Annesi İrem Nur’a İkinci Kez Hayat Verdi

Kocaeli’de karaciğer fonksiyonlarını kaybederek bilinci kaybı yaşayan 13 yaşındaki İrem Nur Bayraktar, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla hayata yeniden “Merhaba” dedi.

Hüseyin ve Fatma Bayraktar çiftinin iki kızından biri olan İrem Nur Bayraktar, ailesiyle birlikte neşeli bir gün geçirdikten sonra doğada gördükleri mantarlardan topladı. Mantarın tadına bakan 13 yaşındaki Bayraktar, birkaç saat sonra mide bulantısı ve kusma durumu yaşadı. Bulantı ve kusmanın şiddeti artınca ailesi tarafından acil servise götürüldü. Hastanede tetkikleri yapılan Bayraktar’ın karaciğer fonksiyonlarını kaybettiği anlaşıldıktan sonra zamanla yarış başladı. İrem Nur Bayraktar’ın ailesi hızlı bir araştırmayla Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’ya ulaştı. Hızlıca Memorial Şişli Hastanesi’ne getirilen İrem Nur Bayraktar, Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibinin yaptığı başarılı operasyonla yaşama ikinci kez “Merhaba” dedi.

BİLİNCİ KAPANDI, UYANDIĞINDA SAĞLIĞINA KAVUŞMUŞTU
Annesi Fatma Bayraktar’dan karaciğer alan Öcal, “Denize gitmiştik. Sonrasında mantar topladık. Eve geldiğimde mantarın tadına baktık. Bir süre sonra midem bulanmaya ve midemdekileri çıkarmaya başladım. Bu durumun şiddeti artınca da annem ve babam beni hastaneye götürdü. Rengim çok sararmıştı. Bana zehirlenmeyle ilgili tetkikler yaptılar. Sonrasında orada muayene eden doktorun ‘Neredesin’ sorusuna, “İstanbul’dayım”, “Kaçıncı sınıfa gidiyorsun?” sorusuna yine “İstanbul’dayım” yanıtını verdiğimi söylediler. Sonrasını hatırlamıyorum. Bilincim kapanmış. Annem karaciğerini vermiş. Ben uyandığımda hastane odasındaydım ve iyi hissediyordum; bulantım geçmişti” diye konuştu.

“ANNESİ KIZIMA İKİNCİ KEZ HAYAT VERDİ”
Irmak Öcal’ın babası 40 yaşındaki Hüseyin Bayraktar, “Bu zamana kadar doktor yüzü görmedik. İrem Nur hiç hastalanmayan bir çocuktu. Bu hastalık bizde büyük bir şok etkisi oluşturdu. Çok korktuk. Ben de karaciğer vermek istedim, uyumlu çıktı ancak annesinin daha uyumlu olduğunu öğrendik. Annesi kızına ikinci kez hayat vermiş oldu. Kızım sağlığına kavuştu” şeklinde konuştu.

“ARTIK PROF. DR. KORAY ACARLI İSTANBUL’DA DİYE İSTANBUL’U SEVİYORUM”
36 yaşındaki anne Fatma Bayraktar ise, “Bir anne olarak kahroldum. İstanbul benim sevdiğim bir şehir değildi ancak kızımı hayata döndüren Prof. Dr. Koray Acarlı İstanbul’da yaşadığı için artık İstanbul’u çok seviyorum. Onu bana bağışladı, kızım ölümden döndü” dedi.

İREM NUR HAYATINA YAŞITLARINDAN FARKLI OLMADAN DEVAM EDECEK
Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı ise, “İrem Nur’un karaciğeri, bilinmeyen bir nedenle - ki biz bunun ‘toksik’ denilen bir maddeyle, yenilen bir şey ya da kullanılan bir ilaç olabilir; hastalar bunu önemsemediği için paylaşmayabilir- hasar gördü. Yapılan tetkikler, olayın gelişimi ve gidişatı çok acil bir karaciğer naklini gerektirdi. İşte bu noktada canlı vericili naklin gücünü ortaya çıkarmaktadır. Türkiye şartlarında maalesef organ bağışının düşük, kadavradan alınan organın az olduğu durumlarda hastanın hayatını kurtarmak mümkün olmamaktadır. Biz de bu nedenle İrem Nur’un annesini ameliyata hızlı bir şekilde hazırladık ve naklimizi hızlıca yaptık. Bundan sonra İrem Nur, düzenli ilaç kullanımı dışında yaşıtlarından farklı olmadan hayatına devam edecek ve rutin kontrollerini yaptıracak” şeklinde görüş verdi.

Kolay Randevu Al