Yükleniyor

Yumurtlama dönemi hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama

Bebek sahibi olmak için en uygun zamanın belirlenmesi açısından yumurtlama hesaplama önemlidir. Yumurtlama zamanı hesaplaması her bireyde farklılık göstermektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için yumurtlama hesaplamada en uygun tarihlerin belirlenmesi konusund pek çok yöntem kullanılmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, yumurtlama hesaplama hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yumurtlama dönemi hesaplama nedir?

Adet döneminde ve bu süre içinde kadın vücudunda oluşan değişikliklerden haberdar olmak, gebe kalmanın hangi tarihlerde mümkün olacağının belirlenmesinde yardımcı olan yöntemler yumurtlama hesaplama olarak adlandırılmaktadır. Hamile kalmak isteyenler için yumurtlama hesaplama çok önemlidir. Yumurtlama hesaplama sayesinde kişiler doğru zamanda cinsel birliktelik yaşayarak çocuk sahibi olma şansını yükseltebilir. Ancak yumurtlama hesaplama yöntemi hamilelikten korunma yöntemi değildir. Eğer gebelik planlanmıyorsa bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp doğru yöntemin belirlenmesi daha doğru olur. Yumurtlama hesaplama jinekoloji alanında önemlidir.

Yumurtlama nedir?

Yumurtalık rezervinde bulunan yumurtaların olgunlaşarak, rahim ve yumurtalıklar arasında bulunan fallop tüplerine bırakılmasına yumurtlama denmektedir. Yumurtlama ergenlik ve menopoz dönemi arasında her sağlıklı kadında görülmektedir. Yumurtlama tıp dilinde ovulasyon olarak adlandırılır.

Yumurtlama dönemi nedir?

Regl döngüsü yani menstrüasyon genelde 21 ile 35 günde bir gerçekleşmektedir. Bu döngünün tam ortasında yumurtlama dönemi meydana gelir. Yumurtlama döneminde kadın vücudunda bazı belirtiler meydana gelir. Ancak bu belirtiler her kadında veya her ay hissedilmeyebilir. Bu nedenle gebelik planlamada yumurtlama dönemi çok da isabetli bir yöntem olmayabilir.

Yumurtlama nasıl meydana gelir?

Kadın vücudunda bulunan olgunlaşmış yumurta, yumurtalıklardan salınır. Bunun ardından fallop tüpünden aşağı iner. Fallop tüpü, rahimde ve rahimin iki yanında yer alan tüplerdir. Yumurtalıklara doğru uzanır. Fallop tüpünün görevi yumurtaları rahime sevk etmektir. Üreme anlamında da spermlerin yumurtaya ulaşmasını sağlamaktır.

Yumurtlama sırasında ne olur?

Kadınların adet döngüsü başında beyinde yumurta üretilmesini sağlayan bir hormon salgılanır. Vücut östrojen hormonu üretir. Östrojen hamile kalmak için önemli bir hormondur. Reglnin ilk gününde östrojen en düşük seviyede olur. Reglin ilk günü itibariyle östrojen artar. Böylece rahim duvarı kalınlaşır.

Yumurtlama ne zaman başlar?

Yumurtlama bir sonraki adet başlangıcından 14 gün önce gerçekleşmektedir. Aynı şekilde adetten önceki 12-18 gün arasında da meydana gelebilir. Regl döngüsü 35 günse 19 ile 25. günde doğurganlık dönemi olabilir. Eğer 23 günlük bir döngü varsa 7 ile 13. günler arasında yumurtlama gerçekleşebilir. Yumurta, yumurtlama sonrasında 24 saat canlı kalabilir. Bu sürede sperm yumurtayla birleşerek döllerse hamilelik olabilir. Ancak illa ki hamile kalmak için tam yumurtlama gününde cinsel birlikteliğe gerek yoktur. Sperm, cinsellikten sonra fallop tüplerinde 3-5 gün canlı kalabilir, yumurta da bu dönemde döllenebilir. Eğer yumurta döllenmezse kalınlaşan rahim duvarına ihtiyaç olmaz, adet ile birlikte vücuttan atılır.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Kadınlarda yumurtlama hesaplama için farklı yöntemler bulunur. Takvim yöntemi, bazal vücut sıcaklığı yöntemi, servikal mukus yöntemi, servikal pozisyon yöntemleriyle yumurtlama dönemi hesaplanabilmektedir.
 

