Kanseri Aşkla Yendi

Evlilik hazırlığı yaparken kan kanserine yakalanan 29 yaşındaki Şeyda Demir, nişanlısına olan aşkı sayesinde hastalığı yendi. Hastalık sürecinde sadece nişanlısının yanında olduğu anlarda kemoterapiye olumlu yanıt veren Demir, büyük bir şans eseri Almanya’dan bulunan ilikle yaşama tutundu. Doku ve kan grubu uyumsuz olan donörden alınan iliğin naklini tüm riskine rağmen kabul eden Demir, şimdi hayata yeniden gülümsüyor… Evlilik ise çok yakında… 

Nikaha Bir Ay Kala Lösemi Teşhisi

Şeyda Demir 28 yaşında, hayatının baharında bir genç kız. Hayatının en mutlu gününde lösemi hastası olduğunu öğrenen Demir’in sıra dışı bir hikayesi var. İstanbul’da yaşayan Demir, lise aşkı olan Harun İşanç’la 2013 yılında evlilik kararı aldı. Nişanlanan çift, Ekim ayında yapılacak olan nikah için gün sayıyordu. Evlilik hazırlıkları sürüyor, Demir gelinlik provalarına gidiyordu. Nikaha bir aydan daha az bir süre kalmıştı. Bu sırada Demir, bacaklarında oluşan morlukları fark etti. İnternette bunun lösemi işareti olabileceği şeklindeki yorumlara gülüp geçen Demir, bir otomobilin aynasına sürttüğü kolunun tamamen morardığını görünce fenalaştı. Hastaneye kaldırılan Demir için zorlu süreç de başladı.

Aşkını Görünce Tedavi Sonuç Verdi

Yapılan tetkikler sonucunda kan kanseri teşhisi konulan Demir, kemoterapi tedavisine başladı. Ancak ilk kemoterapi olumlu sonuç vermedi. Bunun üzerine doktoru Demir’in nişanlısının hastaneye gelmesini istedi. Demir için tedavi süreci de o andan itibaren değişti. Aşkının yanında bulunduğu her kemoterapi seansından olumlu yanıt alınıyordu.

İlik Almanya’dan Bulundu

Yaklaşık 6 ay süre hastanede kalan Demir için ilik taramaları da başladı. Önce ailesi ve akrabalarından ilik arandı. Ancak hiçbirinin iliği tutmadı. Doktorların ilik bulunamaması halinde öleceğini söylediği Demir, artık çaresizce bekliyordu. Bu sırada beklenen ilik Almanya’dan bulundu. Doku ve kan uyumu olmayan donörün iliği Demir’le yüzde 90 uyumluydu. Doktorların ‘çok riskli’ dediği ilik nakli, Memorial Şişli Hastanesi Hematoloji Kemik İliği Nakli Merkezi’nde Doç. Dr. Songül Şerefhanoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Yürüyemez Hale Geldi

Yaklaşık 1 ay hastanede yatan Demir, bu süreçte verilen ilaçları nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. Kullandığı ilaçlar kaslarında ve kemiklerinde güçsüzlüğe neden olması genç kıza yürümekte zorluklar yaşattı. Bunu da yapılan fizik tedavi atlatarak yeniden yürümeye başladı. 

Aşkın Gücü Buymuş Demek

İlik naklinin başarılı olmasıyla günden güne iyileşen Demir, şimdi hayata kaldığı yerden başladı. Demir’in ilk hedefi ise hayatının aşkı olan Harun’la evlenmek. Demir yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Gelinlik giyeceğim günün hayalini kurarken kanser oldum. Doktor kemoterapi alacaksın dediğinde ilk sözüm ‘Ne yani saçlarım mı dökülecek?’ oldu. Yıkıldım. Diğer kanser hastaları gibi moralli değildim, çok karamsardım. İlk kemoterapi olumlu yanı vermeyince, doktor ‘nişanlısını getirin’ dedi. Nişanlımı gördüğüm andan itibaren kemoterapilerim yanıt vermeye başladı. Onu görünce bütün ağrılarım geçti. Bu inanılmaz bir şeydi benim için. Aşkın gücü buymuş demek”

Beni Sıyırdı O İlik

Demir,  “Ablamla kardeşimin ilikleri yüzde yüz uyumlu. Ben ortancayım. Beni sıyırdı o ilik. Dışarda gördüğüm insanlara ‘Acaba iliğim bunda mı?’ diye bakmaya başlamıştım. Okan Bayülgen’in sağlık konulu programı bir dönüm noktası oldu. ‘Hastayım ben, öleceğim’ deyince beni programa çıkardı sağ olsun. O programda sonra şansım döndü. Bir ay sonra ilik bulundu. Haberi aldığım an ‘Kurtuldum’ diyerek yatakta zıpladım. Ancak doku uyumsuz olduğu için doktorlar ‘Nakil çok riskli, muhtemelen ölürsün’ dedi. Doktor Songül Hanım ‘Ben bu nakli yaparım’ deyince dünyalar benim oldu. Bu yüzden doktorum çok değerli, benim ikinci aşkım.”

Anne Olamayacağım

Hastalığın hayallerini elinden aldığını söyleyen Demir, “Nakil sonrası kan gurubum değişti. Donörümün kanına geçtim. A pozitiftim B pozitif oldum. Hayallerimin bazısını geride bıraktım. Anne olmak gibi mesela. Bir bebek sahibi olamayacağım. Ama doktorlar bir ihtimal olabileceğini söylediler. Şu an sadece evlenmeyi düşünüyorum. Doktorum izin verdi. 2017 Mayıs ayının ilk haftası nikahımız olacak. Düğün gibi bir kına gecesi yapmak istiyorum. Hasta olduğumda 25 yaşındaydım. Şimdi hayata kaldığım yerden başlıyorum.” diyor.

Riski Vardı Ama Değdi

Memorial Şişli Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi sorumlusu hematoloji uzmanı Doç. Dr. Songül Şerefhanoğlu ise Demir’in durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini belirterek, “Akraba dışı yapılan ilik nakilleri sıkıntılı oluyor. Şeyda’nın donörüyle uyumu yüzde 90 oranındaydı. Belli bir riski vardı. Ancak başarı elde edebileceğimize inandığım için nakli gerçekleştirdik. Bu riski almaya değdi doğrusu. Çok ciddi bir problemle karşılaşmadık. Şeyda artık yeni bir insanın iliğiyle hayatta.” dedi.

08 Eylül 2016