Dokuz Ayını Anne Karnında 15 Ayını Hastanede Geçirdi

Anne karnında aldır dediler, annesi doğurup karaciğeri ile yeniden hayat verdi

Anne karnında başlayan karaciğer hastalığı doğduktan sonra da devam eden 15 aylık Seher bebek aylarca hastanede tedavi edildi, birkaç ameliyat geçirdi. Ancak karaciğer yetmezliğine çare bulunamayınca 20 yaşındaki annesi Nergiz Basütçü Memorial şişli Hastanesi’nde karaciğerini vererek bebeğinin sağlığına kavuşmasını sağladı. Genç anne iyi ki aldırmamışım, karaciğerimi vererek ikinci kere doğurdum bir kere daha olsa tüm organlarımı aşkıma veririm dedi.

Altı aylıkken aldır demişlerdi

Birbirlerini severek evlenen Hasan ve Nergiz Basütçü çifti bir çocuklarının olmasını istiyorlardı. 20 yaşındaki Nergiz Basütçü, hamile kaldığını öğrenince eşine mutlu haberi verdi. İlk bebeklerini kucaklarına alacakları güne büyük bir heyecanla hazırlanan genç çift kontrollerini de hiç aksatmadan yaptırıyordu. Doğacak bebeği için hazırlıklar yapan genç anne, kontrole gittiğinde bebeğinin safra yollarında sorun olduğunu geçmeyebileceğini, aldırması gerektiğini söylediler. Ancak genç anne doktorları dinlemeyerek bebeğini doğuracağını söyledi. Normal doğum ile dünyaya getirdiği bebeğine Seher ismini koydu.

Birbirilerini severek evlenen Hasan ve Nergiz Basütçü çifti çocuklarının olmasını  istiyorlardı.

Dört ayını hep hastanede geçirdi

Bebeğini kucaklayıp evine gitmeği hayal eden çifte doktorlar, bağırsaklarındaki genişlik ve safra yolları yetmezliği (bilier atrazi) nedeniyle tedavi altında tutulması gerektiğini söylediler.  Genç çift yeni doğan bebekleri ile birlikte tam 4 aylarını hastanede geçirdiler. Bu sırada minik Seher’e 2  ayrı ameliyat yapıldı. Önce bağırsak daraltma ameliyatı daha sonra ise safra yolları(Bilier atrazi) ameliyatı yapıldı. Dünyaya geldikten tam 4 ay sonra hastaneden taburcu edilen minik Seher, evde kendisi için hazırlanan bebek odasında birkaç gün hastaneden uzak zaman geçirdi.

Kadavradan karaciğer bulunamadı

Hastaneden uzak evinde geçirdiği birkaç gün sonra aniden yüksek ateş, kusma, isal nedeniyle tekrar hastaneye getirilen Seher’de sarılık da başlamıştı. Yapılan tetkiklerde safra yolları yokluğuna bağlı olarak karaciğer yetmezliğinin geliştiği belirlendi. Doktorlar bebeklerin bünyeleri çok küçük olduğu için bilier atrazi ameliyatının istenilen sonucu vermediğini bu nedenle de safra yolları yokluğuna bağlı karaciğer yetmezliğinin başladığını belirttiler. Sarılığın bu nedenle olduğu belirtilerek biran önce karaciğer nakli yapılması gerektiğini söylediler. Nakil için Seher’in biraz daha büyüyüp kilo alması gerektiği bu sırada da kadavradan organ bulunması için organ bağışı birimlerine başvurdular. Seher yeterince büyüyüp kilo aldı ama bir türlü kadavradan uygun bir karaciğer bulunamadı.

Kadavradan karaciğer bulunamadı geçirdiği hastalık sonucunda aniden yüksek ateş ve kusma nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Anne ve babası gönüllü oldu

İlk çocuklarının biran önce sağlığına kavuşarak yaşıtları gibi büyümesini isteyen anne ve baba gönüllü olarak karaciğerlerini vermek istediler. Ev hanımı olan anne Nergiz Basütçü, eşine “ben kızımıza karaciğerimi vereyim sende işinde çalışmaya devam ederek evimizin geçimini sağla” diyerek kendisinden nakil yapılmasını istedi. Hemen Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı’dan randevu aldılar. Yapılan tetkiklerde annenin kızına karaciğerini vermesi için doku ve kan uyumunun olduğu belirlendi. Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından geçtiğimiz hafta genç annenin karaciğerinden başarılı bir şekilde alınan küçük bir parça minik kızı Seher’e nakledildi. Nakilden sonra yaklaşık iki hafta sonra taburcu edilen 15 aylık Seher şimdi yaşıtları gibi sağlıklı büyümenin mutluluğunu yaşıyor.

Gerekirse tüm organlarımı veririm

Daha 20 yaşında olmasına rağmen ilk çocuğunu doğurduktan sonra tam 15 aylarının hastanelerde geçtiğini belirten Nergiz Basütçü “Kızıma hamileyken 6 aylık olana kadar hiçbir sıkıntı görünmüyordu. Kontrole gittiğimizde bebeğimin safra yollarında sorun olduğu bu sorunun da doğduktan sonra da geçmeyeceğini aldırmamı söylediler. Ancak ben kızımı dünyaya getirmekte kararlıydım. Kızım doğduktan sonra da bu rahatsızlıklar nedeniyle sürekli hastanelerde yattı. Kadavradan organ bulunması için başvurduk. Ancak ülkemizde organ bağışı yeterli düzeyde olmadığı için bir türlü çıkmadı. Ben de kendim karaciğerimi vererek kızımı ikinci kere tekrar dünyaya getirdi. Kızım şuanda yaşıtları gibi beyaz oldu, onlar gibi büyüyecek. Kızımı hayatta tutmak için gerekirse bütün organlarımı veririm” dedi.

Yeterli kadavra organ olmadığı için canlıdan yapabiliyoruz

Minik Seher’e nakli yapan ekip başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı Türkiye’de yeterli derecece organ bağışı olmadığı için canlıdan yapmak zorunda kaldıklarını söyleyerek “Seher kızımız doğuştan karaciğer yetmezliği hastasıydı. Bu nedenle 15 ayını hastanede geçirmek zorunda kalmış. Tek çaresi karaciğer nakliydi. Annesinden alınan küçük bir parça karaciğer nakil yapılarak bu hastalıktan kurtuldu. Bundan sonra yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek. Ülkemizde organ bağışı konusunda insanlarımızın daha duyarlı olması gerekir çünkü bir organ bir gün herkese lazım olabilir.” dedi.

Kolay Randevu Al