Yükleniyor

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir? Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin

Yumurtalama sorunu yaşayıp, adet düzensizliği olan, polikistik over sorunu bulunan ya da eşini belli zamanlarda gördüğü için gebe kalma dönemini ayarlamak zorunluluğu olan hasta gruplarında, çocuk sahibi olmak isteyip gebe kalamayan kişilerde ve henüz gebelik planı olmadığı için yumurta dondurmayı düşünen gruplarda yumurta takibi yapılarak gebe kalma şansı artırılıyor. Yumurta çatlatma iğnesi, bu yumurta takibi sürecinde yumurtalar yeterince büyüdükten sonra olgunlaşmasını sağlayan iğneler olarak tanımlanıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Bölümü’nden Doç. Dr. Arzu Yurci, yumurta çatlatma iğnesi ve kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yumurta çatlatma iğnesi nedir?

Yumurta çatlatma iğnesi, yumurtalıklardaki yumurtaların 16-20 mm gibi belli bir büyüklüğe getirildikten sonra olgunlaşması için yapılan iğnelerdir. Bu iğneleri yaptıktan 36 saat sonra da olgunlaşan yumurtalar toplanmaktadır. Yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinse de aslında bu iğnelenin asıl görevi yumurtaların olgunlaşmasını sağlamaktır. Vücuttaki LH hormonunun yapacağı işlemin dışarıdan müdahale ile yapılması durumudur. Eğer bu iğne yapılmaz ve gereken süre beklenmez ise foleküller olgunlaşmadığı için yumurtalar boş çıkabilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi hangi hastalıklarda kullanılır?

Bu iğneler ovulasyon indüksiyonu adı verilen yani yumurtaları büyütme amaçlı bütün hasta gruplarında kullanılmaktadır. Tüp bebek haricinde yumurta takibi yapılan, yumurtalıklarını belli bir büyüklüğe getirip düzenli ilişki önerilen, aşılama yapılan hasta gruplarının hepsinde gebe kalma olasılığı artırılmaya çalışılan her tedavi yönteminde uygulanmaktadır. Yani özetle aşılamada da, yumurta takibinde de, tüp bebekte de olabilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi avantajları nelerdir?

Kadının yumurtlama ile ilgili sorunları varsa, adet düzensizliği varsa uygulanabilmektedir. Yumurta büyütülüp, olgunlaştırılıp bu iğne yapıldıktan 36 saat sonra ilişki önerildiğinde gebe kalma şansı artmaktadır. Yumurtlama problemi olan hastalarda, adet düzensizliği olan hastalarda oldukça faydalıdır.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl yapılır, uygulanır?

Yumurta çatlatma iğnesi olarak iki çeşit iğne vardır. Subkutan enjeksiyon olarak yapılabilir ya da intramüsküler enjeksiyon olarak uygulanabilmektedir. Yani kalçadan ya da göbekten yapılabilmektedir. Ancak günümüzde kişi göbekten kendi kendine uygulayabilmektedir. İnsülin iğneleri gibi kolay yapılabilen iğnelerdir. Kişi verilen saate uyarak, göbek deliğinin sağından veya solundan 2 cm uzaklığında, dik olarak batırıp kendisi yapabilmektedir. Enjeksiyon verildikten sonra 10 saniye kadar bekleyip iğne çıkarılabilmektedir. 

Yumurta çatlatma iğnesi hakkında sık sorulan sorular

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası yapılması gerekenler?

Eğer gebe kalma isteniyorsa iğneyi yaptıktan 36 saat sonra ilişkiye girilmelidir. Ya da yumurta dondurma işlemi yapılacak işleme 36 saat sonunda geçilmelidir. Çünkü erkek spermleri 72-96 saat kadar canlılıklarını devam ettirmektedir. Yani bu iğne yapıldıktan sonra yumurta çatlamış bile olsa spermlerin bir şekilde yumurtayı dölleme şansı olabilmektedir. Bunun haricinde ayakları havaya kaldırmak gibi çeşitli pozisyonları almak gibi durumların hiçbir anlamı bulunmamaktadır. 

Yumurta çatlatma ilacı var mıdır?

Yumurta çatlatma ilacı bulunmamaktadır, bu bir iğnedir.

Yumurta çatlatma iğnesi nereden yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesi göbekten ya da kalçadan yapılmaktadır.

Yumurta çatlatma kimlere yapılır?

Yumurtalama sorunu olup, adet düzensizliği olan, polikistik over sorunu olan ya da eşini belli zamanlarda gördüğü için gebe kalma dönemini ayarlamak zorunluluğu olan hasta gruplarında, çocuk sahibi olmak isteyip gebe kalamayan hastalarda yumurta takibi yaparak zamanlamasını ayarlanır ve böylelikle gebe kalma şansları artırılmış olmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra ne olur?

İğneyi yaptıktan sonra yumurtalar olgunlaşıp folikülden atıldığında bunun sperm ile birleşip tubalardan geçerek rahim içine yerleşmesi beklenmektedir. Yani normal bir gebelik sürecidir. Ancak tüp bebek yöntemi olacaksa yumurtalar toplanır ve laboratuvarda döllenip konulmaktadır. Ya da yumurta toplanacaksa sadece yumurtalar olgunlaştırılıp dondurulmaktadır. Ancak özel herhangi bir belirti yoktur. Ancak yumurta çatlarken hafif adet sancısına benzer sancı hissedilebilmektedir. Ancak bu şiddetli rahatsızlık verecek bir ağrı değildir.

Yumurta çatlatma iğnesiyle hamile kalınır mı?

Yumurta çatlatma iğnesiyle hamile kalınabilmektedir. Aslında bu iğne infertilite yani kısırlık sorunu olan hastalarındaki ilk tedavi yöntemidir. Hastaların yumurtaları takip edilip iğneler yapılarak düzenli ilişkiyle hamile kalınması sağlanır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?

Yumurta çatlatma iğnesi yumurtalar 16-20 mm olduğu zaman yapılmaktadır. Adet günü kişiye göre değişmektedir. Örneğin polikistik over hastalarında yumurtalar biraz daha geç büyüyebilmektedir. Azalmış yumurta rezervi olan kişilerde daha hızlı büyüyebilmektedir. Kişinin yapısına göre değişmektedir. Bu nedenle yumurta takibi muayeneleri önem taşımaktadır. Ancak genelde tahmini adetin 10-12’inci günlerine denk gelmektedir.

Tüp bebekte yumurta çatlatma iğnesi etkili midir?

Tüp bebekte yumurta çatlatma iğnesi etkilidir. Bu uygulama gebe kalma şansını artırmaktadır.

Güncelleme Tarihi : 4 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al