İkinci Hayatını Dedesi Verdi

8 Ay Anne Kanrında 15 Ay Hastanede Yaşam Mücadelesi Verdi

Doğar Doğmaz Bitkisel Hayata Girdi, Dedesi Böbreği İle Hayat Verdi

Anne karnında daha 5,5 aylıkken polikistik böbrek yetmezliği teşhisi konulan Kuzey Yılmaz, dünyaya geldikten sonra bitkisel hayata girdi, gözlerini tam 6 gün açamadı. 15 ayını hastanede kontrol altında geçiren minik Kuzey’in tek çaresi böbrek nakliydi. Böbrek yetmezliği nedeniyle yaşıtları gibi gelişmeyen minik Kuzey’e 56 yaşındaki dedesi Ercan Yılmaz, Memorial Şişli Hastanesi’nde böbreğini vererek hayata ikinci kez merhaba demesini sağladı.

Doktorlar Bebeği Almamız Gerekiyor Demişti…

Kuzeyin annesi Gül Yılmaz, ona  5.5 aylık hamileyken doktor kontrolüne gitti. Doktoru bebeğinin erkek olacağı müjdesini verdi. Ultrason yardımı ile bebeğinin iç organlarına bakıldı ve detaylı tetkikler sonucu anne karnındaki bebeğe polikistik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Doktorlar anne adayına bebeğin alınması gerektiğini söyledi. Aldırmadığı takdirde böbrek yetmezliği ile dünyaya gelecek olan bebeğinin yaşama şansının olmadığını belirttiler. 

Bitkisel Hayata Doğdu

Her şeye rağmen çocuğunu doğuracağını, ondan vazgeçmeyeceğini belirten anne adayı Gül Yılmaz, oğlunun adını da Kuzey koyacaktı. Anne karnında böbrekleri yaşıtlarına göre hızla büyüdüğü için işlevini yapmasını engelliyordu. Bu da idrar yapamadığı için anne karnında içinde bulunduğu amniyon sıvısı her geçen gün azalıyordu. Doktorların ve annenin tüm çabasına rağmen 8 aylık olan Kuzey bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıva tamamen bitme noktasına gelmişti. Bu nedenle zorunlu olarak 8 aylıkken sezeryan ile dünyaya geldi. Ancak dünyaya gelir gelmez bütün bebeklerin yaptığı gibi hiçbir tepki vermiyordu, gözlerini tam 6 gün hiç açmadı. Bir hafta bitkisel yaşamda 28 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edilerek evine gönderildi.

15 Ayın Sadece 10 Gününü Evde Geçirmişti

Sorunlu bir hamilelik ve doğum yaşayan anne Gül Yılmaz, oğlu ile birlikte evine gitmemin mutluluğunu sadece 10 gün yaşayabildi. Böbrekleri hızla büyümeye devam ettiği için idrarını yapmasını engelliyordu. Bu da idrar yolu enfeksiyonu olmasına neden oldu. Hemen hastaneye götürdüler. Böbrekleri yaşıtlarına ve yaşına göre hızla büyümeye devam ettiği için sürekli fenalaşan minik Kuzey hastaneye yatırıldı. Böbrekleri fazla büyüyerek akciğerine baskı yapıyor, nefes almasını engelliyordu. Bu nedenle 4 aylık olduğunda sağ böbreği, 8 aylık olduğunda ise sol böbreği ameliyat ile alındı.

Düşük Kilosu Ve Boyuna Rağmen Nakil

Periton diyaliz ile hayatına böbrekleri olmadan hastanede devam eden minik Kuzey’in yaşama tutunması için tek şansı böbrek nakli olmasıydı. Ancak böbrek nakli yapılabilmesi için boyunun ve kilosunun uygun olması gerekiyordu. Dünyaya geldikten sonra tam 15 ayını hastanede geçiren minik Kuzey’e nakil yapılması için Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi'ne kontrole geldiler. Uzmanlar, böbrek yetmezliği nedeniyle yaşıtları gibi gelişmeyen Kuzey’e  69 santim boyu ve 7,5 kilosuna rağmen yapabilecekleri müjdesini verdi. 

56 Yaşındaki Dedesi Torununa Böbreğini Verdi

Oğluna böreğini vermek için önce anne Gül Yılmaz gönüllü oldu. Ancak yapılan tetkiklerde dokularının uyumsuz olduğu ortaya çıktı. Minik Kuzey’in 56 yaşındaki dedesi Ercan Yılmaz, böbreğini vermek için gönüllü oldu. Dedenin torunu ile her türlü dokusunun uyumlu olduğu için böbreğini verebilecekti. Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi uzmanları tarafından dededen alınan böbrek başarılı bir şekilde torunu Kuzey’e nakledildi.

Oğluma Tüm Organlarımı Vermek İsterdim

Oğlunun hayatla mücadelesinin daha karnındayken başladığını söyleyen Gül Yılmaz, “Oğlum daha dünyaya gelir gelmez bitkisel hayata girdi. Tam 15 ay hastanelerde kaldı. Bazen doktorların bile umudu kestiği durumlar oldu ama o asla pes etmedi.  Keşke benim dokularım uygun çıksaydı da böbreğimi verebilseydim. Tüm organlarım oğluma feda olsun. Benim dokularım uygun olmayınca dedesi böbreği ile oğluma ikinci hayatı verdi” dedi. Dede Ercan Yılmaz ise üçüncü torunu olan Kuzey’in hayat mücadelesine 15 aydır hepimiz şahidiz. Torunum aylarca böbreksiz yaşayabildiğine göre ben de bir böbrekle yaşayabilirim, böbreğimi torunumla paylaştığım için çok mutluyum” dedi.

Düşük Kilolu Bebeklere De Nakil Yapılabilir

Hayat mücadelesine daha anne karnındayken başlayan Kuzey Yılmaz’a dedesinin böbreğini naklederek hayata yeniden başlamasını sağlayan Memorial Şişli Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi uzmanları, “Polikistik böbrek yetmezliği ile dünyaya gelen Kuzey’in her iki böbreği de aşırı derecede büyümüş. Aşırı büyüyen böbrekleri akciğerine baskı yaparak nefes almasını engellediği için her iki böbreğini de alarak periton diyaliz ile yaşaması sağlanmış. Bize nakil için başvurduklarında daha 15 aylık olan Kuzey’in boyu 69, kilosu ise 7,5’tu. Eskiden nakil için bu durumdaki çocukların biraz daha büyüyerek gelişmesi beklenirdi. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve tecrübelerimiz ile artık düşük kilo ve boydaki çocuklara da nakil yapabiliyoruz. Kuzey, Türkiye’nin hatta dünyanın düşük kilosu ve boyuna rağmen böbrek nakli yapılan sayılı hastalarındandır” dediler.

08 Kasım 2016