Takvim yöntemi

Kadınlar bu yöntem için adet döngülerini mutlaka bir takvime kaydetmelidir. Bunun için akıllı telefonlarda pek çok uygulama bulunmaktadır. Adetin ilk günü mutlaka işaretlenmelidir. Adet döngüsünün süresi aydan aya duruma göre değişebilir. Bu nedenle her adet döngüsünün kaç gün olduğu da not edilmelidir. Yumurtlama gününü hesaplamak için takvimde kaydedilen en kısa döngünün gün sayısından 18 çıkarılır. Sonuç, bir sonraki adet döneminin ilk gününe eklenmektedir. Elde edilen gün de not edilir. Not edilen gün, kadının doğurgan olduğu ilk günü belirler. Son gün içinse en uzun döngünün gün sayısından 11 gün çıkarılır.
Örneğin bir kadının ilk adet günü 25 Ocak 2021 ise ve döngüsü 27 gün sürüyorsa, 27-18: 9 rakamı elde edilir. Bu çıkan sonuç bir sonraki adet günü olan 20 Şubat 2021 tarihine eklenir. Sonuç, Şubat 28 çektiği için 1 Mart 2021 tarihine tekabül eder. Bu hesaplamaya göre örnekteki kadının yumurtlama şansının yüksek olduğu ilk gün 1 Mart 2021’dir. Bu kadının yumurtlama dönemi 1 Mart ile 7 Mart 2021 arasındaki süredir.

Bazal vücut ısısı yöntemi

Kişi sabah hareket etmeden önceki vücut sıcaklığına bazal vücut ısısı denilmektedir. Bu ısı yumurtlama ile artabilir. Bu ısının birkaç ay günlük olarak kaydedilmesiyle yumurtlama günlerini tahmin etmek mümkün olabilir. Ancak vücut sıcaklığı her zaman yumurtlama ile aynı dönemde olmayabilir.

Servikal mukus yöntemi

Yumurtlama döneminde servikal mukusta yani rahimin ağsındaki akıntıdaki değişiklikleri takip etmeyi içeren bir yöntemdir. Hormonlar, yumurtlama öncesi ve sırasında muksta değişime neden olabilir. Adet döneminden hemen sonra mukusun olmadığı günler vardır ancak yumurtlama döneminde, yumurtlama olgunlaştığında mukus artar. Akıntı beyaz ya da sarı tonlardadır, bulanıktır ve yapışkandır. Yumurtlama öncesinde mukus yüksek olur. Berraktır ve kaygandır. Bu kişinin en doğurgan olduğu zamandır. Adetten hemen önce yine mukus olmaz. Mukustaki değişimleri takvime kaydetmek önemlidir.

Servikal pozisyon yöntemi

Yumurtlama olmayan döneminde serviksin dış ağzı kapalıdır, daha serttir ve elle ulaşılır. Yumurtlama dönemi yaklaşınca serviks yumuşar, dış ağzı açılır. Yumurtlamadan 3 veya 4 gün önce yumuşama daha da belirgin hale gelir. Bu dönem bitince rahim ağzı yine daha sertleşir.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

Yumurtlama belirtileri arasında vajinal akıntı artar, meme hassasiyetine neden olur. Cinsel istekte artış hissedilebilir. Bazı kadınlarda karın kısmında ağrı ya da rahatsızlık hissi oluşabilir. Rahim ağzında açılma, servikste yumuşama, koku ya da tatlara karşı hassasiyet, karında şişlik olabilir. Bazılarında lekelenme, kanama olabilir.

Adet düzensizliğinde yumurtlama nasıl hesaplanır?

