Tüp Bebek (IVF) ve Üreme Sağlığı Merkezi

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Tüp Bebek (IVF) ve Üreme Sağlığı Merkezi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Memorial Tüp Bebek [IVF] Merkezleri, başarısızlıkla sonuçlanmış tüp bebek vakalarından ileri yaştaki kadınların anne olmasına, şiddetli erkek kısırlığından tekrarlayan düşüklere kadar farklı birçok konuya uzman ekibiyle çözüm bulmaya çalışmaktır. Tüp bebek tedavisi başarısı için yoğun çaba harcayan ve bu anlamda önemli araştırmalar yapan ekibimiz, bunun yanı sıra genetik hastalık riski bulunan ailelerde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerini de uygulamaktadır.

Tüp Bebek Merkezlerimiz talasemi, kas hastalıkları, hemofili gibi birçok genetik geçişli hastalığı embriyolarda tanımlayabilmekte ve böylece sağlıklı çocukların dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır. Tüp Bebek Merkezlerimiz alanında elde etmiş olduğu bütün bu başarılar ve sunduğu geniş tedavi yelpazesi ile Tüp Bebek konusunda Türkiye’de olduğu kadar Avrupa ve dünyada da önemli bir yere sahip olmuştur.

Tüp Bebek Nedir? 

Tüp Bebek yöntemi genellikle 1 yıldan fazla bir sürede korunmasız birlikteliğe rağmen gebelik durumunun gerçekleşmemesi sonucunda tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle son yıllarda tüp bebek tedavisi, tüp bebek klinikleri yerine tam donanımlı tüp bebek merkezlerinin seçilmesi ile başarılı sonuçları da beraberinde getirmektedir.  Kısırlık tanısı konmuş çiftlere tam donanımlı bir tüp bebek merkezinde öncelikle muayene ardından laboratuvar testleri ve görüntüleme yolu ile yapılan tetkiklerin sonuçları ile tüp bebek tedavisine başlanır. Tüp bebek tedavisi aşılamadan sonra yapılmaktayken, kimi zaman da direkt tercih edilebilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde kişiye özel tedavi yapabilen tüp bebek merkezi seçimi son derece önem taşımaktadır.

Tüp Bebek Merkezi Seçimi 

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşmasında en önemli faktörlerden biri sınırlı hizmet verebilen tüp bebek klinikleri yerine, akademik uzman doktor kadrosuyla öne çıkan tüp bebek merkezlerinin seçilmesidir. Tüp bebek alanında tüm yeni tekniklerin uygulanmasında öncülük yapmış olan Memorial Tüp Bebek Merkezi, yüksek deneyim ve dünya standartlarındaki teknolojiyle hizmet vermektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler, tüp bebek merkezi seçerken mutlaka teknik altyapısı ve ileri tanı tedavi yöntemleri ile dünya standartlarında bir donanıma sahip merkezleri tercih etmeleri gerekir. Kişiye özel tedavi seçenekleri sunan Memorial Tüp Bebek Merkezleri, kadın ve erkekte çocuk sahibi olmayı engelleyici faktörleri ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, kısırlık tedavisinde ileri teknikler kullanmaktadır. Tüm bebek merkezi tavsiyesi alırken mutlaka tüp bebek merkezinin dünyanın pek çok ülkesinde referans olarak gösterilen bir merkez olması da dikkate alınmalıdır. Memorial Tüp Bebek Merkezi etik ve kalite standartları ile dünyanın pek çok ülkesinde referans gösterilen bir merkez olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

Almanya’da Uluslararası Grant For Fertility Innovation Araştırma Ödülü’ne layık görülen Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi, 16 Nisan 2015 tarihinde Londra’da gerçekleşen Medical Travel Journal Awards’da da “Yılın Uluslararası IVF Merkezi” seçildi. Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un en iyi tüp bebek merkezlerinden bir diğeri de Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek [IVF] Merkezi. Merkez, uzman doktor kadrosu ile başarısızlıkla sonuçlanmış tüp bebek vakalarından ileri yaştaki anne adaylarına olumlu sonuç verilmesine, polikistik over gibi hormonal dengesizliklerden, erkek kısırlığına kadar pek çok konuda başarısını her geçen yıl artırmaktadır. Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek [IVF] Merkezi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ankara’da da tüp bebek denilince akla ilk olarak Memorial Ankara Hastanesi - Tüp Bebek [IVF] Merkezi gelmektedir. Yüksek teknik donanıma sahip tüp bebek kliniği, embriyoloji, androloji, AR&GE laboratuvarları ve genetik tanı merkezinden oluşan Memorial Ankara Hastanesi - Tüp Bebek [IVF] Merkezi, “Üreme Sağlığı ve İnfertilite Tedavi Merkezi” konsepti ile hizmet vermektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi, yardımcı üreme teknikleri alanındaki tüm tedaviler için tasarlanmıştır. Diyarbakır’da tüp bebek tedavisi için hazır bulunan merkez gelişmiş laboratuvarı, modern ameliyathanesi, androloji, embriyoloji, embriyo dondurma laboratuvarı ile öne çıkmaktadır. Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Memorial Antalya Hastanesi - Tüp Bebek [IVF] Merkezi, 1000 m2 alana kurulmuş ve tamamı antistatik-antibakteriyel ürünler ile oluşturulmuş oldukça donanımlı bir merkezdir. Antalya’da tüp bebek tedavisi konusunda büyük başarılara imza atmış olan merkezimiz androloji, embriyoloji ve embriyo dondurma laboratuvarları, modern ameliyathaneleri, aynı anda 10 çifte hizmet verebilecek şekilde planlanmış hasta odalarına sahiptir. Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek [IVF] Merkezi’miz hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi 

