunmaz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al