Kadınlar ortalama 28 günde bir adet kanaması yaşar. 21 günden az ve 35 günden fazla aralıklarla olan kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanır. Bazen 3 ay boyunca adet görülmeyebilir. Adetin normalden kısa ya da uzun olması adet düzensizliği anlamındadır. Adet düzensizliği hormonlardan, kistlerden, miyomlardan, poliplerden veya diyabet, depresyon gibi hastalıklar nedeniyle de olabilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda yumurtlama hesaplama yöntemi olarak takvim doğru sonuç vermeyebilir. Doktorun önereceği yumurtlama kitleri bu konuda yardımcı olabilir. Adet düzensizliğinin neden kaynaklandığını mutlaka öğrenmek gerekmektedir.

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı?

Spermler, servikal mukusun artışıyla kadın vücudunda 4 veya 5 gün canlı kalabilir. Bu durum yumurtlama döneminden önceki beşinci günde girilen cinsel ilişki ile de hamile kalınabilmesini sağlayabilir.

Yumurtlama testi nedir?

Vücuttaki LH hormonunu tespit etmek için yapılan bir testtir. LH, yumurtanın gelişmesine yardım eden bir hormondur. Bu hormon salgılanmaya başladıktan bir gün içinde yumurtlama gerçekleşmektedir. Bunu ölçen teste ovulasyon testi de denmektedir.

Yumurta oluşumu ne zaman başlar?

Kadınlarda henüz anne karnındayken yumurta oluşumu başlamaktadır. Her bireyde farklılık gösteren yumurtlama sayısı, dünyaya geldikten sonra da artmamaktadır. İlerleyen yaşlarda regl döneminin başlamasıyla, her regl döneminde yumurtalıklardaki yumurta sayısı bir miktar azalmaya devam etmektedir.

Yumurtalık yaşı yumurtlamada önemli mi?

Bazı kadınlar yumurtalık sayısı bakımından daha şanslıdır. Ancak bu oran her zaman yeterli olmamakta, yumurta sayısı yirmili ve otuzlu yaşlarda azalmaya başlayabilmektedir. Kısacası örneğin yaşın 25 olması, yumurtalık yaşının da genç olduğunu ifade etmemektedir. Zamanla yumurtaların azalması ile de bebek sahibi olmak güçleşmekte ve yumurtaların bitmesi menopoz sürecinin başladığını ifade etmektedir.

Hangi yumurtlama dönemi hesaplama yöntemi kesin ve doğru sonuç verir?

Yumurtlama hesaplama yöntemlerinden hangisinin daha kesin sonuç verdiğini söylemek zordur. Tüm yöntemlerden faydalanmak en ideal olandır.

Yumurtlamadan kaç gün sonra hamile kalınır?

Yumurtlamadan 3 gün önce cinsel birliktelik yaşandığında hamile kalınabilir. Sperm, 72 saat canlı kalabilir, böylece yumurta döllenebilir.

Yumurtlama döneminde hamile kalmak için ne yapılmalı?

Düzenli adet gören bir kadının adetinin 11. gününden itibaren bir hafta boyunca düzenli cinsel birliktelik yaşaması gerekir.

Tek yumurta ile hamile kalınabilir mi?

Evet tek yumurta ile de hamile kalınabilir.

Servikal mukus geldikten kaç gün sonra yumurtlama olur?

Yumurta akı kıvamına benzeyen servikal mukus yumurtlamadan bir ya da iki gün önce gelmeye başlar. Bu akıntı spermleri hayatta tutmaya çalışır.

Yumurtlama hesaplama cinsiyet belirlemeye yardımcı olur mu?

Yumurtlama hesaplama yöntemiyle bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değildir. Bebeklerin kız veya erkek olma olasılığı her biri için yüzde 50'dir. Cinsiyet, yumurtanın hangi sperm hücresi tarafından döllendiği ile belirlenen bir durumdur. Çin takvimine göre yumurtlama hesaplama denilen uygulamanın tıp içinde yeri yoktur. Dolayısıyla bu tür yöntemlerle cinsiyet belirlemek imkansızdır.

Yumurtlama hesaplamanın en kolay yolu nedir?

Gerek akıllı telefonlarda gerekse bilgisayar üzerinde yumurtlama takvimi için birçok yumurtlama hesaplama uygulaması bulunmaktadır. En iyi yumurtlama hesaplama uygulaması gibi bir durum yoktur. Tüm uygulamalar aynı mantıkla çalışır. Bu tür yöntemler de kişilere yardımcı olabilmektedir.