Tüp bebek tedavisi için bir uzmanla görüşmek üzere merkezimize başvurduğunuzda, size fiziksel ve duygusal olarak fedakarlık gerektiren birçok test uygulanır. Bu testlerden önce ise size ve eşinize daha önceden yapılmış tetkik ve tedavileri araştırılır. Böylece hem nedene yönelik bir fikir edinilir, hem de aynı tetkiklerin tekrar istenmesi engellenir. Tüp bebek tedavisinin ilk muayenesine çiftlerin birlikte katılması ve durumun değerlendirilmesi tedavi yönünden oldukça önemlidir.  Tüp bebek tedavisinin aşamalarından ilki olan testler kısmına geçilir ve sorunun nedenleri araştırılır. Eğer kadının tüp bebek tedavisinden önce yapılması gereken bir operasyona ihtiyacı var ise bu konu değerlendirilir. Doğumsal rahim sorunları, miyomlar, polipler ve sinesi histeroskopi ya da laparoskopi operasyonu ile tedavi edilir. Tüp bebek tedavisi düşünen çiftlerin en merak ettikleri konulardan biri de tüp bebek fiyatlarıdır. Tüp bebek fiyatları tıpkı tedavide olduğu gibi kişinin sağlık durumu ve tedavi olunan tüp bebek merkezinin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tüp Bebek Nasıl Olur?

Öncelikle uzman doktorlarımız kişiye özel olarak uygulanacak protokole karar verir. Tüp bebek aşamalarının en önemli kısmında ise kadın yaşı, yumurta rezervi, geçirdiği operasyonlar, endometriozisin varlığı, hormon seviyeleri ve daha önceki tedavi protokollerinin değerlendirilmesi vardır.

'Tüp bebek nasıl olur?' sorusunu kısaca şöyle açıklayabiliriz; tüp bebek tedavisine adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde başlanır. Jinekolojik muayene sonrasında yumurta rezervi yeniden değerlendirilir. Yumurta geliştirmek için Folkül Geliştirici Hormon (FSH) denen ilaçlar, kadının vücut kitle indeksi (BMI), yumurta rezervi, yaşı ve varsa önceki tedavilerinde uygulanan dozlar aracılığıyla hesaplanarak uygulanır. İğne şeklinde uygulanan ilaçlar göbek çevresinden ya da koldan yapılır. Yumurtalardan en az üç tanesi 17 mm’ye ulaştığında iğne tedavisi başarıya ulaşır. Tüp bebek tedavisi aşamalarından üçüncüsü ise yumurtaların toplanmasıdır. Olgunlaşma iğnesiyle olgunlaştırılan yumurtaların toplanma işlemine “Oosit Pick Up” kısaca OPU denir. Genel anestezi altında yapılan 15 dakikalık bu işlem sonrası Mikroenjeksiyon (ICSI) işlemine geçilir. Mikroenjeksiyon işleminde kullanılan yumurtalar kaliteli ve yeterli olgunluğa ulaşmış ise ortalama %80 oranında döllenme gerçekleşir. Bu işlemin ardından ise tedavi yoluyla laboratuvarda oluşturulan embriyoların doğal ortamlarına yani rahim içine koyulması işlemi olan “embriyo transferi” gerçekleştirilir.  Embriyo transferinden sonraki aşama olan luteal faz döneminde ise, transfer edilen embriyoların tutunması amacıyla ilaçlar verilir. Luteal faz dönemi 12 gün sürer. Süreç sonunda gebelik tahlili yapılarak sonuç alınır.

Tüp bebek tedavisi maliyetleri hasta özelinde belirlenen tedavi protokolüne göre değişiklik gösterir. Tüp bebek fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler arasında tüp bebek merkezlerinin çiftlere sunduğu tıbbi olanaklar, kullanılan sarf malzemelerinin kalitesi, uygulanan teknolojilerin üstünlüğü, uzman doktor ve nitelikli eleman farkının yanı sıra merkezlerin başarı oranları da yer almaktadır. Örneğin İstanbul’un en iyi tüp bebek merkezinde tedavi olmak ya da en iyi tüp bebek doktorlarını tercih etmek elbette hem tedavinin başarısını hem de maliyetini etkiler. Tüp bebek fiyatları hasta özelinde değişse de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tüp bebek tedavisinde yapılan masrafların bir kısmını bazı şartlar dahilinde üstlenmektedir.

Memorial Tüp Bebek Merkezlerimizde Gerçekleştirdiğimiz İlk Uygulamalar ve Canlı Doğumlar 

 • İlk mikroenjeksiyon uygulaması ve doğumu
 • İlk TESE uygulaması ve doğumu
 • İlk TESA uygulaması ve doğumu
 • İlk mikrodisseksiyon TESE uygulaması ve doğumu
 • İlk dondurulmuş çözülmüş testis spermleri ile gebelik ve doğum
 • İlk assisted hatching sonucu gebelik ve doğum
 • İlk blastokist geliştirilmesi ve doğum
 • İlk FISH amaçlı PGT uygulaması ve doğum
 • İlk blastokist dondurma-çözme sonrası gebelik ve doğum
 • İlk blastomer biyopsisi, preimplantasyon genetik tanı ve doğumu
 • İlk naturel siklus ICSI uygulaması ve doğumu
 • İlk endometrial kokültür kullanımı ve doğum
 • İlk genetik hastalık için PGT uygulaması ve doğumu
 • İlk HLA tayini için PGT uygulaması ve doğumu
 • İlk Uluslararası IVF Kalite Kontrol Belgesi (ISO-15189)’nin alınması

Bölüm Doktorları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Kolay Randevu Al