Sağlığına Kavuşmak Bayram Hediyesi Oldu

Bilecik Bozüyük’e bağlı Dodurga Belediyesi Eski Başkanı Ahmet Yetim, her sene rutin sağlık kontrollerini yaptırmaya özen gösteriyordu. Hayvancılıkla uğraşan, 55 yaşındaki Yetim’in bir ay önce yine sağlık kontrolü zamanı geldi. Yaşadığı ilçeye giderek tahlillerini yaptıran Yetim, hiçbir şikayeti olmadığı için sonuçların her zamanki gibi iyi çıkacağından emindi. Fakat yapılan tetkiklerin sonucunda doktoru kendisine kanser olduğunu söyleyince duyduklarına inanamadı. Böbreğinde 14 cm tümör tespit edilen Ahmet Yetim, Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla sağlığına kavuştu. Doktoruna, bayram hediyesi olarak Kurban Bayramı’nı evinde sevdikleri ile geçirmek istediğini söyleyen Yetim, taburcu olunca “Bugüne kadar bana verilen en özel armağan bu” dedi.

Hiçbir şikayeti yokken kanser olduğunu öğrendi

Ahmet Yetim, 1 ay önce sağlık kontrolleri için hastaneye gitti. Tahlilleri yapıldı ve sonuçları beklemeye başladı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda böbreğinde kitle görüldüğü ve kanser olduğu söylendi. Yetim, doktorun söyledikleriyle bir şok yaşadı. Çünkü hiçbir şikayeti, ağrısı olmamış ve hastalıkla ilgili herhangi bir belirti yaşamıştı. Ahmet Yetim kanser olduğunu öğrenmenin şokuyla, diğer doktorlarla görüşmek ve fikir almak için büyük şehirlere gitti. Eskişehir’deki başvurduğu hastanede böbreğindeki kitlenin 14 cm olduğunu öğrendi. Tekrar yaşadığı yere döndü ve üroloji doktoruna başvurdu.  Kitlenin alınması için olması gereken ameliyatı yaşadığı yerde gerçekleştirilemeyeceği söylendi ve ameliyat için isim araştırmaya başladı. Araştırmalar sonucunda Prof. Dr. Alihan Gürkan’ın yaptığı ameliyatlardan dolayı ismini birçok yerden duyan Yetim, Antalya’ya gitmeye karar verdi.  

Hastaneden bayram neşesi ile çıkıyorum

Hiç beklemediği bir anda bu sağlık sorunu ile karşılaşmanın kendisinde şok etkisi yaptığını belirten Yetim, “Hayvancılıkla uğraşıyoruz ve beden gücü bizim için çok önemli. Kontrol gününe kadar yine hayvanların arasında çalışıyordum. Hiçbir ağrım veya şikayetim yoktu. Yapılan kontrolde kansersin dediklerinde moralim çok bozuldu. Doktor araştırması yaparken Alihan Hocamın ismini çok duyduk. Kapalı yöntemle ameliyat olmak istiyordum, bu yüzden hiç düşünmeden Antalya’ya geldik. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum, neredeyse hastaneden koşarak çıkacağım. Döner dönmez yine hayvanlarımızla ilgilenmeye başlayarak, normal yaşamıma dönecekmiş gibi hissediyorum. Bugüne kadar aldığım en güzel bayram hediyesi bu” diye konuştu.

Çocuklarımıza kavuşacağız

Eşi Esma Yetim; “Eşimin hiçbir şikayeti yoktu. Duyduklarımız karşısında şaşırdık kaldık. İlk başta eşim şaka yapıyor sandım. Çok ağladım çünkü insanın aklına kanser denildiğinde kötü şeyler geliyor. Buraya geldiğimiz için o kadar mutluyuz ki... İnsanın evinden uzak olması çok zor. 3 çocuğumuz var, onlar da babalarının hastalığı nedeniyle çok korktu ve dört gözle babalarını bekliyorlar.” diye belirtti.

Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyat hastaya büyük konfor sağlıyor

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Egemen İşgören ile birlikte ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alihan Gürkan şunları iletti; “Hastamızda 14 cm’lik büyük denebilecek bir böbrek tümörü vardı. Böbrek tümörleri normalde ağrı yapar veya belirti verir ama hastamızın hiçbir şikayeti yoktu. Ahmet Bey ameliyatı kapalı yöntemle olmak istiyordu. Organ nakli konusunda da uzman olmam sebebiyle ameliyatını buraya gelip olmaya karar vermiş. Bizde hastamıza laparoskopik radikal nefrektomi yani kapalı böbrek tümörü ameliyatı yaptık.

Normalde açık yapılan böbrek ameliyatlarında, kaburganın altından yapılan kesi çok ağrılı olur ve fıtıklaşma oranı yüksektir. Hastalarda estetik olmayan bir kesi izi kalır. Laparoskopik böbrek çıkarma işlemi bu nedenle çok konforludur. Ahmet Bey’de de olduğu gibi hastalar 2-3 gün içinde taburcu olabilir.”

Kolay Randevu Al