Yumurtlama olup olmadığı nasıl belli olur?

Kadında yumurtlamanın olup olmadığı ultrason muayenesiyle yumurtlama takibi yapılarak bulunur. Ayrıca kanda progesteron hormon düzeyinin adet kanamasının 19, 21 ve 23.günlerinde incelenmesiyle de tespit edilebilir.

Doğum kontrol hapı yumurtlamayı engeller mi?

Uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınların merak ettiği sorulardan biri de ilaç kullanmanın yumurtlama sürecini etkileyip etkilemediği konusudur. İlaç kesildikten sonra hemen yumurtlama gerçekleşebilir.

Adet döngüsü çok düzenli olan kişiler her ay aynı günde mi yumurtlar?

Her ay, en çok bir ya da iki günlük oynamayla yumurtlanabilir.

Düzenli yumurtlama olmazsa ne yapılmalı?

Adet günü çevresel faktörlere göre aydan aya etkilenebilir ama yumurtlamayı etkileyen polikistik over gibi durumlar da olabilir. Adet düzensizliği yaşanıyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Bir adet döngüsünde birden fazla kere yumurtlamak mümkün mü?

Bazı kadınlar bir döngüde birden fazla, iki veya üç kez, yumurtlama gerçekleştirebilir. Eğer bu yumurtaların hepsi döllenirse ikiz gebelik de oluşabilir.

Sağlıklı yumurtlama için ne yapmalı?

Düzenli hayat, yeterli uyku, normal kilo, sağlıklı beslenme, sigara içmeme, çeşitli kimyasallara maruz kalmama yumurtlama düzenini sağlamada destek olabilir. Yaşam şeklinin sağlıklı ve düzenli oluşu yumurtalık yaşını da etkileyen faktörler arasındadır. Düzenli egzersiz fazla kiloyu önler, düzenli regl döngüsü için de fayda sağlar. Sağlıksız beslenme kilo alımına ve regl düzeninin bozulmasına neden olabilir.

Kesin yumurtlama için ne yapılmalı?

Mutlaka kadınların rutin kadın ve doğum uzmanları tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayenelerde ultrason değerlendirmesi önemlidir. Deneyimli jinekoloji uzmanları yumurta sayısı ve kalitesini değerlendirebilir. Çeşitli kan testleri, adet döngüsünde yapılması gereken hormon testleri, regl döneminden bağımsız yapılan AMH testleri ile yumurtlama planlaması yapılabilir. Ayrıca yumurta kalitesi ve yumurta yaşına göre doğru planlama ile sağlıklı bebekler dünyaya getirilebilir.

Yumurta döllenmezse ne olur?

Yumurta sperm tarafından döllenmezse parçalanır. Hormonların yardımıyla da bir adet döneminde vücuttan atılır.

Yumurtanın çatlaması nedir?

Kadınların yumurtlama dönemlerinde yumurtanın yumurtalıktan dışarı çıkmasına denir.

Sol kasıkta sancı yumurtlama belirtisi mi?

Yumurtlamanın olduğu gün kadınlarda tek taraflı kasık ağrısı hissedilebilir. Bu ağrı bazen de iki taraflı olur.

Kadınlarda yumurtlama döneminde mide bulantısı olur mu?

Bazı kadınlarda mide bulantısı görülebilir. Bazılarında da tat ya da koku hassasiyeti görülebilir.

Stres yumurtlamayı etkiler mi?

Çoğunlukla bebek sahibi olmak isteyen çiftler stres yaşayabilir. Ancak stres yumurtlamayı olumsuz etkileyebilir, libidoyu düşürebilir. Bu nedenle stres yönetimi çok önemlidir. Hobiler edinmek, arkadaşlarla zaman geçirmek, tatile çıkmak stresi yönetmeye yardım edebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebeliğin İlk Belirtileri!

Hamileliğin ilk haftası ile birlikte anne adaylarının nasıl etkilendiği, adet gecikmesi ile birlikte...

Devamını Oku

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al