Memorial Obezite Okulu ile Zayıflayın!

Memorial Sağlık Grubu’nun sağlıklı yaşam konusunda toplumu bilgilendirme amaçlı düzenlediği “Sağlıklı Yaşam, Eğitim ve Bilgilendirme Seminerleri”ne bir yenisi daha eklendi.

Memorial Şişli Hastanesi Obezite Merkezi uzmanlarının katılımıyla gerçekleşecek olan “Memorial Obezite Okulu” 15 Ocak Cumartesi günü Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu’nda başlayacak.

Memorial Obezite Okulu’nda kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, obeziteden korunmak için yapılması gerekenler ile şişmanlıktan kaynaklanabilecek hastalıklar ve tedavi yöntemleri anlatılacak. Memorial Şişli Hastanesi Obezite Merkezi’nden obezite cerrahı, endokrinolog, diyetisyen ve davranış terapisti uzman psikologun konuşmacı olarak katılacakları kurs, 4 hafta boyunca devam edecek. Kurs katılımcıları şişmanlıktan kaynaklanan ve günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunları ve çözüm önerilerini uzmanlarla bire bir konuşabilecekler.

Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan Obezite Okulu’na katılımcılar ücretsiz kayıt yaptırarak katılabilecekler.

Memorial Bariartrik Tedavi Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alp Bozbora, Memorial Obezite Okulu hakkında bilgi verdi.

“Obezite Dünyada En Hızlı Artış Gösteren Hastalık”

Dünyada 15 yaş üstü yaklaşık 1.6 milyar erişkin şişmanlık sorunu yaşıyor. 400 milyon kişi ise aşırı şişman yani obez. 5 yaşın altında 20 milyon çocuk da obezite tehdidi ile karşı karşıya.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre 2015 yılında; 1.6 milyar olan şişman sayısı 2.3 milyara, 400 milyon olan obez sayısı da 700 milyona çıkacak. Bu korkutucu rakamlar ışığında ortaya çıkan en önemli sonuç ise, obezitenin dünyada en hızlı artış gösteren hastalık olduğu.

Obezite, insanların geleceği için çok ciddi bir risk. Çünkü insanlığı tehdit eden en az 30 çeşit hastalığın birincil nedeni. Yaşam kalitesini düşürüyor, kişisel ve toplumsal refahı olumsuz etkiliyor, sağlık harcamalarını artırıyor.

Obezite, Amerikan toplumunun % 80’ini etkileyen çok önemli bir sağlık sorunu. ABD’de sağlık bütçesinin % 10’u obezite tedavisi için harcanıyor. 2015’te sağlık bütçesi harcamalarının % 20-22’si obezite ve tetiklediği hastalıklar için ayrılmış durumda. Bu harcamaları; ilaç, obeziteye eşlik eden hastalıklara bağlı hastane giderleri ve ölümü tetikleyen süreçteki yoğun bakım giderleri oluşturuyor. Diyabetten ölüm ve kiloya bağlı diyabet oluşumunda ise gelecek 10 yıl içinde %50 artış bekleniyor.

“Obezite en az 30 çeşit hastalığın birincil nedeni!”

Şeker, tansiyon, solunum yolu, kalp, mide hastalıkları, cilt ve bağırsak hastalıkları gibi en az 25 -30 çeşit hastalığın birincil nedeni olan obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından en önemli sağlık problemi olarak kabul ediliyor. Obezitenin, estetik yönünden çok sebep olduğu sağlık sorunları nedeniyle mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor. 30’lu yaşlardan itibaren obez olan insanların 50 yaşından sonraki yaşam konforları olumsuz etkileniyor. Çünkü; obezite sorununu 5 -10 yılda çözmüş bir kişi ile 3 yılda bu sorundan kurtulmuş insanların yaşam kaliteleri farklılık gösteriyor.

“Obezite yaşam kalitesini düşürüyor ve yaşam süresini kısaltıyor”

Obezite direkt ölüm gibi ciddi sonuçlara sebep olmasa da yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor ve yaşanılacak ortalama ömrü kısaltıyor. Örneğin; 50 yaşında, ortalama ömür göz önüne alındığında önünde daha 20 yılı olan, ancak ağır hipertansif, ağır diyabetik, beslenme, cilt, hareket, eklem ve kas bozuklukları olan bir insanın geri kalan ömrünü kaliteli bir şekilde geçirmesi mümkün değil. Çünkü etken bir yaşam; entelektüel fonksiyonlarını koruma, kendine yetebilme, kendine bakabilme, kendi ihtiyaçları kadar para kazanabilme, üretim yapabilmeyi gerektiriyor. Ancak obez insanlar etken bir hayattan çok edilgen bir yaşam sürmeye mahkum oluyor. Çok fazla hareket edemediği için üretemiyor, çoğu obez evinde kapalı yaşıyor. Sosyal ortamlara katılamıyor ve tüketen bir insan olarak yaşanını sürdürüyor.

“Obezite kadınlarda idrar kaçırma ve kısırlığa neden oluyor”

Aşırı kilo kadınlarda ciddi hormonal bozukluklarla birlikte, jinekolojik kadınsal hormonların yetersizliğine, yumurtalık fonksiyonlarının bozukluklarına neden olabiliyor. Yine obez hastalarda daha çok görülen polikistik over sendromu da kadınlarda kısırlığın en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Şişmanlık nedeniyle erkeklerde sperm oluşmasındaki sıkıntılar ile kadınlarda hormonal hastalıkların etkileşimi de kısırlığa yol açabiliyor. Obez annelerde hamilelik süreci de sıkıntılı geçiyor. Şişmanlık ile birlikte diyabetik annelerde çocukların iri doğumu, riskli doğumlar ve çocuklarda beslenme bozuklukları görülüyor. Obezitenin kadınlarda yol açtığı en önemli sağlık sorunlarından biri de idrar kaçırma. İdrar kaçırma, çok sık ve her yaş grubunda ortaya çıkabilen, şişmanlıkla birlikte genç kızlık döneminde bile oluşabilen bir sorun.  Şişmanlık nedeniyle ortaya çıkan karın yağlanması, karın içi basıncı yükseltiyor. Basıncın yükselmesi, mesaneye baskı yapıyor ve en küçük bir eforla idrar kaçırma oluyor. Kilo verilmesi idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırıyor.

“Memorial Obezite Okulu’nda hastalar konuşuyor”

Memorial Obezite Okulu, şişmanlığın ortaya çıkarabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi vermek, katılımcıları obezite tedavisi hakkında aydınlatarak günlük hayatlarında yaşayabilecekleri sorunları nasıl çözebileceklerini tartışmak amacıyla düzenlenecek.

Memorial Obezite Okulu’nun en önemli özelliği, hastaların şişmanlıktan kaynaklanan hastalıkları, sorunları ve çözüm yollarını Memorial Obezite Merkezi’nden uzmanlarla bire bir tartışma ortamı bulabilecek olmaları… Kursta hastalar obezite ile mücadele eden diğer kişilerin dile getiremediği ya da farkına varmadığı sorunlarını özgürce anlatabilecekler…

Konuşmacılar

Memorial Kilo Kontrolü ve Obezite Merkezi’nden;

Prof. Dr. Alp Bozbora (Memorial Şişli Hastanesi Bariartrik Cerrahi Merkezi Başkanı)

Uz. Dr. Kağan Güngör (Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı)

Dyt. E. Yasemin Sancak (Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı)

Uz. Psikolog Nilgün Hasan (Memorial Şişli Hastanesi Uzman Psikologu)

Program:

Memorial Şişli Hastanesi

Başlangıç Tarihi:15 Ocak 2011
Bitiş Tarihi:5 Şubat 2011
Tarih:Cumartesi günleri (4 hafta boyunca)
Saat:11.00 -12.30
Yer:Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu
Bilgi ve kayıt için: 444 7 888

Katılım ücretsizdir…

13 Aralık 2010